Šta je novo?

DHL carina

Meni je u poslednjih 2 godine stiglo nekoliko paketa preko DHL. Unutra bude uredan račun, na DHL ambalaži ne bude CN22, ali bude na unutrašnjoj ambalaži. Paketi su bili 25-40eur + isporuka, mislim da je najviše bilo 60eur isporuka. Srpskom DHL nikada nisam platio bilo šta. Zovu telefonom, donesu. Jednom nisam bio dostupan, pa da ne čekam sutra isporuku, otišao kod njih da preuzmem.
 
Samo pojašnjenje: carinska ispostava za brze pošiljke (zvaničan naziv) je carinska ispostava gde rade carinici kao na svakoj drugoj ispostavi u Beogradu. Pre 25 godina DHL je "dobio" da imaju ispostavu carine u svom prostoru "zbog prirode pošiljki koje kurirska služba DHL opslužuje" i tako je do dan danas. Ljudi koji su pomenuti ovde rade u firmi DHL International DOO i nemaju veze sa carinom u smislu kontrole podnetih dokumenata već su spediteri isto kao one 4 firme koje je neko kačio ili kao još 50 drugih u Beogradu.
Ono što morate znati je da DHL radi striktno po propisima države Srbije ali i po procedurama u okviru kompanije tako da, što neko reče, nema "kreativnih" predloga i slično ali to isto znači da nema šanse da vam se bilo šta ubrza, završi preko reda ili da vas saslušaju u vezi nekog problema ili specifičnosti vaše pošiljke.
Na sve to, carinici koji su tamo raspoređeni (menjaju se povremeno kao i na ostalim ispostavama) retko kad su raspoloženi da uopšte razgovaraju normalno sa ucesnikom u carinskom postupku (da ne kažem da su kreteni uglavnom) pa ne treba nikoga da čudi da pošiljke leže u DHL-u na carinjenju i više od nedelju dana.
Što se tiče komentara da će se roba ocariniti na vrednost koja piše na fakturi a ne osnovu manje vrednosti usled uočenog stanja i procene "uživo", kad bi carinik to tako uradio (umanjio na toj osnovi carinsku osnovicu za naplatu dažbina), to bi bila teža povreda pravila službe i nema načina da se izvuče iz prekršaja koji bi tako učinio. On bi u nekom takvom slučaju mogao da prihvati samo verodostjnu ispravu kojom se može utvrditi prava cena robe a to odokativna metoda ne omogućava.
 
Zato je moj predlog da se plati tih 1000 i kusur RDS za otkup dokumentacije, i carinjenje uradi sa drugim špediterom (svojim :))
 
^Koliko ja znam, ne možeš sam da odradiš špediciju (ako si na to mislio).
 
Nisam, mislio sam sa drugim špediterom, koji će da otkupi dokumentaciju i sve odradi garantovano brže nego DHL :)

Ovo "svojim" sam napisao u smislu ako imate nekog prijatelja koji radi u nekoj špediciji... (kao ja što imam) ;)
 
Čovek ne razlikuje carinjenje i carinsko zastupanje (špedicija), ako je predata dokumentacija za carinski postupak sve je u rukama carinika i ako podleže carini dok ne legne kinta na račun carine pošiljka se ne oslobadja, ne može da izadje iz "bescarinske zone" odnosno carinskog skladišta tipa A. Koliko mi se čini pokušao je da vidi da li će proći bez carine pa pošto ne pali ajde prekini pa mi piši da je vrednost 10e.
Moje iskustvo sa DHL u dosadašnjih 4-5 narudžbi sa vrednostima 200-400e+shiping je ok, uvek mi je računata vrednost same robe tako da što bi narod rekao kako sam se nadao dobro sam se udao :ROFLMAO:.
 
Recenzije na Google kazu kakvo je realno stanje, bolje je koristiti Fedex, UPS ili običnu poštu.
Tj preko obične pošte ocarine paket svakako i paket stigne a preko DHL-a je čist mazohizam.
Recenzije za DHL Srbija
Recenzije za DHL International beograd d.o.o

Ima još recenzija o DHL-u koga zanima neka potraži sve je jasno.
Deluje da to nije ista organizacija kao što je u drugim zamljama
 
Rade, malo su sporiji od drugih špeditera i nešto jeftiniji (3240 din. naspram ~5000din.).
Nisu baš raspoloženi da se cimaju i pomažu oko "kreativnih" izjava i saveta, za razliku od pojedinih špeditera s kojima sam imao iskustava.
U principu ako je čista situacija nema problema, ako je nešto što može da zapne, bolje uzeti špeditera, nego prepustiti DHLu.
U proseku 6-7 dana, može i duže.
Meni je jednom pošiljka iz HK stigla za 46 sati, a carinili je 16 dana 😭
Znate li mozda da li im je fiksna cena za troskove carinjenja bez obzira da li porucujem proizvod od 100 ili 1000 evra?
 
Procitah temu, ali mi nije bas najjasnije. Treba mi neki deo za auto i jedino covek iz Bugarske hoce da posalje. Trazi 400leva (200e) + salje jedino preko DHL kaze 50leva (25e). Pretpostavljam da ce kod nas biti jos troskova pa ako neko zna koliko bi otprilike bili da imam neku racunicu? Ili mozda nema? :)
 
Oko 8500 din plaćaš državi carinu i PDV (ako pretpostavimo da je carina na auto-delove 10%), 3240 din plaćaš DHL-u uslugu špedicije. Ako nećeš da ti DHL uradi špediciju (ili te oni preusmere na nekog drugog špeditera) onda njima plaćaš 1500 din otkup dokumentacije i koliko drugi špediter traži za uslugu.
 
Procitah temu, ali mi nije bas najjasnije. Treba mi neki deo za auto i jedino covek iz Bugarske hoce da posalje. Trazi 400leva (200e) + salje jedino preko DHL kaze 50leva (25e). Pretpostavljam da ce kod nas biti jos troskova pa ako neko zna koliko bi otprilike bili da imam neku racunicu? Ili mozda nema? :)
Ako slucajno nije na tebi auto obavezno neka posalje na ime onoga koji poseduje saobracajnu dozvolu toga auta,carina trazi da auto bude na ime primaoca.
 
@Bobajakuda
Jako si malo napisao, našao si Bugarina umesto Bugarke :ROFLMAO:
Šalu na stranu, našao si auto deo od privatnog ili pravnog lica?
Tvoje je kada stigne pošiljka da prilažeš dokumentaciju o plaćanju (scrin sa sajta ili platforme gde si kupio ili izvod o plaćanju sa tvog računa), izjavu da je za sopstvene potrebe što dokazuješ saobraćajnom dozvolom i odobrenje za carinsko zastupanje. Same dažbine ka državi su zbirno 32% na vrednost zajedno sa poštarinom a da li će ti računati i poštarinu zanemarljivo je i plaćaš na obračunatu vrednost po srednjem kursu u valuti iskazanoj u fakturi (ako je pravno lice) NBS na dan obračuna. Da li se nešta menjalo u DHL ne pratim a bilo je carinsko zastupanje cca 3500 i ubedljivo najjeftinije.
 
Hvala drugari. Ne isplati se porucivati.
Videcu da nadjem neku Bugarku. Mozda mi da povoljnije. 😁
 
Jeftinije ti je otic do Bugarske za to i usput neku bugarku upoznas
 
Pa ne znam bas da li je s'obzirom da se covek nalazi u Varni. Ali videcu da se raspitam mozda si upravu. :)
 
naručio sam iz nemačke neku sitnicu, koja je sa poštarinom 25 evra, staje u omanju kovertu...vidim da ide dhl-om, sad me zbunilo ovo sa špedicijama i dodatnim troškovima, hoću li plaćati još nešto kod nas?
 
Ne bi trebalo, zato što je vrednost pošiljke manja od 50€.
 
naručio sam iz nemačke neku sitnicu, koja je sa poštarinom 25 evra, staje u omanju kovertu...vidim da ide dhl-om, sad me zbunilo ovo sa špedicijama i dodatnim troškovima, hoću li plaćati još nešto kod nas?
To verovatno nije DHL Express nego obična pošta. Vidi po broju za praćenje u kom je formatu. Ako stvarno jeste DHL Express onda ne plaćaš ništa. Ako je obična pošta može da se desi da platiš PDV.
 
To verovatno nije DHL Express nego obična pošta. Vidi po broju za praćenje u kom je formatu. Ako stvarno jeste DHL Express onda ne plaćaš ništa. Ako je obična pošta može da se desi da platiš PDV.
format je CJxxxxxxxxxDE, piše da ide do zemlje odredišta i tu se predaje "delivery organization" (šta god to bilo)...kad kliknem na broj za praćenje u mailu otvara se dhl stranica..

prvi put ovako naručujem pa me malo zateklo....kad sam naručivao pisalo je samo regular i air freight, nisam znao uopšte kako to šalju...onda vidim ove priče o špedicijama itd i rekoh čoveče ispašće me ova sitnica đavo i po :unsure:
 
@Altru
To je regularna pošta i stiže kao paket a ne kao pismo. Spremi bar 300din. za otvaranje a lako može da bude i PDV. Ukucaj taj broj pošiljke u bilo kom trackeru i videćeš sva dešavanja, pogledaj i na poštinom praćenju trebalo bi da je ima ako je krenula iz DE.
 
Dhl nece da prihvati racunar koji mi sestra salje iz Kine zbog baterije.Ups hoce ali kazu da ce staviti vresnost 500e jer kao ne smeju da salju preko te sume.Ja imam racun koji je ona poslala na 1000e jer je ta vrednost.Iz upsa mi.kazu da.ce mi.poslati mailom sta je.potrebno da im.dostavim.od dokumentacije,kazu screenshot racuna i izvod iz bake o placenom komjuteru.Msm kako dostaviti izvod iz banke kada je kupljeno u radnji u gotovini jer ona nema racun u kineskoj banci.
 
Dhl nece da prihvati racunar koji mi sestra salje iz Kine zbog baterije.Ups hoce ali kazu da ce staviti vresnost 500e jer kao ne smeju da salju preko te sume.Ja imam racun koji je ona poslala na 1000e jer je ta vrednost.Iz upsa mi.kazu da.ce mi.poslati mailom sta je.potrebno da im.dostavim.od dokumentacije,kazu screenshot racuna i izvod iz bake o placenom komjuteru.Msm kako dostaviti izvod iz banke kada je kupljeno u radnji u gotovini jer ona nema racun u kineskoj banci.
Preko kurirskih službi (DHL, UPS, Fedex) nema šanse da prođe ako nemaš fakturu i dokaz o plaćanju. Kapiram da je jedina opcija obična pošta pa kako ti se zalomi na carini što se tiče PDVa i carine.
 
Zamolio sam poznanika iz Nemacke da mi kupi neke uredjaje jer tamo gde sam ih nasao ne salju u Srbiju, a uz to je nesto od toga moglo da se nadje u Nemackoj. Sad je potrebno da mi posalje sve te uredjaje pa me zanima sta je najbolja opcija. Ako mi, recimo, bude slao postom (njihov DHL), sta bi bilo najbolje (pa i najsigurnije, citao sam da se ponekad "izgubi" paket) da se stavi za vrednost paketa? Kada paket stigne da li ce biti potrebna neka dokumentacija, potvrda o placanju i slicno? Naravno, zelja mi je da prodjem sto jeftinije.
 
Kakva je situacija sa DHL ekspresom trenutno, pre par godina naručio sam neki tablet iz Singapura, stigao mi je i stigla je kao faktura na mail za 3500 din da se plati carina, ali sve su preuzeli na sebe i to nikad nisam platio, vrednost je bila oznacena na 100 dolara ili evra.
Sad hoću da naručim neki parfem iz francuske od 215e zajedno sa poštarinom, pa razmišljam šta mogu da očekujem ako neko zna?
 
Kao i prosli put, 20% carine na robu preko 50 evra, i 10% PDV. Plus troskovi spedicije ako ti naplate.
 
Verovatno je bilo poslato tako da prodavac preuzima troškove na sebe (DDP ako se ne varam).
 
Pre par meseci mi stiglo nesto preko njih, cena bila 100eur ali bilo na popustu nekom pa je placeno 49e
Nista mi nisu trazili niti naplatili, doneli na adresu sutradan.
Ne mogu jedino sad da se setim da li je na fakturi pisalo 100e ili sa popustom ta cena koja je i placena.
Ocekivao sam da ce to da naplate ali nisu.
 
Nazad
Vrh Dno