Šta je novo?

Hardver Predlog Intel konfiguracije

  • Začetnik teme Začetnik teme Botrew
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Botrew

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
18.03.2025
Poruke
12
Poena
5
Pozdrav, potreban mi je savet za sklapanje intelove konfiguracije, tj. potreban mi je procesor, ploca, memorija do nekih 80000 - 100000, iskljucivo za igranje igara, da bude ddr5.
Imam Samsung 990 Pro 2TB, ASUS Strix 750W, AsRock RX6800 16gb. Pa ako neko ima iskustva, zamolio bih za par predloga, ceo dosadasnji zivot za racunarom sa imao AMD bazirane konfiguracije.
Hvala unapred.
 
S' obzirom na gaming namenu i budžet koji više nego pokriva AMD X3D sa pločom i RAM-om, o trenutnom Intelu nemoj ni da razmišljaš/trošiš mozak! 🙂

Po meni ni prethodni, a još uvek dostupan, nije bio naročito za uzimanje (12/13/14th gen), zbog potrošnje, grejanja i problemima sa 14-om generacijom, iako je generalno parirao AMD-u po performansama, i "kud i kamo" po cenama.

A tek ako se iste uzmu u obzir.... Nope, nope, nope 👎
Primera radi, fakat već "mrtav" AM4 - iole krštena ploča (~MSI B550M PRO-VDH), "prastari"* R7 5700X sa (trenutno preskupih) 16GB DDR4 memorije == ~260e u našim radnjama.
Za te pare jednostavno nemaš Intel koji može da parira. Naravno, priča je gotovo ista, koji god budžet/segment da gledaš...


"prastari"* R7 5700X

* Reče Ćofi kuckajući na Phenom II X6 dinosaurusu 😎💁‍♂️🤣🤣
 
Pozdrav, potreban mi je savet za sklapanje intelove konfiguracije, tj. potreban mi je procesor, ploca, memorija do nekih 80000 - 100000, iskljucivo za igranje igara, da bude ddr5.
Imam Samsung 990 Pro 2TB, ASUS Strix 750W, AsRock RX6800 16gb. Pa ako neko ima iskustva, zamolio bih za par predloga, ceo dosadasnji zivot za racunarom sa imao AMD bazirane konfiguracije.
Hvala unapred.
Gde sad nađe da menjaš sa AMD... da si imao 2600k, 7700k ili neku sličnu mašinu, pa navika... ali sad kad Intel nema smisla... mazohizam 😀
 
Iskreno, trebalo mi je da me neko odvrati od svega toga. Nikako da se nateram da predjem sa am4 na am5, ali cu najverovatnije to i odraditi u skorije vreme, Samo me je interesovalo ima li potrebe menjati velikane, jer ovlas pratim vesti sa it scene i znam da amd trenutno bije intel na svim poljima. Verovatno cu preci na 7800x3d, 32 gb ddr5 za pocetak, jedino mi ploca zadaje muke, ne znam koju bih uzeo. Sveo sam na ovih par: Gigabyte b850 eagle wifi, asrock x870 pro rs, pa ako imate neki predlog, pomoglo bi. Ili predlog neke dobre ploce. Hvala.
 
Video sam nekompatibilnost sa AsRock i serijom 9 ryzena, zato i trazim nesto izmedju.
Trenutno imam Asus Crosshair VIII Hero, Ryzen 5 5600, 32 gb ddr4 3600mhz kingston, Samsung 990 pro 2tb, Strix 750w gold, Asrock rx 6800 16gb, sve spakovano u CM Cosmos II Full Tower.
Sve to radi bez problema, nego sam hteo da prodam plocu, procesor, memoriju i da nadogradim.
 
Ako ne planiraš uskoro upgrade grafičke, možda ti je zapravo najpametnije da sačekaš, pa zajedno da prođeš upgrade pri kom si u prilici da ih adekvatno upariš, a moguće i prođeš jeftnije sa procesorom (ili da za iste pare koje bi danas dao za 7800X3D tada uzmeš 9800X3D)....
RX6800 je sasvim solidna karta, no kontam da joj R5 5600 nije naročit bottleneck, tj. pitanje je koliko bi (vidnog/osetnog) poboljšanja dobio samo sa prelaskom na X3D.

Podrazumeva se, prethodno rečeno skoro u potpunosti zavisi od toga šta igraš, na kojoj rezoluciji, da li juriš veći FPS zbog visokog refresh rate-a monitora itd...
 
Ima tu jos jedna stvar, monitor, koji je 1080p 144hz. Za sada sve radi skoro perfektno, samo ja imam potrebu, kada imam nesto novca sa strane, da nadogradim postojece. Nije mi nista hitno, ne znam da li je pametno pricekati ili jednostavno nadograditi sta se moze, jedno po jedno...
 
Ima tu jos jedna stvar, monitor, koji je 1080p 144hz.
E tu bi već svaki X3D, a pogotovo AM5, imao smisla i sa ostajanjem na RX 6800, a uz upgrade iste - apsolutnog smisla.

Tako da...na tebi je da odlučiš, s' tim što bih ti ja rekao da ako "osećaš potrebu" a "sve radi perfektno" zapravo nemaš potrebu -> bolje čuvaj pare 😉🙃
Ako ništa, imaćeš više za kad ti stvarno bude trebao upgrade ili se nećeš potencijalno razočarati što si požurio kad/ako ubrzo izađe nešto značajno brže/bolje
 
da ako "osećaš potrebu" a "sve radi perfektno" zapravo nemaš potrebu -> bolje čuvaj pare 😉🙃
Sve u svemu, cini mi se da ce tako i biti. Skupljamo dalje, kada stvarno bude bilo potrebe nesto nadograditi. Hvala na savetima, znacili su stvarno. Drugacije je kada covek cuje misljenje iz drugacije perspektive. 😀
 
Nazad
Vrh Dno