Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Čak štaviše, nisam siguran da li bih pristao i na neki Pro model, nakon ovog odmora za uši sa fanless Air-om. Nadam se da će im Air i u budućnosti ostati fanless.

I Pro modeli su najcesce bucni koliko i fanless. Ja svoj jos nisam cuo, imam ga godinu dana.
 
Juče sam prvi put radio render 1080p snimaka od po 1h na M1Pro/16gb.
Ne znam šta da kažem, 11 minuta render 1080p videa je jezivo brzo.

Za 45 minuta je izrenderovao 4h materijala, potpuno ludilo! :)

Ne tako davno (pre 3 godine) Win mašina sa nekim i7 procesorom i jakom grafom (uzeto sve za PC Gaming) nije mogla da istera render bez 80-90 min.
 
@mirop
Nisam siguran da sam ja prava osoba da ti pomognem po tom pitanju. MBP 16 ima bolji ekran (eureka :) ), ali meni je i ekran na airu stvarno odlican. Stvar je tome da moje oci nisu preterano osetljive na stvari koje pominjes. To je prilicno subjektivna stvar i morao bi da nadjes nekoga ko ima slican "eye response" kao i ti da bi mogao da ti da informacije koje te zanimaju. Mada je uvek najbolje sam da pogledas i procenis da li ti nesto odgovara ili ne.
p.s. ja nikad nisam stavio air i MBP 16 jedan pored drugog za direktno poredjenje ekrana, posto MBP stalno drzim u kancu (mrzi me da ga nosim kuci). Tako da i ovo gore sto sam napisao da MBP 16 ima bolji ekran je cisto subjektivni osecaj. Ali iako ih naizmenicno koristim, jedan u kancu a jedan kod kuce, nikad nisam seo za Air i pomislio "Bilo bi dobro da ima malo bolji ekran" (u smislu kvaliteta slike, ne velicine).
 
Čak štaviše, nisam siguran da li bih pristao i na neki Pro model, nakon ovog odmora za uši sa fanless Air-om. Nadam se da će im Air i u budućnosti ostati fanless.
Air-u je mana sto nema ventilator, PRO je uvek necujan, hladniji i brzi. Air postane nekad vruc u krilu i smeta. P.S. cak stavise je pleonazam :)
 
@mirop
Nisam siguran da sam ja prava osoba da ti pomognem po tom pitanju. MBP 16 ima bolji ekran (eureka :) ), ali meni je i ekran na airu stvarno odlican. Stvar je tome da moje oci nisu preterano osetljive na stvari koje pominjes. To je prilicno subjektivna stvar i morao bi da nadjes nekoga ko ima slican "eye response" kao i ti da bi mogao da ti da informacije koje te zanimaju. Mada je uvek najbolje sam da pogledas i procenis da li ti nesto odgovara ili ne.
p.s. ja nikad nisam stavio air i MBP 16 jedan pored drugog za direktno poredjenje ekrana, posto MBP stalno drzim u kancu (mrzi me da ga nosim kuci). Tako da i ovo gore sto sam napisao da MBP 16 ima bolji ekran je cisto subjektivni osecaj. Ali iako ih naizmenicno koristim, jedan u kancu a jedan kod kuce, nikad nisam seo za Air i pomislio "Bilo bi dobro da ima malo bolji ekran" (u smislu kvaliteta slike, ne velicine).
Hvala u svakom slucaju! Definitivno cu morati da probam :) ako neko drugi ima iskustva povodom ovoga rado cu ga saslusati…
 
Potreban mi je savet, razmisljam o kupovini macbook air M1. Do sada sam imao samo windows masine. Privlaci me trenutna cena, odlicna baterija i performanse koje za tu cifru ne mogu da dobijem od windows konkurencije. Zanima me da li aplikacije tipa ePorezi, e uprava, LPA i ostale koje zahtevaju citac licne karte rade na macbook racunarima? Mozda sam omasio temu, pa molim moderatore da ne zamere.
 
Koliko znam, do skoro je jedina aplikacija za sertifikate radila za one sa USB od pošte koja je napravila macOS program. Ovi koje izdaje MUP ne rade zbog nepostojećih kompatibilnih programa za macOS, bar je tako bilo :)
Logovanje na sajt radi uz Consent ID, ako to zadovoljava ono što ti treba.
 
Potreban mi je savet, razmisljam o kupovini macbook air M1. Do sada sam imao samo windows masine. Privlaci me trenutna cena, odlicna baterija i performanse koje za tu cifru ne mogu da dobijem od windows konkurencije. Zanima me da li aplikacije tipa ePorezi, e uprava, LPA i ostale koje zahtevaju citac licne karte rade na macbook racunarima? Mozda sam omasio temu, pa molim moderatore da ne zamere.
Ne rade. Moras da stavis Windows ili Parallels VM.
 
Potreban mi je savet, razmisljam o kupovini macbook air M1. Do sada sam imao samo windows masine. Privlaci me trenutna cena, odlicna baterija i performanse koje za tu cifru ne mogu da dobijem od windows konkurencije. Zanima me da li aplikacije tipa ePorezi, e uprava, LPA i ostale koje zahtevaju citac licne karte rade na macbook racunarima? Mozda sam omasio temu, pa molim moderatore da ne zamere.
Imam isto slicno pitanje, imam ok ponudu za kupovinu Macbook Air m1 ili mozda neki windows laptop, trenutno koristim macbook pro 2015 i manje vise sam zadovoljan, koristim ga pretezno za online poslove preko browsera i nekad palim parallels da podignem win kako bi upalio neke app koje su mi potrebne.
Sad me interesuje da li je m1 u rangu novih intela i amd-a(gledao sam ryzen 7 5-gen) i da li je dosta brzi od ovog sto sada imam(mislim da je u njemu intel 5 gen?
 
Sto se brzine tice nisam siguran da je u rangu high-end intel ili amd modela, ali sam prilicno siguran da takav ceo paket (brzina, kvalitet izrade, ekran, baterija, tastatura, touchpad) ne mozes da nadjes u windows svetu za taj novac. Ali za use case koji si naveo je vise nego dovoljno brz M1.

Od tog tvog modela je svakako dosta brzi a baterija ne moze da se poredi.
 
Sad me interesuje da li je m1 u rangu novih intela i amd-a(gledao sam ryzen 7 5-gen) i da li je dosta brzi od ovog sto sada imam(mislim da je u njemu intel 5 gen?
M1 na 3.2Ghz je tu negde kao Ryzen 5800X na 4.9Ghz u single core performansama. Proverio sa likom u benchmarcima.
Inteli najnoviji su brzi samo zbog toga sto rade na mnogo visim frekvencijama, ali kad bi radili na istoj frekvenciji
oduvao bi ih...
No ovo ima performanse jezive, a ne greje se kao konkurencija, i trosi mnogo manje struje...
 
M1 na 3.2Ghz je tu negde kao Ryzen 5800X na 4.9Ghz u single core performansama. Proverio sa likom u benchmarcima.
Inteli najnoviji su brzi samo zbog toga sto rade na mnogo visim frekvencijama, ali kad bi radili na istoj frekvenciji
oduvao bi ih...
No ovo ima performanse jezive, a ne greje se kao konkurencija, i trosi mnogo manje struje...
Znaci sve u svemu m1 bi mi bio ok boost na ovo sada sto imam, gledao sam neki asus zenbook, recite mi iz vasih iskustava kakav vam je ekran?
Ja sam prezadovoljan trenutno na macbook pro sto imam(koristio sam dosta ips panela i mislim da je jedan od boljih)
 
I ja bih presao na MacBook Air Mx ali posto sam okoreli torrentas (stipsa, ne otvaram se za multimediju niti sw 😁) mislim da nije za mene, gledano na nacin na koji koristim racunar. Fanless, efikasan cpu, odlicna baterija, cena korektna, ekran i izrada jako dobri. Samo me sw koci. Teska odluka.
 
Zatvorenost samog OS-a. Sve se svodi na to da ako hoces da sve sto radis ide glatko, moze ali plati sw. Lecene verzije sw-a uvek nesto baguju itd. Jednostavno borba protiv vetrenjaca. Apple je sinonim kapitalizma, za sve vazi plati pa se klati. Ja volim da platim za hw i tu ne stedim, ali za uglavnom nezavrsen sw i 1 evro mi je mnogo i ne bih se osecao prijatno kad bih poceo da ga placam. Na Win tih problema nemam jer je sistem daleko otvoreniji. Ali problem je sa performansama i potrosnjom baterije.
 
I ja bih presao na MacBook Air Mx ali posto sam okoreli torrentas (stipsa, ne otvaram se za multimediju niti sw 😁) mislim da nije za mene, gledano na nacin na koji koristim racunar. Fanless, efikasan cpu, odlicna baterija, cena korektna, ekran i izrada jako dobri. Samo me sw koci. Teska odluka.
Verovatno bi imao drugačiji stav da si programer koji je napravio neko parče softvera, a neko odlučio da to tvoje mazne.
 
@Gimp suit nisam video koji te softver brine. Mnogo korisnog softvera dolazi sa mac om preinstalirano. Ofis i video editor na primer. Imas torent klijente besplatne. Pogledaj zato konkretno za bitne softvere za tebe kakvo je stanje na mac u. Moguće je da na kraju nećeš ništa trebati da platiš.
 
I ja bih presao na MacBook Air Mx ali posto sam okoreli torrentas (stipsa, ne otvaram se za multimediju niti sw 😁) mislim da nije za mene, gledano na nacin na koji koristim racunar. Fanless, efikasan cpu, odlicna baterija, cena korektna, ekran i izrada jako dobri. Samo me sw koci. Teska odluka.

Pored toliko open-source i freeware alternativa za komercijalni softver, ne vidim nijedan valjan razlog za narodne verzije komercijalnog softvera ne samo na Windowsu, već na bilo čemu.
 
Ovo mi se desava vec drugi put u nedelju dana, nadam se da je nesto softverski. U pitanju je m1 pro 14".

1698590256359.jpeg
 
@Gimp suit nisam video koji te softver brine. Mnogo korisnog softvera dolazi sa mac om preinstalirano. Ofis i video editor na primer. Imas torent klijente besplatne. Pogledaj zato konkretno za bitne softvere za tebe kakvo je stanje na mac u. Moguće je da na kraju nećeš ništa trebati da platiš.
Adobe Lightroom i Premiere Pro.

@RingeRaja Znam o cemu pricas, ali ovo je jace od mene. Samo sam iskren. Izvini ali ne bavim se proizvodnjom sw-a a da se bavim, ne bih imao zeludac da nesto naplacujem puno bagova i neispeglano. Nekako mi je to gore od "kradje". To bih nazvao "prevara" u neku ruku. Nista licno samo sam iskren. 😉
 
Meni se ovo dešavalo na HDMI - promenio kabl, prestalo. Posle prešao na usb-c i nikada se nije ponovilo.
 
Znaci sve u svemu m1 bi mi bio ok boost na ovo sada sto imam, gledao sam neki asus zenbook, recite mi iz vasih iskustava kakav vam je ekran?
Ja sam prezadovoljan trenutno na macbook pro sto imam(koristio sam dosta ips panela i mislim da je jedan od boljih)
Apsolutno je jedan od najboljih. Izbalansiran, pre svega, prelepe boje, PPI. Taj Zenbook verovatno jma OLED koji jeste bolji, ali je u svemu drugom gori, tako da uzimaj M1 i ne razmišljaj.
 
Hvala na savetu ali evo upravo da porucim i pogledam u firmi na I i cena sa 119000 otisla na 161000, sad je ovo vec dosta iznad mog budzeta.
 
Imas u drugoj firmi za 141.000.
 
imam kombinaciju preko firme da kupim i placam na kraju dosta manje na brdo nekih rata(neka luda prica ali mora preko racuna)
Ako je prica za 119K bez pdv pa jos na rate.. to nisi trebao da razmisljas uopste.
Iskreno, cekaj crni petak sad, zato su ga i vratili na 160k.

Svakako je bolja prica nego KP gde dobijes samo 1g garancije
 
Zatvorenost samog OS-a. Sve se svodi na to da ako hoces da sve sto radis ide glatko, moze ali plati sw. Lecene verzije sw-a uvek nesto baguju itd. Jednostavno borba protiv vetrenjaca. Apple je sinonim kapitalizma, za sve vazi plati pa se klati. Ja volim da platim za hw i tu ne stedim, ali za uglavnom nezavrsen sw i 1 evro mi je mnogo i ne bih se osecao prijatno kad bih poceo da ga placam. Na Win tih problema nemam jer je sistem daleko otvoreniji. Ali problem je sa performansama i potrosnjom baterije.
Ne vidim razliku neku izmedju Windows-a i ovoga. Apple ne uzima pare na OS i programe koji idu uz OS, tako da tu stedis minimum
300 evra. Imas brew, koji ti donosi sve sto Linux ima, a ako nesto hoces da kupis, to mora da ti bas treba...
Adobe Lightroom i Premiere Pro.

@RingeRaja Znam o cemu pricas, ali ovo je jace od mene. Samo sam iskren. Izvini ali ne bavim se proizvodnjom sw-a a da se bavim, ne bih imao zeludac da nesto naplacujem puno bagova i neispeglano. Nekako mi je to gore od "kradje". To bih nazvao "prevara" u neku ruku. Nista licno samo sam iskren. 😉
A to je kao za Windows besplatno?
Koji model/čipset? I koliko unified memorije? Ako je 8/256 to je dranje kože sa leđa.
U istyle idu akcije, pa kad naleti, trenutno nema nista...
 
Nazad
Vrh Dno