Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Procitao sam dosta tema na forumu i nasao sam specificnosti za pojedine brendove:

Najpoznatiji top brendovi kod nas su Mitsubishi Electric i Daikin. Prakticno nema losih iskustava.
Svi redom pisu - ako imas finansije, uzimaj bilo koji od ta dva.

Fujitsu hvale kao klimu sa najjacim heating ucinkom, ali ima komentara da su malo bucnije.
Cijenom su ispod Mitsubishija i Daikina.

Za Hitachi su oprecni komentari.
Jedni se kunu da je to (tehnicki) najkvalitetniji Japanac, drugi pisu kako je to finansijski veoma skup brend bez pokrica.

Mitsubishi Heavy Industries je veoma neobican.
Ovde na forumu clanovi pisu da je to jedan od zadnjih brendova koji je zadrzao najvisi kvalitet komponenti bez fensi maski i milion smart opcija, a drugi pisu da je to brend po pitanju kvalitete ispod ME, Daikina, Fujitsu i Hitachi.

Znacio bi mi komentar iskusnih clanova za Fujitsu, Hitachi i MHI u odnosu na Mitsubishi i Daikin.
Mislim da bi na ovako pitanje mogao da odgovori neko ko ugradjuje ova tri brenda jer nisam siguran da neko na forumu ima sva tri brenda i licna uskustva vec samo pojedinacna. Ja samo mogu da kazem kao korisnik Mitsubishi klime da mi nebi padalo napamet da zamjenim za bilo koju drugu marku. Taj savrseni rad, tisina, potrosnja su neopisivi u odnosu na druge koje sam imao iskustva da vidim. Sve ove probleme, nezadovoljstva sto se pise sa Mitsubishi klimom se nista nedogadja. Mislim na moj model konkretno. Jos jedan korisnik je uzeo prije par dana takodje Mitsubishi samo bez HZ oznake pa vjerujem da i on moze potvrditi ovo sto pricam. Ako pitas za savjet neces se pokajati 100% sve ove probleme ces zaobici.
 
Moja bivsa gree je prenosila neugodne zvukove i kad je stajala na podu i to sa gumenim nosacima. Najvise kad se pokrene, sad Mitsubishi neosjetim da ga stavim pod krevet.
Naravno da je bila bucna kada je bila pokvarena.
Dodji kod mene da vidis da li Amber prenosi vibracije i zvukove ili pitaj ostale koji je imaju.
Mitsubishi spoljasnja je jedina gde sam primetio da je zaista tiha. Za sada probama samo na hladjenju, ali je isla do 1300W na powerful rezimu i nista.
Fujitsu Luca i Gree Viola prenose vibracije ma zid na kom su montirane, dok je Amber Premium tisa i mirnija od obe dosta, ali ne kao Mitsu.
Procitao sam dosta tema na forumu i nasao sam specificnosti za pojedine brendove:

Najpoznatiji top brendovi kod nas su Mitsubishi Electric i Daikin. Prakticno nema losih iskustava.
Svi redom pisu - ako imas finansije, uzimaj bilo koji od ta dva.

Fujitsu hvale kao klimu sa najjacim heating ucinkom, ali ima komentara da su malo bucnije.
Cijenom su ispod Mitsubishija i Daikina.

Za Hitachi su oprecni komentari.
Jedni se kunu da je to (tehnicki) najkvalitetniji Japanac, drugi pisu kako je to finansijski veoma skup brend bez pokrica.

Mitsubishi Heavy Industries je veoma neobican.
Ovde na forumu clanovi pisu da je to jedan od zadnjih brendova koji je zadrzao najvisi kvalitet komponenti bez fensi maski i milion smart opcija, a drugi pisu da je to brend po pitanju kvalitete ispod ME, Daikina, Fujitsu i Hitachi.

Znacio bi mi komentar iskusnih clanova za Fujitsu, Hitachi i MHI u odnosu na Mitsubishi i Daikin.
Mitsu i Daikin i jesu top. Mitsu Heavy takodje.
Inicijalno su pravljene za industrijsu namenu, ali mislim da je sada samo podbrend, mada je moguce da su zadrzali neke jace delove i da ce da nadzivi ME i Daikin.

Fujitsu je na nivou Gree, oba su dobri middle range brendovi, svaki sa svojim problemima.
Kod nas je Fujitsu povoljan, pa je cesto dobar izbor.

Hitachi ne znam ni da se prodaje kod nas, znam da Haier koristi njihove kompresore, a nekada su sa Toshibom vazili za tatu i mamu klimatizacije.
 
Poslednja izmena:
Danas video kod rodjaka LMCE i unutrašnja je generalno dobar dizajn ( kažem ovo je je bilo govora u prethodnim postovima da je retro.......). Pitam ja njega kao ja se nesto sad razumem u klime 🙂 gde je kupio, na osnovu čega bas tu marku.....Kaze nemam pojma nista, samo otišao u Cool shop valjda jer mu je blizu gde živi i odma uzeo, a ja istražujem godinu dana sta cu i kako cu 🙂 i opet ne znam nista.
 
Ne da je retro, nego je mator model, sa R410 gasom. To ne znaci da je losa ili ruzna klima.
Novi Fujitsu modeli od 2018. koriste R32 gas.
 
Za Beograd projektna temperatura grejanja je -14°C

Taj daljinac je spejs-šatl spram onog Daikinovog što dođe uz najjeftiniji model

Fujitsu Super High Power toplotne pumpe imaju kompresor sa 3.8kg freona i Siemens elektroniku. To nije uporedivo ni sa jednim multijem

Te godine u Beogradu je jednu noć temperatura dotakla -18°C
Ma Podgorica ima mikroklimu u precniku od 20km. I osjetno je toplija u tom precniku od ostatka zemlje. Krenes prema Niksicu koji je na 50km, tamo pola metra snijega. Autoputem ka sjeveru cim se prodje Bioce na 15km od naplatne rampe u Pg doceka te snijeg.
Naravno da je bila bucna kada je bila pokvarena.
Dodji kod mene da vidis da li Amber prenosi vibracije i zvukove ili pitaj ostale koji je imaju.
Mitsubishi spoljasnja je jedina gde sam primetio da je zaista tiha. Za sada probama samo na hladjenju, ali je isla do 1300W na powerful rezimu i nista.
Fujitsu Luca i Gree Viola prenose vibracije ma zid na kom su montirane, dok je Amber Premium tisa i mirnija od obe dosta, ali ne kao Mitsu.

Mitsu i Daikin i jesu top. Mitsu Heavy takodje.
Inicijalno su pravljene za industrijsu namenu, ali mislim da je sada samo podbrend, mada je moguce da su zadrzali neke jace delove i da ce da nadzivi ME i Daikin.

Fujitsu je na nivou Gree, oba su dobri middle range brendovi, svaki sa svojim problemima.
Kod nas je Fujitsu povoljan, pa je cesto dobar izbor.

Hitachi ne znam ni da se prodaje kod nas, znam da Haier koristi njihove kompresore, a nekada su sa Toshibom vazili za tatu i mamu klimatizacije.
Kod mene takodje spoljna jedinica kod Amber premium toliko je zakucana u mjestu, da je pitanje da li bi i kliker pao sa nje ako bi postojao neki usjek na vrhu dje bi se postavio. Jedino sto vibriraju bakarne cijevi namotane u krugu kada klima radi na vecim brzinama
 
Multisplit spoljna jeste manje snage od zbira svih unutrašnjih jedinica iz jednog prostog razloga, u 95% slučajeva neće raditi sve unutrašnje na max!
Zašto ovo kažem, pa iz razloga što se grejanje toplotnim pumpama isplati samo ako radi non stop, odnosno kada se prostor samo dogrejava ili dohlađuje.
Onih 5% je verovatno moguće samo ako nismo dugo bili u stanu ili kući, pa se prostor dosta ohladio ili ugrejao, u tim momentima će klime raditi na max i to samo možda prvih sat vremena ili manje, kako budu zagrejavale ili hladile prostor, snaga će se smanjivati.
U kući imam kotao na pelet snage 20kw, radi na max prvih sat vremena a onda ostalih 10 sata radi negde oko 8-10kw.
Da imam kotao snage 30kw i on bi nekih 30/40min radio punom snagom, ali bi onda sa 1/3 radio ostatak dana, što nije preporučljivo.

Multisplit gasim svaki put kad krenem na spavanje i palim kad mi bude hladno, tako sam navikao, nikada je nisam video da vuče 2,5kw ili 2,7kw koliko je povukla na prvo paljenje.
Svako jutro dođe do nekih 1,5-1,7kw i to traje 30-60min. i posle se vrati na 1-1,2kw i smanjuje u zavisnosti koliko se prostorije zagreju.
Zaista ne znam da se neko greje bilo kojim grejnim telom uvek na max, ako je tako onda je grejno telo isuviše male snage i brzo može da strada od stalnog rada u max režimu.
 
Meni je instalater preporučivao Hisense zbog težine spoljne jedinice i ja sam je ozbiljno razmatrao, jer sam želeo da uporedim sa Mideom koju imam.
Međutim, na prvi pogled kad sam video daljinac, verovatno da i Tesla ima kvalitetniji :) ali ajde to je samo "šminka", e sad čitao sam dosta na forumu da ljudi imaju problem sa modulacijom, da ne ide ispod 400w i da često maši temperaturu!
Iz tog razloga sam se odlučio opet za ono što već imam i što znam da dobro sve to radi.
Ide do 320- 350w najnize na grejanju bez ikakvih funkcija.Temparaturu smanjis za 2 broja manje u odnosu na onu koju zelis.
ne znam ni da se prodaje kod nas, znam da Haier koristi njihove kompresore, a nekada su sa Toshibom vazili za tatu i mamu klimatizacije.
Haier koristi razne kompresore Hitachi,ME,Panasonic,Mideine,Rechi.
 
Naravno da je bila bucna kada je bila pokvarena.
Dodji kod mene da vidis da li Amber prenosi vibracije i zvukove ili pitaj ostale koji je imaju.
Mitsubishi spoljasnja je jedina gde sam primetio da je zaista tiha. Za sada probama samo na hladjenju, ali je isla do 1300W na powerful rezimu i nista.
Fujitsu Luca i Gree Viola prenose vibracije ma zid na kom su montirane, dok je Amber Premium tisa i mirnija od obe dosta, ali ne kao Mitsu.

Mitsu i Daikin i jesu top. Mitsu Heavy takodje.
Inicijalno su pravljene za industrijsu namenu, ali mislim da je sada samo podbrend, mada je moguce da su zadrzali neke jace delove i da ce da nadzivi ME i Daikin.

Fujitsu je na nivou Gree, oba su dobri middle range brendovi, svaki sa svojim problemima.
Kod nas je Fujitsu povoljan, pa je cesto dobar izbor.

Hitachi ne znam ni da se prodaje kod nas, znam da Haier koristi njihove kompresore, a nekada su sa Toshibom vazili za tatu i mamu klimatizacije.
Da u pravu si, nije bila ispravna. Ali ta neispravnost je bila mehanicka i "neovisna" od dosta drugih stvari na koje taj mehanicki kvar nije mogao utijecati. Nisam ja protiv Gree ( samo ga ja vise nebi 🤣🤣 ) ima ovdje kao i sto sam vise puta rekao zadovoljnih kupaca ali... Generalno gledajuci misllim ta neka mala razlika u potrosnji struje i nije toliko bitna koliko sam taj njen ( mislom na bilo koju marku ) miran rad i preciznost. Na mojoj klimi pise kataloski 400/410kw ( ljeto zima ) potrosnja struje.... Znamo svi da su to neki extrem uslovi za taj test. Da je i 1400kw to bi bilo perfekt. Ali evo ide zima pa haj vidjecemo kako ce biti. Ima i dosta novih korisnika pa mozemo donijeti neki zakljucak.
 
Naravno da je bila bucna kada je bila pokvarena.
Dodji kod mene da vidis da li Amber prenosi vibracije i zvukove ili pitaj ostale koji je imaju.
Mitsubishi spoljasnja je jedina gde sam primetio da je zaista tiha. Za sada probama samo na hladjenju, ali je isla do 1300W na powerful rezimu i nista.
Fujitsu Luca i Gree Viola prenose vibracije ma zid na kom su montirane, dok je Amber Premium tisa i mirnija od obe dosta, ali ne kao Mitsu.

Mitsu i Daikin i jesu top. Mitsu Heavy takodje.
Inicijalno su pravljene za industrijsu namenu, ali mislim da je sada samo podbrend, mada je moguce da su zadrzali neke jace delove i da ce da nadzivi ME i Daikin.

Fujitsu je na nivou Gree, oba su dobri middle range brendovi, svaki sa svojim problemima.
Kod nas je Fujitsu povoljan, pa je cesto dobar izbor.

Hitachi ne znam ni da se prodaje kod nas, znam da Haier koristi njihove kompresore, a nekada su sa Toshibom vazili za tatu i mamu klimatizacije.
Toshiba Daiseikai je i dalje i tata i mama
 
Mene je kupac ubjedjivao da Midea Xtreme save pro radi savrseno i recimo volio bi imati takvu klimu na nekom testu. Mozda neko i uzme od blizih meni pa da imam priliku se upoznati i mozda promjeniti misljenje koje sad imam.
Toshiba Daiseikai je i dalje i tata i mama
Meni je ta klima preporucena vise puta, mislim 9 serija, tako nesto ali isao sam na sigurno sa onim sto imam i znam kako radi. U sustini mislim da su skoro isti parametri.
 
Poslednja izmena:
Mozda, moja greska onda, u svakom slučaju lepo to hladi i radi koliko sam bio tu, bio kratko ali....
To je odlična klima, održava precizno temperaturu i u hlađenju i u grejanju. Jedini "minus" je spoljašnja od 26kg, ali to je postao trend i klime sa težom spoljašnjom ćemo plaćati skuplje. Dvoredni je izmenjivač u spoljašnjoj, tako da joj snage ne manjka
Mene je kupac ubjedjivao da Midea Xtreme save pro radi savrseno i recimo volio bi imati takvu klimu na nekom testu. Mozda neko i uzme od blizih meni pa da imam priliku se upoznati i mozda promjeniti misljenje koje sad imam.

Meni je ta klima preporucena vise puta, mislim 9 serija, tako nesto ali isao sam na sigurno sa onim sto imam i znam kako radi. U sustini mislim da su skoro isti parametri.
Neko na forumu je kukao da je imao problema sa 9-kom, zamenjena u garanciji novom 9-kom i opet isti problem. Za 12-cu niko ništa loše nije rekao
 
Primijetio sam da kod mene amber premium u odredjenom smjeru duvanja krilca kao da na trzaje predu, kao da kace nesto ili lose struji vazduh kroz njih i dosta je iritantan zvuk. Okrenuo sam smjer duvanja kako mi odgovara jer nisam imao vremena i zvuk je tada nestao.

Sad se vec malo pozabavih time i vidjeh da se to desava kad su horizontalna krilca u smjeru centralno i centralno-desno, u svim vertikalnim polozajima osim krajnjim gornjim i donjim uglovima. Takodje i u krajnjem desnom smjeru pod jednim vertikalnim uglom pojavljuje se zvuk. Zvuk dolazi sa lijeve strane unutar krilca pa bude nesto tisi kako se krece duz krilca ka desnoj strani.
Da li da odma reklamiram da dodju da rijese problem?
 

Prilozi

  • IMG_20230902_213010.jpg
    IMG_20230902_213010.jpg
    96.2 KB · Pregleda: 25
Zaboravih da dodam da su i Toshiba i Panasonic na vrhu sa Mitsubishi i Daikin, samo slabije zastupljeni.
Ja sam hteo da pazarim prelepu Toshibu Haori, ali mi nazalost ne odgovara zbog pozicije unutrasnje.
Ima dosta lepsi daljinski i ozbiljniji softver za online upravljanje klimom od Mitsubishija.
Ovaj softver kod Mitsu je neka srednja zalost, cisto da kao ima online upravljanje...a nije ni daljinski bas na nivou cene klime, mogli su to da updateuju kao sto Daikin i Toshiba imaju prelepe daljinske sada.
Daikin Emura 3 sam hteo da kupim najvise zbog daljinskog.
Mitsubishi je bukvalno na red dosao tek kada sam odustao od ove 2 izmedju kojih sam se lomio 2 meseca.

Evo od Toshibe:

remote-energy-control-toshiba-freshcool.rs_-1.png


Treba i napomenuti da je Toshiba AC odeljenje do sada bilo 40% u vlasnistvu Carrier-a, a od prosle godine 100%, tako da Toshiba vise nema veze sa Toshibom :)
I Carrier su takodje ranije vazile za izuzetno ozbiljne klime.
 
Poslednja izmena:
Danas video kod rodjaka LMCE i unutrašnja je generalno dobar dizajn ( kažem ovo je je bilo govora u prethodnim postovima da je retro.......). Pitam ja njega kao ja se nesto sad razumem u klime 🙂 gde je kupio, na osnovu čega bas tu marku.....Kaze nemam pojma nista, samo otišao u Cool shop valjda jer mu je blizu gde živi i odma uzeo, a ja istražujem godinu dana sta cu i kako cu 🙂 i opet ne znam nista.
To se kaže "kad imaš sreće, možeš da pustiš mozak na otavu"... 😄 samo će da ti se namesti ono što je za tebe najbolje...
 
Pozdrav , danas su mi montirali klimu i prilikom montiranja vanjske jedinice , straznji dio vanjske jedinice (ona kao mrezica na pozadini klime je se ostetila. Nisam siguran da li je probijena skroz ili samo isparana. Zanima me da li je to kakav problem ili nije nista sto bi moglo smetat radu klime.
 
Pozdrav , danas su mi montirali klimu i prilikom montiranja vanjske jedinice , straznji dio vanjske jedinice (ona kao mrezica na pozadini klime je se ostetila. Nisam siguran da li je probijena skroz ili samo isparana. Zanima me da li je to kakav problem ili nije nista sto bi moglo smetat radu klime.
Tu mrezicu mozete i da skinete.Samo moze da vam pravi problem ukoliko se grejete zimi.
 
Zaboravih da dodam da su i Toshiba i Panasonic na vrhu sa Mitsubishi i Daikin, samo slabije zastupljeni.
Ja sam hteo da pazarim prelepu Toshibu Haori, ali mi nazalost ne odgovara zbog pozicije unutrasnje.
Ima dosta lepsi daljinski i ozbiljniji softver za online upravljanje klimom od Mitsubishija.
Ovaj softver kod Mitsu je neka srednja zalost, cisto da kao ima online upravljanje...a nije ni daljinski bas na nivou cene klime, mogli su to da updateuju kao sto Daikin i Toshiba imaju prelepe daljinske sada.
Daikin Emura 3 sam hteo da kupim najvise zbog daljinskog.
Mitsubishi je bukvalno na red dosao tek kada sam odustao od ove 2 izmedju kojih sam se lomio 2 meseca.

Evo od Toshibe:

remote-energy-control-toshiba-freshcool.rs_-1.png


Treba i napomenuti da je Toshiba AC odeljenje do sada bilo 40% u vlasnistvu Carrier-a, a od prosle godine 100%, tako da Toshiba vise nema veze sa Toshibom :)
I Carrier su takodje ranije vazile za izuzetno ozbiljne klime.
Kao i Funai, i , Sanyo...ne znam koji je fazon, dal japanci prodaju brend kinezima samo za klime, kao i sa TV sto se desava...Toshiba, Philips, itd, to je sve sad cista Kina, taj fazon
Ajd o TV ako pricamo, Sony i Panasonic su manje, vise, isto kao i kad su se pojavili. Mozda sam propustio jos neki brend, ali ovo drugo, ode sve, ne u 1 nego u 3 pm.
 
Poslednja izmena:
Prodje vreme za edit, izvinjavam se. Moje licno misljenje je da sa LN ni u kom slucaju nisi pogresio. Ja sam hteo da je uzmem, al sam potrosio pare, pa uzeh sta uzeh. Bice za drugu gajbu sigurno, ako ne bude i onaj RW naslednik od LN.
Tadiran su isto nekad vazile za ozbiljne klime.
Jesu, to pamtim pre vise od 15 godina kad sam kupovao on off lg...prica je bila da su to Izraelske klime, ako se dobro secam...
 
Prodje vreme za edit, izvinjavam se. Moje licno misljenje je da sa LN ni u kom slucaju nisi pogresio. Ja sam hteo da je uzmem, al sam potrosio pare, pa uzeh sta uzeh. Bice za drugu gajbu sigurno, ako ne bude i onaj RW naslednik od LN.

Jesu, to pamtim pre vise od 15 godina kad sam kupovao on off lg...prica je bila da su to Izraelske klime, ako se dobro secam...
🤣🤣🤣🤣 Tako sam i ja imao odvojeno pa "otkinuo" malo i na kraju kad kupovo klimu mjesto planiranog uzeo drugo 🤣🤣🔨
🤣🤣🤣🤣 Tako sam i ja imao odvojeno pa "otkinuo" malo i na kraju kad kupovo klimu mjesto planiranog uzeo drugo 🤣🤣🔨
Nisam siguran ali mislim da su sve RW sa HZ oznakom na kraju.... Mozda gresim ali kada sam gledao nekako sam uvjek naisao na oznaku hz na kraju.
 
Poslednja izmena:
Da, RW je model za pojacanom snagom na grejanju, ali dizajnerski klasican model.
LN HZ ima 100% kjapaciteta do -15c, a RW do -25c.
LN je dizajnerski model i nudi se u normalnijoj verziji i u toj jacoj HZ verziji za grejanje, a RW dolazi samo u toj najjacoj verziji za grejanje i ima dosta teze spoljasnje, mislim da su oko 40kg 9ka i 12ica.
 
🤣🤣🤣🤣 Tako sam i ja imao odvojeno pa "otkinuo" malo i na kraju kad kupovo klimu mjesto planiranog uzeo drugo 🤣🤣🔨

Nisam siguran ali mislim da su sve RW sa HZ oznakom na kraju.... Mozda gresim ali kada sam gledao nekako sam uvjek naisao na oznaku hz na kraju.
Nisam ni ja puno istrazivao RW, samo znam da ide posle LN. Ta sa HZ mislim da do - 30 greje, ne gubi kapacitet do - 20 , ali nisam sig. sto je za nase podneblje verovatno nepotrebno. Ako ima bez HZ, kao LN sto se kod nas prodaje, meni je puna kapa za 40 i kusur kvm.
 
Свака клима губи капацитет на минусима, питање само како су декларисали снагу на којим температурама.
 
Da, RW je model za pojacanom snagom na grejanju, ali dizajnerski klasican model.
LN HZ ima 100% kjapaciteta do -15c, a RW do -25c.
LN je dizajnerski model i nudi se u normalnijoj verziji i u toj jacoj HZ verziji za grejanje, a RW dolazi samo u toj najjacoj verziji za grejanje i ima dosta teze spoljasnje, mislim da su oko 40kg 9ka i 12ica.
Ne, oznaka HZ je nordiska verzija, znaci garancija 100% do -25 a RW je ako se dobro sjecam vezana za unutrasnju jedinicu. Vanjska 12ka ima 36kg a 9ka je malo manja. Unutrasnje su potpuno identicne. Ako je iko baksuz sa tim klimama onda sam ja. Meni su poslali 9tku prije mjesec dana mjesto 12ke pa su me napismeno ubjedjivali i slali razlike da je skoro pa neosjetna....
Znaci LN serija sa HZ oznakom ide do -25 u punoj snazi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-09-03-15-01-06-686_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2023-09-03-15-01-06-686_com.google.android.apps.photos.jpg
    89.7 KB · Pregleda: 20
Свака клима губи капацитет на минусима, питање само како су декларисали снагу на којим температурама.
Ovdje je neko ubacio test kome sam se poslije posvetio i vrlo je interesantan. Ta klima je deklarisana na 4kw i garantuje na -25c opet 4kw... Hmmmm, kazu svaka gubi pa i ova i to je tacno. Ta klima na testu je polazala dosta vise preko 4kw da bi imala prostora na -25c da zadrzi tu snagu, sto znaci na -10c je i vise nego 4kw... E sad ono sto je takodje interesantno a to je da nisu napisali maksimum vec taj minimum od 4kw a ne kao drugi obrnuto pa tamo nekim sitnim slovima koliki su gubitci na odredjenim temparaturama. Kao sto rekoh imam odavno 9tku HZ kojoj sam se divio kako fino radi a ove godine su jos dve 12ke stigle ( jedna kod mene na vikendicu i jedna kod brata u kucu ) pa su i uslovi dosta razliciti, tako da ce biti interesantno kako ce raditi u razlicitim uslovima.
 
RW такође има HZ у ознаци, као и сви Нордик модели.

Screenshot_20230903_152614_Edge.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno