Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Као Chat-GPT бот, бескрајно декламовање спецификација и флоскула о јапанским климама. Буквално свака порука у било којој теми.
 
Nikada nisam napao ni jednog člana foruma niti ga pomenuo u lošem kontekstu.Uvek se trudim da maksimalno pomognem članovima foruma savetima tehničkim detaljima itd.To što su tehnički detalji isti i što se ponavljaju u više posta nije do mene već je to način da se i novim članovima foruma da savet ili rešenje problema.Najlakše je novom članu foruma kao odgovor na pitanje napisati eto idi traži odgovor u 1000 stranica unazad na nekoliko subforuma.Ali ne to ne radim pa ponovim možda isti odgovor više puta nije mi teško.Mitre specifikacije su uvek iste kao i tehnički detalji ali su članovi foruma razni i oni žele da vide te detalje i zato dolazi do ponekad podudaranja u mojim postovima.Ja ne mogu da izmislim specifikacije i detalje samo ih prezentujem na uvid.Ne vidim problem da se većem broju članova foruma koji ne žele da traže unutar foruma prezentuju isti podaci.
 
Pokreni onda svoj blog, pa navedes u okviru jednog izlaganja odredjene podatke i svakom zainteresovanom je sve lako dostupno.
Ovako si smorio, barem one koje ne mrzi da potraže ono sto ih zanima.
 
Onda je najbolje da ignorišeše moje postove zato što tvoje lično nezadovoljstvo mojim postovima nije relevantno za mene.Pozdrav.
 
Не бих ја коментарисао да не претерујеш. Не мора на свакој теми и свако питање да 'решаваш' са својим фаворитима. Просто боде очи.
 
Ignorisanje problema samo pravi veci problem.
A da se ne lazemo, nisi izolovan slučaj, ima ih jos nekoliko.
 
Možemo da pogledamo na moje postove i na ovaj način.20 članova foruma traži odgovore o uređaju i specifikacije istog.Ja odgovorim na tih 20 postova i tim korisnicima ti odgovori znače puno gledano sa tehničke strane.Recimo da ne znaju ništa o klima uređajima ili malo.Međutim ima članova foruma koji su tu dugo i znaju puno o tematici i njima su ti postovi iritantni i smetaju im.Gledano iz aspekta onih koji traže savet ti postovi su zanimljivi i znače im dosta prilikom izbora.Možda nema puno korisnika kojima sam pomogao možda nekoliko ali opet pomoći se u zube ne gleda.
 
Šta ćeš nije moguće svima ugoditi to nije moguće.Uvek će biti zadovoljnih i nezadovoljnih globalno gledajući ne samo forum.
 
Zamišljam na šta bi ličio forum kada bi se na isti način kao ti, aktivirali promoteri svih ostalih brendova.
 
Očigledno da previše misliš pokušaj da odmoriš misli malo.Slušaj muziku 80-tih godina.
 
Retko ko pita za spec, 90% ljudi samo hoce klimu koja ce dobro da im sluzi.

Nije problem kada preporucis nesto sto je ok, ali je po poslednjoj preporuci postalo jasno da ti nije bitno da pomognes, nego da prodas Fujitsu pricu.
 
Nije da ga branim al je budalaština za razliku od par hljada dinara kupiti kinesku klimu umesto Fujitsu. Osim ako baš ta kineska klima ima neku osobinu koju Fujitsu nema ako baš zbog te osobine čovek kupuje klimu, onda je glupost kupiti Fujitsu. Ja nisam kupio Fujitsu upravo zato jer mi se neke njegove karakteristike nisu sviđale pa sam zato kupio Mitsubishi heavy.
Al moramo biti realni, moj drugar ima Bergen 18-cu, KMTA 12 je duplo bolja klima od njega ma šta papiri govorili. Jednostavno Bergen klima ima kulturu rada kao traktor IMT, Fujitsu je kao Opel a Mitsu je kao Mercedes ako me rezumete šta hoću da kažem. I nikako ne mogu da se nakajem što umesto Mitsu 12 nisam kupio Mitsu 45, to bi bio baš pun pogodak za kompletnu zimu, laganica. Al nebitno šta je tu je ja prošao odlično ni jedna vatra nije upaljena ove zime i još se uveče pomalo grejemo.
Mislim da Proleter daje korisne podatke pa ko hoće nek izvoli, neće pogrešiti sigurno. Ko neće nek traži drugu varijantu.
 
Niko nije rekao da se za par hiljada manje uzme dosta losija klima, gde si to procitao?
Kako nece pogresiti sa osrednjom 12icom sa 3.4-3.9kW u poslovnom prostoru od 60m2?
 
Postoji ali često (neopravdano) košta više. Pričano 100 puta, cene Fujitsu brenda kod nas ima dobru cenu u odnosu na okruženje mada se to posle krize smanjilo. Svi su poskupeli manje-više.
 
Evo da se pohvalim da sam u svoju kolekciju uvrstio još jedan zanimljiv uređaj. U pitanju je Panasonic CS-HZ25TKE. Znam da je grejna sezona prošla, ali sada se javila prilika. Računam i bolje sada da rešim nego kada krene letnja sezona.
Namena će mu biti grejanje i hlađenje prizemlja kuće, nekih 35m2 (dnevna i kuhinja/trpezarija) plus pasivno dodatnih 20ak (predsoblje i dalje kupatilo). Raspored prostorija je povoljan, tako da pravolinijskim duvanjem očekujem da dobaci i do kupatila (koje ćemo po potrebi dogrejati). Objekat većim delom nije izolovan (kupatilo jeste). Puna cigla 25-38cm kako gde. Iznad je sprat sa dve spavaće sobe, hodnikom i ostavom, a iznad toga izolovan tavan. Možda će zvučati čudno, ali očekujem da zbog ovoga urađaj lepše i radi, pošto su gubici objekta veći, što znači manje kreni-stani ciklusa :)
Kuća se inače trenutno iznutra renovira, očekujem i nadam se završetku do jeseni.

Takođe, biće zanimljivo i uporediti ga sa Amberom 09, koji par godina koristim u drugoj kući odmah pored ove, a greje sličnu kvadraturu.

Inače na ovom finskom testu su oba ova uređaja, Amber se za nijansu pokazao bolji.


Okačiću i slike kako to izgleda montirano. Inače montažom sam zadovoljan, urađeno je sa 3m cevi koje su savijene iza SJ. Nosače i antivibracione podloške sam kupio sam kakve sam hteo pa sam im dao kad su montirali. Nosači su dugački 55cm, ima mesta ako se naknadno bude radila demit fasada (stiropor 10cm).
Tu su i slike Ambera, gde možete takođe videti neka zanimljiva rešenja (štap/kanap) :)
 

Prilozi

  • 1pana.jpg
    1pana.jpg
    111.7 KB · Pregleda: 78
  • 2pana.jpg
    2pana.jpg
    555.3 KB · Pregleda: 76
  • 3pana.jpg
    3pana.jpg
    359.4 KB · Pregleda: 73
  • 4pana.jpg
    4pana.jpg
    232.9 KB · Pregleda: 71
  • 5pana.jpg
    5pana.jpg
    380.6 KB · Pregleda: 72
  • amber1.jpg
    amber1.jpg
    186.1 KB · Pregleda: 78
  • amber2.jpg
    amber2.jpg
    532.7 KB · Pregleda: 77
  • amber3.jpg
    amber3.jpg
    462.2 KB · Pregleda: 77
  • raspored.jpg
    raspored.jpg
    242.5 KB · Pregleda: 80
Poslednja izmena:
Uff, svaka cast na izboru :)

Najveca prednost koju ces osetiti kod heatcharge-a je upravo to sto nema pada temperature(jako mali) tokom defrosta jer klima koristi skupljenu energiju za grejanje i tada, a sekundarno joj je veliki kapacitet. Te 2 klime i ako slicne snage, nisu uporedive, u korist Panasonica naravno :)
Mada bi u nasoj klimi taj Panasonic mozda i vise kW toplote mogao davati u rposeku od Ambera.

Cudi me da sve 9ke biras, otkud to?

Vidim na Amberu da imas stavljenu lulu i crevo, pa me zanima da li imas i grejni kabl u odvodnom crevu ili je samo izolacija i jel dovoljna?
 
Poslednja izmena:
Nije da ga branim al je budalaština za razliku od par hljada dinara kupiti kinesku klimu umesto Fujitsu. Osim ako baš ta kineska klima ima neku osobinu koju Fujitsu nema ako baš zbog te osobine čovek kupuje klimu, onda je glupost kupiti Fujitsu. Ja nisam kupio Fujitsu upravo zato jer mi se neke njegove karakteristike nisu sviđale pa sam zato kupio Mitsubishi heavy.
Al moramo biti realni, moj drugar ima Bergen 18-cu, KMTA 12 je duplo bolja klima od njega ma šta papiri govorili. Jednostavno Bergen klima ima kulturu rada kao traktor IMT, Fujitsu je kao Opel a Mitsu je kao Mercedes ako me rezumete šta hoću da kažem. I nikako ne mogu da se nakajem što umesto Mitsu 12 nisam kupio Mitsu 45, to bi bio baš pun pogodak za kompletnu zimu, laganica. Al nebitno šta je tu je ja prošao odlično ni jedna vatra nije upaljena ove zime i još se uveče pomalo grejemo.
Mislim da Proleter daje korisne podatke pa ko hoće nek izvoli, neće pogrešiti sigurno. Ko neće nek traži drugu varijantu.
Moze li neko detaljnije poredjenje Fujitsu i Mitsubishi? Koje su prednosti jedne u odnosu na drugu? Po specifikacijama vidim da Fujitsu ima nesto jace klime, ali me zanima razlika u realnom radu
 
Uff, svaka cast na izboru :)

Najveca prednost koju ces osetiti kod heatcharge-a je upravo to sto nema pada temperature(jako mali) tokom defrosta jer klima koristi skupljenu energiju za grejanje i tada, a sekundarno joj je veliki kapacitet. Te 2 klime i ako slicne snage, nisu uporedive, u korist Panasonica naravno :)
Mada bi u nasoj klimi taj Panasonic mozda i vise kW toplote mogao davati u rposeku od Ambera.

Cudi me da sve 9ke biras, otkud to?

Vidim na Amberu da imas stavljenu lulu i crevo, pa me zanima da li imas i grejni kabl u odvodnom crevu ili je samo izolacija i jel dovoljna?

Pa nije samo da biram devetke, imam ja od svega po malo :)
Ali recimo da od devetke očekujem nešto bolju modulaciju, a generalno na grejanju nisu ti uređaji mnogo slabiji od dvanaestica, veća je razlika na hlađenju.
Hardverski su gotovo identični, softverski su devetke malo više ograničene pa otuda i bolji SCOP/SEER, što lepo deluje na papiru.
Lulu kod Ambera izvadim tamo decembar-februar, pa posle vratim, pošto mi inače kaplje dole u neku kofu bzvz, pa često prepuni, pošto to naravno niko ne prazni :)
Nisam do sada imao problema da baš skroz zaledi crevo, ovo malo izolacije odradi posao u ostatku sezone.
Trebalo bi na oba uređaja da napravim neke tacne i odvod kroz fi32 kanalizacione cevi, ali treba naći vremena za to..
Ono što je zanimljivo recimo, a što bih savetovao i ostalima koji imaju sličnu situaciju, je kada imate predmontirane nosače (ispod fasade) pa naknadno stavljate klimu..
Često ti nosači nisu dovoljne dužine, pa onda monteri nabiju SJ skroz do zida, što nije baš najbolje za rad klime. U toj sutuaciji jednostavno rešenje je da uzmu još jedan par nosača (koje svakako plaćate prilikom montaže ;) ), iseku ih bruslilicom i produže osnovni nosač.
Ja sam tako uradio kod Ambera i to sa nekim matorim nosačima. Estetski nije nešto lepo (taj zadnji deo kuće se ionako ne vidi), ali funkcionalno je skroz ok.
Inače moja trenutna lista klima izgleda ovako:
Fujitsu 12LGC
Midea 12HRDN1
LG Hero CS12AF
Fujitsu 07LECA
Amber Premium 09
I sad Panasonic
Da, inače nije Heatcharge model, već ova serija odmah ispod toga.
Uz to u garaži imam još dva takođe zanimljiva uređaja (sticajem okolnosti kupljeni, pošto čovek u glavi uvek nešto isplanira pa se posle okolnosti promene).
VIVAX Y Design (ACP-12CH35AEYI), i MDV (Midea) All Easy Pro 12. Trebali bi biti odlični uređaji, pogotovo Vivax, koji je rebrendirana Midea Oasis Plus (top model za grejanje).
Stoje neraspakovani, pošto sada nisam siguran šta da radim sa njima. Vivax je planiran na mesto Panasonica, ali sada ipade višak.
Trebalo bi da rešim još grejanje sprata, tu sam mislio dve klime, po jednu u svaku spavaću sobu (12m2).
Međutim, plašim se da će ova dva biti overkill za to (mada biće gubitaka pa će možda i rditi ok). Da li prodavati ovo pa vijati Daikine 09, staviti ovo pa šta bude, ili sačekati zimu pa videti...pitanje je...
 
A da, sada vidim :) Pise Nordic Heatpump, pa ja automatski permutovao u heatcharge :)
Bilo mi je cudno da je slabija od Ambera, ali reko ko zna kako se koja klima ponasa u odredjenim uslovima.

Da, taj VIvax/Midea je u sustini MIdeina verzija Ambera, bila je u prodaji neko vreme, ali se nekako nikada nije primila kao Amber, pa nemamo nikakva iskustva sto se tice modulacije i buke, za razliku od Ambera za koji znamo da ima solidno bucnu unutrasnju i ne modulira ispod ~400W.

Pitam za odvod, jer sam za stan u centru morao u odvod da stavim kabl, jer ne sme da bude bez lule i mora da se izliva u balon pa prazni, pa me zanimalo da li izdrzi zimu samo sa izolacijom, ali ipak skidas kada je najhladnije.
 
Poslednja izmena:
Одличне су HZ климе, другари са HZ35 и HZ25 греју кућу са отприлике 160 квадрата.
 
Jedan član foruma je imao velikih problema sa Panasonic klimama dve klime su u pitanju 12Btu i 09Btu.Loše su modulirala i prema iskustvu člana foruma kultura rada je loša jedva ih je vratio i stavio je nove klime.Pregrevale su prostoriju bile su bučne znači baš su loše radile kada je morao da ih menja.Neverovatno da je Panasonic mogao na tržište da pusti ovakve klime.Detalji o problemima mogu da se nađu na temi Inverter klima za potkrovlje.Iste probleme su prijavili i korisnici Panasonic klima u Hrvatskoj.Koliko se sećam obe klime su koštala po 1000+ evra.Odlično je što imamo informacije o radu pojedinih klima od članova foruma koji ih imaju.Trebalo bi se interesovati za klime koje imaju pozitivne komentare i sa kojima su korisnici zadovoljni.
 
Pa nije samo da biram devetke, imam ja od svega po malo :)
Ali recimo da od devetke očekujem nešto bolju modulaciju, a generalno na grejanju nisu ti uređaji mnogo slabiji od dvanaestica, veća je razlika na hlađenju.
Hardverski su gotovo identični, softverski su devetke malo više ograničene pa otuda i bolji SCOP/SEER, što lepo deluje na papiru.
To je samo na papiru,kao sto rece :)
Hardver je isti.
Ako rade npr u fan 2 i trose 300w obje ce imat identican cop.
Isto i modulacija.
Na papiru izmjerena manja snaga kod devetke,a uzivo isti hardver nece moci raditi nize u devetci :)
 
Jedan član foruma je imao velikih problema sa Panasonic klimama dve klime su u pitanju 12Btu i 09Btu.Loše su modulirala i prema iskustvu člana foruma kultura rada je loša jedva ih je vratio i stavio je nove klime.Pregrevale su prostoriju bile su bučne znači baš su loše radile kada je morao da ih menja.Neverovatno da je Panasonic mogao na tržište da pusti ovakve klime.Detalji o problemima mogu da se nađu na temi Inverter klima za potkrovlje.Iste probleme su prijavili i korisnici Panasonic klima u Hrvatskoj.Koliko se sećam obe klime su koštala po 1000+ evra.Odlično je što imamo informacije o radu pojedinih klima od članova foruma koji ih imaju.Trebalo bi se interesovati za klime koje imaju pozitivne komentare i sa kojima su korisnici zadovoljni.
Нордик моделе Панасоника сам до сад на форуму имао само ја, држ' се ти свог Фуђицуа.
 
Moze li neko detaljnije poredjenje Fujitsu i Mitsubishi? Koje su prednosti jedne u odnosu na drugu? Po specifikacijama vidim da Fujitsu ima nesto jace klime, ali me zanima razlika u realnom radu
Micubiši klime su po meni malo bolje ,ulazni modeli mz su krš imao sam ih slabe su,za taj model od srednje klase pa na gore odlične,nisam ih imao ali sam citao iskustva,cena im je veća od fujitsu,tiše su i unustrasnje i spoljašnje jedinice,moduliraju lepo,bolje su softverski podesene
 
Možemo da uporedimo pojedine modele klima Mitsubishi i Fujitsu.Na primer po ceni od 79k MITSUBISHI MSZ-HJ35VA/MUZ-HJ35VA grejanje do -10.Energetska klasa grejanje A hlađenje A .Fujitsu model KMCE12 cena 78k.Grejanje do -15 Energetska klasa hlađenje A++ grejanje A+ COP grejanje 4.17.Mogu i ostali modeli da se uporede prema dostupnim podacima.Mitsubishi ima bolji tretman vazduha kao što su jonizator i slično.Prilikom upoređivanja gledam snagu uređaja.
 
Poslednja izmena:
Jedan covek ih probao u potkrovlju u ko zna kako specificnim uslovima koji toj klimi ocigledno ne odgovaraju i vratio jer moduliraju do 300W i to ne nordic modele, nego obicne. Jos jednog nezadovoljnog smo iskopali u Hrvatskoj.

Covek ih poredi sa duplo skupljim Mitsubishijem.
Vratio je nekoliko klima, pa i tog Mitsubishija, dok nije opet shvatio da mu se samo taj Mitsu od 2k evra svidja. Njegovo pravo da izabere za njegov novac sta ce da ga zadovolji i to podrzavam, najbolji drugar mi je isti takav, 3 primerka istog tva je vratio dok nije nasao pravi. Ali generalno za vecinu ljudi, takvi ljudi previse cepidlace.

Ima i zadovoljnih korisnika Panasonic Etherea klime.
 
Nazad
Vrh Dno