Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta predlazes kao alternative nadolazecoj sigurnoj velikoj krizi?
Ako bih bio long only, onda u USD(čistu valutu, a ja sam trgovao i uz pomoć UUP etf-a) dok dižu stope, tj. dok ne vidimo vrh inflaciji(second leg up dolazi).

Lično aktivno skraćujem, i možda probam da uhvatim neki rally. S tim da uvek treba imati solidan keš za kupovinu kada budemo na dnu... Ovo je druga faza strukturalnog bear marketa. Isprepletana je sa bear market rally-jima i dizajniran je da uništi i bearove i bullove. Najveće uništenje vrednosti nosi bear market, i to na obe strane. A, kada je i režim visoke i lepljive inflacije sa ekstremno malim naznakama za rast, onda tek nema sigurnog mesta. Za kešom će biti najveća potražnja, kao za kiseonikom.

Sad, svako investira za sebe i nosi svoj rizik. Nema posle, nisam znao, niko mi nije rekao.
 
Šta ako ne budemo videli vrh inflaciji, tj. ako se nastavi šta god radili sa kamatnim stopama?
 
Šta ako ne budemo videli vrh inflaciji, tj. ako se nastavi šta god radili sa kamatnim stopama?
Visoka inflacija bi prešla u hiperinflaciju i to bi uništilo ekonomiju za dugo godina. Video si a možda i preživeo šta je bilo kod nas. Nije realno očekivati da se to dogodi u najrazvijenijim svetskim ekonomijama bez ogromnih posledica.

Što znači da će se svim silama boriti da do toga ne dodje ili da je obuzdaju a najjače oružje za to je podizanje kamatnih stopa i izazivanje recesije.
 
Šta ako ne budemo videli vrh inflaciji, tj. ako se nastavi šta god radili sa kamatnim stopama?
Kada pišem o inflaciji mislim pre svega na američku, ali i na evropsku, pa na sve ostalo. Primarna je američka koja diktira monetarnu i fiskalnu politiku. Ta monetarna politika je najvažnija u svetu. Tačka.
Sad, FED neće dozvoliti hiperinflaciju. USD je najveći aset koji ne samo SAD imaju, već i ceo kolektivni Zapad.

Tako da ne, mislim da su skoro nikakve šanse da ne vidimo vrh inflatornom talasu.
Moja teza je da ćemo čak videti i deflaciju na kraju ciklusa s obzirom na precenjenost aseta i njihovu osetljivost na restriktivnu monetarnu politiku. Jer rušenje aset mehura je ono što zapravo vraća cenovnu inflaciju na mesto koje joj pripada, a ovo je najveći mehur ikada.
Do te deflacije može dosta da prođe. Videćemo, to je dosta na dugom štapu, ali ne bih isključio. Pogoto jer bi upravo deflacija obezbedila najbolji case za novi masovni QE. Nzm, glupo je da uopšte spominjem kada nas čeka još jake i lepljive inflacije.
.
.
Ono što bi svi trebali da posmatramo je Kina koja će biti izvor novog inflatornog talasa. Njihova domaća inflacija je više nego podnošljiva i u poređenju sa Zapadom, odnosno SAD, imaju ogromnu stratešku prednost u eknomskom ratu. Dakle, koristiće inflaciju ka oružje tako što će aktivirati svoj QE. Tada bi trejd trebalo da bude: short SPX / long FXI
 
Poslednja izmena:
Visoka inflacija bi prešla u hiperinflaciju i to bi uništilo ekonomiju za dugo godina. Video si a možda i preživeo šta je bilo kod nas. Nije realno očekivati da se to dogodi u najrazvijenijim svetskim ekonomijama bez ogromnih posledica.

Što znači da će se svim silama boriti da do toga ne dodje ili da je obuzdaju a najjače oružje za to je podizanje kamatnih stopa i izazivanje recesije.
Hiperinflacija je itekako moguća i u razvijenim ekonomijama, samo je potrebno više vremena da dođe do sloma sistema. Ali kada jednom krene nizbrdo, ići će vrlo brzo.
Ako nastave da podižu kamatne stope agresivno u trenutnoj situaciji, izazvaće toliku kontrakciju ekonomije da će inflacija nastaviti da raste čisto zbog potpunog kolapsa privrede i prestanka proizvodnje, tj. imamo stagflaciju. Deficit u budžetu takođe raste, jer u recesiji opada prihod od poreza.
A ako moraju da biraju između potpunog raspada sistema i hiperinflacije, izabraće hiperinflaciju sigurno. Pogotovo što po trenutnoj trajektoriji, samo će otplata kamate na dug države porasti ubrzo preko prihoda od poreza, tako da je jedini način da taj dug ima neke šanse da se isplati smanjenje realne vrednosti istog kroz inflaciju.
 
Moglo je i biti i obrnuto lagano. Dobro je sve to...
Slazem se i jeste tako. Ali problem u mom slucaju je sto strah upravlja sa odlukama koje donosim i sto sam siguran da idemo dole u nekom trenutku ( sto uopste ne mora da bude slucaj ) i ne zelim da ostanem full crypto da bih iskoristio taj trenutak koji cekam. Pretpostavljam da je to povezano sa informacijama koje imam i koje sam iskonstruisao u zadnjih par meseci. Za mene je kripto "igra" i ne moram da trejdujem i da se bavim time. Bilo bi bolje da prebacim sve u crypto po kojoj god ceni, u stejk i zaboravim dok cene ne odu par puta gore, u sta verujem da ce se desiti, samo je pitanje kada. Ali to ne bi bilo zanimljivo. 😀
 
Izasao iz kripta opet. Zarada oko 3k. Necu da rizikujem vise. Pratim, pa ako bude dip ulecem.
Bad timing za par sati ? :D

Mislim da će btc prvo na 30k , da ga probije i ostane neko vreme iznad, samim tim i altovi nešto da pozelene, pa onda tek korekcija na možda 25k
Ako ne padne kiša krastavac (black swan) :ROFLMAO:
 
Bad timing za par sati ? :D

Mislim da će btc prvo na 30k , da ga probije i ostane neko vreme iznad, samim tim i altovi nešto da pozelene, pa onda tek korekcija na možda 25k
Ako ne padne kiša krastavac (black swan) :ROFLMAO:
Jedna od verovatnoca kojih je koliko hoces. Nema pravila krastavac. Mnogo je tu ako. Ako bi majstori dolazili svaki dan u moj stan uselio bih se za manje od mesec dana ali ovako me samo nerviraju sa njihovim izgovorima. Kao i kripto. Ako odemo gore/dole naci ce se razlog zasto je to tako.
 
Slazem se i jeste tako. Ali problem u mom slucaju je sto strah upravlja sa odlukama koje donosim i sto sam siguran da idemo dole u nekom trenutku ( sto uopste ne mora da bude slucaj ) i ne zelim da ostanem full crypto da bih iskoristio taj trenutak koji cekam. Pretpostavljam da je to povezano sa informacijama koje imam i koje sam iskonstruisao u zadnjih par meseci. Za mene je kripto "igra" i ne moram da trejdujem i da se bavim time. Bilo bi bolje da prebacim sve u crypto po kojoj god ceni, u stejk i zaboravim dok cene ne odu par puta gore, u sta verujem da ce se desiti, samo je pitanje kada. Ali to ne bi bilo zanimljivo. 😀
Cediti svaki evro nikad nije dobra ideja :) Ja sam tako shortovao ETH redovno u proslom bullu i na kraju zavrsio sa 5ETH manje nego sto sam imao bas zbog takvog zajebavanja, "all in" tresnem pa sta bude i kad je ETH bio skoro na 5k zeludac me zaboleo. Ako si vec ulete veliku kolicinu po dobrim cenama s obzirom na tvoj broj novcica, ja se nikada ne bi tako igrao sa tim, nije dobro za miokard :) mada znam kako je..vuce te... izadji u stable 20%, nikad nije losa strategija...to sto all in radis, ne bih da malerisem ali......znas dalje :)
 
Cediti svaki evro nikad nije dobra ideja :) Ja sam tako shortovao ETH redovno u proslom bullu i na kraju zavrsio sa 5ETH manje nego sto sam imao bas zbog takvog zajebavanja, "all in" tresnem pa sta bude i kad je ETH bio skoro na 5k zeludac me zaboleo. Ako si vec ulete veliku kolicinu po dobrim cenama s obzirom na tvoj broj novcica, ja se nikada ne bi tako igrao sa tim, nije dobro za miokard :) mada znam kako je..vuce te... izadji u stable 20%, nikad nije losa strategija...to sto all in radis, ne bih da malerisem ali......znas dalje :)
To je samo deo za trade i tome je namenjen. Ono glavno se ne dira i taj deo je ustekan na Ledger i zaboravljen. Ali sa ovim delom je cilj da uvecavam USDT sto i radim samo su to male sume na ulozeno. Tipa na 150k ako uzmes 3k je smesno ali ako bi nedeljno imao 2-3 trejda sa takvom zaradom to je skroz ok i lagano se uvecava USDT. Ali kada se desi ovo sto se iznad desilo a samo je trebalo da odem u krevet i ne gledam kripto tih 3k bi bilo 10k uvek se iznerviram. Tako da od dela za trejd uvek idem all in u jednom ili drugom pravcu. Na to mozes da gledas kao na tih 20% o cemu pricas. Uglavnom ne trejdujem sa gubitkom i to je bitno ali cu se uvek iznervirati kada za par sati ostanem bez veceg gain-a. Bio to stable ili crypto. Znas i sam kako je. 😀
 
risk management je važniji od profita jer kada uspeš u tome i prinos će rasti i tek data ima smisla da jedan deo leverage-uješ radi brze zarade. Ali "conviction" mora da bude jak, čak i kada trejd ide protiv tebe u kratkom roku. U svakom slučaju, ako misliš da ide na dole, zašto bi držao? Pretpostavljam da ne koristiš opcije?
 
Zato sto misliti i znati nije isto. Nikada ne bih otisao all in u fiat/stable sa delom koji je na Ledger-u nevezano sta mislim gde ce cena ici. U kriptu je sve moguce. Mnogo mi je vazniji kripto od fiata. Mislim na glavnicu. Sto se mog trejda tice uvek je po osecaju. Ne pratim grafikone, indikatore i takve stvari i da kucnemo u drvo za sada je odlicno gledajuci od mojih pocetaka. Uvek ce biti nerviranja ali kripto i nerviranje idu u paketu.
 
gordon ramsay facepalm GIF by MasterChef Junior
 
Jedna od verovatnoca kojih je koliko hoces. Nema pravila krastavac. Mnogo je tu ako. Ako bi majstori dolazili svaki dan u moj stan uselio bih se za manje od mesec dana ali ovako me samo nerviraju sa njihovim izgovorima. Kao i kripto. Ako odemo gore/dole naci ce se razlog zasto je to tako.
Drugačije ja gledam na to, nebitan je short term da li će ovamo ili onamo, ako misliš da će primera radi btc otići na 30k kad tad, čemu cimanje onda ?
Osim ako nemaš neku preku potrebu da trenutan profit prebaciš u fiat ili whatever.
Ili naravno, ako misliš da je trenutna cena max. koju može da izvuče u neko dogledno vreme (godinu dana recimo)
 
Možda nije loša prilika da se nešto proba kroz BTC/ALT odnos. Realno, altovi su manji nego što su bili kad je BTC bio na oko 25k, evo već skoro 2 meseca ide nizbrdo alt/btc, a da li može da krene još dole, sigurno, jer ovo se izgleda samo u BTC buta
 


Koliko je važno poznavati režim u kom se nalaziš.
 
Možda nije loša prilika da se nešto proba kroz BTC/ALT odnos. Realno, altovi su manji nego što su bili kad je BTC bio na oko 25k, evo već skoro 2 meseca ide nizbrdo alt/btc, a da li može da krene još dole, sigurno, jer ovo se izgleda samo u BTC buta

Mislim da jos nije trenutak... Gde god BTC krene, krvarice i dalje
 
Hiperinflacija je itekako moguća i u razvijenim ekonomijama, samo je potrebno više vremena da dođe do sloma sistema.
Evo jedan malo drugaciji pogled na inflaciju i sta je najvise izaziva:

fredgraph (26).png

Chart inflacija/nafta

naftnekrize.png

Period 1965-1982 je u americi poznat kao "velika inflacija" i imala je kako se vidi na chartu 3 pika 70, 75 i 80te godine. Od ww2 je na snazi bio "breton vuds" sporazum koji je dolar vezao za zlato. 1964 amerikanci ulaze ozbiljnije u rat u Vijetnamu, drzava pocinje trositi vise nego sto prihoduje, dolar gubi peg sa zlatom i tada krece prvi talas inflacije. U oktobru 1971 Nikson je izasao iz "breton vuds" sporazuma i to je kraj jedne ere a pocetak druge ere ili "petrodolara" ali transformacija je trajala par godina.

1. 1973 godine zemlje OAPEC (arapski proizvodjaci nafte) zbog pomoci izraelu u ratu protiv egipta i sirije uvode sankcije (kako to cudno zvuci) SAD, UK, kanadi, holandiji i japanu na naftu.
To podize cenu nafte globalno sa 3 na 12$ i krece ozbiljnija inflacija koju tadasnji guverner FED-a Burns obara podizuci referentnu kamatu malo iznad stope inflacije sto je tada bilo 13%.
1974-te Nikson salje tadasnjega ministra finansija Williama Simona (danas Janet Yellen) u Saudijsku Arabiju koji pravi dil sa saudijcima da im amerika pruzi vojnu zastitu a oni zauzvrat naftu prodaju iskljucivo u dolaru a za sav visak prihoda kupuju americke obveznice i tako finansiraju americki deficit. Saudijci pristaju uz uslov da njihova kupovina americkih obveznica bude tajna. Taman je sve krenulo nekim normalnim tokom a onda opet naftni sok 2 ovaj put zbog iranske revolucije.

2. 1979 Iranska revolucija. Pre revolucije Iran je proizvodio oko 6 miliona barela nafte dnevno i kada su krenuli strajkovi to je palo na oko 1,5 miliona barela i nastao je manjak od 7% ukupne proizvodnje u svetu sto je izazvalo skok sa 15$ na 40$ i napravilo najveci talas inflacije do tada. To je ono vreme kada su nasi ocevi vozili na par/nepar. Tada FED preuzima Paul Volcker i krvnickim podizanjem kamate na blizu 20% sa povremenim popustanjima pravi dva talasa recesije. Zanimljivo za to vreme je novoizabrani Ronald Regan na inauguraciji u januaru 81 izjavio "In this present crisis, government is not the solution to our problem, government is the problem." i daje odresene ruke Volckeru koji prvo obara kamatu na 14% ali u julu je inflacija opet krenula sa 9 na 10% pa vraca kamatu na 19% i totalno je ubija uz naravno veliku recesiju ali i ozdravljenje americke ekonomije koja nakon toga ulazi mozda i u najzdraviji period nakon ww2.
3. 2008 opet krece cena nafte da skace ali ovaj put je vise bila spekulacija, kineska privreda je rasla jako brzo i povecavala se potrosnja a proizvodnja je bila konstantna. Posto sam tada trgovao na berzi i pratio vesti oko nafte tada su forsirane price da nafte ima za jos par godina, puno se pricalo o bio dizelu, isplativosti eksploatacije iz uljnih skriljaca i cena je u jednom trenutku eksplodirala ali zbog ekonomske krize nije imalo vremena da preraste u vecu inflaciju.
4. Ovo je do sada najslozenija situacija. Prvo smo imali pandemiju koja je omogucila da dosta zemalja a ponajvise kina napuni rezerve nafte po jako niskim cenama. Ona se tek nedavno otvorila a plus dobija "prijateljske cene" kao i indija iz rusije sto je do 30$ jeftinije od trzisne. Uz normalne cene gasa to je ogromna prednost u odnosu na evropu i japan.

Kada je poceo rat u ukrajini imali smo nagli skok cena nafte ponajvise zbog straha sto je uz sve ostalo pojacalo inflatorni udar. Ipak su zalihe prikupljene u koroni omogucile da se to vrati u neke normalne tokove i smanji pritisak sa te strane plus oslobadjanje 300 miliona barela iz americkih strateskih rezervi koje uskoro trebaju biti nadoknadjene.

rezervestrat.png

Bitna stvar je i struktura americkog duga. Zbog zatehnute geopoliticke situacije kina je pocela izvlaciti pare iz obveznica i tako direktno prestala finansirati americki trgovinski deficit.
Od 2016 je izvukla preko 380 milijardi iz obveznica.

Kina, Japan, US Dug.png

Procenat duga u odnosu na ukupan dug:

Kina% Japan%  US dug.png

Tu se vidi da je pocetkom 2011 godine kina drzala preko 8% ukupnog americkog duga i najvise uz FED tada pomogla da se sanira kriza 2008. Od pocetka 2008 do kraja 2010 FED je upumpao 1,5 trilion dolara a kina 680 milijardi $ u obveznice sto je dobrano pomoglo da oni tada nemaju vecu inflaciju. Sada je to palo na ispod 3%. Rusija je u periodu 2007-2013 dosla do 165 milijardi ali je nakon problema 2014 do 2018 izvukla sve pare. Sve su to pokazatelji u kom pravcu kina ide i da ocekuje zaostravanje odnosa sa amerikom sto se tice ekonomije.

Sta je trenutno najveca opasnost po zapad? Arapski svet polako izlazi iz trvenja jer shvata da zapad svim silama gleda da se oslobodi ovisnosti od nafte i zna da nema jos puno vremena. Njihove lidere je sada jako tesko uceniti ili korumpirati posto su dovoljno bogati i obrazovani i jedina opasnost im preti bas od zapada. Sada nakon sto su se rusi umesali u siriji a amerikanci se povukli iz avganistana shvataju da je pravi trenutak da se oslobode ovisnosti o dolaru jer svakako dosta roba koja njima treba dolazi iz azije ili juzne amerike. Mozemo vec reci da smo u tranziciji iz petrodolara u neki novi sistem koji tek treba da se ustanovi. Amerika je svesna da mora menjati politiku i zato pokusavaju vratiti proizvodnju kuci jer oni imaju i energiju i resurse i hranu i tehnologiju samo jos da objasne alavom biznisu da mora kuci ako planira robu prodavati u americi.
Kina ce tu imati najvise stete jer nece vise moci imati te ogromne stope rasta ali svakako je taj rast bio vestacki jer su pravili milionske gradove u kojima niko ne zivi, gradili brze pruge kojima niko ne putuje i sada i njih ocekuju inflacija i problemi ali ne treba sumnjati da ce vlasti to znati iskontrolisati milom ili silom.

Oko odnosa zapad-arapi je jako zanimljivo desavanje na SP u kataru gde su pokazali zapadu preko zabrane alkohola i propagiranja lbgt da su svesni svoje uloge u danasnjem svetu jer tako nesto da se desilo u evropi ili juznoj americi verovatno bi se pola reprezentacija vratilo kuci. Ali posto znaju da bi to uvredilo domacine koji imaju gas i naftu morali su ostati.

I sada mehanizmom OPEC+ kontrolisu proizvodnju i gledaju da balansiraju, da previse ne podignu cenu i dovedu do sloma ekonomija po svetu ali i da ne daju da previse pojeftini pa tako sebi smanje prihode. Nisu ni rusi bas toliko naivni pa dali evropljanima da napune skladista gasa prosle godine (a ne treba sumnjati da ce i ove godine naci nacin da urade isto) tek tako jer slom ekonomije ne odgovara nikom. Onda se svi hvataju oruzija i krecu da otimaju gde ima.

Hiperinflacija na zapadu mislim da nije realna jer to znaci 50% mesecno pa tako godinu dana sto bi za kratko vreme obezvredilo sve kredite sa fiksnom kamatnom stopom a to zapad ne moze dopustiti. Imaju oni puno prostora u standardu da istrpe ove stope od 10% godisnje bez vecih problema samo mora lagano da se narod navikava uz vecitu "borbu" protiv iste. Ako mi zivimo na 16,1% sa 3 puta manjim primanjima i oni ce preziveti.

Posto niko ne spominje srbiju evo malo i nas.
Kod nas je zvanicna inflacija 16.1% bila u februaru.
Kurs je zacementiran na 117,5 a to se radi na sledeci nacin.
Manjak u budzetu finansiramo izdavanjem obveznica ili uzimanjem kredita gde stignemo i od koga stignemo na preko 6% u eur/dolar.
Onda te devize stavimo u devizne rezerve, naprintamo dinare i ubacimo u trezor pa tako punimo manjak u budzetu i drzava isplacuje plate i penzije.
A kada te dinare prezaduzeni narod vrati u banke da one ne pomisle to da vrate u devize pa u centrale na zapad NBS im jos jednom na te dinare da 5.75% kamate

reposrbija.png

Ovo je trenutno stanje REPA, 2,5 milijarde eura u dinarima placamo kamatu 5,75% sa izgovorom da banke to ne plasiraju u narod pa naprave jos vecu inflaciju.
A prava istina je da ovde vise nema ko da uzme kredit jer su svi prezaduzeni i preko svojih mogucnosti, a ovo im dajemo da bi platni bilans bio sto manje u minusu.


A kripto samo bez euforije, standardna pojava je da se komplet berza pa tako i BTC duva za presek 31.marta jer gomila kompanija drzi na stanju akcije drugih kompanija i onda im svima bilansi izgledaju bolje na kvartalnom kada se malo nazida.
Fjucersi se isto prepakuju jer isticu u petak.
IXIC_2023-03-30_01-54-58.png


BTCUSD_2023-03-30_01-54-40.png
 
Poslednja izmena:
@sasadjak
Dolar će imati probleme i izgubiće određeni procenat sv. trgovine i statusa, ali će itekako zadržati rezervni status jer ni jedna druga valuta još uvek nema ni blizu takve predispozicije.
Na dugom štapu najbolje stoji RMB, ruku na srce, da drži bar egal, ako ne i da preuzme. Mada rezervna valuta može suštinski biti samo jedna. Veličina i jačina privrede, tj BDP je preduslov za određenu valutu da bude rezervna. Kina je na putu da prestigne SAD. Jedan od preduslova je jaka vojna doktrina koja je spremna i da dela da zaštiti svoje interese. Tu Kini fali najviše, ali rade na tome.
.
Zato što je dolar najjače oružje kolektivnog zapada, a pogotovo SAD, oni će dizati stope i na taj način uništiti mnoge vrednosti koje su ionako prenaduvane u najvećem mehuru. Dizanjem stopa jača i sam dolar jer svi tada beže u keš i u cash equivalents. A, dolar je King svog keša. Posle long USD save haven trejda, ide CHF save haven trejd kao deo porfolija.
.
Već sada trejd može biti long USD / short BTC...ali, kao što sam rekao, ne dodajem na već otvorenu poziciju, prosto taj princip mi je za sada važniji, pogotovo tim pre, što do sada ide protiv mene.
.
Napisao sam da je seasonality jak za ekviti, nešto manje za btc u aprilu, međutim prošle godine nije bio... Treba gledati i levo i desno, i ne gomilati pozicije, pogotovo ako je conviction slab. Osim ako niste berzanski genije kao Soroš, čija je čuvena "sometimes you have to go for the juggler" - parafraziram...
.
Ni ovo nije nemoguće... kakav bi to short entry bio...
 
Poslednja izmena:
1680160306001.png
Ako zatvorimo ovu nedelju u zelenom tacno nam se poklapa dodji za uptrend

iu


Ako nam ova nedelja bude crvena idemo nize tj naverovatnije na 25k
iu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno