Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Samo ne znam kako je cena za tradfri postala 10 000 za dirigeru, pa to je vise nego duplo poskupelo

Dirigera kosta inace 60eur
 
Uzeo sam u Ikea novi Dirigera hub, pametne sijalice, sve lepo upario i povezao. Sada više nije neophodan daljinski za uparivanje već sve ide preko ritmičnog paljenja i gašenja svetla na prekidaču koji imate, a kroz sve lepo vodi aplikacija Ikea Home, skroz zanimljivo. Sve prostorije i sijalice su mi se pojavile i u Apple Home aplikaciji gde mi je sve još intuitivnije i lakše. E sad imam pitanje, kako da Homepod mini podesim da mi radi kao hub i da mogu i kad nisam na kućnom wifi da upravljam uparenim uređajima?

Sta si sve povezao na taj hub? moraju li sve da budu ikea proizvodi?
 
I mene zanima jel mogu drugi zigbee proizvodi ili samo ikea
 
Uzeh i ja veceras dirigeru i jednu tradfri rgb sijalicu da bih testirao kako sve radi. Ikea home smart aplikacija mi je kul, lepo je uradjena ova nova verzija, povezao sam i hub kao bridge u apple home aplikaciji, ali mi apple home ne prepoznaje sijalicu uopste, fali li mi neki korak?
 
Povezao sam sve Ikea proizvode, 12 RGB sijalica, jedna plafonjera koju sam imao od ranije i jedan utikač. Čim sam ih povezao sa Dirigera hub, sve su se pojavile u Apple Home i u glavnom ih odande i kontolišem. U Ikea home sam napravio scene, da mi se ujutru u zavinosti od dana u različito vreme pali utikač pa me čeka spremna kafa kad ustanem, jedna plafonjera koja radi non stop se pojača i slično. Za sada mi je glavobolja kako da sve to kontolišem remote.
 
Samo ne znam kako je cena za tradfri postala 10 000 za dirigeru, pa to je vise nego duplo poskupelo

Dirigera kosta inace 60eur
Tradfri je bese bio oko 4.000? Ja sam isto planirao da pazarim Dirigeru kad izadje, ali ga bas preterase sa cenom
 
Ima li neko preporuku za senzor kvaliteta vazduha (pm čestice, hvac, tvoc), sa aplikacijom koja ima mogućnost notifikacija?
 
Ja sam hteo da kupim ali kada sam video i da kineski koštaju oko 30$ ohladio se od te glupe ideje.

Ne vidim čemu bi mi to pametno služilo

US $11.83 53%OFF | 6 in 1 PM2.5 PM10 HCHO TVOC CO CO2 Meter Digital Temperature Humidity Tester LCD Carbon Dioxide Detector Air Quality Monitor
 
Mala pomoć, uzeo sam sonoff bridge zigbee varijantu, na njega zakacio par prekidaca, senzore za temperaturu. Sad bi hteo da opametim bojler, znam da je najbolje resenje shelly 1pm, medjutim ne bi da instaliram dodatne aplikacije i probao bi to da zavrsim sa nekim zigbee kompatibilnim uredjajem. Pitanje, koliko su medjusobno kompatibilni zigbee uredjaji? Hoce li na sonoff bridge-u raditi tuya i slicni zigbee 3 uredjaji?
 
Da li je neko uspeo da poveže SBB EON SmartBox na HomeAssistant i da radi nesto vise od puštanja videa i youtube linkova na njega?
Interesuje me menjanje TV kanala, ukljucivanje i iskljucivanje.
Ima li neko preporuku za senzor kvaliteta vazduha (pm čestice, hvac, tvoc), sa aplikacijom koja ima mogućnost notifikacija?
Za ovaj kažu da radi sa Home Assistant i Sonoff zigbee USB stikom https://www.aliexpress.com/item/1005004894416571.html
Nisam probao.
 
Poslednja izmena:
Evo malo svežeg iskustva.

Uzeo sam Sonoff ZBDongle-E (Zigbee 3.0 USB Dongle Plus).

Zigbee Home Automation na Home Asistant (VirtualBox na Windows 10) ga je instant prepoznao i radi sa njim .

Radi i sa Zigbee2MQTT ali sam to teže namestio. Probao sam nekoliko tutorijala i tek je proradilo po ovom uputstvu: .

Kvaka je bila sa podešavanjem porta. Treba da stoji ovo:

YAML:
serial:
  port: /dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20220813105207-if00
  adapter: ezsp

Da bi radio Zigbee2MQTT obavezno se mora disejblovati Zigbee Home Automation jer ne mogu da rade istovremeno na jednom USB dongletu.

Od Zigbee uredjaja ima zasad samo Tuya Zigbee Temeprature Humidity Sensor i za divno čudo, i ZHA i Zigbee2MQTT sa njim rade iz prve.

Tek treba da mi stigne jos nekoliko Zigbee senzora, i to svi Tuya. Nažalost, tek nakon što sam ih poručio saznao sam da nisu svi Tuya uređaji kompatiblni (naravno nigde se ne kaže koji nisu). Kad stignu videću šta će raditi.
 
Jel ovaj Sonoff ZBDongle-E mora da bude ukljucen u PC/server ili mu treba samo napajanje (samo punjac npr)
 
Zar nije potrebno da samo hub bude kompatibilan sa tuya i da taj hub zapravo kontroliše ostale zigbee uređaje?
 
Nažalost, tek nakon što sam ih poručio saznao sam da nisu svi Tuya uređaji kompatiblni (naravno nigde se ne kaže koji nisu). Kad stignu videću šta će raditi.
kako mislis nisu kompatibilni?

ja imam bas gomilu raznih tuya uredjaja i ni malo nisam vodio racuna ciji uzimam i svi rade medjusobno.

ne znam koliko vas ima tuya wifi prekidaca ali mi se desava da se u kuhinji nekada iz cista mira ugasi svetlo samo od sebe i ne uspevam da utvrdim zbog cega, prekidac inace uredno radi.
To se ne desava narocito cesto, otprilike par puta mesecno, izmedju toga radi normalno, a ja imam jos nekoliko identicnih prekidaca, jedino se u kuhinji desi.

Jel imao neko slicno iskustvo?

najsmesnije je kad dodju gosti i kazu to su ti pametni prekidaci.
 
Poslednja izmena:
Jel ovaj Sonoff ZBDongle-E mora da bude ukljucen u PC/server ili mu treba samo napajanje (samo punjac npr)
ZBDongle-E može da radi kao kontroler i u tom slučaju mora da bude spoejn na server koji preko njega komunicira sa ostalim zigbee uređajima.

A može u njega da se upiše drugi firmver da ga pretvori u zigbee ruter. U tom slučaju se samo ubode u neko USB napajanje, ne treba mu računar. Ali svakako opet treba da postoji i kontroler.

kako mislis nisu kompatibilni?

ja imam bas gomilu raznih tuya uredjaja i ni malo nisam vodio racuna ciji uzimam i svi rade medjusobno.
Kažu da je Tuya je prešli na drugačije čipsetove i novi uređaji moraju da se zakače na Tuya hab pa se tek preko njega vide u mreži. Nešto tako.
Ovaj senzor što mi je stigao radi sa Sonoff kontrolerom direktno, bez haba.

Za Tuya WiFi uređaje kažu da čim se ukluče prave VPN ka nekom kineskom serveru i ko zna čemu to služi. Stariji modeli su usebi imali ESP 8266 ili sličnečipove, pa se to moglo preflešovati na kastom firmver, ali ovi novi imaju nove čipsetove o kojima niko ništa ne zna.

najsmesnije je kad dodju gosti i kazu to su ti pametni prekidaci.
Na sreću ja nešto nisam zagrejan da sva svetla po stanu palim i gasim "pametno", a ne privlače me ni traljava rešenja zbog nedostatka nule kod prekidača.
 
Poslednja izmena:
Na sreću ja nešto nisam zagrejan da sva svetla po stanu palim i gasim "pametno", a ne privlače me ni traljava rešenja zbog nedostatka nule kod prekidača.
Iskren da budem i ja 99% palim klasicno,
ali su prekidaci povezani medjusobno pa sada sa jednog mesta mogu da upalim svetlo na drugom kraju sobe bez kabla...to je ceo smart.
 
Pitanje za ove sto su malo bolji znalci oko amazon echo dot uredjaja. Kako se ponasaju ako ih imam vise u razlicitim prostorijama? Tipa, sjedim u dnevnoj sobi i kazem Echo Dotu “Alexa, play relax music”, hoce li i ostali zvucnici “cuti” kroz mrežu i pustiti sadrzaj? Da se razumijemo, to mi ne odgovara. Znaci volio bih da svaki uredjaj radi za sebe u svojoj prostoriji
 
Kažeš mu u kojoj sobi hoćeš da uradi komandu.
Bar tako Google radi, verujem da je isto
 
Možeš da ih grupišeš ako želiš, ali ne moraš. Napomeneš na kojem želiš da pustiš muziku ako tako želiš.
 
Ko voli DIY metodu, tople preporuke za Ikein senzor za kvalitet vazduha. Meri samo PM2.5. Sam po sebi nije smart i prikazuje tri boje u zavisnosti od opsega izmerene PM2.5 vrednosti, ali se u njega vrlo lako moze ugraditi neka ESP8266 plocica (ja sam stavio Wemos D1 mini jer staje fizicki unutra) i povezati na interne testne tacke tako da, paralelno sa fabrickom funckionalnoscu, cita i vrednosti sa senzora. Postoji ESPHome drajver za ugradjeni senzor, pa je programiranje lako i vrednost vrlo lako zavrsi u Home Assistant...
 
Ko voli DIY metodu, tople preporuke za Ikein senzor za kvalitet vazduha. Meri samo PM2.5. Sam po sebi nije smart i prikazuje tri boje u zavisnosti od opsega izmerene PM2.5 vrednosti, ali se u njega vrlo lako moze ugraditi neka ESP8266 plocica (ja sam stavio Wemos D1 mini jer staje fizicki unutra) i povezati na interne testne tacke tako da, paralelno sa fabrickom funckionalnoscu, cita i vrednosti sa senzora. Postoji ESPHome drajver za ugradjeni senzor, pa je programiranje lako i vrednost vrlo lako zavrsi u Home Assistant...
Umesto toga kupiš PMS7003 (https://www.aliexpress.com/item/32623909733.htm) zakačiš na taj Wemos D1 mini i imaš svakakva merenja.
 
Pitanje za ove sto su malo bolji znalci oko amazon echo dot uredjaja. Kako se ponasaju ako ih imam vise u razlicitim prostorijama? Tipa, sjedim u dnevnoj sobi i kazem Echo Dotu “Alexa, play relax music”, hoce li i ostali zvucnici “cuti” kroz mrežu i pustiti sadrzaj? Da se razumijemo, to mi ne odgovara. Znaci volio bih da svaki uredjaj radi za sebe u svojoj prostoriji
obicno pusti taj echo kome si rekao, ali mozes da mu kazes i da sinhronizuje i pusta na ssvim ili odredjenim echo uredjajima u stanu
 
Da li je neko uspeo da poveže SBB EON SmartBox na HomeAssistant i da radi nesto vise od puštanja videa i youtube linkova na njega?
Interesuje me menjanje TV kanala, ukljucivanje i iskljucivanje.

Za ovaj kažu da radi sa Home Assistant i Sonoff zigbee USB stikom https://www.aliexpress.com/item/1005004894416571.html
Nisam probao.
I ja se to pitam već neko vreme, ali imam drugi problem. Smart home je pronašao dodatni eon box koji mi služi isključivo za slušanje muzike. U smart home app box je offline, bez obzira što preko njega uredno cast-ujem muziku. I zbog toga što je offline, ne mogu ga u google assistant-u podesiti kao default device za puštanje muzike. Da li postoji neko rešenje a da to nije uninstal app, pa da podešavam sve ispočetka. Hvala
 
Pitanje za ove sto su malo bolji znalci oko amazon echo dot uredjaja. Kako se ponasaju ako ih imam vise u razlicitim prostorijama? Tipa, sjedim u dnevnoj sobi i kazem Echo Dotu “Alexa, play relax music”, hoce li i ostali zvucnici “cuti” kroz mrežu i pustiti sadrzaj? Da se razumijemo, to mi ne odgovara. Znaci volio bih da svaki uredjaj radi za sebe u svojoj prostoriji
Osim Alexa podrzavaju jos nekoliko imena pa mozes da svakom dodijelis posebno ime. Samo onda treba zapamtiti kako se koji zove :)
 
Da li ima pametna ucitnica sa zastitom od prenapona? Planiram da uzmem pametne uticnice za klima uredjaje.
Ako nema, onda moze preporuka za kvalitetnu pametnu uticnicu sa pracenjem potrosnje. Hvala
 
Ko voli DIY metodu, tople preporuke za Ikein senzor za kvalitet vazduha. Meri samo PM2.5. Sam po sebi nije smart i prikazuje tri boje u zavisnosti od opsega izmerene PM2.5 vrednosti, ali se u njega vrlo lako moze ugraditi neka ESP8266 plocica (ja sam stavio Wemos D1 mini jer staje fizicki unutra) i povezati na interne testne tacke tako da, paralelno sa fabrickom funckionalnoscu, cita i vrednosti sa senzora. Postoji ESPHome drajver za ugradjeni senzor, pa je programiranje lako i vrednost vrlo lako zavrsi u Home Assistant...
Isto koristim Ikea Vindriktning već pola godine sa Wemos D1 Mini. Nisam još odradio low noise mod (3.3V) pošto sam poručio dosta precizniji PMS7003 senzor, ali ću odraditi to dok mi ne stigne drugi senzor jer je po default-u preglasan i na par metara udaljenosti tokom noći.

Kućište je odlično i još se napaja preko USB-C tako da se isplati za tu cenu.

Ja sam hteo da kupim ali kada sam video i da kineski koštaju oko 30$ ohladio se od te glupe ideje.

Ne vidim čemu bi mi to pametno služilo

US $11.83 53%OFF | 6 in 1 PM2.5 PM10 HCHO TVOC CO CO2 Meter Digital Temperature Humidity Tester LCD Carbon Dioxide Detector Air Quality Monitor
Sumnjam da su ti jeftini dobri jer ako se dobro sećam često mere eCO2 ili su generalno očajni jer kršteni CO2 (i ostali) senzori koštaju više od celog tog multi uređaja. Bolja ti je neka DIY varijanta sa proverenim senzorima ili da uložiš u konkretan i proveren uređaj.
 
Nazad
Vrh Dno