Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Imao sam u Dell laptopu običnu memoriju gde je morala Low Voltage. Pri svakom paljenju je prijavljivao da je memorija neodgovarajuća, međutim sa F1 potvdim Continue i nije bilo problema, radio sam testove memorije i sve je prolazilo. E sad, kombinacija LowVoltage i obične memorije ne znam kako bi se ponašalo.
 
Upario sam na laptop:

DIMM1: Crucial CT102464BF160B.M16 8GB

DIMM3: Micron 16KTF1G64HZ-1G6N1 8GB

Jedna je proizvedena 2015 a druga 2017 memorija a laptop je iz 2012 , za sada nema problema. Micron i Crucial su ista kompanija u sustini. 16GB rama extra radi nema problema.
 
Pozdrav svima ljudi. Pazario sam neki Dell XPS 15icu, deseta Intel generacija, da kažem dosta novije proizvodnje. Video sam da ima dosta ljudi na netu koji imaju problema sa zvukom, nadao sam da će mene to zaobići, ali na žalost nije. Da li ima nekog ko se sretao sa ovim i da li je nekako uspešno rešio. Znači, zvuk iz zvučnika zvuči kao da je pocepan, tj kao da je probio od jakog zvuka, i to u određenim frekvencijama, najviše se čuje na primer kada pustim neku klasičnu muziku. Znam da nije hardverska stvar, nego softverska. Da li je neko imao iskustva sa ovakvim stvarima?
 
Možeš možda i sa nekim audio preset-om da rešiš, verovatno ima neki audio manager app instaliran.
 
čim komp zakačim na net, odmah se automatski ažurira.
Otvori Group Policy i podesi
Computer Configuration -> Administrative Templates -> System -> Device Installation -> Specify search order for device driver source locations -> Do not search Windows Update
Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Update -> Do not include drivers with Windows Update
 
Otvori Group Policy i podesi
Computer Configuration -> Administrative Templates -> System -> Device Installation -> Specify search order for device driver source locations -> Do not search Windows Update
Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Update -> Do not include drivers with Windows Update
Hvala, kralj si! :) Tako mogu da probam i neku stariju verziju drajvera da vidim da li će raditi bolje, kada ga instaliram ručno, a ne da on odmah skače na poslednju verziju. Javljam šta sam uradio, mada sam juče bukvalno celi dan oko toga izdangubio.
 
Imas i StopWinUpdates alat, sa njim ti je lakse da iskljucis azuriranje drajvera.
Upravo sam njega instalirao, jer nisam mogao da promenim parametre koje je Danilo napisao jer laptop poseduje Home varijantu Windows-a, a za sada nisam uspeo da ga ažuriram na Pro sa OEM ključem. Svakako ću probati sa ovom aplikacijom da malo istestiram par različitih verzija drajvera. Čak sam i ubio mogućnost da mi skida i aplikacije iz Store-a jer tu preuzme neku MaxxAudio aplikaciju za koju mislim da dodatno zezne celu situaciju u Windowsu. Nikada za svojih 20 godina korišćenja Windowsa nisam imao ovakvu situaciju.
 
Taj problem sa zvukom moze da iritira bas dosta. Ja sam na jednom HPu imao bas lose zvucnike ali nazalost video po netu da su i hardverski bili smece pa je SW to minimalno mogao da ispegla.
 
ako je to isti audio setap kao na ranijim generacijama XPS 15 (beše 9510?), imadosmo problem sa linuxom pre godinu dve u smislu da ti XPSovi imaju četiri zvučnika a kernel drajver okida samo dva pa to zvuči tj. zveči katastrofa jedna, pa su bili neki kernel pečevi da potera sva četiri i promena je drastična.
 
ako je to isti audio setap kao na ranijim generacijama XPS 15 (beše 9510?), imadosmo problem sa linuxom pre godinu dve u smislu da ti XPSovi imaju četiri zvučnika a kernel drajver okida samo dva pa to zvuči tj. zveči katastrofa jedna, pa su bili neki kernel pečevi da potera sva četiri i promena je drastična.
Nisam uspeo da rešim problem sem ostavljajući default Windows drajvere, probao sam sve što je ikada iko napisao na internetu. Probao verzije i od starijih modela, kao i od novijih itd. Pošto sam picajzla, ovo mi je jako smetalo, jer je realno zvuk jedno 5 puta tiši nego kada je instaliran Realtek drajver, i iako je u pitanju softverska greška, ja je smatram i hardverskom.

Generalno moje viđenje cele te situacije je sledeće (bez da izazovem negativne komentare): XPS se uvek trudi da bude Windows verzija laptopa Macbook Pro. Pošto se on vodi kao laptop sa najboljim zvukom ikada, jureći za njim, nisu uspeli hardverski naprave dovoljno dobre/jake zvučnike kao što to radi Apple, pa su probali softverski da to nabudže preko ekvilajzera i tome slično. I tu nastaje problem.
 
Udji u Control Panel i u Dell Audio ugasi one dodatke za zvuk , ekvilajzeri i slično.
 
jel mu metneš i onaj dodatni megaturboaudio maxx samting? na novijim Asusima npr. neophodan da potera vufer, bez njega čuju se samo tviteri.
 
Udji u Control Panel i u Dell Audio ugasi one dodatke za zvuk , ekvilajzeri i slično.
Ma probao sam sve 200 puta.
jel mu metneš i onaj dodatni megaturboaudio maxx samting? na novijim Asusima npr. neophodan da potera vufer, bez njega čuju se samo tviteri.
Sve sam probao što je ogroman broj ljudi predlagao po netu i jurio kao neko najbolje rešenje. Definitivno ta stvar postoji i stoji da postoji problem generalno. Ogroman broj ljudi na internetu se žali na iste stvari. Samo mi nije jasno da Dell to dopušta. I to dopušta još dve generacije nakon one koje sam pazario.
 
Generalno moje viđenje cele te situacije je sledeće (bez da izazovem negativne komentare): XPS se uvek trudi da bude Windows verzija laptopa Macbook Pro. Pošto se on vodi kao laptop sa najboljim zvukom ikada, jureći za njim, nisu uspeli hardverski naprave dovoljno dobre/jake zvučnike kao što to radi Apple, pa su probali softverski da to nabudže preko ekvilajzera i tome slično. I tu nastaje problem.
Lenovo je poslednjih godina razvio slicnu tendenciju da kopirajuci Apple uredjaje ukanali ono sto rade dobro.
 
Lenovo je poslednjih godina razvio slicnu tendenciju da kopirajuci Apple uredjaje ukanali ono sto rade dobro.
Mislim da većina proizvođača na tržištu generalno uvek prati nekog ko diktira trendove, mislim na sve vezano za hardware, a Boga mi i software.
 
Normalno jeste ali ako nemas klimu na ovim vrucinama on gori, drzi ga na podu a malo uzdigni sa necim sa strane da ima vazduh ispod da cirkulise a ako mislis da je opet vruc stavi neki ventilator sa strane 8 ili 12cm kao za kuciste pa neka duva preko njega sa strane.

Stavio pored/iznad punjača ovakav ventilator


I sad je punjač u najgorem slučaju tek malo topliji i to kada se optereti laptop....:)

Inace,da nema tog ventilatora,na ovim vrućinama bi se punjač verovatno istopio ili tako nešto....
 
Meni instalacija drivera za AMD 8570M zaledi pa ugasim i upalim laptop i sve u redu i sve extra radi , i na Windows 10 i na Windows 11 se to desava , sta bi to moglo da bude?

Ali zaledi na kraju instalacije kada je driver bukvalno instaliran , i kad ugasim pa upalim laptop driver je instaliran.
 
Laptop star 3 godine rešio da otvorim ,očistim prašinu i zamenim termalnu pastu.....alii pošto treba da se odvije "100 šrafova" da bi se skinuli ventilatori,hladnjaci naletim na 2-3 šrafa koji nema nikakve šanse da se odvrnu...da li su zapekli,zaglavili se nekako ili šta već ali ne mrdaju ni malo kako god pokušao da ih odvijem...

Šraf levo na prvoj slici je zaglavljen i nema šanse da mrdne (čak je počeo da se kvari navoj) dok se isti takav šraf desno normalno odvija bez ikakvih problema....imam gomilu malih šrafcigera,nijedan ne funkcioniše na gom šrafu levo..

Dakle,ima neko ideju kako odviti taj glupi šraf?.....🤬
 

Prilozi

  • 20220814_195748.jpg
    20220814_195748.jpg
    295.4 KB · Pregleda: 34
Meni instalacija drivera za AMD 8570M zaledi pa ugasim i upalim laptop i sve u redu i sve extra radi , i na Windows 10 i na Windows 11 se to desava , sta bi to moglo da bude?

Ali zaledi na kraju instalacije kada je driver bukvalno instaliran , i kad ugasim pa upalim laptop driver je instaliran.

Meni se isto dešavalo na laptopu za R7 driver.
Neki dan sam se udubio u problematiku jer sam skapirao da su performanse grafike prilično loše, izguglam grešku koja se pojavljuje pred kraj instalacije i ladno windows revertuje amd driver na njihov generički te sam morao da ugasim win auto update drivera i rešio problem
 
Ma ne vredi,šta god da sam probao....samo se još više kvari navoj na šrafu......stvarno neverovatno...

Moraću da nosim laptop u servis da bi odvili nekoliko šrafova....(!?!!).....ali sad me neopisivo zanima da li će i kako će oni to uspeti
 
Na koliko,uopšte,je preporučljivo menjati termalnu pastu na laptopu?......i koliko dugo može da stoji ta fabrička pasta?......kod ovog mog,već je tri godine stara,da li je vreme za menjanje?

Vidim po netu razna iskustva,neki menjaju na skoro svakih godinu dana,neki nisu menjali po 5 ili 10 godina (?!)....itd
 
Можда није питање баш за овде.

Играм неку игрицу (Deus ex)на лаптопу и за неке функције ми требају тастери F1,2,3.... Како су ти тастери везани за функције лаптопа, како да их користим а да не морам да држим и тастер Fn? На пример да буду само и игрици за потребе игрице. Мада могу и да променим тастере.
 
Nazad
Vrh Dno