Šta je novo?

CGNAT - kako živeti sa istim ili kako ga se rešiti?

Ne treba podrzavati iznudu. Zato nam je i tako. Treba se zaliti i tuziti da placas internet a ne radi. Da ne kriju cgnat kao zmija noge nego lepo da pise uz brzinu. Vise mi znaci javni ip nego razlika 300 vs 600mbita, a verujte i za 95% korisnika.
 
Ipv4 je iscrpljen i kao sva tražena roba, cena statičkoj IP skače. Nije to nešto što neko ima beskonačno i za džabe a hoće sad odjednom da naplati.

Jedini izlaz iz ovakve situacije je da platiš javnu IP (da li direktno ili preko vpn, isti vrag), ili da se ubrza prelazak na ipv6.

Ja sam za sad rešio da plaćam statičku direktno od provajdera. Jednostavno sam shvatio to kao cenu internet pristupa koji želim i to je to.
 
Supernova već ima IPV6, očigledno nije toliki bauk da se uvede. Nego verovatno su slađi novci od "iznajmljivanja" IP-adresa.
 
U vezi IPv6 se obično zaboravlja da nije dovoljno da ga samo tvoj provajder podržava, potrebno je da svi u lancu između tebe i onoga ko pristupa tvom sadržaju podržavaju.
A trenutno je IPv6 pokrivenost u svetu u proseku manja od 40%.
 
U vezi IPv6 se obično zaboravlja da nije dovoljno da ga samo tvoj provajder podržava, potrebno je da svi u lancu između tebe i onoga ko pristupa tvom sadržaju podržavaju.
A trenutno je IPv6 pokrivenost u svetu u proseku manja od 40%.
Tačno tako. Implementacija IPv6 je je ogroman i skup zahvat.
 
Ne treba podrzavati iznudu. Zato nam je i tako. Treba se zaliti i tuziti da placas internet a ne radi. Da ne kriju cgnat kao zmija noge nego lepo da pise uz brzinu. Vise mi znaci javni ip nego razlika 300 vs 600mbita, a verujte i za 95% korisnika.
Ništa ja ne podržavam.
Ja sam otišao sa SBB, između ostalog, što nisu hteli u aneks da ubace da me za vreme trajanja UO neće staviti iza CGNATa.

Kod MTS sam prvih 12 meseci plaćao po 1 din umesto 2860, pa sam bio spreman da plaćam statičku IP ako bude baš moralo. Za sada liči da je optika kod MTSa sigurna od NATovanja.
 
Ja sam na SBB bez ugovorne obaveze bas zbog toga sto nisu hteli da garantuju javni ip. Lepo sam rekao tu sam dok imam javnu ip kad ne budem imao mts optika je sledeca opcija za javnu IP. Samo sbb ima taj podatak javan i u ugovoru je.
 
resenje je ipv6, ali to na balkanu bice mozda 2032
Supernova je uvela ipv6. imam, ali je beskorisno kad većina interneta i dalje na ipv4...
Supernova već ima IPV6, očigledno nije toliki bauk da se uvede. Nego verovatno su slađi novci od "iznajmljivanja" IP-adresa.
Tako je. ISP-ovi neće da se odreknu naplate statičkih adresa, a tu je i problem bleklistovanja adresa koje je nemoguće sa ipv6...
 
^ Kako znaš da "sigurno nije javna IP adresa"?

Odeš npr. na i vidiš koja ti je IP

myIP.dk​

https://myip.dk

https://canyouseeme.org/


onda otvoris web interfejs rutera i tazis negde wan ip adresu, ako su iste, moze portforward i otvaranje portova pa onda proveriš


https://ismyportopen.com/
 
Ljudi imam jedno pitanje. Jel može razlog to što ne dobijam punu download brzinu od nekog servera biti to što mi je ruter CGNAT?

Korisnik sam Supernova kablovskog interneta i imam brzinu downloada 75 Mbps. Otprilike download brzina puna može ići negde do blizu 9 MB/s. No kada trebam da koristim download preko tih servera DL brzina mi ne može preći 5 MB/s i to je onako baš neki maksimum, najčešće je 4,5 MB/s. Na tim servisima mogu probati promenu raznih nekih servera (iz Nemačke, Holandije i Francuske) no brzina je ista, ne može preći 5 MB/s. Jedino na jednom servisu je dostupno promeniti CDN da bude Cloudflare i tada mi je download brzina blizu 9 MB/s. Jedino preko Cloudflare-a dobijem moju punu DL brzinu.

Zanima me jel ovo redukovanje download brzine može biti zbog CGNAT-a?
 
Jel postoji mogućnost da nekako čitavu konekciju moju prebacim da ide preko Cloudflare-a? Da probam tako da rešim problem? U principu ovo mi više treba za Android Box nego za Chrome na PC-u i ostalo u vezi sa PC-jem. Android Box mi je povezan LAN kablom sa ruterom.
 
Jel postoji mogućnost da nekako čitavu konekciju moju prebacim da ide preko Cloudflare-a? Da probam tako da rešim problem? U principu ovo mi više treba za Android Box nego za Chrome na PC-u i ostalo u vezi sa PC-jem. Android Box mi je povezan LAN kablom sa ruterom.
To nije rešenje. Zovi Supernova tehničku podršku. Imaš problem koji najverovatnije oni moraju da reše.
 
Upravo sam pozvao podršku i ona tamo je isproveravala sve oko rutera i konekcije i kaže da je sve u redu, mada sam ostavio broj pa će me pozvati neko iz naprednije podrške da vidimo u čemu može biti problem.

Izvinjavam se što sam omašio temu. Nisam znao šta je u pitanju, a delovalo mi je da može biti nešto oko CGNAT-a. Valjda će ta naprednija tehnička podrška znati bolje u čemu je problem i da li može da se reši :)
 
Nazad
Vrh Dno