Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Sve dok ti ne trotluju kartice je ok, kad krenu da trotluju onda smanjujes clock ili pojacavas hladjenje.

Ja kolko znam nije definisano nijednim zakonom ili uredbom. Znaci ti kao fizicko lice mislim da ne mozes da napravis ugovor sa EPS-om.
A to da su im ugovori na stetu to je bullsheet, pogledaj na svakom racunu koji ti dodje stavku koju ti placas za obnovljive izvore snabdevanja, sto u prevodu znaci da to placamo ja, ti i ostali potrosaci a ne EPS.
Po meni bi napredak bio, a i imalo bi efekta, da dozvole ongrid sisteme i po ceni koju potrosaci vec placaju, znaci bez povlascene cene.
Čekamo taj momenat da dođe...

Epa ovaj momenat samo sto nismo docekali, novi zakon o obnovljivim izvorima energije je vlada vec usvojila i poslat je skupstini na usvajanje, ocekuje se da ce do jula biti usvojen. U novom zakonu je prepoznat i potrosac-proizvodjac ali cemo morati sacekati na jos neke uredbe jer je bukvalno sve ubaceno u jedan clan i 3 reda zakona.
 
Da li neko ima pouzdan prostor za hostovanje rigova ? Industrijska struja, ventilacija ...

Ranijih godina je bilo oglasa na tu temu sada ih nešto ne viđam.
 
Da li neko ima pouzdan prostor za hostovanje rigova ? Industrijska struja, ventilacija ...

Ranijih godina je bilo oglasa na tu temu sada ih nešto ne viđam.
O kojoj kolicini rigova pricamo? Ja razmisljam da izdam svoj prostor u skorijoj buducnosti. Industrijska struja, ventilacija ( vazdusni tuneli ), video nadozor i alarmni sistemi, radnici na odrzavanju 24/7, itd
 
Razmisljam da preselim rig u selo jer je u kuci u podrumu vrh kako je hladno cak i tokom leta.
E sad problem je sto je struja tamo jako losa u smislu da naopon jako varira (non stop zmirkaju sijakice)
Da li neko ima iskustva sa korektorima naopona? Video sam da se nudi svasta ali ne znam od koje cifre krecu oni koji bi mogli da mi zavrse posao.
P.S. rig trosi do 1.5 kw struje
 
Razmisljam da preselim rig u selo jer je u kuci u podrumu vrh kako je hladno cak i tokom leta.
E sad problem je sto je struja tamo jako losa u smislu da naopon jako varira (non stop zmirkaju sijakice)
Da li neko ima iskustva sa korektorima naopona? Video sam da se nudi svasta ali ne znam od koje cifre krecu oni koji bi mogli da mi zavrse posao.
P.S. rig trosi do 1.5 kw struje
Mene bi isto zanimalo. U selu kao i kod tebe, napon toliko varira da je to nenormalno, malo malo restar riga ili cak iskakanje osiguraca.
 
Ja sam cak dosao na ideju da mozda uzmem neki zamrzivac sanducar anti frost (zbog vlage) ili slican frizider pa da unutra spakujem rig 🤪
Logika je sledeca:
1. Mala potrisnja struje zamrzivaca/frizidera
2. Ako je antifrost onda nema kondenza ni vlage unutra

Jedino ne znam da li smeta sto je hermeticki zatvoren sistem? Jedino sta mi pada na pamet jeste da ako iz nekog razloga crkne zamrzivac/ frizider ona ode sve dodjavola. Mada verovatno moze da se namesti da se rig automatski ugasi ako bilo koja karta dostigne odredjenu temperaturu
 
1.1. ne postoji zamrzivac koji moze uspesno da hladi 1.5kw rig
1.2. crci ce vrlo brzo jer nijedan zamrzivac nije predvidjen da radi 24/7
1.3. ako ne moze da radi 1.5kw kako ce raditi 3kw

2. ako se ne otvara onda nema kondenza, vlage ili leda, kondenz ulazi od spolja jer sam rig ne proizvodi nikakvu vlagu.

Ne znam kako da ti suptilno kazem a da se ne naljutis...
 
Shvatio sam 🙂
Pretpostavio sam da nije izvodljivo cim niko tako ne radi 🙂
 
Ja sam cak dosao na ideju da mozda uzmem neki zamrzivac sanducar anti frost (zbog vlage) ili slican frizider pa da unutra spakujem rig 🤪
Logika je sledeca:
1. Mala potrisnja struje zamrzivaca/frizidera
2. Ako je antifrost onda nema kondenza ni vlage unutra

Jedino ne znam da li smeta sto je hermeticki zatvoren sistem? Jedino sta mi pada na pamet jeste da ako iz nekog razloga crkne zamrzivac/ frizider ona ode sve dodjavola. Mada verovatno moze da se namesti da se rig automatski ugasi ako bilo koja karta dostigne odredjenu temperaturu
Vec vidim naslove u stranim medijima. Pored nestasice grafickih karti, od skoro i hdd/ssd-ova u maloj zemlji na Balkanu nestasica i zamrzivaca sanducara.
 
Ali pazi, nije se setio da stavi klimu, koja je pritom jeftinija a mislim i manji potrosac, nego bas zamrzivac.
:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
U pravu si, nije manji potrosac.
 
Svakako sam lupio za sve pare pa nije ni vazno 😀
Lm valjda ce se javiti neko za ove stabilizatore napona, a potrudicu se da se raspitam i jos negde pa ako saznam nesto pisacu ovde svakako
 
Ja sam cak dosao na ideju da mozda uzmem neki zamrzivac sanducar anti frost (zbog vlage) ili slican frizider pa da unutra spakujem rig 🤪
Logika je sledeca:
1. Mala potrisnja struje zamrzivaca/frizidera
2. Ako je antifrost onda nema kondenza ni vlage unutra

Jedino ne znam da li smeta sto je hermeticki zatvoren sistem? Jedino sta mi pada na pamet jeste da ako iz nekog razloga crkne zamrzivac/ frizider ona ode sve dodjavola. Mada verovatno moze da se namesti da se rig automatski ugasi ako bilo koja karta dostigne odredjenu temperaturu

ove nedelje sam na vox gledao reportazu o nekim kripto teskasima, papu4arima, onih koji su de ovajdili debelo . neki svabo sa celom porodicom presao da zivi , predpostavljam tajland. gledam tip otvara zamrzivac ,a unutra neki asic , posle nekog vremena oni ubace jos jedan tek pristigo , ovog puta kada su stavili taj drugi u pogon , nisu zatvorili poklopac (ili su zaboravili). opet verujem da to nije obican tip. treba tu dosta dorade. :) hahahaha i vi bas pominjete zamrzivac :)
 
Svakako sam lupio za sve pare pa nije ni vazno 😀
Lm valjda ce se javiti neko za ove stabilizatore napona, a potrudicu se da se raspitam i jos negde pa ako saznam nesto pisacu ovde svakako

prvo proveri koliki ti je napon mreze bez opterecenja i sa . kada imas koliko toliko relevantnih cinjenica onda mozes nesto i da ucinis konkretno. Treba da znas i kakva je instalacija. nekada kada su se gradile kuce 80tih i 90tih , ljudi su znali da stave neadekvatne zice , tj da stave i deblje zice (bakar tada bio 20x jeftiniji nego sada). to bi bilo + za ideju , onda samo stavis osigurac malo vece snage... :)
 
samo sa promajom moze da udje cak i neka pticurina,da nepricamo o insektima i misevima,a najveci problem promaje je sto unosi i prasinu
pogledajte velike mining centre kako rade
a to sto si video da stavlja asic u zamrzivac nije zamrzivac nego vrv bazen sa mineralnim uljem u koje se oni potapaju da bi bolje radili,jednake temp i veci klok
 
Immersion cooling.
Imamo to u firmi, potapaju se serveri bez pokretnih delova (ventilatori) u specijalno ulje. Generalno moze znatno veci computional power da se ohladi nego vazdusnim putem.
Problem je sto ne moze sve da potapa nego samo par vendora daje garanciju na to.
Ne znam kako bi grafe podnele hladjenje bez ventilatora...
 

Prilozi

  • ulje.jpg
    ulje.jpg
    299 KB · Pregleda: 104
ako u svetu servera nedaju svi garanciju,onda se kod grafika tek nemozes necemu nadati,moze se izvesti i kod grafika,malo je slozenije al izvodljivo,al racunaj bez garancije si ostao
bar mozes ventove prodati kao nove :)
 
Na koliko cistite grafike iz rigova?
I gde je najbolje staviti dodatne ventove? Probao sam iznad grafika da izduvava-nista, probao sam ispod da tuce odozdo-nista, probao sam sa prednje strane gde vidim svi stavljaju-nista. Samo kada stavi jedan sa skroz desne strane riga on mi obara temp oko 3-4c. Taj je 14ica, izvlaci topao vazduh.
 
Ja na 2-3 meseca, nemam dodatne ventilatore, ali mi rigovi stoje na podu (trenutno 3 komada) u prostoriji od 25 kvadrata sa prirodnom promajom, jos uvek ne dizu ventove preko 20c, target 60c. Inace svi su saphire nitro i nikada ni jedne druge kartice za mining ne bih uzeo.
 
O kojoj kolicini rigova pricamo? Ja razmisljam da izdam svoj prostor u skorijoj buducnosti. Industrijska struja, ventilacija ( vazdusni tuneli ), video nadozor i alarmni sistemi, radnici na odrzavanju 24/7, itd
Nisam se precizno baš izrazio. Kao prostor mislim zakup za smeštaj po rigu (telehousing tip najma).

Rigove imam spakovane u serverska kućišta 4U pa bi trebao uskoro da ih preselim iz server sale.
 
Ako je neko zainteresovan za iznajmljivanje hale neka pise na kp ili ovde za dogovor. Sve je prilagodjeno za mining, imam i potrebne ljude za odrzavanje/cuvanje itd. Oko svega se mozemo dogovoriti. Ja sam u potpunosti izasao iz price oko mininga tako da mi hala vise nije potrebna. Ako se ne iznajmi u te svrhe bice vracena u prvobitno stanje a stvarno je steta jer je prostor kao stvoren za mining.

 
Niko nigde javno ne objavljuje cene, zato sam i pitao da neko ko ovde koristi mernu grupu da tacne podatke koliko je angazovao snage, koliko potrosio i koliko to kosta. Moze i po KW ili KWh nebitno, ako ne zeli da otkrije svoj kapacitet...Ja samo znam da sam nasao trafo stanicu od 100KW za oko 6K eur.
Imam mernu grupu.
15.3 kw vuce na sat
Odobrena snaga 17.25kw
Racun svaki mesec 111000din.
 
Početkom januara je stiglo na firmu obaveštenje od EPS-a o primeni cene od 75 EUR / MWh za period od 01.01.2022. do 30.06.2022.
Da li neko ima informaciju o ovome ili je dobio isto?
 
Imam mernu grupu.
15.3 kw vuce na sat
Odobrena snaga 17.25kw
Racun svaki mesec 111000din.

Kod mene je odobrena snaga 43,5 kW, potrošeno 8.805 kWh u decembru, račun 106.775,71 RSD. Gde na računu gledam to koliko kW vuče na sat?
 
Nazad
Vrh Dno