Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Jedna konstatacija za "klasican nacin spremanja kafe" - to spada vise u domen alhemije.
Imam GCP i Kinu rucni mlin. Te dve stvari su "fiksne", ostale promenljive su koliko dugo ostavis aparat da se zagreje, da li svaki put istom jacinom pritisnes tamper, da li si dobro raspodelio kafu u portafilteru, koliko dugo ti kafa u zrnu stoji "otvorena", kako si spavao te noci... Sa klasicnim nacinom ako nesto slucajno odradis drugacije, to se se visestruko odraziti na kafu u soljici.

A za dane kad ne ide spremanje kafe na gore opisan nacin, tu je nespresso :) za suprugu, meni iz nespresa kafa nekako razblazena, samo gorka a fali ona punoca ukusa, pa je pijem ako bas nemam drugog izbora.
 
Može li preporuka od ljubitelja filter kafe, gde i koju kupujete?
 
Jedna konstatacija za "klasican nacin spremanja kafe" - to spada vise u domen alhemije.
Imam GCP i Kinu rucni mlin. Te dve stvari su "fiksne", ostale promenljive su koliko dugo ostavis aparat da se zagreje, da li svaki put istom jacinom pritisnes tamper, da li si dobro raspodelio kafu u portafilteru, koliko dugo ti kafa u zrnu stoji "otvorena", kako si spavao te noci... Sa klasicnim nacinom ako nesto slucajno odradis drugacije, to se se visestruko odraziti na kafu u soljici.

A za dane kad ne ide spremanje kafe na gore opisan nacin, tu je nespresso za suprugu, meni iz nespresa kafa nekako razblazena, samo gorka a fali ona punoca ukusa, pa je pijem ako bas nemam drugog izbora.
U potpunosti se slažem.
A šta da i očekuješ više od, samo 5 grama kafe po kapsuli.
Još kad kažu Nespresso lungo...
Ali je dobar za jednu “brzinsku”.😁

Volim dobru kafu, ali meni je iskreno smaranje sva ta priprema, pa sam uvek kupovao automatike. Šta znam, stisnem dugme i gotovo. Da ne pričam posle o pranju, zbog jedne šoljice kafe. Pre ovih aparata sam imao dva Gaggia Titanium automatik, nervirao me frother, nikada mi pena za kapućino nije ispadala kako treba i ako sam sve živo pokušavao, pa sam prešao na ful automatike. Doduše, kafa iz njih je bila kao što reče @marko_ns limunadica za ove današnje. Posebno me nerviralo što uvek izađe mlaka. Jedan sam prodao, a drugi završio kod roditelja u selu. Još uvek radi besprekorno. krastavac, tehnologija svakim danom sve više napreduje, sad su aparati od 200e bolji, nego što je Titanium, iako je u ono vreme (pre oko 15-ak godina) kao preteča automatskih aparata koštao vrtoglavih 800-1000e.
Za koju godinu će nas čekati spremna kafa kada samo pomislimo na nju.
 
Poslednja izmena:
Jel postoji neka razlika između Nespresso Essenza Mini, Inissia i Pixie osim veće zapremine posude za vodu i većeg kapaciteta skladišta iskorišćenih kapsula?
 
Hvala, porucicu i ovu cetkicu kao dodatnu opremu, a dok dodje moracu neku lokalno da uzmem.

Moguce je da sam stavila previse kafe (iako sam isla po preporuci - 2 pune merice koja dodje uz aparat), mozda presitno samlela (MD15 mlin), a mozda je i kafa bila neadekvatna (Caffe crema iz DM, sad vidim na poledjini da pise da je za automatike).

Kojom mlevenom kafom se najlakse rukuje za pocetak? Kupih Lavazza Qualita Rosa mlevenu, ali negde izvor kaze da moze u aparat, negde da ne moze.

Meni lici da si natrpala kafu koja je presitno mlevena. Koji mlin imaš?


53 mm.

A tuš nemoj da pereš sa plasticnom četkicom jer nije za kucne aparate. Izrisovace ti gumicu (silikon). Kupi ovu https://www.aliexpress.com/item/4001316896297.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dRm6yJQ i presečeš je da bi bila kraća. U špric stavi toplu vodu i s njim isperi tus pa cetkicom skidaj ostatak.

Sa malim šrafcigerom odvrni sito tuša. Operi sve.
 
Crema E Aroma ona plava je toliko na buvljaku na novom beogradu.1500 dinara za jedan kg.
Samo sto sada koliko sam video imaju na pakovanjima one akcizne markice.Prosli put ih je inspekcija oljustila,odnosno sve im pokupila posto niko nije imao akcizne markice na kafi.
Ja stalno tamo kupujem kafu ali ne na onim prvim tezgama nego vec pri kraju buvljaka.Razlika je primetna u ceni,sve sto dalje ides sve je povoljnije.
Upravo tako na daljim tezgama.
Probao sam jedno 10-15 vrsta kafi od 1000-3000din po kg i ta plava je po meni najbolji izbor za te pare. Naravno ukusi su razliciti.
Koga ne mrzi uvek moze da pravi mesavine raznih kafa, a i da nabavi kafu od "privatnih" kafedzija i przionica.
 

Prilozi

  • img.jpg
    img.jpg
    15.5 KB · Pregleda: 114
Hvala, porucicu i ovu cetkicu kao dodatnu opremu, a dok dodje moracu neku lokalno da uzmem.

Moguce je da sam stavila previse kafe (iako sam isla po preporuci - 2 pune merice koja dodje uz aparat), mozda presitno samlela (MD15 mlin), a mozda je i kafa bila neadekvatna (Caffe crema iz DM, sad vidim na poledjini da pise da je za automatike).

Kojom mlevenom kafom se najlakse rukuje za pocetak? Kupih Lavazza Qualita Rosa mlevenu, ali negde izvor kaze da moze u aparat, negde da ne moze.

Piše ti na svakoj za koju je namenu, čak je i nacrtano. Ocekujes da neko pogađa šta si kupila?
 
, mozda presitno samlela (MD15 mlin), a mozda je i kafa bila neadekvatna
Kafa ne moze da bude neadekvatna. Mada ne shvatam sta to znaci.
Na mlinu podesi krupnocu na 3. Mada i da si stavila 1 ne bi bio razlog za BUM.

Kojom mlevenom kafom se najlakse rukuje za pocetak? Kupih Lavazza Qualita Rosa mlevenu,

Nema potrebe da kupujes mlevenu kad imas mlin. Sto bi to radila?
Qualita Rossa je za espresso aparate

NOTE: Nemoj stavljati DVE mere. Fabricka merica/tamper je velika U jedni dozu sabi kafu i pocni od te mere.


Piše ti na svakoj za koju je namenu, čak je i nacrtano.
Apsolutno nije tacno. Ne pise na vecini mlevenih kafa, dostupnih u Srbiji. Pa smo primorani na google.com
Moze li jedno objasnjenje? Sta je nacrtano na Rossi da bi nam bilo jasno? Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Npr.
qualita-rosa-1.png

Ova je i filter, moka i french press.
 
@Gdjica Lenjivica
Pocni lepo da meris kafu,poruci neku vagicu sa Aliexpressa,nisu skupe. 2-3gr kafe moze da ti utice na ukus itekako.To sto ti se desilo,desilo se iz dva razloga:
1. Ili je kafa bila presitno samlevena
2.ili nisi dobro zategla rucku
 
Koji link? Imas tri linka i tri slike.


DODATO,. Vidim na poledjini maxi ali ne na drugim. Sliku sto si postavio , nisam nikad video kod nas.
 
Nismo se razumeli. Mislio sam na ikone uredjaja. Prva slika koju si postavio nije ista kao ova.
Drugo, to nema nikakvog smisla. Ne može isto mlevenje za esspreso i francusku presu. To je nebo i zemlja. GLUPOST.
Na primer
To je to
 
Poslednja izmena:
Negde strip, negde proza. Zavisno od tržišta. ;)
Piši Lavazzi da se usaglasi. :)

PS
A šta da očekuješ od kafe koja se kod nas prodaje za 10€/kg mlevena.
 
Qualita Rossa je deklarisana razlicito i na pakovanju i po sajtovima (negde kaze da je za sve, negde ima non espresso masina slicice, Ugostiteljstvo je npr.deklarise kao espresso), pa sam se nadala da je neko vec probao u kucnoj radinosti i ima formirano misljenje koje bi podelio. Za svaki slucaj cu je iskoristiti za moka pot u vikendici jer joj je to po vecini dekleracija i namena.

Hvala svima na odgovorima. Porucih svasta od dodatnih sitnica koje mnogo znace, pa cu vremenom pogoditi dobitnu kombinaciju za finu kafu.
 
Uzeo ja za BF Nesspreso Essenza Plus aparat i nekoliko kutija Nesspresso kapsula, a naručio sa neta i dopunjivu (reusable) kapsulu. Nisam neki ispijač kafe, tako da mi je ovo odlična kombinacija. Za te pare, meni bar, deluje kao jedna od boljih opcija kombinovanja od oba sveta :) (kapsule i "običan" espreso, mogu da koristim već gotove kapsule, ili napunim ovu kafom koja mi se svidja).
 
Jel su to cene na otc skocile ili mi se cini?!
Julius sam platio po 1600, a Lavazza Brasil blend 1900...
Skuplje je nego na KP
 
Ljudi, jel normalno da su zrna vlazna?!
Kupio sam Lavazza Brasil blend i zrna su malo vlazna?!
 
Ma deluje bukvalno kao da je malo pokislo?!
Nije ona varijanta da se sija koliko je masna.
Na netu nadjoh da tamno pecena kafa moze delovati mokro, ali nisam siguran da misme na ovo...
 
To su ti washed process zrna :))) Zezam se, ma verovatno su masna ipak.

Inace da se pohvalim krenuo sam mali kucni biznis (bukvalno samo da isplatim svoja zrna) sa przenjem i prodajom kafe (uglavnom kolegama ovde) :)
 

Prilozi

  • FGaAxlRVIAQHevb.jpeg
    FGaAxlRVIAQHevb.jpeg
    138.1 KB · Pregleda: 110
Verovatno je masno. Pogledao sam posle par sati, isto je. Da je voda, isparilo bi :)

Srecno sa poslom :)
 
Przim ih na Ikawa home roasteru. Za sad se super pokazao. Novi model su podigli na 100g tako da za kolicine koje meni trebaju stvarno ok, s obzirom da roast traje 6-8 min. Dobro je sto ako kupim na primer KG za 12-20 SGD sa 200 gr pakovanjem koje je 15-22 SGD otplatim ulaz. Kazem manje vise za sad otplacujem svoju kafu i malo skidam vrednost roastera. Da ga isplatim za godinu i da mi kafa bude prakticno free pa dobro je.
 
Da li neko ima ovaj kafune nespresso aparat za kafu? I kakve su im ove kapsule?
 

Prilozi

  • aparat-espressor-360_1_.png
    aparat-espressor-360_1_.png
    198.5 KB · Pregleda: 59
  • pachet-kafune-capsule-nespresso_v2_700x700px_1.png
    pachet-kafune-capsule-nespresso_v2_700x700px_1.png
    246 KB · Pregleda: 38
Jel ima neki dobar aparat za mlečnu penu, a da ne košta previše? Aeroccino skoro kao ceo Nespresso aparat.

Znam za onaj iz Lidla, ali pitanje je kad će biti ponovo, pa me interesuje jel ima neki sličan za te pare (3000-4000)?
 
Vrh Dno