Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

M1 mini je u startu imao problema sa wifi i bt konekcijama kao i sa kacenjem na monitore. Ne znam da li je nesto od toga reseno do sada i sta je hardverski problem ali je meni bio dealbreak kod kupovine.
 
Koristim mini M1 i nisam primetio da je bilo problema sa WiFi/BT konekcijama, ali ono što imam kao problem koji me izuzetno nervira je to da je zvuk preko HDMI zakucan na 16bit/48 kHz i nikako ne mogu da uradim grebovanje u drugoj/višoj rezoluciji, plus što 48 kHz nije za HiFi, već 44.1 kHz. A problem je izgleda na nivou SoC-a i mogu da ga prevaziđem jedino ako monitor vežem preko thunderbolta, jer čim je aktivan HDMI audio je zakucan na 16/48.
Evo na jriver forumu šta kažu:
 
Kako 48 nije za HiFi? A i šta grebuješ? Dosta audio interfejsa interno i koristi 48 ili više, nema veze što ti posle kaže da je 44.1.
 
@ivanbass1
Tesko da ce novi Mac Mini pre proleca. Tako da su dve najrealnije mogucnosti prolece ili jesen 2022.
Sto se tice problema, nijedan problem nisam imao osim cinjenice da za odredjene binarne biblioteke koje koristim njihovi tvorci jos uvek nisu izbacili verzije koje podrzavaju simulator sa arm instrukcijama, pa sam morao sam da ih pravim umesto njih koristeci neke lipo hackove. Bila je opcija ili to ili da koristim Xcode preko Rosette.
 
Kako 48 nije za HiFi? A i šta grebuješ? Dosta audio interfejsa interno i koristi 48 ili više, nema veze što ti posle kaže da je 44.1.
Pcm signal ide 44.1/88.2/…., audio signal u okviru video signala kod npr. Blu-ray-a je 48/96/192/….
Ali nije bitno, kad je u slučaju da grebujem vinil preko AD veze Devialeta (USB), nijedan audio softver to ne može da uradi preko 16bit-a. Neki kao pokažu da može, a onda zabaguju, dok sa drugim ne može ni da počne. iZotope ne prihvata ništa preko 16/48.
 
To nije šta je PCM i može da bude koji god sample rate si naveo. I kod samog playback ne pravi neki problem što si ograničen na 48/16.
 
zakucan na 16bit/48 kHz i nikako ne mogu da uradim grebovanje u drugoj/višoj rezoluciji, plus što 48 kHz nije za HiFi, već 44.1 kHz.

Uh, sad ste me bas zbunili! (Magician i ti :) )

Sta bi RingeRaja hteo da dobijes? 24bit/192kHz?

I zbog cega kazes da je HiFi 44.1 kHz (Sonyjev standard za CD iz 70tih) a da npr. Sonyjev DAT standard iz 80tih (od max. 48 kHz) nije?!
 
Cene u stilu uzas kao i obicno. :D
 
Kupuje li iko kod njih?
 
Pa verovatno ima, kad im se isplati da donose robu i prodaju je saovakvim cenama. :cautious:
 
461000 u nemackoj direktno iz apple da uzmes ovo u istyle onda i nije puno.
Elem kupuju ljudi koji ne zele da daju odmah 4000 evra nego im lakse na 24 rate bez kamate.


3.849,00 €
Einschließlich MwSt. und ges. Gebühren i. H. v. ca. 626,00 €.*

Nadam se da je 626 evra uracunat pdv u gore cenu nesto ne mogu lepo da prevedem.
 
Kupuju firme, posto moraju da plate preko racuna. Samo sto je za firme jeftinija cena, ali je opet skupa i tako.
M1 mini je u startu imao problema sa wifi i bt konekcijama kao i sa kacenjem na monitore. Ne znam da li je nesto od toga reseno do sada i sta je hardverski problem ali je meni bio dealbreak kod kupovine.
Ja sam moj kupio u maju ili junu ove godine i nikad nije imao probleme tog tipa, tako da su ih verovatno resili do tad.
 
Izasle su I okvirne cene na kp kod najpoznatijeg prodavca.
 
Baci koliko su.. :)
 
Ja sam vrlo blizu kupovine nekog macbooka sa m1 procesorom, pitanje je da li uzeti pro ili uzeti air, na prvu loptu ne treba mi nista vise od air osnovne verzije, ali nikad nisam imao air model vec pro pa se zbog toga lomim.
 
Sa pro dobijes malcice bolje performanse, svetliji ekran i bolju bateriju, kao i touchbar...ako se vec razmisljas izmedju air ili pro, bolje uzmi air sa vise rama ili vecim ssd-om, nego 8/256 pro. :)
 
Ako ides na osnovnu verziju, ja bih PRO uzeo (zbog vece baterije, brzi punjac, trackpad veci, hladniji, svetliji ekran.). A ako ides na 16Gb/512Gb ili preko toga, tu je vec 14" mozda bolja opcija, jer je oko 350E vise ista konfiguracija, tj pocetni model 16/512 (+ malo jaci cpu, gpu, portovi, ekran, samo slabija baterija). Sve zavisi sta ti je najbitnije.
 
Iskreno to bi mi bio racunar koji bi koristio samo kad sam u pokretu i van kancelarije/kuce, nije mi toliko bitno kolicina rama i ssd-a jer bi tu bilo instalirano samo osnovno. Bitno mi je da moze da izgura sa baterijom nekih 8-10sati, touch bar nisam koristio tako da nemam iskustva sa tim, dok svetliji ekran mozda jeste plus, ali pitanje je da li zbog toga dati jos 300€….
 
Iskreno to bi mi bio racunar koji bi koristio samo kad sam u pokretu i van kancelarije/kuce, nije mi toliko bitno kolicina rama i ssd-a jer bi tu bilo instalirano samo osnovno. Bitno mi je da moze da izgura sa baterijom nekih 8-10sati, touch bar nisam koristio tako da nemam iskustva sa tim, dok svetliji ekran mozda jeste plus, ali pitanje je da li zbog toga dati jos 300€….
I 400 nita je i više nego dovoljno, ispašće sad to neka skromna cifra, kad ono međutim. :) Većina ljudi živi i radi na laptopovima sa ekranima od 250-300, često i sa TN panelima. Base Air model je ubedljivo najbolji dil na tržištu danas, i bukvalno nema konkurenciju.
 
Uzmi air i to je to...ako mozes model sa vecim ssdom i ramom, super :)
 
Evo razlike u velicini izmedju 13" i 14" sa manjim bezelima u notchem. :)

zbuc80tr22v71.jpg


Iskreno, mnogo lepse bi izgledalo da nema notcha...mogli su kao na dell xps-u da smanje maksimalno gornji bezel i to bi izgledalo super...ali dobro, sta da se radi...verovatno ce za koju godinu staviti kameru iza ekrana, pa da bude skroz cist ekran. :D
Mogli su i ovaj donji bezel da smanje malo...ali dobro.
Svakako, najbolji laptopovi ikad...cene su dosta velike, ali ovo je racunar koji se kupuje na sigurno 5 godina i ljudi kojima treba ovakav laptop, nece biti skup. :)
 
Evo razlike u velicini izmedju 13" i 14" sa manjim bezelima u notchem. :)
Iskreno, mnogo lepse bi izgledalo da nema notcha...mogli su kao na dell xps-u da smanje maksimalno gornji bezel i to bi izgledalo super...ali dobro, sta da se radi...verovatno ce za koju godinu staviti kameru iza ekrana, pa da bude skroz cist ekran. :D
Mogli su i ovaj donji bezel da smanje malo...ali dobro.
Svakako, najbolji laptopovi ikad...cene su dosta velike, ali ovo je racunar koji se kupuje na sigurno 5 godina i ljudi kojima treba ovakav laptop, nece biti skup. :)
Baš je jaka izjava najbolji laptopovi ikad :LOL: Trenutno na tržištu - DA! Notch je realno baš ono big dissapointment, a ni chin nije previše spušten - tj smanjen. Generalno, što se veličine ekrana tiče, XPS je i dalje majka mara. Ja samo čekam real world performance. A da ne kažem da još dosta stvari mora da se prebacuje na native ARM arhitekturu. Evo baš skoro videh da After Effect uopše još uvek ne radi native, i da preko emulacije dosta puca i krešuje. I da košta 5,000€, ako je u njemu spakovana snaga desktop verzije RTX 3080, ne da vredi toliko - nego vredi i više.
 
Nazad
Vrh Dno