Šta je novo?

istrošenost zbog rudarenja

Arthur Morgan

Slavan
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poruke
2,660
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7800X3D & NZXT Kraken 240 RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-A gaming WiFi
RAM
32 GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000Mt/s
GPU
Sapphire 7900XTX Nitro+
Storage
Samsung 980 Pro 500GB + WD SN850 Black 1TB + Kingston KC 3000 1TB + 2TB Lexar NM620
Zvuk
Altec Lansing ATP 3
PSU
Asus ROG Strix 850G
Kućište
Phanteks NV5
Monitor
LG 32GP850-B
Miš & tastatura
ASUS ROG STRIX Scope Red NX TKL Moonlight White & ASUS ROG Strix Impact II Moonlight white
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zanimljiv video o "istrošenosti" grafičkih karti zbog "kopanja ruda".
 
Situacija je prilicno losa, ima onih koji kupe gpu za igre i u slobodno vreme majnuju da bi otplatili kartu, onda tu izmucenu kartu prodaju nekom ko se ne nada uz opis "koriscena samo za igre, nikad rudarili" .
 
Koliko sam razumeo Linusa, sam grafički čip nema nikakav problem sa rudarenjem, tako da je to "izmučena", po njemu, običan mit, Da su VRM-ovi ili memorija "istrošeni" grafička ne bi ni radila, pretpostavljam, čim to nije ni pomenuo. A on kaže da je jedini problem sa hlađenjem (stanje kulera) kao i prašina koja se uvukla ko zna gde posle izvesnog vremena.
Ne znam, izbegavam i ne koristim polovne stvari, tako je to za mene novost oko koje se ne razumem previše.
 
A i testirao je samo average GPU clock u Furmarku. Problem je isto to što je taj njegov "drugar" vjerovatno pazio na kartice i limitirao potrošnju, a ostali? Test bi bio dosta relevantniji da su kupili nekoliko random kartica na Ebayu za koje jasno piše da su kopale.
 
Upravo to. Sve zavisi ko i kako je koristio grafičke. Dosta ljudi koji si ušli u mining i ne znaju koja je svrha GPU. Bitno je da oni zaradjuju. Rig u podrum ili na terasu i vozi.
 
Ja sam od poznatog minera kupio rx570, po super ceni. Grafička kao iz apoteke, nikad ništa slično takvo polovno nisam kupio. Savršeno radila kod mene 6 meseci (ja se samo igrao matore igre). Eno je kod brata skoro godinu dana, ne znam dal kopa nekad, verovatno ne jer je 4gb.
Stvar je verovatno kako ko održava stvari, hlađenje prostorije, riga, i prljavštine. Naravno da ako je prljava, pregrejana itd, ta grafička neće da valja...
 
Zahvaljujem se adminu na prebacivanju teme, ja sam postavio video na drugom mestu samo zato što su testirane samo Nvidia grafike.

Upravo to. Sve zavisi ko i kako je koristio grafičke. Dosta ljudi koji si ušli u mining i ne znaju koja je svrha GPU. Bitno je da oni zaradjuju. Rig u podrum ili na terasu i vozi.
Ja nisam nikad "kopao", prezirem te stvari, ali znam par njih koji to rade i ti majneri paze na svoje grafičke mnogo više i bolje nego ja kao (itekako pažljiv) igrač. Moj dobar ortak ih licka najmanje jednom nedeljno zbog "majning riga" koji je poprilično lako održavati.
1.jpg
Mislim da ti "rudari" paze na to što im donosi pare mnogo bolje i više od nas lenština koje mnogo više zanima kako koja igra radi od toga koliko prašine i prljavštine maltretira grafičke karte.
Ali pođi od sebe. Da li bi nešto što si platio silne pare i što ti donosi pare vrljnuo u podrum međ` vlagu i memlu?? Ne bih rekao. Štaviše, pazio bi ovo kao da ti je dete, žena, Ljubavnica i ortak koji plaća roštilj, pride.
 
Poslednja izmena:
Rudarske grafičke su debelo undervoltovane, i downclockovane, jer tako em manje troše, manje se greju, manje se habaju ventilatori, manje se opterećuje napajanje i slično.
Gejmerske grafičke obično rade na boost biosu, gde se grune napon ne bi li se izvuklo još 3 frejma i gde onda u testovima izgleda da je grafička proizvođača X brža od grafičke proizvođača Y.
Tako da, recimo polaris Rx580 u miningu troši oko 90 W, dok u gamingu može da povuče i duplo više. I to neravnomerno - danas je u leru 7 sati, pa u gamingu 5 sati, pa isključen 12 sati. Idealno za hladne lemove, i slične gluposti.

Da ne pričam o tome što gameri obično kupe dobar cpu i gpu, i stave ga na kung fu napajanje, dok rudari u velikoj većini drže svoje gpu na napajanjima visoke klase (gold, platinum). Plus, rudari drže svoje rigove u hladnim prostorijama, a gamera zabole da li je gpu na 80c sve dok to radi.

Svakako, uvek i isključivo kupujem grafičke od rudara, onaj ko napiše u oglasu da je gpu bio samo za gaming preskačem.

Jedino kod rudarskih grafičkih (kod lošijih modela kao što su msi, GB, xfx) mogu da odu ventilatori posle nekoliko godina, pa se na aliju kupe novi za 10 usd i teraj dalje. Kod Sapphire Nitro 4, 5 godina rade 24/7 bez da se čuju.
 
Poslednja izmena:
^ Pazio, nepazio, rudarske grafike gruvaju 24/7/365 a taj broj radnih sati nema nijedna gejmerska grafika, čak ni u igraonicama.
Istina. Čitava poenta ovog Linusovog videa i jeste "Da li im to šteti ili ne"?? Zna za "rekla-kazala" priče mnogih "poznavalaca" (ne mislim ni na koga posebno, to je opšteprihvaćen svetski mit) i uzeo na licu mesta da proveri da li je to zaista tako. A opet biće Srbalja koji misle da ga je neko potplatio da napravi video u kojem dokazuje da je sasvim OK kupiti majnerske kartice umesto novih??? I to čovek kojeg sponzorišu mnoge kompanije.
Jer kad živiš ovde u Srbiji mentalni sklop je u konstantnoj opasnosti. Samo jedan odlazak iz ovog brloga je dovoljan. Posle više shvataš gde si.
 
Poslednja izmena:
Taj rad, kola kupujem samo od taksista, i grafike od rudara...
Plot tvist bi bio da i sam ima rig a graficke mece na oglase... :p

Jedino sto u ovoj prici moze da bude pozitivno je da se vidi kako se koji brend tj model iz ponude pokazao, odnosno da li je u nekom segmentu zakinuto na komponentama/materijalima...
 
Poslednja izmena:
Nisam pratio kripto teme,graficke (i serije) kojih proizvodjaca su se pokazali najbolje?
 
Ako gledaš AMD Polaris (RX 470/480/570/580/590) isključivo Sapphire Nitro (+, SE, nebitno). Tihe, hladne, neuništive, dual bios, veliki hladnjak. Eventualno može Sapphire Pulse, ali je manji hladnjak. Ventilatori besprekorni, rade 24/7 godinama na oko 40%, drže gpu na 50c, nikad nikakav problem. Jednom mesečno idu na kompresor.
Verovatno su Sapphire Nitro isto kvalitetne i na novijim modelima, ali nisam dolazio u dodir sa njima, tako da ne znam.
 
Pričate o majnerima kao da je obavezno da svi paze i maze svoje mašine a eno vest da je juče/prekjuče poginula od strujnog udara žena koja je rig držala na terasi pa krenula da sklanja kad je počela kiša!
 
Linus je sam sebe opvrgao sa konstatacijom da su ventilatori slaba tacka, i da su oni lako odrzivi/zamenjivi.
Samo je potrebno da ih korisnik ne odrzava i proverava redovno pa se zaguse ili pokvare, i ili ima losih koji se raspadnu i i njihov kvar ako ostane neprimecen malo duze ce biti direktno odgovaran za kvar memorijskih chip-ova i pa pa graficka.

Dzabe sto je stabilan termalni stres kad graficka iskoci iz okvira optimalnog rada.

previse su lose dizajnirani vecina modela velikih potrosaca.

S druge strane ko menja redovno termalne padove, menja pastu redovno, cisti, i menja ventilatore, da bice relativno ok te graficke i posle 2-3 godine
 
Poslednja izmena:
^ Pazio, nepazio, rudarske grafike gruvaju 24/7/365 a taj broj radnih sati nema nijedna gejmerska grafika, čak ni u igraonicama.
I kakve to ima veze sa samom karticom? To ti je ista ona prica sto stari ljudi govore j*bo ne j*bo k*rcu vreme prolazi.

Nisam znao da kartice imaju tahometar pa da se gleda koliko su kilometara presle. Poenta videa je da se pokaze da neke price koje kruze internetom nemaju veze sa vezom. I kao sto sam Lajnus rece, cela prica da kartice gube na performansam je krenula od proizvodjaca jer kako bi oni prodali nove kartice ako stare jos uvek sljakaju.
Pričate o majnerima kao da je obavezno da svi paze i maze svoje mašine a eno vest da je juče/prekjuče poginula od strujnog udara žena koja je rig držala na terasi pa krenula da sklanja kad je počela kiša!
Gde to procita da je pocela da pada kisa i da je zato sklanjala rigove i da je zato umrla.
 
Proizvođači guraju tu priču ne da bi prodali nove karte (ok, i to je motiv ali ne glavni) već zbog reklamacija.
Kad je bio prošli mining boom, imali su dosta problema sa reklamacijama kartica koje su rudarile jer je mnogo njih bilo u opticaju na polovnom tržištu...to što su morali da se mlate sa reklamacijama i kartama iz druge, treće ruke je dodatno komplikovalo stvari i logistiku.

Elem, ja sam moju kartu kupio od rudara pre tačno godinu i po, zamenio pastu, undervoltovao i radi fino (da je ne ureknem)...igrao sam mahom Diablo 2, Grim Dawn, Guild Wars 2 i Borderlands 2 i 3, i u BL3 (najzahtevnija igra koju imam instaliranu) nije prelazila 70 stepeni. U drugim igrama se pola vremena nisu ni palili ventilatori...Moje iskustvo je pozitivno.
 
Pošto je pomenut taxi. Bolje taxi sa 100000 km nego rentacar sa 50k :)
 
@BobRock9x kakav spin, prazna priča i izjave u stilu "bolje jedno vruće, nego četiri ladna...".

Ne znam šta nije jasno?

Ne znam da li si čuo za zamor materijala i korišćenje proizvoda suprotno uputstvima proizvođača, obzirom da nijedna od tih kartica (koje pominjete) nije napravljena da bi rudarila i da bi radila non-stop (undervoltovana, održavana ili ne).

Probaj da radiš samo 3 dana bez spavanja (ne moraš 365) pa mi javi u kakvoj si formi i kako funkcionišeš, a to svoje stanje onda projektuj na parče HW koje radi u rudniku dan-noć 365 dana u godini.

Dakle, nemam ništa protiv, majnujte radite šta hoćete (mislim da tebe i @Stormbringer_bg ), ali nemojte nas praviti debilima i naturati nam priču da je izraubovana 24/7/365 (ali "razrađena") majnerska grafička bolja od gejmerske/casual grafičke koja je radila 15 sati nedeljno.

@Dogzilla je lepo napisao oko održavanja i šta je problem i generalno i sa zaključkom iz Linusovog video klipa, a to je da se kao reprezentativni model i uzorak uzimaju majnerske grafičke koje su vanredno dobro i stručno održavane i podešene, i koje su radile u najoptimalnijim mogućim uslovima, što svakako nije slučaj sa 95% tih kartica na tržištu.

Sudeći po ličnom okruženju ni 5% ljudi ne održava HW kako treba, a čak i kad ga održava kako treba, to ne čini u preporučenim rokovima, s tim da smatram da su gejmeri u oblasti IT i HW dosta potkovaniji od majnera (ponovo sudim po ličnom iskustvu), jer među majnerima ima dobar deo onih koji su pre rudarenja sadili papriku, od škole imaju veliki odmor, a od znanja o hardveru znaju gde je ON/OFF dugme na računaru (ponovo govorim iz ličnog iskustva i ljudima iz neposredne okoline koje poznajem).

Za kraj, najgori su ovi dual class majneri/gejmeri ti karticama vade duše za sve pare, jer što da ne opika 8 sati Crysis na full podešavanjima, dok mu istovremeno kartica majnuje 24/7/365, jer nije ona kupila njega, nego on nju, pa je red da mu se i sama otplati. A onda kreće kuknjava, jao, šta je ovo, kakvo smeće od kartice, 100 stepeni idile modu...

Ponavljam, nemam ništa protiv kupujte šta hoćete i šta mislite da Vam je bolje/povoljnije, ali ovo što vi pričate se protivi zdravom razumu.

@jurodivi tvoja priča ima malo veze sa pomenutim nebulozama, jer je tebi čovek prodao karticu i jasno naznačio da je majnerska, nije te ubeđivao da je ta kartica bolja i vrednija od drugih non-majnerskih kartica i da trebaš da mu doplatiš jer je njome rudario non-stop. Niti bi mu ti poverovao da ti je složio takvu priču.
 
Elem, ja sam moju kartu kupio od rudara pre tačno godinu i po, zamenio pastu, undervoltovao i radi fino (da je ne ureknem)...igrao sam mahom Diablo 2, Grim Dawn, Guild Wars 2 i Borderlands 2 i 3, i u BL3 (najzahtevnija igra koju imam instaliranu) nije prelazila 70 stepeni. U drugim igrama se pola vremena nisu ni palili ventilatori...Moje iskustvo je pozitivno.
Pa, s obzirom šta igraš nije ni čudo što je "hladna". ;)

Kod mene RDR2 zna da grafičku u pikovima zagreje i do HOTSPOT temperature od 100 stepeni (5700Xt je konstantno šibala između 100 i 110), Valhalla gura do 90-ak stepeni, Horizon tu negde do 85, a Mass Effect LE i ne uključuje ventilatore, jer ne prelazi 55 stepeni. Ovde mislim na HOTSPOT temperature, jer ona "druga" sa površine čipa ne prelazi 80.

Uglavnom, najveći problem kod kartica koje su kopale može da bude pregrevanje, a pošto su uglavnom to otvoreni rigovi, kopanje ih sigurno ne muči koliko jedan RDR2 a i, koliko sam čuo, majning mnogo više koristi GDDR memoriju nego sam GPU. Ne znam, moje mišljenje je da su kartice koje su bile u rigovima manje "istrošene" od nekoga ko drži grafiku u lošem, neprovetrenom kućištu, nikada ne izduvava unutrašnjost, drži komp uključen 18 sati dnevno i najmanje 10 sati pegla igre. A ima takvih.
 
@Čika_Kure

Po toj tvojoj logici onda sve one R9 290x koje su jos po ko zna kakvim rudnicima, HD 7970 i slicne kartice koje sigurno postoje negde i majnuju ko zna sta, sta da kazemo za njih, jel i njima zamor materijala preti? Jer da je tako onda bi se na tone kartica svakih 4-5 godina bacalo ali jos nisam nigde video vest bacila se tona kartica koju su izbacili rudari.

Niko vas ne pravi debilima, ali nemojte ni vi nas da ubedjujete kako su ove kartice lose i ne znam ni ja sta. To sta ce svako sa svojim novcem da radi to je njegova licna stvar.

Ja sam juce svoju karticu rasklopio i zamenuo sve termalne padove, zamenuo pastu, ocistio krilca sa alkoholom, karticu sam upicanio kao za prodaju a ne da ce da ide nazad u racunar da majnuje i da se igram povremeno. A jos nisam video u temama da je neki gejmer napisao da je svoju karticu rasklopio da je ocisti i sredi. Ja svoj komp na svakih mesec dva dana izduvavam kompresorom, moj komp stoji u ne pusackoj zoni niti ako neko dodje kod mene ne pusi u sobi, dok mnogi gejmeri puse kraj racunara pa sve to ide u komp i tacno se prepozna komp i kartica koji su bili u prostoriji u kojoj se pusi, pa onda ne mozes ga ocisititi jer se katran nema gde nije zavukao samo da ga potopis u deterdzent i da tako odstoji mesec dana. A imao sam prilike da cistim racunare koji su u takvim prostorijama bili i reko sam nikada vise takav racunar necu uzeti da radim nikome.

A da ti kazem jos nesto o tim cistokrvnim gejmerima, vidjao sam i njihove racunare i svaka cast izuzecima ali ima takvih ljudi da su kupili racunare dali ogromne pare za njega i na kraju zove kukak kaze komp steka gasi se i slicno, kada ga otvorim a ono samo sto ne pocnu misevi i pacovi da iskacu, osecam se ko indijana dzons kada ga cistim da vidim sta cu odkriti ispod prasine.

Onda ljudi koji imaju zivotinje u kuci i borave u istim prostorijama gde su racunari, tek takve racunare kada vidim muka me uvati. Zato pusti me te price gejmeri bolje paze svoje racunare, opet kazem cast izuzecima ali vecina njih je velika stoka koja uopste ne brine o racunaru.
 
@BobRock9x Los primer si dao, 280/x su masovno umirale proslih godina, mining, igranje, sta god, na stotine komentara na internetu, i u isto vreme umrla ortaku koja nije mine-ovala, i jednom drugom koji je kupio mine-ovanu. Jednostavno ogroman broj modela katastrofalno odradjen, isto kao GDDR6X problem sa 3080/3090 grafickama.

Pre nego sto iskoristis ovo kao priliku da izjavis pa eto i ova koja nije mine-ovala je otisla, to je i poenta, u idealnoj situaciji sa odradjenim dobro hladjenjem, nema matematicki izracunive opipljive razlike, ali ako je serija losa, podjednako je katastrofalno kupiti 4-5 godina staru 280/290 sta god da je radila, i koliko god da je odrzavana (Izgovor miner-a da je undervolt-ova i slabije naprezana, samo memorija da kopa je u stvari samo potvrda za suprotno, takva graficka moze da nastavi jos 2,3 godina da kopa neometano, ali cim se pokusa upaliti neka igra na njoj nece moci (ako ostane undervolt-ovan kartica i pri promeni bios-a, i nisu zahtevne specificne igre, nece se ni primetiti kao @jurodivi, a zato bice par igara koje nece hteti il ce ubiti grafu odma, kako bilo ko to da proceni ?, koliko prosecnih korisnika ce adekvatno undervolt-ovati, cista igra na srecu za prosecnu osobu).
A sa druge strane 580-ce neke i slicno koje nisu odrzavane opet je isto rizik da li je gamer niji odrzavao ili miner nije, jer memorijski chip-ovi nemaju nikakvo hladjenje, ... Ceo problem je adekvatna procena rizika.

To sto se ti tako ponasas, mozes macku o rep da okacis, ti si primerni uzorak kolicine 1, odnosno upadas u nivo statisticke greske. Isto kao sto ponasanje ekstremno brzo ubijenih kartica je na drugom kraju staticike greske. A realnost negde izmedju, samo sto je mnogostruko teze proceniti rizik nego druge stvari, i kako covek da zna na cemu je ? Gde stoji vrh sinusoide ?

Ko jos prati ili moze da nadje da li je ova EVGA serija losa iz fabrika, da li je ona powercolor nije toliko, al treba da se cisti redovno, da li je ova Sapphire neunistiva, itd, ... Sigurno ne prosecan korisnik koji ce da kupi minersku karticu kad vidi dobru cenu, u tome je cela caka, Psihologija mase, velicina crypto industrije, neoborivi dokazi o gomilu serija koje su neadkevatno odradjene, sve to pomera ka tome da ce biti vise tuznih zavrsetaka price nego srecni. Ne nesto mnogo, ekstremno, kao sto se pogresno diskutuje, nego 30-70%, 35-65%. (Za svaki prethodni talas ovo je bilo blize sredini ili cak u korist kupca polovnih, al svaki novi talas (i kopanja i covid) i povecanje crypto trzista organski obara brojke).

@BobRock9x Moras shvatiti, nije glavni problem/rizicnija kupovima graficka koja je kopala, niti kako je kopala, niti kako je odrzavana, Glavni razlog zasto je neoborivo vise rizicna kupovina nego pre kopanja je zato sto je mnogo vise grafickih u opticaju, i get rich quick ljudi mnogo vise. U svakom prethodnom talasu kopanja je rizik bio manji, jer je bilo manje MASE naroda, i samim tim manje koji ne paze/ne razumeju se. Tako da ne mozes nikako da koristis primer da rade kako treba kartice iz prvog,drugog talasa, za treci, i tako dalje za cetvrti, jednostavno ne pije vodu.

Isto za pasus iznad, kolicina grafickih koja je morala da se izbaci, covid, nestasice, manjak proizvodnje sve to je primorala proizvodjace da se snalaze kako znaju i umeju i da nisu isti delovi i materijali cak i u istoj seriji kartica, sta mislite sto je problem za ssd-ov da menjaju, gigabyte napajanja sto eksplodiraju svako razlicite delove ima, pa isto to je i za graficke, ...

"Correlation does not imply causation"
 
Poslednja izmena:
Ovo za "pušačke" računare i uopšte ćičćenje, mogu da potvrdim.
 
Do "prirodne" degradacije elektronike dolazi koristio ti GPU (i desk) ili ne... Do vece dolazi ako se ne koristi.
Los primer ali opet napomenucu - Jon Gerow je recimo o tome pisao na svom forumu za napajanja gde obavezno menjaju kondezatore koje imaju na lageru u test labu (kao i u samim napajanjima) koje im stoje duze od godinu-dve dana. Verujem da vazi i za ostale komponente i interesuje me failure rate bas kod komponenti koje stoje na rafovima duze od 2 godine.

Sada sa ovom rtx 3000 serijom i problemom koji su imali oko fuserajski odradjenih modela pojedinih partnera (ono sto su pokusali kasnije kroz softver i bios update-ove da rese) ne bi mi tek palo na pamet da uzimam polovnu 3080(ti)/3090 makar bila ekstra povoljna cena jer je jednostavno prevelika lutrija.
Jedini scenario kada bih kupio polovnu graficku je od nekog prijatelja gde znam u kakvim je uslovima radila i kako je odrzavao - cisto primera radi ortak koji mi je sada pomagao pri sklapanju konfiguracije je gejmer (min 20h igra tokom nedelje) ali je velika p*cajzla oko odrzavanja hw-a, pritom znam i da ne majnuje, nudio mi je MSI Ventus 2080ti (uz to imao i jos jednu 1080ti kao backup van garancije) pred NV prezentaciju za 500e sa jos 6 meseci garancije. Scenario gde znas na cemu si.

Ja se apsolutno slazem sa ovim sto je @Čika_Kure napisao, posebno jer je velika verovatnoca da te karte nisu radile u idealnim uslovima, tako je to jos veca macka u dzaku.
Samo nemojte nama da prodajete pricu kako graficke koje su rudarile 24/7 bolja opcija od graficke koja je sluzila samo za igranje.
Na kraju dana vas novac i preference.
 
@Dogzilla

Pa umirale su mozda zato sto su izasle jos davne 2013 godine, pa ti sada vidi koliko je to miliona radnih sati nakucano na njoj i tek prosle godine crkle Eto lep primer si dao kako 3080 i 3090 crkavaju zbog lose odradjenih memorija.

Ne kazem da sam ja sada najpametniji i da sto ja tako radim i odrzavam svoj racunar je samo zato sto nisam neko ko moze da ga gleda sa 3 kile prasine unutra i da okrecem glavu i da me mrzi da ga raskacim sa kablova i odnesem 10 metara dalje od kuce kod komsije na kompresor i izduvam ga za 5 minuta detaljno i vratim ga nazad i spojim i nastavim da ga koristim ili eventualno ako ima vode u kompresoru pa sitne cestice naprskam na plocu i ostale delove ostavim ga sat dva da se sve dobro osusi pre ukljucivanja. Ali sve to radim jer sam naucen da cenim dinar koji zaradim i da se ne raspiam novcem bespotrebno ako je to moguce. Naucen sam na tezi nacin u zivotu da zaraditi novac nije uvek lako ali da ga je potrositi itekako lako a sta posle.

I ja bih voleo da mogu da kupujem delove po izlasku ali ne moze, pa onda moram da se zadovoljim ovim sto imam i da cuvam jer ako crkne nesto a ne mogu drugo novo odmah da kupim onda mogu u prste da sviram.

Isto gledam kako da uzmem najjeftinije novu karticu ali obrni okreni nikako matematika da mi se sklopi sa ostalim rashodima u kuci.
 
Pa umirale su mozda zato sto su izasle jos davne 2013 godine, pa ti sada vidi koliko je to miliona radnih sati
7950/7950/280/x su neuporedivo vise umirali od 5850/5870/6850/6870. Ne mogu tacno da kazem opet, govorim o tome koliko ispratih kukanja na reddit-u i drugim forumima, i iz ogranicenih licnih primera. al evo recimo nekoliko 280/280x kao da su tempirane sve poumirale tacno pred 7 godinu. A sa druge strane ja uzeh u zamenu/kupih nedavno 5850 koja je sigurno mine-ovala boga oca i promenila ruku, i evo 12-ta godina i radi ko podmazana.

isto imam ATI 9600 PRO 18-ta godina, radi ko podmazana, nista joj ne fali, sve ostalo poumiralo, al ona Barthon 2500+ i DDR kec ram neunistivi.

Htedoh, da dodam, da ja iskljucivo pricam u riziku, statistici i sansama. ne o pojedinacnim slucajevima/korisnicima/rudarima. Ukrupnjavanje igraca, broj rudara koji su duze u pricu i odrzavaju graficke i sve, to sve stoji, ogroman broj ljudi ugrubo pola i cak vise od svih ljudi zavisno od trenutka. Previse je tesko proceniti rizik adekvatno.
 
Nazad
Vrh Dno