Šta je novo?

Xiaomi Mi 10 / Mi 10 Pro

da li je po vama mi 10 bolji od mi 10t pro...10t pro sam kupio i vratio posle 2 dana,nije mi odgovara tj bio sam razocaran kamerama i ekranom..
alternativu sam nasao u mi 10 pa me zanima vase misljenje da li je bolji telefon.
 
Ekran je ipak dosta bolji, iako T Pro ima veći refresh rate. Kamere su skoro pa iste, za nijansu je bolja na Mi 10, ali ništa posebno. Meni je Mi 8 uz Gcam pravio dosta bolje slike od Mi 10.
 
Po specifikacijama ima bolji ekran amoled, ima bezicno punjenje, otisak prsta ispod ekrana, veci vibracioni motor, bolje zvucnike(nisam siguran ali mislim da ima)...
Ima jos dosta takvih sitnica, koliko znam cena MI 10 je bila skoro pa duplo veca na lansiranju nego na MI 10T Pro, tako da bi taj MI 10T Pro bio osakacena verzija MI 10 serije, uklonjeno sve sto se moglo ukloniti a da i dalje bude pristojan uredjaj za tu cenu, dok MI 10 serija ipak gadja na flagship modele i premium.

Meni treba pomoc od ljudi koji koriste xiaomi.eu.
Posto sam laik i ne razumem se u to, koliko je tesko instalirati taj rom?

Imam i neka pitanja u vezi njega:
-da li baterija duze traje
-da li je sam interfejs brzi
-da li je interfejs isti kao i na globalnom (jer se meni licno svidja miui)
-da li ima iste funkcije kao i globalni rom
-kakve su vibracije (negde sam citao da taj ima dosta bolje odradjene nego global vezija)
 
Sve je bolje na xeu. I baterija i fluidnost, takođe ima i više funkcija. Instaliraj obavezno.
 
Mene zanima kakav je izgled, da li je isti kao i ovaj globalni? Ako je stock izgled, zaobisao bi ga, ne volim stock adnroid.
 
Prosetao sam se juce do usca da vidim mobile outfitters zastite.

Obicna, tj ona clear coat je obicna folija, nisam primetio neku znacajnu razliku, i kako mi je rekla radnica stiti od nekih padova na ravne povrsine ali ne i na ostre, tako da u sustini ne stiti od pada.

Ova druga fusion je dosta deblja, lici na staklo ali nije tvrda, pritisnuo sam noktom i ostao je trag. Demonstrirala mi je uzevsi kljuc 15 i lupajuci po telefonu kako je ta folija jaka i kako ona stiti od padova. Kaze da je od skoro moguce nju postaviti i na zakrivljene ekrane pa tako i na Mi 10.

Fusion folija mi se cini da je debela i nije onako plasticka kao obicna folija nego je nekako gumena, ali pod prstima se oseca okej nije da zapinju prsti i slicno. Oko 5000 din je prvo postavljanje, i nakon toga zamena je 1000 dinara samo sto mora da se i odnese stara folija i racun kao dokaz.

Ja i dalje nisam odlucio da li nju da stavim ili da cekam staklo sa UV lepkom koje treba da mi stigne sa ali expressa, kod nas za to staklo traze 2300 dinara i plus ne znaju da ga zalepe, ali mi je taj uv lepak nesto, sta znam, lepak je, da ne osteti premaz ekrana i slicno.
 
Jeftinije da ne koristiš foliju i kad ti prsne ekran prodaš telefon u delove i kupiš isti na oglasima nego da malo malo menjaš folije i imaš fantazije u glavi kako folija može da zaštiti telefon od pada na ivicu ili kamen. 😁
Šta sve neće da smisle za uzimanje para.
Evo ja koristim fabrički silikon i i dalje je na ekranu fabrička folija i ništa mu ne fali, a ispadao mi je sigurno 5-6 puta sa metar visine na razne podloge. Previše se opterećuješ glupostima, nema potrebe robovati stvarima, pogotovo ne telefonu od 350e.
 
Jeftinije da ne koristiš foliju i kad ti prsne ekran prodaš telefon u delove i kupiš isti na oglasima nego da malo malo menjaš folije i imaš fantazije u glavi kako folija može da zaštiti telefon od pada na ivicu ili kamen. 😁
Šta sve neće da smisle za uzimanje para.
Evo ja koristim fabrički silikon i i dalje je na ekranu fabrička folija i ništa mu ne fali, a ispadao mi je sigurno 5-6 puta sa metar visine na razne podloge. Previše se opterećuješ glupostima, nema potrebe robovati stvarima, pogotovo ne telefonu od 350e.

Pa mozda nekome tih 5000 koliko sada da vise znaci nego da nosi telefon bez ikakve zastite. Juce sam citao da je liku ispao Mate 40 pro i ekran mu se rasprsao u delice, zamena novog je 38 hiljada dinara. Uostalom bolje da da tih 42-43 evra za zastitu i da ima sigurnost. Ako mu se sta desi moze bar njih da krivi jer oni su mu garantovali da do toga ne moze da dodje.

Mislim glupo je verovati bilo kome, ali opet ako si platio ono sto reklamiraju da nije moguce i desi se neki peh bar imas dokaz da si to platio i da pored onoga sto garantuju da se telefon polupao.
 
Ajd da vidim da neko razbije telefon sa tom folijom i odnese im da mu zamene ekran. Da vidim kakav će odgovor dobiti :D
 
E pa drugari, od danas sam i ja u vasoj ekipi.
Odmah uradip update na 12.5 i hard reset.
Napisacu uskoro i utiske u poredjenju sa LG G7 ThinQ.


20210802_132910~2.jpg


Niko ne garantuje da nece puci ekran, ali ja to gledam kao na procenat zastite, svaka bolja zastita smanjuje procenat rizika da ce staklo puci. Ne kazem ja da telefon postane nrunistiv, vec samo da se smanji rizik. Nisam imao pre nikada zakrivljen ekran pa gledam koja je zastita koja se najvise smanjiti rizik od lomljenja, da se ne lazemo, skran za ovaj telefon je dobrih 300e na oglasima, u ovlascenom necu ni da pitam. Ako bas pukne preko neke dobre zastite, neka pukne. Samo je problem naci tu dobru zastitu.
 
Ne bi dao za foliju 50e.

Whitestone dome kvalitetno staklo toliko košta sa sve loca lepkom i sa sablonom za postavljanje.

Neće ti sigurno kupiti novi ekran ako se razbije pod njihovom folijom.
 
Zanima me da li je moguce da se nekako ukljuci manuelni fokus u auto rezimu?

To sam imao na LG-u i bilo mi je jako korisno. Dugme (MF) kada se klikne na njega otvori se slajder gde mogu da prebacujem fokus na sta zelim bez menjanja osvetljenja.
 
Utisci u odnosu na LG G7 ThinQ:

Baterija - Dosta, dosta duza baterija, izadje mi nekih 6h SOT i ostane mi nekih 30% uvece sa mojim koriscenjem (always on, automatsko osvetljenje, wifi, data, instagram, messinger, youtube, bluetooth slusalice, 90hz, crna tema, ukljuceno da mi ne forsira 5G jer sam negde procitao da tako duze traje baterija),

Vibracije - jesu bolje, ali ne nesto mnogo bolje, G7 nije los telefon bio, imao je dosta dobro uradjene vibracije

Kamera - dosta bolja kamera, ne trebam ni da pricam o tome

Ekran - vise mi prijaju boje na amoled ekranu, ali cinjenica je da G7 ima za dlaku (10ak%) bistriju sliku jer ima 2k panel, a boga mi ni onaj LCD na G7 uopste nije los ima on dobre boje kad uporedim sad sa amoledom, ali jednostavno, amoled je amoled.

Kvalitet izrade - ja ne vidim neku znacajnu razliku

Zvucnici - G7 ima jaci zvucnik (pogotovo kad se stavi na nesto, drven sto, ili plasticna kada u kupatilu) , ali ovu su dosta bolji na Mi 10, a i stereo su, u pocetku mi je bilo cudno da se naviknem da mi zvuk dolazi sa obe strane. Bas je takodje izrazeniji kod Mi 10.

Softver - ovaj MIUI radi odlicno, do duse i G7 je radio okej ali imam utisak da je njigov UI mnogo tezi od MIUI-a. Ovaj telefon leti, bar jabtakav osecaj imam, dal zbog 865 ili zbog 90hz ekrana ili MIUI-a ne znam, ali radi odlicno. Animacije su dobre, G7 jenimao takodje solidno odradjene animacije ali ove su za klasu iznad. Sto se tice bagova, nisam ih sretao. Ne verujem da cu se zezati sa xiaomi.eu jer mi i ovako odlicno radi, a nemam iskustva u tome pa ne bih da nesto z*****m.

Punjenje - jako brzo puni, dosta brze nego G7.

Celokupan utisak: telefon odaje utisak da je skup, kvalitetan, vidi se na kilometar. Uopste nije mali telefon, kada uporedum sa G7 oseti se razlika i u tezini i u velicini. Ima taj premijum osecaj tezine, meni licno odgovara i velicina. Nedostaju mi neke sitnice sto sam imao na G7 kao sto su manuelni fokus u automatskom rezimu kamere, manuelni mod za snimanje videa i jos po nesto, ali sve u svemu dosta je bolji telefon, i sto je najbitnije od svega, nemam osecaj kao da je proslogodisnji flagship. Kada ga uporedim sa Mi 11 koji mi je bio u opcijama za kupovinu, nemam taj osecaj "eh trebao sam ipak Mi 11". Mozda je izasao prosle godine, ali daleko od toga da je zastareo, da je los i slicno. Ako s eneko dvoumi izmedju Mi 11 i Mi 10, ja bih opet odradio istu stvar, ostavio skoro 200e u dzepu, uzeo Mi 10 koji ima odlicnu autonomiju baterije u odnosu na Mi 11, a ne zaostaje skoro ni po cemu za Mi 11.
 
da li je po vama mi 10 bolji od mi 10t pro...10t pro sam kupio i vratio posle 2 dana,nije mi odgovara tj bio sam razocaran kamerama i ekranom..
alternativu sam nasao u mi 10 pa me zanima vase misljenje da li je bolji telefon.
Zar Mi 10 i 10T Pro nemaju identicne (glavne) kamere?
 
Zar Mi 10 i 10T Pro nemaju identicne (glavne) kamere?
Main camera infoMi 10T


64MP
Sony IMX682, 1/1.7" sensor size
0.8μm pixel size, 4-in-1 to 1.6μm Super Pixel
Up to 10x digital zoom
f/1.89, 6P lens, A
Mi 10T Pro



108MP
Samsung HMX, 1 /1.33” sensor size
0.8μm pixel size, 4-in-1 to 1.6μm Super Pixel
Up to 30x digital zoom
f/1.69, 7P lens, OIS, AF
 
Main camera infoMi 10T


64MP
Sony IMX682, 1/1.7" sensor size
0.8μm pixel size, 4-in-1 to 1.6μm Super Pixel
Up to 10x digital zoom
f/1.89, 6P lens, A
Mi 10T Pro



108MP
Samsung HMX, 1 /1.33” sensor size
0.8μm pixel size, 4-in-1 to 1.6μm Super Pixel
Up to 30x digital zoom
f/1.69, 7P lens, OIS, AF

Mi 10 Camera​

Rear​

Main
Resolution 108 Mpx Sensor Samsung Bright S5KHMX Type ISOCELL Apertureƒ/ 1.69

108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS

Mi 10T Pro Camera​

Rear​

Main
Resolution 108 Mpx Sensor Samsung Bright S5KHMX Type ISOCELL Apertureƒ/ 1.69

108 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS
 

Mi 10 Camera​

Rear​

Main
Resolution 108 Mpx Sensor Samsung Bright S5KHMX Type ISOCELL Apertureƒ/ 1.69

108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS

Mi 10T Pro Camera​

Rear​

Main
Resolution 108 Mpx Sensor Samsung Bright S5KHMX Type ISOCELL Apertureƒ/ 1.69

108 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS
Da, nisam video da covek pita za mi 10 a ne za mi10t koji je u tabeli.
 
Konačno je i meni stigao update :D

Za sada mogu da kažem da telefon OSETNO fluidnije i brže radi. Npr, imao je onaj stater kada ga otključan palcem sad više nema, svaki put malo zaseckavao.

Viber notifikacije rade bolje tj dobro, pre su se nekako mešale, kao neki bag.

Jedna stvar kod telefona mi smeta, a to je dosta tihi zvučnici u intervjuima i razgovorima, podcastima i sl. Nekad kad pustim neku muziku slučajno, na insta i sl, puknu mi bubne opne, a opet, kod nekih emisija i podcasta (što slušam 99& vremena), ako postoji iole neki šum (npr dok perem sudove i sl), userem se da razaznam šta pričaju, sa slušalicama naravno ok. Kao da je velika razlika između govora i same muzike, voleo bih da je glasnije, ne sećam se da sam na amte 20x imao te probleme.

Pored tog sa zvučnicima, jedina mana telefona mi je malo lošija kamera u nekim uslovima, tj u autorežimu ispadaju baš loši jpeg-ovi. Prelazak u pro mode to kompenzuje, ali mislim da bi ovakav fon tj ovog ranga morao bolje po defaultu. Tu ne mislim naravno na sve uslove, ponajviše kod jakog sunca. Ima uslova gde radi posao sasvim korektno.

Sa svim ostalim sam zadovoljan, najbitnije sa baterijom, a kao što rekoh već, ovaj ekran je melem za oči, apsolutno fantastičan prikaz.
 
Kamere na ovom telefonu su u suštini prosek totalni, džabe hajp sa 108mpx. Meni je ova kamera u rangu sa nekim malo boljim mid range telefonom. Kamerom sam baš razočaran, sve ostalo je odlično.
 
Apsolutno se slazem za kamere. Dosta vise sam ocekivao od njih ali se svakako ni malo nisam pokajao sto sam uzeo ovaj telefon.
 
Kamere na ovom telefonu su u suštini prosek totalni, džabe hajp sa 108mpx. Meni je ova kamera u rangu sa nekim malo boljim mid range telefonom. Kamerom sam baš razočaran, sve ostalo je odlično.
Upravo iz tog razloga sam i preskočio ovaj telefon, iako sam bio veoma zagrejan za kupovinu. Čekam da dođe vreme kada će šaomi prestati da zakida na kamerama.
 
Ko hoce vrunske kamere neka gleda lepo onda Mi 11 Ultra i nema da se zalite na lose kamere. Sve ispod toga je kompromis.
 
Nemojte mesati senzor sa kvalitetom. Dokaz za to je google koji na svojim telefonima drzi "krs" senzore (za razliku od konkurencije) a i dalje ima ako ne i najbolje slike na trzistu, softver je taj koji izvlaci maksimum iz kamere. Svakako ako hocete bolje kamere, predlog je instalirati gcam i resiti problem.
Ovaj senzor je itekako sposoban da pravi odlicne slike jer je jedan od najboljih koji su izasli prosle godine.
Da ima mesta za optimizaciju kamere, ima to je cinjenica, ali ni stock aplikacija ne pravi lose slike:

-Glavni senzor prave dobre fotografije, sa puno detalja, cak i kada se zumira odlicno se vide detalji na konacnih 25mp posle pixel binninga. Fokus je dobar i ima izarajnu zamucenu pozadinu zbog velicine senzora. To nije kao na DSLR aparatu jer aparati imaju i 12 puta veci senzor ali je dosta bolje od velike vecine mobilnih telefona, mana ovog koju sam ja nasao jeste taj plitak fokus, pa nekad objekat na pocetku i na kraju nece biti u fokusu vec samo u sredini.
8/10.

-Wide angle kamera pravi solidno dobre slike, nisu najdetaljnije i najostrije ali imajmo na umu da je to 12mpx senzor bez ois stabilizacije.
7/10

-Macro senzor je nekad nekad, to znaci da je nekad dobar i moze se iskoristiti slika, ali ako imate malo manje svetla nego sto zenzor zahteva, slika ce biti mekana, ja licno ne vidim za sta bih koristio ovu kameru i mislim da je promasaj.
3/10

Konacan skor je 6/10.


Ako pogledamo konkurenciju, videcemo da nema mnogo njih iznad ovog modela, Oneplus cak ni najbolji modeli nemaju bolju kameru od ovog tefona, Samsung je jako diskutabilno koja verzija chipseta itd. jer su varijacije velike, generalno bih rekao sa exynos prave losije slike od ovog modela, a SD bolje. Huawei pravi bolje slike definitivno, iPhone ne znam bas, jedino sto je na njemu ispred svih telefona jeste to da stalno pravi isti kvalitet slike, i ne varira puno u zavisnosti od uslova, ali da je bolji, ne bih se slozio.
U mom izabiru telefona, izbor je bio relativno lagan, birao sam telefon koji ima google, koji ima sd procesor, koji ima dobar UI, solidne kamere i kome traje baterija dobro. Izbor je pao na S20 Plus (SD verziju) ili Mi 10 koji je bio jeftiniji nekih 150e, tako da jenizbor bio lak.
Ali opet, razliciti ljudi imaju razlicite kriterijume, moza nekom nije bitan google koliko kamere, onda razumem zbog cega biraju Huwei itd.

Ali da su lose kamere na ovom telefonu, nisu, ali verujem da tu ima i malo politike kompanije, ako Mi 10 naprave kao odlian telefob sto se tice kamere, ko bi uzeo Pro ili Ultra model? Onda oni gube smisao, a ovaj bi automatski presao u ultra segment i dobio etiketu od 1400 eura, a ne 800 koliko je kostao.
 
Upravo iz tog razloga sam i preskočio ovaj telefon, iako sam bio veoma zagrejan za kupovinu. Čekam da dođe vreme kada će šaomi prestati da zakida na kamerama.
Ja sam prešao sa Mi 8 zbog par stvari, tipa baterije, notch, stereo zvučnika, 90hz ekrana. I sve je bolje na Mi 10 sem kamera koje su bar za 30% lošije nego na Mi 8. I naravno Mi 8 je bio osetno lakši i tanji što je meni plus.
Jedino je UW kamera bolja na Mi 10, zato što je Mi 8 nije imao. 😂
I da, da S20 serija nije bila fail uzeo bih ili običan ili plus. Sad čekam s21fe i Pixel pa ću videti kakva će biti situacija.
 
Baš to, Xiaomiu je softver općenito najveći minus, a to su ako se ne varam nedavno i sami potvrdili.
Koliko sam shvatio, puno više će se ulagat u softver i odjel koji se time bavi.

Jednostavno po tom pitanju puno kaskaju za konkurencijom.
Svako drugi model ne iskorištava svoj potencijal, a o bugovima da ne pričam i to sve zahvaljujući softveru, koji nikako nije na razini.
 
Baš to, Xiaomiu je softver općenito najveći minus, a to su ako se ne varam nedavno i sami potvrdili.
Koliko sam shvatio, puno više će se ulagat u softver i odjel koji se time bavi.

Jednostavno po tom pitanju puno kaskaju za konkurencijom.
Svako drugi model ne iskorištava svoj potencijal, a o bugovima da ne pričam i to sve zahvaljujući softveru, koji nikako nije na razini.
Da, da, skupljaju feedback od korisnika i sve sto nije dobro bi trebalo da isprave u MIUI 13 verziji koja dolazi krajem ove godine, takodje i ba Mi 10.
 
Da, da, skupljaju feedback od korisnika i sve sto nije dobro bi trebalo da isprave u MIUI 13 verziji koja dolazi krajem ove godine, takodje i ba Mi 10.
A gledaj, koliko će šta popravljat u sljedećoj verziji, osobno im ne vjerujem ništa.
Ista priča je bila i sa 12.5 i najavljivali su brda i doline.

Ovo sa budućim ulozima i dizanju softverskog odjela na veću razinu, to je bilo i za očekivat oobzirom na negativne komentare u zadnje vrijeme.
To je svakako dobra odluka i nadam se istinita, ali čisto sumnjam da će se tako brzo sve popravit.
Ostaje da vidimo.
 
Nazad
Vrh Dno