Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

mineri ce jos vise da kupuju kartice ako budu po msrp, bitcoin da ljosne do 10000 opet se isplati kopanje, tako da... sumnjam da ce ista da se promeni drasticno. da li ce da bude prozor kada je moguce kupiti kartice po malo manje horror cenama? sigurno. ali da se vrati u normalu - mozda / tesko.
 
U normalu da se vrati nece ali bice sigurno vece kolicine u opticaju, mozda po malo manjim "horor cenama"...
Pitanje je koliko ce se zadrzati na trzistu tako da je nemoguce prognozirati...
Iz primera za Ryzen 5000 CPU-e, pre ~2 nedelje sam preko AMD sajta upecao 5900x, koji je tada iskocio i kod retailera ali sa +150e marzom. Dok mi je isti stigao u ponedeljak cene su vec pale u prodavnicama blizu MSRP-a (-100/120e), u DE je kod MF-a i Alternate bio u ponudi cak i ispod msrp-a prosle nedelje kao blic ponuda. 5800x vec moze za ~390-410e da se kupi. Ali izgleda da ih niko ne kupuje, jer nema i GPU-a...

Fun fact...
Pre nekog vremena sam preko pm-a ponudio nekim clanovima, koji su se izjasnili da su zainteresovani za nov GPU (i za koje sam smatrao da nece da rudare ili ih preprodaju) opciju da makar uz cimanje ako upecaju drop/restock i ako imaju nekog da im posalje, imaju sanse da nabave graficke po msrp cenama u EU.
Sve sto je trebalo je da prihvate invite za discord grupu i love drop-restock hardvera, jer je isti postupak meni omogucio/olaksao nabavku CPU-a i GPU-a i to po msrp ceni u relativno kratkom periodu.
Samo jedan clan je prihvatio.

Za neke druge videh kasnije videh u drugim temama da preferiraju "slobodno trziste" i konkuretne ponude prepodavaca, cak sta vise verovatno bi i preprodali - tako da im zelim srecnu nabavku po trzisnim cenama. :)
 
I ja se nadam da ce stanje da se popravi malo uskoro :cool:...
 
Ja mislim da samo ETH moze da se kopa, Bitcoin odavno ne moze jer je pretesko pored Kineskih farmi Asic sistema.
Prica se da u julu ni ETH vise nece moci ili biti isplativ za kopanje pa se spremite tada, bice neki istovar rudnika sigurno samo da se ne pojave neki novi coini koji ce biti isplativi, kao sto Chia sad radi na trzistu hard diskova.
 
Ali izgleda da ih niko ne kupuje, jer nema i GPU-a...
To nikako nije glavni i jedini razlog, u stvari je konacno ponuda od strane AMD-a prestigla potraznju. sto se moze videti po visokoj dostupnosti 5950x svuda osim Americkog trzista, kao i visokoj dostupnosti 5900x, 5800x, i 5600x skoro svuda. Zakon Ponude i Potraznje uslovljava sve.

Odavno su se ljudi opametili na svojim greskama (opametilo ih trziste), i prestali da tempiraju da u slicno vreme uzmu sve delove (sto se moze videti iz drukcijeg tona i nacina sadrzaja pisanja post-ova sto izlecu na glavnim redditima (AMD/INTEL/NVIDIA/HARDWARE/BUILDAPC, itd, ...). Naravno da jos uvek postoji glasnija manjina, ...

Evo vidim da se o istom spominje u novom HardwareUnboxed youtube snimku, ...
 
Poslednja izmena:
U EU si vec mesec-dva mogao da kupis 5600x, kao i 5800x kod skoro svih retailera po msrp ceni, koja je ionako velika u samom startu. 5800x eno cuci i sada na AMD EU webshopu, niko ne uzima jer cekaju da padne cena jos i jer 5900x nudi bolji odnos cene/br. jezgra (na papiru) od 5800x, a uz to se isto/manje greje.
5900x i 5950x su do sada bili "jednorozi" i planuo bi svaki kontigent koji je ponudjen bilo gde, cak i za 150e vise... Sto sada nije slucaj jer ko je zeleo kupio je i sada ljudi cekaju da cena ide jos dole + izbor im je uglavnom izmedju 5600x i 5900x.
Ne bi inace veci retaileri obarali tako brzo cene u roku od 10 dana da im ide prodaja kao alva...

+edit
Pomama jeste bila velika, ali smesno je reci da im povecanje proizvodnih kapaciteta od 20%, kao sto su najavili, odjednom namiruje trziste do te mere da ima i viska.
Uzgred od kada sam uzeo graficku, samo jos 1-2x je bio drop 6800xt modela (midnight black ed. vise nije ni padao), ne u EU vec i u USA (posto padaju istovremeno i mogu da ih ispratim) - uglavnom su nudili 6900xt/6800(non-xt)/6700xt seriju
nV FE dropova i nema (jednom u mesec dana za EU), a juce je mozda 20ak puta stizala notifikacija na amazonu (de/it/fr/es) i to pociste botovi... I to obicno bude to sto se tice zelenih za jedan mesec, puste smesnu cifru u opticaj cisto da mogu da kazu da je bilo u slobodnoj prodaji...
 
Poslednja izmena:
Ovi u AMD nisu normalni... Opet su ogranicili karticu na PCIe x8.
To je veoma smetalo performansama 5500 XT 4GB kartice kad mora da posegne za sistemskom memorijom. I oni opet urade isto...
 
Koliko je losija referentna 6800 (ne xt) u odnosu na aib modele? Ima li razloga za brigu po pitanju temperature i buke?
 
Koliko je losija referentna 6800 (ne xt) u odnosu na aib modele? Ima li razloga za brigu po pitanju temperature i buke?
Ne drasticno. Solidne su im te referente u ovoj generaciji, posto nisu blower kartice.
 
AMD FSR - pandan nVidia DLSS-u ce biti odlican, a posto je open source radice i na starijim RX kartama kao i kartama konkurencije: https://videocardz.com/newz/amd-fid...une-22nd-supported-by-radeon-and-geforce-gpus

a5ak6o.jpg


bsjkp6.jpg



aefj9n.gif
 
Poslednja izmena:
jos samo kad bi radio na starim igrama da konacno mogu da igram igru iz 2015. :rolleyes:
 
Koliko je losija referentna 6800 (ne xt) u odnosu na aib modele? Ima li razloga za brigu po pitanju temperature i buke?
Iskreno ako mozes da nadjes referentnu karticu uzimaj i ne razmisljaj... Tiha je i temperature su ok, pritom PCB i hladjenje odlicno odradjeno za referentnu, rekao bih cak bolje i od nV u ovoj generaciji. Jedino sto mozda mogu da imaju coil whine u naslovima koje igras sa visokim fps-om
Sa AiB dobijas jedino nesto hladniju graficku, tesko da ce biti tise, ali kostaju dosta vise i iskreno licnog sam misljenja da ovog puta ne vrede doplate...
Zato i AMD planira uskoro da prekine proizvodnju referentnih modela jer su prevelika konkurencija za AiB

@Skankhunt42

Sta ce ti FSR za igre pre 2015 kada mozes da ih vozis u 4k >60fps? :)

Videcu bas kako stoji situacija sa starijim naslovima kad zavrsim CP2077, ima par koje bih ponovo obrnuo bas u 4k...
Mada iskreno vise me interesuje situacija sa nekim starijim iz sredine i kraja 2000tih, tipa KOTOR/Jade Empire, Bioshock kao i neki rts naslovi koji nisu dobili remastere...
 
KOTOR valjda spremaju remake, pa možda vredi sačekati premda ne znam kako je ostario, verovatno se može igrati, bez ikakvih problema (što se ne bi moglo reći za Fallout2. Probao neki dan, onaj full resolution patch mi uopšte ne daje efekat, iseče sliku kako mu se hoće)...
 
Sta ce ti FSR za igre pre 2015 kada mozes da ih vozis u 4k >60fps? :)

Videcu bas kako stoji situacija sa starijim naslovima kad zavrsim CP2077, ima par koje bih ponovo obrnuo bas u 4k...
Mada iskreno vise me interesuje situacija sa nekim starijim iz sredine i kraja 2000tih, tipa KOTOR/Jade Empire, Bioshock kao i neki rts naslovi koji nisu dobili remastere...
ma... ako preteram 30 fps u armored warfare, to je premija... slide show... isti identican komp sa gtx980ti 60 fps locked ma sta mu radio, min ne ide ispod 60. malo sam se smorio. 50% svih igara koje igram ne mogu da igram :rolleyes:
 
ma... ako preteram 30 fps u armored warfare, to je premija... slide show... isti identican komp sa gtx980ti 60 fps locked ma sta mu radio, min ne ide ispod 60. malo sam se smorio. 50% svih igara koje igram ne mogu da igram :rolleyes:
Tu ti nema pomoci , ne verujem da amd planira da pegla 6xxx drajvere za starije naslove .
Jeste glupo da sa 6xxx karticom koja kosta kao polovni auto ne mozes da igras neke starije igre, ali ako do sada nisu sredili nece ni srediti.
 
da... to je i tuzno... pogotovu sto je aktuelna igra u pitanju (armored warfare), samo je stari engine (crysis 2)... zato se razmisljam da predjem na nvidiu u sledecoj generaciji...

inace, ispasce da spamujem forum, posto sam ovo vec postavljao u itx temi, ali spakovao sam powercolor 6800 non xt red dragon u 11 litara kuciste :) moram mali odstojnik da stavim da bih zatvorio bocnu stranicu, ali... looks neat :D jedva je stala, od ivice do ivice u svakom smislu...
 

Prilozi

  • IMG_20210522_141639~2.jpg
    IMG_20210522_141639~2.jpg
    359.5 KB · Pregleda: 70
da... to je i tuzno... pogotovu sto je aktuelna igra u pitanju (armored warfare), samo je stari engine (crysis 2)... zato se razmisljam da predjem na nvidiu u sledecoj generaciji...

inace, ispasce da spamujem forum, posto sam ovo vec postavljao u itx temi, ali spakovao sam powercolor 6800 non xt red dragon u 11 litara kuciste :) moram mali odstojnik da stavim da bih zatvorio bocnu stranicu, ali... looks neat :D jedva je stala, od ivice do ivice u svakom smislu...

Sta je ovo sunce ti zareno, rerna za picu? :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Iskreno meni je zao tvog racunara, ali ti njega kuvas na tihoj vatri.
 
zasto? kompletno je necujan i temperature su bombona. u cemu je problem?
 
Poslednja izmena:
Ne znam, na prvi pogled unutrasnjosti racunara imam osecaj da je sve toplije nego sto bi trebalo da bude. Ali ako je tako kako kazes onda super. Licno ne volim da je sve tako zbijeno sto zbog preglednosti sto zbog odrzavanja delova.

🍻
 
procesor - vrti se izmedju 70 i 80

graficka - vrti se izmedju 60 i 70

sa custom krivom za ventilatore, tako da se ne cuje nista u loadu. pustio sam komponente da se malo vise greju nego sa default krivom, ali se apsolutno ne cuje. pritom i to malo vise - je u okviru specifikacije. apsolutno nije kao desktop kuciste od 40 litara, ali je sasvim ok. izgled zna da prevari :) dva ventilatora (noctua 90mm i scythe 12mm slim) izduvavaju i prave airflow. ja sam prilicno zadovoljan za ovako malecno kuciste. komp je bukvalno velicine kutije za cipele, doduse kutija malo veca, zavisno koju uzmes da uporedis.
 
@Skankhunt42
svaka cast, ali ja ne bih imao zivaca da pakujem u tako malom kucistu...
Meni je i sa ovim 500dx vec sada mrsko kada pomislim da bih trebao da vadim nesto i ponovo pakujem, odnosno povremeno da cistim od prasine.
Za sledecu masinu licno bih verovatno isao i na vece kuciste od trenutnog, prevashodno zbog menadzmenta kablova pozadi u gornjem delu oko kulera i mobo-a...
 
build je bio malo tezi. generalno sam zadovoljan, ali da, od same pomisli da ga rasklopim i ponovo sklopim mi se dize kosa na glavi. graficka se ne menja toliko tesko, to sam vec radio, zamenio sam gtx980ti za ovu 6800 non xt. brzo ide i lako je. zato sto se kuciste kompletno rasklapa. bukvalno sklonim sve stranice, uradim sta treba, i vratim. nije kao klasicno kuciste. ali recimo treba da zamenim vent na napajanju za noktuu, to ce biti horror. shvatio sam da fabricki vent na napajanju krcka i poludeo sam. sva sreca pa ga nikad ne pali, ali jednom sam uspeo da ga nateram da upali vent i tako saznao za to. taj mod ce morati dosta da saceka, jer bukvalno moram da rastavim ceo komp. sorry za off.
 
procesor - vrti se izmedju 70 i 80

graficka - vrti se izmedju 60 i 70

sa custom krivom za ventilatore, tako da se ne cuje nista u loadu. pustio sam komponente da se malo vise greju nego sa default krivom, ali se apsolutno ne cuje. pritom i to malo vise - je u okviru specifikacije. apsolutno nije kao desktop kuciste od 40 litara, ali je sasvim ok. izgled zna da prevari :) dva ventilatora (noctua 90mm i scythe 12mm slim) izduvavaju i prave airflow. ja sam prilicno zadovoljan za ovako malecno kuciste. komp je bukvalno velicine kutije za cipele, doduse kutija malo veca, zavisno koju uzmes da uporedis.
Svaka čast, super uredno i spakovano.
Meni bi bilo neprihvatljivo da se procesor vrti 70-80 sem ako ne puštam neki stress test, iako znam da to realno nije problem za njega.
Kakve su ti temperature na matičnoj, obzirom da je ona tu najgore prošla?

edit; koliko vidim ta kartica je 310mm dužine, moje cipele su isto toliko, tako da definitivno se uklapaš u veličinu kutije za cipele :D
 
Vezano za AMD-ov FSR - koliko mi se cini prakticno su stavili nV i DLSS u sah-mat poziciju?
Koliko sam ispratio, vecina techfluencera koji su imali kontakta sa devovima iz razlicitih studija kazu da isti naglasavaju da je FSR mnogo laksi za implementaciju, bice rasprotranjeniji (konzole+pc) kroz buduce naslove i nemaju odnosno nece imati previse motivacije da koriste DLSS osim ako nV ne nastavi da upumpava novac devovima za svoj propietary feature.

Ne mora da znaci da ce biti bolji od DLSS-a, ali opet jos jedan razlog manje da se preplacuje za rtx i dlss pricu... Naravno ostaje da se vidi da li AMD moze da odrzi korak narednih generaciju-dve na GPU, ali ako mogu itekako ce biti interesantno videti rasplet...
 
Svaka čast, super uredno i spakovano.
Meni bi bilo neprihvatljivo da se procesor vrti 70-80 sem ako ne puštam neki stress test, iako znam da to realno nije problem za njega.
Kakve su ti temperature na matičnoj, obzirom da je ona tu najgore prošla?

edit; koliko vidim ta kartica je 310mm dužine, moje cipele su isto toliko, tako da definitivno se uklapaš u veličinu kutije za cipele :D
hvala :) moze procesor sigurno bolje, ako se zameni stock vent noktuom, i (ili) se poveca broj obrtaja ventilatora. ali nasao sam mu neku sredinu gde se ne cuje, a ne pregreva. nisam bas pamtio detalje, ali do 80 stepeni (ili cak 85) vent se vrti ispod 1000 rpm. maticna nema neki problem jer joj duva vent sa procesora, nisam ni obracao paznju, ali dobro pitanje. znam sigurno da bi maticnoj problem bio da je na procesoru vodeno, tad bi se tripovao i proveravao temperature, ovako sam pogledao na pocetku, to je bilo nesto oko 40 (logicno), i nisam ni gledao posle duzeg load-a. dosta mi pomaze sto je ambijentalna temperatura uvek niska, do 25 stepeni, tako da komp uvek ima hladan i svez vazduh. da je preko 30 sigurno bi bilo povuci potegni.

Vezano za AMD-ov FSR - koliko mi se cini prakticno su stavili nV i DLSS u sah-mat poziciju?
Koliko sam ispratio, vecina techfluencera koji su imali kontakta sa devovima iz razlicitih studija kazu da isti naglasavaju da je FSR mnogo laksi za implementaciju, bice rasprotranjeniji (konzole+pc) kroz buduce naslove i nemaju odnosno nece imati previse motivacije da koriste DLSS osim ako nV ne nastavi da upumpava novac devovima za svoj propietary feature.

Ne mora da znaci da ce biti bolji od DLSS-a, ali opet jos jedan razlog manje da se preplacuje za rtx i dlss pricu... Naravno ostaje da se vidi da li AMD moze da odrzi korak narednih generaciju-dve na GPU, ali ako mogu itekako ce biti interesantno videti rasplet...
meni se najvise svidja to sto je dostupno svima, i sto radi i na nv karticama. pogotovu je dobro ako je lakse za implementaciju. ne znam koliko ima veze sto je amd hw u novim konzolama, ali i to moze da utice na pricu. ja sam samo sumnjicav da ce to lepo da izgleda... mislim u poredjenju sa nativnom rezolucijom.
 
Ovo sto su prikazali na ss-ovima ne izgleda impresivno... Cak i onih 20% sa 1060 sto su prikazili je boost na "fsr quality", odnosno jednu opciju ispod...

Mada opet zavisi koji hw imas, smatram da je fsr/dlss vise za nizi rang kartica i one sa nesto starijim hw-om, odnosno one koji zele 4k >60fps gaming sa rtx/ffx pricom...
Ako imas noviju graficku koja moze da pogura konstantno 1440p native >75/100 fps-a ne vidim potrebu za paljenjem dlss/fsr-a, jer skalira iz nize rezolucije i ne moze da bude podjednako ostro kao u native rez.
I dalje je cela ova prica barem dve generacije udaljena od onoga sto vecina ocekuje, tako da svakako ne vredi doplate i bolje je ici na karticu sa vise "sirove" snage.
 
@Skankhunt42 ja sam već lajkovao tvoju fotku i pohvalio tvoj radi i entuzijazam u itx temi, međutim razmišljam, šta se konkretno dobija u uštedi prostora na stolu/podu, estetici, čemu god, kad umesto u kućište zapremine 40l komponente spakuješ u 11l, i da li je to vredno maltretiranja, većeg finansijskog izdatka i fakat veće napregnutosti komponenti u tim uslovima u odnosu na regularne?

Ovo mi dođe kao neko merenje piše, gde je cilj ubediti sagovornika da je manji bolji. :ROFLMAO:
 

Čika_Kure

Mislim da se sve više ide ka minijaturizaciji destkop računara. Nekako je i estetika na itx strani gde umesto gomile lima na stolu imamo malo kompaktno kućište koje radi isti posao. Od mana imamo temperature ali i to se zaobilazi sa dobrim vodenim hladjenjem. A 10C više neće nikome da škodi. Naravno i cena celog sistema je dosta veća ali itx je i dalje za entuzijaste.
 
I sam sam probao Node 202 u cilju da kao imam PC konzolu i nije to to. Mnogo se to greje kada se radi nešto zahtevnije. SFF mi je ok ako se isključivo koristi za neke umerene i lakše zadatke (office mašina). Za gaming mi SFF nije, osim ako nisi OptimumTech koji to pakuje u kombinaciji sa vodenim blokovima
 
Nazad
Vrh Dno