Šta je novo?

Hardver Sta treba pojacati

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

BojanPavic

Poznat
Učlanjen(a)
19.09.2019
Poruke
3
Poena
41
Moja oprema  
Laptop
LENOVO IdeaPad L340-15IRH Gaming
Mobilni telefon
Xiaomi mi9 6/128
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
PC (2018)
Intel® Core™ i5-8400 2.80 GHz (9MB keš memorije, do 4.00 GHz)
MSI nVidia GeForce GTX 1060 6GB
APACER DIMM DDR4 8GB 2400MHz
256gb Kingston SATA ssd
GIGABYTE H370M DS3H
COOLER MASTER MasterBox K500L kućište
Ovo je moj racunar koji sam kupio u Avgustu 2018 god. Ako neko ima neku preporuku sta bih mogao pojacati jer vec polako vidim da krece da ga gazi vreme u pogledu novijih igri. Na primer ljubitelj sam AC fransize ali bojim se da ovaj najnoviji Valhalla na primer nece lepo raditi jer nije dovoljno jak racunar.
 
Dok su temperature ispod crvene linije nije ni važno kolike su.
 
Razlika u cenama između NVMe i SATA je praktično nikakva a NVME i svi M.2 su mnogo praktičniji, ako ništa drugo onda bar 2 kabla manje. Razlike u brzini između sporog i ultra brzog NVMe je primetna u nekim uslovima, specijalno za OS.
Ja imam W10 (insider) na jednom Kindston AS400 1250GB i drugi, (regularni) W10 na 970 evo pro i razlika je kao noć i dan. Ne samo brže dizanje windows-a i startovanje programa/igara nego su update i backup bar 3 puta brži.
Ne kažem da mora da se menja ali ako se već uzima novi(i veći) disk onda bolje odmah na brzi NVMe.
PS. Ne samo da su cene istenego NVMe čak i jeftiniji
Pogledajte prilog 307531
A zasto ne okacis cenu 970 PRO nvme diska? I zasto ne okacis kolika je garancija i kolicina upisa ta dva diska? Dakle, dan i noc. Za 99% ljudi je taj 860 pro dosta bolja kupovina. Imam 850 pro, 970 evo i 2x860 evo, jedan na m.2, jedan na sata slotu, tako da ne pricam napamet.
 
Prestanite da pisete M.2 - to je samo tip konektora za SSD diskove.
Bar elementarno naucite, pre nego sto date sebi za pravo da preporucujete nekome nesto.

M.2 disk moze da bude Sata (sporiji) i NVME (brzi).

Po meni za 99% igara nema razlike izmedju Sata i NVMe SSD diskova.
A tamo gde je razlika koju sekundu ili delic sekunde u ucitavanju.
Bitno je da nije obican HDD.

Razlike se vide u profesionalnom radu sa velikim fajlovima, i u testovima.
U igrama je smesna razlika.
Naravno ako je i mala razlika u ceni, neka se ide na nvme.
Ja napisah lepo da sam uzeo stopericu i izmerio, civ6 save, u istoj masini sa m...pardon, nvme i sata ssd, sa nvme ucitava save 2.7 puta brze. Razlika izmedju 16 i 43 sekunda ne mora svima da bude bitna, meni je mnogo smetalo. Pokretanje igara je vidno brze, kada igram fortnite sa klincem zaspim dok cekam da se digne sa sata diska, sa nvme je znatno brze. Jasno je da nema veze u samoj igri. Uostalom, ja nisam ni predlozio nvme disk kao upgrade, samo sam reagovao na info da nema razlike izmedju nvme i sata diska.
@shpajz

Pa okacio sam ti rezultate tvog NVMe diska da vidis u radu ono o cemu pricam, a na prvom snimku jeste 41 stepen a pogledaj drugi snimak gde je temperatura 51 stepen. A nisam siguran to mora neko da kaze ko se bolje razume ali mislim da prvi m.2 ulaz i drugi da nisu isti po pitanju brzina koje ce maticna na njima da ocita. Ne znam koju plucu imas ali pogledaj i videces da imas neka ogranicenja koriscenjem drugog m.2 ulaza naspram prvog.

Eto valada sada kada ti je vise ljudi potvrdilo da nema razlike u obicnom ssd-u i nvme uredjaju sto se tice igara valda ces sada da poverujes u to. Jer kao sto rekoh u prvom postu razlike nema a benefiti nvme diska se osete tek u radu sa velikim fajlovima tipa kada nesto radis u adobe ili photoshopu ili ako se kopiraju veliki fajlovi ali samo ako se prebacuje preko dva ista uredjaja tada ce se vidi puna brzina nvme-a a ovako pisi kuci propalo.

Rezultati "mog" diska na tom klipu koji si okacio su isti kao i rezultati diska za koji si ti rekao da ga "papa za uzinu" ili tako neku vec preciynu metriku. Evo i obecanog sshota pa da se povucem.11111111.png
 
Super okacio si sliku nvme diska koji nista ne radi, pokreni ti neku igru bar 20 min pa onda okaci sliku da vidis kolika mu je onda temperatura.

A pitas se kako znam da disk nista ne radi pa vidi se iz prilozenog.
 
Ja napisah lepo da sam uzeo stopericu i izmerio, civ6 save, u istoj masini sa m...pardon, nvme i sata ssd, sa nvme ucitava save 2.7 puta brze. Razlika izmedju 16 i 43 sekunda ne mora svima da bude bitna, meni je mnogo smetalo. Pokretanje igara je vidno brze, kada igram fortnite sa klincem zaspim dok cekam da se digne sa sata diska, sa nvme je znatno brze. Jasno je da nema veze u samoj igri. Uostalom, ja nisam ni predlozio nvme disk kao upgrade, samo sam reagovao na info da nema razlike izmedju nvme i sata diska.


Rezultati "mog" diska na tom klipu koji si okacio su isti kao i rezultati diska za koji si ti rekao da ga "papa za uzinu" ili tako neku vec preciynu metriku. Evo i obecanog sshota pa da se povucem.Pogledajte prilog 307628

Mozda je CIV jedna od 100 igara gde se vidi razlika, ali poenta je da u 99% igara i nema razlike, odgledaj ovo :




Toliko ima testova na youtube na ovu temu, da je besmisleno pricati.

Naravno, ne mora bas da se kupuje najjeftiniji DRAM-less ssd, i sigurno da je OK uzeti NVMe ako je razlika u ceni bas mala, ali za igre ne vredi ako je velika doplata.
 
Evo i Civilization 6:
 
A zasto ne okacis cenu 970 PRO nvme diska? I zasto ne okacis kolika je garancija i kolicina upisa ta dva diska? Dakle, dan i noc. Za 99% ljudi je taj 860 pro dosta bolja kupovina. Imam 850 pro, 970 evo i 2x860 evo, jedan na m.2, jedan na sata slotu, tako da ne pricam napamet.
970 evo (plus) 5 godina garanciije a projejtovani broj upisa ne znači da će crći kada se dostigne tih 600TB. 860 PRO sam uzeo kao primer (verovatno) najboljeg SATA dok je 970 evo(plus) samo osrednji NVMe. a garancija ista. a sve ostalo ide u prilog NVMe. U ostalom, za 5 godina će sve to biti prevaziđeno, kako po performansama tako i po capcitetu.
Sve te priče o trajanju, percepiranoj brzini itd. smo već prošli kada su SSD postali dostupni. Mnogi su tada (ka i neki još uvek) pričali kako su mehanički diskovi dovoljno brzi, ne primećuju se razlike u brzini, jeftiniji, duže traju itd.
 
Osim sto nema 600TBW, vec 300TBW...a 860 pro ima 600TBW garanciju. Po ceni tog 500 970evo, kupis 860 evo 1TB.
 
I give up, dajem otkaz. Nek (naravno) svaki kupi šta hoće, ja idem samo na najbolje što mogu da platim.
 
Nazad
Vrh Dno