Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Jel koristi neko ovde Lavazza a modo mio ili Illy iperespresso?
Imam Nespresso i Dolce gusto, od kojih preferiram Nespresso.
Gledam da Lavazza i Illy aparati, tj. njihove kapsule koriste vise kafe. Vredi li?
Sam cu sebe citirati. Ima li iko Lavazza ili Illy aparat na kapsule?

Elem, moja iskustva sa Nespresso kapsulama, naravno stavar ukusa:
1.) Ima finih originalnih kapsula, uglavnom one od 8 pa navise jacine tipa Roma, Khazar...
2.) Rioba, Delhaize, Bar su po meni totalno bezveze, probao vise vrsta, sto jacih, sto single origin
3.) Lavazza moze da prodje, 8 i 10 pogotovo. 11 i 12 su mi vec teze, ali ok
4.) Starbucks su mi veliko razocarenje, sve koje sam probao
5.) Miscela d'oro zlatna je ok, crna mi se vise svidja
6.) Costa coffee 8 mi se svidja, 7 i 11 onako

Sto se tice odnosa cena/ukus, Miscela i Costa su mi tu za sada favoriti

Da sabijem ove koje imam, pa da probam Illy, Kimbo ,Sagafredo, Vergnano i Juliius i to je to.
Mozda jos Caffe Corsini.
 
Ne mrzi me ali to ne radim, principijelno. MENI, naglasavam MENI, je dobra i sa 14.7, 14.8 i sa 15 g.
GARANTUJEM da je isto kao i kod novih mlinova sa "hopper blow" sistemom. Umesto cevi i posude za ukrasavanje moze mažetna menjača,...

Sve što sam napravio možeš i ti. I sve će biti lepše. Naravno ako si sačuvao dozer.


Singl_doser.jpg
 
Poslednja izmena:
Mod je super, samo resi taj popcorn, i to mozes jednostavno, evo nasao sam sliku dok sam imao Mazzer Major. Odstampa se ovo na 3D stampacu, plus i dalje ti prolazi vazduh kroz njega.


ps. da dodam u temu mislim da nisam kacio poslednji video, prvi "morning routine sa Decent 1.4? Ili jesam. Ne znam vise. Uglavnom pravicu uskoro novi stize novi grinder za dan, dva, ode Niche na dobos. Fun fact prodacu ga po istoj ceni po kojoj je kupljen pre godinu dana :)

 

Prilozi

  • IMG_1207.JPG
    IMG_1207.JPG
    93.2 KB · Pregleda: 104
@MareBGD ispravi me ako ne razumem popcorn efekat.

Popcorn efekat ima i Niche Zero. Imaju ga svi mlinovi (mozda neki nema ali je ne bitan za topic). Ako je na mlinu originalni silos popcorn efekat ne postoji. Zrna mogu da skacu do mile volje. Problem nastaje kada koristimo mlin bez silosa a meljemo single dose. Tada postoji popcorn efekat jer zrna iskacu iz mlina kao kokice.
TamperPopCorn.jpg

Problem je kod otvorenog blow hoppera. Otvoren fabricki ili mod mazetnom. Kod mene je zatvoren.

PS: Otvoren nije dobar jer imam staru majku i lako u nozevima mogu da nadjem viljusku.
 
Poslednja izmena:
Pa da ako mlin nije pravljen za single dose, najcesce imas taj problem. Ja sam u prvo vreme upravo drzao tamper kao na slici dok nisam napravio ovu plastiku. Niche je isto imao taj problem dok nam nisu poslali te plastike i definitivno je sad druga prica. Kako su to resili kod ovih novih single dose grindera (Monolith, EG-1, Lagom i slicno) ne znam, bas cu da vidim kad stigne. Znam da u Lagom zrna mozes da sipas i dok grinder radi. Nisam video da ti imas zatvoren sistem btw.
 
Drugari, kada smo već kod mlinova, šta je pametno kupiti (da ima u Srbiji dobavljivo), sa naglaskom na kvalitet mlevenja? Koristio bi se u kućnim uslovima (mali hopper), za pet šest kafa dnevno. Tako da ne bih uzimao nešto što je preterano staro, ružno i glomazno. Hteo sam Atom 75 (kao endgame mlin), ali ko zna kada ću ga dočekati pa razmišljam o nekom prelaznu rešenju... Espressodirekt ima Specialitu za 500€. Bago ima neke Obel Touch i On demand modele, ali slabo ima recenzija na netu.
Fiorenzato sam ozbiljno razmatrao, ali me smara kompikovani meni (vidim sada izašla i Pro verzija... čišćenje bez gubitka setovanja). Mada rekao bih da su baš kvalitetni uređaji.

Zahvaljujem unapred na savetima i informacijama :)
 
Atom 75, Niche Zero, Specialita sve su to dobre opcije. Ne bih se ipak preterano zaletao na elektroniku zato sam ja imao Niche, a i tad sam bio u fazonu konusnih nozeva. Ako pijes medium-dark kafe Niche je savrsen. Nemam predstavu od dobavljivosti...
 
Hajde mala pomoc ekipo. Moze i velika :)
Resio sam da batalim Nespresso aparat i da predjem na nesto malo ozbiljnije.
Ideja mi je bila neki od ovih automatskih aparata. Novo i polovno sam ispratio malo, pa mi se kao dobro resenje ucinilo nesto od trojca Krups ovi EA..... modeli, Philips EP.... I Delonghi Magnifica S.
Koliko sma razumeo pretrazujuci temu od ovoga, Delonghi ispada najbolje. Kakvi su vasi saveti, na koji aparat ici i vredi ili uzimati polovno? Npr Magnifica na kp ima i za 160e polovna, a novih za 330e. Koliko toga uopste ima sto moze biti neispravno i praviti problem? Da se razumemo, glavno mi je da se ne trujem kafom, ako je neko mogao da prcka nesto i da ta kafa ne bude djubre zato sto nesto ne radi kako treba.
Piiem espresso, one kapucino funkcije mi bas i ne znace
 
Moze pomoc? Da li je po vama ovakav aparat ok za potrosnju 1Kg mesečno?
Ako je full sređen koliko sam miran?
Trenutno imam delonghi bco 420 koji me dugo fino služi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-05-23-11-08-26-69_a0f345942edbaf0bb972da8f6bf4e2ac.jpg
    Screenshot_2021-05-23-11-08-26-69_a0f345942edbaf0bb972da8f6bf4e2ac.jpg
    87.8 KB · Pregleda: 76
Valjda znas sta oni rade? Od 3 naprave 1. I "ociste" ga. I to su sve polovni delovi u njemu... Moze i 10 godina a moze i 10 dana da traje, kako ti se zalomi...A taj iz Leskovca daj boze da ih i ocisti iznutra...
 
Komentari su mu jako pozitivni. Čak je posle godinu dana čoveku popravio free. Meni je to extra 😁. Ima dobrih ljudi još 😁
 
Hajde mala pomoc ekipo. Moze i velika :)
Resio sam da batalim Nespresso aparat i da predjem na nesto malo ozbiljnije.
Ideja mi je bila neki od ovih automatskih aparata. Novo i polovno sam ispratio malo, pa mi se kao dobro resenje ucinilo nesto od trojca Krups ovi EA..... modeli, Philips EP.... I Delonghi Magnifica S.
Koliko sma razumeo pretrazujuci temu od ovoga, Delonghi ispada najbolje. Kakvi su vasi saveti, na koji aparat ici i vredi ili uzimati polovno? Npr Magnifica na kp ima i za 160e polovna, a novih za 330e. Koliko toga uopste ima sto moze biti neispravno i praviti problem? Da se razumemo, glavno mi je da se ne trujem kafom, ako je neko mogao da prcka nesto i da ta kafa ne bude djubre zato sto nesto ne radi kako treba.
Piiem espresso, one kapucino funkcije mi bas i ne znace
Bas je zatisje na temi. Bilo ko, pomoc?
Elem, vedi li KRUPS EA8155 necemu? Pogotovo, vredi li nekih cca 200e?
 
Evo da se ja javim,stigao mi Gaggia Viva Prestige,sve super,s obzirom da mi je ovo prvi aparat,ja prezadovoljan :) jos uvek sam u fazi istrazivanja i eksperimentisanja,za sad sam uzeo neku Lavazzu u zrnu (imam i mlin) ako neko zna gde nabavljati kafu u zrnu u NS (neka przionica) nek pise....
 

Prilozi

  • IMG_20210520_213112.jpg
    IMG_20210520_213112.jpg
    181.5 KB · Pregleda: 55
  • IMG_20210520_213040.jpg
    IMG_20210520_213040.jpg
    271.9 KB · Pregleda: 48
  • IMG_20210520_213124.jpg
    IMG_20210520_213124.jpg
    136.8 KB · Pregleda: 45
Srećno sa aparatom, ja sam uzimao par puta u Džezvi...Ćirpanova 21 N.S.
 
Bas je zatisje na temi. Bilo ko, pomoc?
Elem, vedi li KRUPS EA8155 necemu? Pogotovo, vredi li nekih cca 200e?
Preskoči automatik. Uzmi OK (polovni kafanski) mlin za 130-160€ (mazzer neki) i neki od ovih jeftinijih sa kašikom aparata što se pominju u zadnjim postovima. Koliko vidim, i oni su oko 150-160 novi. Zadrži nespresso za kad ti treba brza kafa. Mlin ćeš lako da prodaš, a nećeš previše izgubiti ni na aparatu kad poželiš nešto bolje. Do tada ćeš da shvatiš šta da gledaš i tražiš od novog aparata. Ako možeš da se pružiš, uzmi Gaggiu Classic (za detalje oko verzija pogledaj temu ili net). Za nju ćeš kasnije moći uzeti i kašiku normalnu i nadograditi PIDem ili ako baš zagrizeš, pređeš na e61 kasnije...
 
sinda imam i Saeco Poemiju. A to je isto. Odlican aparat samo nam nisi rekao koji mlin imas.

1621870723011.pngKafa Lavazza Crema e Gusto Forte ( 20% Arabica and 80% robusta). Moze da se pije.
1621871035809.png Crema e aroma (Arabica30% , Robusta 70%). Losa i ne kupovati


1621871309079.pngMalo skuplja ti je Qualita Rossa (40% Brazilske Arabike i 60% Africke Robuste). Ako volis malo kiselkastu, a osvezavajucu, to je to.



1621871534996.pngLavazza Crema e Aroma Blue (Arabica 40% Robusta 60%) Natural Arabica from the San Paulo area of Brazil, washed Arabica from Honduras, African Robusta with spicy notes from Uganda.
Inace. to je kafa koju Lavazza daje kaficima uz svoje aparate.
 
sinda imam i Saeco Poemiju. A to je isto. Odlican aparat samo nam nisi rekao koji mlin imas.

Pogledajte prilog 307481Kafa Lavazza Crema e Gusto Forte ( 20% Arabica and 80% robusta). Moze da se pije.
Pogledajte prilog 307482 Crema e aroma (Arabica30% , Robusta 70%). Losa i ne kupovati


Pogledajte prilog 307484Malo skuplja ti je Qualita Rossa (40% Brazilske Arabike i 60% Africke Robuste). Ako volis malo kiselkastu, a osvezavajucu, to je to.



Pogledajte prilog 307485Lavazza Crema e Aroma Blue (Arabica 40% Robusta 60%) Natural Arabica from the San Paulo area of Brazil, washed Arabica from Honduras, African Robusta with spicy notes from Uganda.
Inace. to je kafa koju Lavazza daje kaficima uz svoje aparate.
E super,hvala na informacijama za kafu,kao i kolegi @mstevanic
E sad,sto se mlina tice,dobio sam od drugara neki,on ga je isto koristio za espresso,vec je podesen,ja nista nisam cackao dalje. Stariji je mlin,to mi je za prvu pomoc,dok ne kupim neki svoj...
 

Prilozi

  • IMG_20210524_184359.jpg
    IMG_20210524_184359.jpg
    93.6 KB · Pregleda: 45
  • IMG_20210524_184353.jpg
    IMG_20210524_184353.jpg
    99.8 KB · Pregleda: 75
Ma da ne napravis gresku. Vodi racuna da li je blender ili mlin. Ako je blender, vracaj ga. Kupuj mlevenu.

Blender se prodaje kao "Mlin za kafu" a to svakako nije. Blender ima limene nozeve.
 
Preskoči automatik. Uzmi OK (polovni kafanski) mlin za 130-160€ (mazzer neki) i neki od ovih jeftinijih sa kašikom aparata što se pominju u zadnjim postovima. Koliko vidim, i oni su oko 150-160 novi. Zadrži nespresso za kad ti treba brza kafa. Mlin ćeš lako da prodaš, a nećeš previše izgubiti ni na aparatu kad poželiš nešto bolje. Do tada ćeš da shvatiš šta da gledaš i tražiš od novog aparata. Ako možeš da se pružiš, uzmi Gaggiu Classic (za detalje oko verzija pogledaj temu ili net). Za nju ćeš kasnije moći uzeti i kašiku normalnu i nadograditi PIDem ili ako baš zagrizeš, pređeš na e61 kasnije...
Da li Gran Gaggia Deluxe moze da prodje, a uz nju mlin?
Nemam novca za Classic... Jedino da kupim kantu neku, sto nisam rad da uradim.
Kako sam imao zajebano trovanje, priorit mi je da kafa bude bezbedna, sto mi je upitno na ovim izdrndanim aparatima koje donose na kilo od preko. Ono sto valja je i skupo, cak i polovno
 
ps. da dodam u temu mislim da nisam kacio poslednji video, prvi "morning routine sa Decent 1.4? Ili jesam. Ne znam vise. Uglavnom pravicu uskoro novi stize novi grinder za dan, dva, ode Niche na dobos. Fun fact prodacu ga po istoj ceni po kojoj je kupljen pre godinu dana :)

Ne valja ništa, ide malo slabije s jedne strane a i prska u jednom trenutku. Sigurno kafa ništa nije valjala. :LOL:

Dosta ti zavidim na igračkama. Da si u Srbiji, kupio bih taj Niche od tebe garant.
 
Ma da ne napravis gresku. Vodi racuna da li je blender ili mlin. Ako je blender, vracaj ga. Kupuj mlevenu.

Blender se prodaje kao "Mlin za kafu" a to svakako nije. Blender ima limene nozeve.

Sta znam,kapiram da je mlin :) krupnije malo melje,ne vide se nozevi unutra,uzeto od lika koji prodaje i servisira espresso aparate u NS...sve u svemu,za prvu ruku je ok,bar ja nisam primetio nikakve anomalije sa kafom :)
 
Da li Gran Gaggia Deluxe moze da prodje, a uz nju mlin?
Nemam novca za Classic... Jedino da kupim kantu neku, sto nisam rad da uradim.
Kako sam imao zajebano trovanje, priorit mi je da kafa bude bezbedna, sto mi je upitno na ovim izdrndanim aparatima koje donose na kilo od preko. Ono sto valja je i skupo, cak i polovno
Nisam poznavalac Gaggia modela, ali će svakako napraviti dobru kafu. Možda neko može da uporedi sa u toj klasi DeLonghi mašinom, da pomogne čoveku?
Za kafu je najvažniji mlin. Niko na Zapadu ne baca stvar zato što se pokvarila nego se odbacuje kad je skupa opravka. To može biti slučaj sa kućnim automaticima. Mazzeri koji koštaju (ili su koštali), 500, 600, 1.000evra svakako nisu đubre čak i kada su pokvareni. Konstrukcijski su to mlinovi koji mogu da rade dugo u teškim uslovima. Druga stvar je što se i restorani opremaju na operativni lizing. Iznajmljuje se oprema umesto da se kupuje, pa se ta izraubovana i "izraubovana" oprema prodaje.
Što se higijene tiče, razumem te. Najbolje uzmi neki ovde servisiran i pregledan, pa ti sam dodatno to možeš dezinfikovati ako misliš da je potrebno. Mislim da bi ti bilo ko od servisera izašao u susret što se toga tiče.
 
Nisam poznavalac Gaggia modela, ali će svakako napraviti dobru kafu. Možda neko može da uporedi sa u toj klasi DeLonghi mašinom, da pomogne čoveku?
Za kafu je najvažniji mlin. Niko na Zapadu ne baca stvar zato što se pokvarila nego se odbacuje kad je skupa opravka. To može biti slučaj sa kućnim automaticima. Mazzeri koji koštaju (ili su koštali), 500, 600, 1.000evra svakako nisu đubre čak i kada su pokvareni. Konstrukcijski su to mlinovi koji mogu da rade dugo u teškim uslovima. Druga stvar je što se i restorani opremaju na operativni lizing. Iznajmljuje se oprema umesto da se kupuje, pa se ta izraubovana i "izraubovana" oprema prodaje.
Što se higijene tiče, razumem te. Najbolje uzmi neki ovde servisiran i pregledan, pa ti sam dodatno to možeš dezinfikovati ako misliš da je potrebno. Mislim da bi ti bilo ko od servisera izašao u susret što se toga tiče.
Hvala na odgovoru. Razmazio me je Nespresso u smislu lakoce pripreme, pa se zato kanim da li preci na nesto "sa ruckom" :)
Van onih automatika, zapalo mi je za oko:
1. Delonghi ec 860, poluautomatik za cca 150e
2. Ariete 1389a classica za cca 110-120e
3. Gaggia Viva style 100e
4. Delonghi EC 146. B cca 80e
5. Delonghi active line isto cca 80e
6. Dedica style EC685 sa delonghi mlinom.za cca 150e
7. Delonghi Stilosq za cca 80e
8. Gran Gaggia Deluxe za cca 110

Ovako, bez specijalnog predznanja, stavke 1, 2,3 i 8 su mi favoriti, dakle Delonghi poluautomatik ec860, ove dve Gaggia i Ariete.
Na internetu sarenoliki komentari za svaki, ali manke vise sve klasa suvi prosek... U najboljem slucaju prosek
 
Na ovom kraju planete, Dedica je apsolutni favorit, čak ispred gaggie classic, što me je iznenadilo. A cene su 2,3x više od evropskih...
 
Mare, neka je sa srećom.
Verujem da je DE kvalitetna mašina ali je ružnaaaaa. Lelit je bila i ostala lepotica za ovo.
 
Nazad
Vrh Dno