Šta je novo?

hdd rack zadimio...sta dalje?

sekula30

Poštovan
Učlanjen(a)
17.05.2021
Poruke
274
Poena
65
Dobar dan drustvance, dosao sam ovde u nadi da mi neko moze na bilo koji nacin pomoci. Imam fioku za hard disk preko koje je formatiran disk u nekom 4k cluster size i sada hard disk nije citljiv ni u jednom drugom samo u tom docku. Elem juce je poceo da zmirka i nedugo zatim se malo zadimilo i usmrdelo...Otvorio sam ga i video sta je pregorelo, neki U3 sto se vidi i na slici. Ne razumem se nista u to, komsija pogledao kaze mozda mogu da ti zalemim ako to nadjes. Moze li neka pomoc savet, bilo sta jer ne mogu da pristupim podacim na hard disku bez toga. Hvala puno svima, unapred!
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    218.6 KB · Pregleda: 81
Zovi servis elektronike ili servis za spasavanje podataka / diskova.
Samo ti oni mogu pomoci.
Komsija ocito nije od neke pomoci pa mu se samo zahvali.
 
Danas je ceo svet "selo". Imas internet, nadji i pozovi pa posalji kurirskom sluzbom.
Ovako ta neznalica moze da ti nakraju napravi kratki spoj pa da sprzis diskove. E onda je tek belaj.
 
Trazim konkretnu pomoc, ako neko zna koji je to deo u3 kako se zove i odakle se mozda mzoe skinuti. Imam hdd mali od 80gb sa kojim cu testirati ako se popravi i nek crkne, nemam uslova za investicije i to je to ne znam kako da objasnim da sam svorc maltene...a komsija je voljan da zalemi to ali ne znam gde da nadje da skine to ili da se uzme novo. Nije prvo sto je on meni opravio i zalemio...
 
To U3 bi trebalo da je neko integrisano kolo, ali se ništa ne vidi na slici. Teško ti može neko na osnuvu toliko podataka pomoći.
Ispiši detalje o usb rack-u pa ti neko možda nađe električnu šemu na netu, mada teško da će to pomoći.
 
Upravo to je i problem da sharkoon koristi te neke specifične kontrolere pa disk formatiran njima može samo u njima da se očita. Možeš probati da disk povežeš direktno na desktop računar i da vidiš da li će raditi.
Ako već imaš V1 i V2 možeš da probaš (ako su ti jako bitni podatci na diskovima) da sa tog V2 prebaciš to tvoje "U3".
 
v2 sam imao i probao i ne radi hdd pa sam vratio tako da mi ostao samo v1 koji ne radi...probao sam disk u drugu fioku ali je on izgubio particije odmah...koje se mogu recovery ali u originalnoj fioci...koja je nazalost u ovom trenutku na cekanju...dok ne nadjem to u3 negde...kada novca nema moram da pokusam alternative, takav je zivot na selu nazalost.
 
Kako nema novca a imas internet i racunar? Sta jedes, hard disk?
Hard disk povezi direktno na racunar i tu su ti podaci.
Nemoj tako druže, tazbina mi živi na selu, oni jedino što na selu imaju je hrana, novac baš i ne, sve je natura, ja tebi odradim, ti meni... Osim struje, komunalija i osnovnih potrepština retko šta se plaća/kupuje...
 
Prvo bih zeleo da se svima zahvalim na ulozem vremenu i znanju da odgovore i pomognu mi da resim svoj problem. Takodje cika kure-tu sto je potpuno objasnio kako stvari funkcionisu, kompjuter imam ne sad ne znam koji ali imam da kazemo sto godina, na poklon od rodjaka iz austrije sam dobio 2 harda svake godine po 1 od 3TB...oni su formatirani u toj fioci i pisalo je u sentinelu da ce najverovatnije particije biti nedostupne ako se ubaci u drugi kontroler ili uredjaj. Na njemu je bila 1 particija...sada sada ubacim u komp direktno nema nijedne ali disk management kaze da ima jednu gbt od 2tb i ostalo unalocated sto znaci da ga je inicijalizovao po svome jer ne prepoznaje taj kontroler.
Kako nema novca a imas internet i racunar? Sta jedes, hard disk?
Hard disk povezi direktno na racunar i tu su ti podaci.
box paket placaju moji, voda nam dolazi preko pumpe sa izvora pa ne placamo, nemamo racune velike i placamo samo osnovno, i to opet moji plate i hranu isto imamo na selu ne kupujemo nista...nazalost podaci su mozda tu ali particija vise nije...dokle god se ne rikaveruje preko originalnog kontrolera u fioci. a mozda cak i odmah sve radi u toj fioci jer ja nista nisam potvrdio niti kliknuo kada sam povezao na komp direktno. Jednostavno ga ne vidi jer je formatiram u nekom 4k cluster size ako se dobro secam. Ja bi najradije da zalemimo taj deo na fioci ako neko zna gde bi to mogao naci ...neko mi rece na starim 20gb-40gb ata hard diskovima da ima taj u3 i nekim displejima.
 
Poslednja izmena:
Ja bi najradije da zalemimo taj deo na fioci ako neko zna gde bi to mogao naci ...neko mi rece na starim 20gb-40gb ata hard diskovima da ima taj u3 i nekim displejima.

U3 je samo oznaka na silku na PCB-u, komponenta je zapravo u pakovanju SOT23. Pakovanje odredjuje samo fizicke dimenzije komponente, sta ta komponenta radi zavisi od njene oznake.
Posto je izgorela komponenta, moguce je da su nastradali i ti okolni kondenzatori, tako da bi valjalo i njih proveriti.

Najbolje opcija ti je da potrazis semu te PCB plocice na internetu, da bi ustanovio sta je U3 i da bi ga kupio.
Neki servis bi mozda i mogao da ti sredi tu stampu bez oznake U3 (obicno nabadanjem i nekim njihovim iskustvom).

Mozda bi mogao da probas te hard diskove da u racunaru probas na Live Linux-u, cisto da vidis da li ce Linux da ih ocita i da li moze da vidi particije.
 
Kondezatori su japan solid na oko nijedan nigde ne deluje osteceno, kako da ih testiram :) nisam uspeo da nadjem nigde tu pcb plocu po guglu. Probacu neki linux live, moze bilo koji?
 
Kondezatori su japan solid na oko nijedan nigde ne deluje osteceno, kako da ih testiram :) nisam uspeo da nadjem nigde tu pcb plocu po guglu. Probacu neki linux live, moze bilo koji?
Na oko ne znaci nista, potrebno je sa multimetrom proveriti da nisu u kratkom spoju.
Koja je oznaka na telu U1 cipa ?

Mozes Ubuntu da nasnimis na usb (live usb) preko rufus programa i da tako probas.
 
Proveri da li može da čita diskove: AOMEI Partition Assistant Standard
kao i Acronis i Paragon alati, probaj i napraviti butabilan Strelec Winpe usb i vidi šta se može uradtiti sa njegovim alatima.
plasim se da ne upropastim disk prckanjem drugim programima a ubuntu skidam sad.
Na oko ne znaci nista, potrebno je sa multimetrom proveriti da nisu u kratkom spoju.
Koja je oznaka na telu U1 cipa ?
Recicu sve komsiji pa cim se vrati sa posla proverice oznaku i probace da ispita te kondezatore. Hvala ti puno na konkretnoj pomoci.
 
probao sam mini tool partition wizard i disk mi pokazuje bez particija tj nemaju slovo a postoji jedna kao mbr do 2tb i ostalo unallocated a bila je GPT dok je radila u fioci.
 
Na sajtu pise da ako se nakon gubitka particija disk vrati na MBR a bio je GBT da ga prvo konvertujem nazad u GPT pa onda da probam partition recovery sto sada radim i nadam se da mozda uspem da resim, ali sam sumnjicav.
 
Napravi nekim alatom image te particije pa eksperimentiši. Tako nećeš ništa izgubiti, a možda nekim alatom i uspeš da očitaš podatke.
Jednostavno taj disk kontroler u sharkoon je neki njihov i vrovatno nijedan drugi kontroler ne može da pročita podatke.
Probao sam ti naći elaktričnu šemu na internetu ali toga nema free. Opcija ti je da potražiš taj sharkoon neispravan sa tom verzijom i da od dva probaš oporaviš jedan.
Pitaj na temi gde kolege forumaši daju jedni drugima džabe ili za neku simboličnu (čokoladu, sok) stvari koje im ne trebaju:
 
Napravi nekim alatom image te particije pa eksperimentiši. Tako nećeš ništa izgubiti, a možda nekim alatom i uspeš da očitaš podatke.
Jednostavno taj disk kontroler u sharkoon je neki njihov i vrovatno nijedan drugi kontroler ne može da pročita podatke.
Probao sam ti naći elaktričnu šemu na internetu ali toga nema free. Opcija ti je da potražiš taj sharkoon neispravan sa tom verzijom i da od dva probaš oporaviš jedan.
Pitaj na temi gde kolege forumaši daju jedni drugima džabe ili za neku simboličnu (čokoladu, sok) stvari koje im ne trebaju:
Probavam sada sa tim pa cu posle ovaj AOMEI ali slaba vajda...znam da sam jednom greskom ubacio u masinu i isto se desilo i kad sam vratio u fioku isto nije bilo particija ali sam u toj fioci uspeo da recovery uradim particija, pitanje da li moze bez tog kontrolera. Mislio sam i da pisem sharkoon da vidim sta ce da kazu, tesko da ima neko bas taj sa bekap funkcijom meni radio 8 godina...znaci ne crkava bas...a ne znam ni kako bih objasnio sta mi treba, jao upao sam u frku...
Napravi nekim alatom image te particije pa eksperimentiši. Tako nećeš ništa izgubiti, a možda nekim alatom i uspeš da očitaš podatke.
Jednostavno taj disk kontroler u sharkoon je neki njihov i vrovatno nijedan drugi kontroler ne može da pročita podatke.
Probao sam ti naći elaktričnu šemu na internetu ali toga nema free. Opcija ti je da potražiš taj sharkoon neispravan sa tom verzijom i da od dva probaš oporaviš jedan.
Pitaj na temi gde kolege forumaši daju jedni drugima džabe ili za neku simboličnu (čokoladu, sok) stvari koje im ne trebaju:
ne mogu napravim image kad je disk valjda 3tb nemam gde da smestim to...
 
^ Iskreno nisam baš skontao šta je problem osim što je sharkoon disk kontrolor crkao, da li je nekako zaključao podatke na disku, pa disk ne funkcioniše kad se ubode direktno u ploču i napajanje, tj može sve da se formatira i proradi, ali odoše podaci?
 
^ Iskreno nisam baš skontao šta je problem osim što je sharkoon disk kontrolor crkao, da li je nekako zaključao podatke na disku, pa disk ne funkcioniše kad se ubode direktno u ploču i napajanje, tj može sve da se formatira i proradi, ali odoše podaci?
nije zakljucao, jednostavno on kreira particije na ko zna koji nacin, i nisu citljive u drugom kontroleru, kad se ubode nema niceg u drugom. Podaci su od zivotne vaznosti jer ceo moj zivot je unutra, meni i mojoj porodici to vredi najvise. Mogu da se obrisu particije i naprave nove, ali izgube se podaci.
 
^ Da, da jasno... Nisam znao da je to moguće i da način upisivanja podataka i način kreiranja particija može da se razlikuje od kontrolera do kontrolera...
 
Nazad
Vrh Dno