Šta je novo?

Hardver 2080ti koji CPU

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

romario

Cenjen
Učlanjen(a)
28.06.2013
Poruke
338
Poena
170
Pozdrav drugari.Dugo se nismo culi...
Imam 2080ti Asus e sad koji je minimalno kod Amd procesor koji moze lepo da isprati graficku a koji kod Intela?
Cene komponenti su katastrofa...ne bih da izdvajam mnogo.
 
Rezolucija i osvezavanje monitora?
 
Sta ce ti 2080ti za 1080p
to je kao kupiti sportski auto za voznju do pijace 500m od kuce i nazad

Ali opet. Sto niza rezolucija, cpu je uze grlo. Tako da ti to u sustini ne menja nista za cpu, jedino je gpu overkill
 
POgledaj po netu, youtube ...ne znam u kom smislu "slabasan" ? ako ces neki render visesatni onda gledaj neki amd ?

 

nisam triple A gamer a i ovako ove competitive mp slabije igram ali od kad je cou postao bottleneck grafikama 😅 to jedino u igrama poput cs:go gde grafa moze da ispumpa 400 fps pa je igra cpu zavisna a u ovim ostalim tu ce najmanji problem praviti cpu.
mislim da je bottleneck losa komunikacija grafe, ram-a i cpu tj sporija je i zapravo je to bottleneck cela x86 arhitektura. Tako da mislim da se bzv opterecujes za 1080 i 1440 gaming

mozda i gresim al to je to koliko pratim nV vesti 😅
 
mislim da je bottleneck losa komunikacija grafe, ram-a i cpu tj sporija je i zapravo je to bottleneck cela x86 arhitektura
Kako mislim losa komunikacija? Grafa koristi PCI-e koji je brz, mapira se kao memorija, znaci nema bottleneck sa io instrukcijama, cpu je numa memorijski kontroler
na CPU jos od Nehalema pa nema FSB da bude bottleneck. Mislim da generalno i na osrednjim kartama moze lepo da se igra sa osrednjim procesorima, a gde ne
bi sa high end. CPU za neke igre je bitan, recimo Minion Masters gde se 6 kora pusi na 100%, sto me iznenadjuje. Zavisi dal igra opterecuje CPU ili GPU,
to je od igre do igre. Naravno ako grafa ne moze da izvuce frejmove kao sto je to u 4K rezoluciji onda CPU ni ne stigne da se pokaze, ali ako grafa postigne frejmove
onda CPU postane bitna stavka.
 
Kako mislim losa komunikacija? Grafa koristi PCI-e koji je brz, mapira se kao memorija, znaci nema bottleneck sa io instrukcijama, cpu je numa memorijski kontroler
na CPU jos od Nehalema pa nema FSB da bude bottleneck. Mislim da generalno i na osrednjim kartama moze lepo da se igra sa osrednjim procesorima, a gde ne
bi sa high end. CPU za neke igre je bitan, recimo Minion Masters gde se 6 kora pusi na 100%, sto me iznenadjuje. Zavisi dal igra opterecuje CPU ili GPU,
to je od igre do igre. Naravno ako grafa ne moze da izvuce frejmove kao sto je to u 4K rezoluciji onda CPU ni ne stigne da se pokaze, ali ako grafa postigne frejmove
onda CPU postane bitna stavka.
Mislim da se nimso razumeli. Ja samo navodim primer parafrazirajuciclanak nV o limi tima x86. Nisam mislio da cemo mi da osetimo te razlike u arhitekturama ali za neki veci napredak gpu sfere treba bukvalno da grafe i procesori razmenjuju mnogo vece kolicine podataka to nVidia moze da uradi ali je ogranicava x86 arhitektura po njihovom cenjenom misljenju, zato su krenuli i da ulazu u razvoj svog grace cpu-a (ne znam iz kojih pobuda) ali navodno njihov grace cpu moze da obradi 10x vecu kolicinu podataka od trenutnih x86 procesora.

to nas ne treba toliko da zanima nego sam naveo to kao primer moje pretpostavke da je tesko da je i5 cpu sam po sebi bottleneck za 2080ti jer je i ta grafika sa svojim limitima u sklopu cele arhitekture i da ne treba previse da se pokretac teme cima oko uparivanja sa nekim cpu kad sumnjam da ce bilo koji moderniji procesor sa 6 jezgara biti tu neki bottleneck.
 
Mislim da se nimso razumeli. Ja samo navodim primer parafrazirajuciclanak nV o limi tima x86. Nisam mislio da cemo mi da osetimo te razlike u arhitekturama ali za neki veci napredak gpu sfere treba bukvalno da grafe i procesori razmenjuju mnogo vece kolicine podataka to nVidia moze da uradi ali je ogranicava x86 arhitektura po njihovom cenjenom misljenju, zato su krenuli i da ulazu u razvoj svog grace cpu-a (ne znam iz kojih pobuda) ali navodno njihov grace cpu moze da obradi 10x vecu kolicinu podataka od trenutnih x86 procesora.

to nas ne treba toliko da zanima nego sam naveo to kao primer moje pretpostavke da je tesko da je i5 cpu sam po sebi bottleneck za 2080ti jer je i ta grafika sa svojim limitima u sklopu cele arhitekture i da ne treba previse da se pokretac teme cima oko uparivanja sa nekim cpu kad sumnjam da ce bilo koji moderniji procesor sa 6 jezgara biti tu neki bottleneck.
Mislim ono ne treba ti superkompjuter da igras igru kuci ;)
 
Postoji realan problem sa Driver Overhead-om kod Nvidia karti, gde stariji, sporiji procesori imaju inferiorne performanse (pogotovo 1% i 0.1% lows) u 1080p rezoluciji na monitorima visokih osvezavanja.

Nisam naisao jos na direktno uporedjivanje 11400F/11700F naspram 5600x u ovakvim situacijama. (pogotovo za komptetivne pucacine sa smanjenim grafickim podesavanjima). Sigurno ima razlike ali verovatno manje, i sigurno neopravdava povecanu cenu AMD procesora u odnosu na Intel.

@romario ako vec planiras na 1440p ekran barem da predjes, i pogotovo ako ti trenutno nije bitno da imas stabilno 144+fps u kompetivnim pucacinama sa 95% grafickih podesavanja na low, 11400F ce biti sasvim dovoljan.

E sad 11700F vs 5600x, 5600x je bolja kupovina, duplo veci L3 kes, pametniji kes i jos neke druge ispeglanije stvari pokazu da ce 5600x imati manji bottleneck sa jos brzim grafickama sledece generacije u odnosu na 11700F. Naznake toga mogu se primetiti u tome da AMD kida u 300-800FPS opsegu za CSGO/Valorant/Six Siege i slicno.
 
Poslednja izmena:
11400f ako neko moze da nadje po ceno od oko 150 eura nov, nema bolji procesor 6/12 tera sve medjutim potrebna je B560 Rog Strix ploca 150 eura da izgura 4.4Ghz u ful loadu, apsolutno svaka igrica u ful detaljima ultra na 1080p i 1440p ovaj procesor tera 60 fps 1% low minimalno, ljudi nisu upuceni, ali sada je kasno za taj procesor vredi cekati Alder Lake izlazi kraje mgodine a moze da bude veliko iznenadjenje vrlo lako
 
Nazad
Vrh Dno