Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Da li je moguće logovanje na eUpravi pomoću kvalifikovanog elektronskog sertifikata koji izdaje Pošta Srbije?
 
Radi sertifikat Pošte Srbije ko blesav, skida rešenja ko ništa
 
@moon511
Bolje trkni do MUP da probaš da zakažeš, što bi davao 4,5k za sertifikat. Meni je bila frka za sertifikat a lična bez čipa, nisam imao vremena da čekam zamenu a ludnica bila sa virusom.
 
@moon511
Bolje trkni do MUP da probaš da zakažeš, što bi davao 4,5k za sertifikat. Meni je bila frka za sertifikat a lična bez čipa, nisam imao vremena da čekam zamenu a ludnica bila sa virusom.
4500!? Onda bolje u MUP. Imam smart card reader i vidim da kad sam dobio LK dobio sam i sertifikat za autentikaciju, ali je to isteklo u junu 2020. Ništa ne košta da odem i pitam, da zakažem... svakako ću nešto saznati. Zakazivanje preko eUprave prosto ne funkcioniše. Probao sam i kasno uveče. Neće pa neće.
 
Јел се плаћају ти сертификати, може ли приватно лице.
 
У МУП-у се сертификати дају сваком пунолетном грађанину који има личну карту са чипом. Та услуга се не наплаћује. У Пошти колико видим деру. Проблем може настати ако власник личне карте не зна ПИН за откључавање података на чипу ЛК.
 
To se valjda setuje kada dobijaš sertifikat. Najveća (jedina?) mana je što u slučaju da koristiš LK, može ti se desiti da je zaboraviš kod kuće u čitaču i izađeš napolje bez nje, što je kažnjivo ;)

Jeste li naleteli na neke servise e-uprave koji ne rade? Pokušavao sam juče da pokrenem izdavanje potvrde o (ne)kažnjavanju i o vakcinaciji, ali nijedna usluga ne startuje, samo me vrati na početnu stranu.
 
Чему конкретно служи тај сертификат за нас обичне грађане?
Како се набавља читач, колико кошта.
 
Imam smart card reader i vidim da kad sam dobio LK dobio sam i sertifikat za autentikaciju, ali je to isteklo u junu 2020. Ništa ne košta da odem i pitam, da zakažem... svakako ću nešto saznati. Zakazivanje preko eUprave prosto ne funkcioniše. Probao sam i kasno uveče. Neće pa neće.
Hoće da se zaglupi servis. A izgleda ima i neki vremenski limit za izbor usluge i popunjavanje procedure.
Dešavalom mi se da me izbaci kao tebe na početnu ili mi resetuje unos. Ma haos živi.
Obavezno isključite ad-blokere.

MUP sertifikat važi 5 godina ali ga ne možeš obnoviti ako ti je lična karta starija od datuma 9.2014. (septembar mesec)
Сертификационо тело Министарства унутрашњих послова неће више издавати квалификоване сертификате за електронски потпис на личним картама са чипом које су са датумом издавања до 18.08.2014. године. За личне карте из наведеног периода ће се вршити деблокада лозинке, суспензија/реактивација сертификата и опозив сертификата. На личним картама са датумом издавања после 18.08.2014. године се може добити квалификовани сертификат за електронски потпис
 
Zna li se sta znaci obavestenje prilikom logovanja korisnickim imenom i lozinkom: "nalog je zakljucan".

Prosle godine je napravljan u ovo vreme i koristio se samo jednom.
 
Verovatno je to problem - pre nekog vremena je išlo obaveštenje za sve takve naloge da je potrebno napraviti identifikaciju, slanjem skena lične karte ili očitane lične karte.
 
Nesto su menjali, zavisi ko je kad otvarao. Bilo je obavestenje neko. U svakom slucaju, nek ti je Bog u pomoci. Ja sam se borio dok ga nisam namestio, pratio uputstvo nekoga ko ga je napravio ali , da me ubijes, niti znam gde je niti bi uspeo ponovo da ga namestim sigurno.
 
Чему конкретно служи тај сертификат за нас обичне грађане?
Како се набавља читач, колико кошта.
Квалификовани електронски сертификат обичним грађанима може служити за идентификацију при приступању личним подацима која државна администрација води о грађанину. Такође може служити за потписивање електронских докумената које грађанин подноси државној управи путем интернета ради остваривања неког права или обавезе. Читач смарт картица се може купити у нашим продавницама за 1200-1400 динара. Потребно је за картицу инсталирати софтвер који се налази на сајту МУП-а. И треба у Firefox-u ручно подесити неке параметре да би све радило како треба. На нету су сва упутства, вероватно и на овој теми. Читач картица користиш код куће на десктопу или лаптопу.
 
Чему конкретно служи тај сертификат за нас обичне грађане?
Како се набавља читач, колико кошта.
Služi da bi mogao da obavljaš sve dostpune usluge na eUprava portalu, poreskoj, pio fondu, potpisuješ el. dokumenta (pdf, office)

Čitač je običan za smart card, košta oko 1500-2000, trebalo bi da ga ima u svakoj većoj prodavnici računarske opreme. Npr. ovako nešto
https://pis.rs/proizvodi-i-usluge/kartice/citaci-kartica/citaci-smart-kartica/
Posle možeš da očitavaš svoja dokumenta (LK, saobraćajnu, zdravstvenu) po potrebi

edit: preteče me moon

Inače, ja u FF-u nisam uspeo da podesim MUP sertifikat. Kad izađe pop-up za šifru, pukne browser. Tako da za ove potrebe koristim Edge ili Vivaldi (pretpostavljam da i Chrome radi bez problema)
 
To se valjda setuje kada dobijaš sertifikat. Najveća (jedina?) mana je što u slučaju da koristiš LK, može ti se desiti da je zaboraviš kod kuće u čitaču i izađeš napolje bez nje, što je kažnjivo ;)
Постоји и варијанта двофакторске аутентификације за коришћење сервиса преко мобилног. За то не треба читач картица, али корисник нема приступ свим својим подацима на еуправи. Не знам да ли је могуће омогућити 2фа без одласка у МУП?
 
Ne mora MUP za 2FA, ima spisak institucija koje mogu da izdaju sertifikate za 2FA. A možda je moguće i ako već imaš certifikat na kartici, proveriću danas, sutra ako stignem
 
Постоји и варијанта двофакторске аутентификације за коришћење сервиса преко мобилног. За то не треба читач картица, али корисник нема приступ свим својим подацима на еуправи. Не знам да ли је могуће омогућити 2фа без одласка у МУП?
Ne treba MUP za 2FA, pisali smo opširno ovde o 2FA. Treba da se ode u Poštu ali ne svaku, ima spisak na sajtu e-uprave koje su Pošte u pitanju, oni to brzo odrade mada sam ja išao više puta jer jednom sistem zabagovao a par puta nisam nalazio osobu koja jedino bila nadležna to da odradi. Iako oni kažu na sajtu e-uprave da 98% stvari može da se vidi preko 2FA to nije tačno jer ne mogu da se vide podaci iz PIO, Poreske, MUP-a i još koječega ali završava neke poslove i ta dvofaktorska autentikacija, npr. LPA, upisi dece u vrtiće i škole i još nešto za razliku od obične prijave korisničkim imenom i lozinkom koja ne služi gotovo ničemu.
 
Menjao telefon i sad mi ne radi ConsentID aplikacija. Naravno da sada ne radi sajt da bi se ponovo generisalo. Izvadio sam i bez toga ovu potvrdu za vakcinisanje ali to mi je manje vazno. Mocna drzava, mocna e uprava😞.
 
Identicna situacija. Nov telefon (iOS) i ne radi ConsentID. Prijavio sam se emailom i lozinkom i preuzeo potvrdu o vakcinaciji.
 
Znači kad se promeni telefon i instalira na njega aplikacija onda ne radi jer već instalirana ranije na prethodnom telefonu ? Ali ja nisam video da može ponovo da se generišu podaci za nas koji smo uzeli podatke za 2FA preko pošte, vi koji ste to ranije koristili za lpa možete da generišete podatke. I šta onda, promenjen telefon, opet u poštu da se ide i tako redom...

Pao im sajt sigurno zbog navale za ovu novu uslugu ''digitalni zeleni sertifikat''.

Ove potvrde što vadite, jesu li to obične potvrde o vakcinaciji ili ovaj novi sertifikat. Kakva je uopšte situacija sa tim običnim potvrdama, bilo je reči da ih izdaju na licu mesta ili šalju na mejl a na kraju izgleda mora da se potražuju preko e-uprave.
 
Ja sam problem sa ConsentID-jem i zamenom telefona rešio nad sledeći način:
Na starom telefonu napravio backup unutar ConsentID aplikacije, prebacio fajl sa backupom na novi telefon i na njemu učitao backup. Proradilo iz prve...
Pozdrav
 
Jeste, bilo bi lepo da imam stari telefon ali to nije opcija.😭
 
To se valjda setuje kada dobijaš sertifikat. Najveća (jedina?) mana je što u slučaju da koristiš LK, može ti se desiti da je zaboraviš kod kuće u čitaču i izađeš napolje bez nje, što je kažnjivo ;)

Jeste li naleteli na neke servise e-uprave koji ne rade? Pokušavao sam juče da pokrenem izdavanje potvrde o (ne)kažnjavanju i o vakcinaciji, ali nijedna usluga ne startuje, samo me vrati na početnu stranu.
To je ta cuvena digitalizacija "digitalne Ane Brnabic",sve je kilavo kao sto je i ona sama.
 
Prijatelji braćo kumovi, rezervisao sam termin za zamenu lične karte, to nije novina za mene, tako sam radio i za pasoše predhodnih godina i to radi super.
E sad, ono što pre nisam viđao je da će oni da pribave izvod iz matične knjige rođenih i državljanstvo, verovatno elektronski.
Takođe postoji i opcija da unesem podatke za uplatu i kreiraju mi je oni, i povrh svega može i da se plati online.
E sad moje pitanje za vas je, da li je neko to uradio već i da li to šljaka? Da ne bude kad odem samo sa starom ličnom da mi kažu - ne ne ne može to, ti pribavljaš izvode i mora uplatnica klasična. Šta savetujete? Hvala evo i uplatnice
 

Prilozi

  • IMG_20210513_010016.jpg
    IMG_20210513_010016.jpg
    109.7 KB · Pregleda: 27
Šljaka sve.

Plati preko portala, ali obavezno odštampaj uplatnicu koju ti generišu. Meni su je tražili, ne znam da li bi bilo problema da je nisam imao.
 
Odavno je uvedeno da se dokumenta nabavljaju po službenoj dužnosti stim što to zna da potraje. Za zamenu dokumenata već godinama se ne nosi ništa drugo osim uplatnice i zahteva, imaju u bazi sve a ako je bilo nekih promena upisano je.
 
Nazad
Vrh Dno