Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Kod mene, posle 58 dana evo:
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-03-28 at 19.04.16.png
    Screenshot 2021-03-28 at 19.04.16.png
    212.8 KB · Pregleda: 121
@Nenad22 8GB verzija?

Kod mene nakon 50 dana, 16GB model koji radi 10+ sati dnevno:

=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning: 0x00
Temperature: 36 Celsius
Available Spare: 100%
Available Spare Threshold: 99%
Percentage Used: 0%
Data Units Read: 15,624,064 [7.99 TB]
Data Units Written: 9,041,333 [4.62 TB]

Host Read Commands: 307,651,809
Host Write Commands: 138,981,448
Controller Busy Time: 0
Power Cycles: 229
Power On Hours: 125
Unsafe Shutdowns: 50
Media and Data Integrity Errors: 0
Error Information Log Entries: 0
 
Da, 8/512. Radim zahtevnije 30tak sati nedeljno, ostalo browser, lagana multimedia samo.
 
1616947287590.png

M1 Air
256/8
Star cca 6 nedelja
 
OK, dame i gospodo i ako smem da pitam sta zakljucujete onda iz ovih podataka? Hoce li SSD potrajati ili ne?
 
meni ce potrajati sigurno posto sam uzeo i mac mini m1 I MacBook Air m1 a imam iPad 2020 koi mi dosta stvari odradjuje i sad me anima dal da prom Mac mini ili air posto mi manje vise oba stoje bzv 😭😭😭

sto se ssd tice mislim da ce da dotraje jedino u slucajevima heavy usage non native aplikacija. mislim da i firefox i chrome sad imaju native verzije za m1 (firefox sigurno njega koristim kao default jos od kad sam krenuo sa linux-om) chrome iako dobar mi je uvek izgledao kao da imam OS u OSu koliko je tezak za resurse (to pricam za iskustvo na linuxu).
Realno svaki laptop moze da traje vecnost ako se ne aka , prvo ce naravno da rikne baterija a ssd i ostalo tesko pogotovo sa ovom arm arhitekturom. msm npr u air modelima koji nemaju ni fan koji moze da se zaprasnjavi ne radi posao sta konkretno moras da ucinis da bi ga unistio jedino da ga intenzivno korsitis u nekim ekstremnim slucajevima.
mislim da su se svi slozili da za 1000e nema bolje kupovine na trzistu laptopova, bar windows laptop sa ovakvom tastaturom, ekranom, full metal body nema. iako sam pristalica open sourca i ne gotivim nesto apple , od skoro sam i poceo da kupujem njihove prozivode zato sto su mi ostali prozivodjaci postali haos sa cena - kvalitet. malo mi je neverovatno da ne moze da se nadje laptop koji moze da parira applu po kvalitetu izrade i ostalim stvarima. jos ako krene malo veca podrska za m1 da se prekopira i na linux , skidam macOS stavljam neku lindzu i ima ovo cudo da radi 10 godina.
( i ne fanboyishem svakako da imam nesto slicno bez OS-a a performansi kao apple za malo manji novac tipa 850e uzeo bih ga momentalno) al je intel poceo opasno da se blamira a i ostali.
 
OK, dame i gospodo i ako smem da pitam sta zakljucujete onda iz ovih podataka? Hoce li SSD potrajati ili ne?
Zavisi od toga ko šta ima i kako to koristi.
U najgoroj poziciji su oni što su uzeli 8/256, tu je upis značajan, kako god da se obrne. Oni koji su uzeli 16/512 (kao npr. ja) i ne akaju device non-stop za neki heavy work, u principu nema da brinu - meni je npr. za 1,5 mesec upis 1,3 TB, ako se ovaj trend nastavi pre ću ja da odapnem, nego SSD.
 
Dosta se spominje i M1/Intel odnos swapovanja. Kod softvera koji je optimizovan za M1 swap je minimalan, ali Intel je već zabrinjavajuća priča. Sigurno će rešiti u jednom od narednih apdejta, ali eto, treba i to spomenuti.
 
Pa koliko je otprilike vijek upisa u ovim modelima?
Koji je SSD unutra?
 
Samsung na 860pro SSD modelima ima "300 TBW for 256 GB model, 600 TBW for 512 GB model, 1,200 TBW for 1 TB model", tako da je tu negde mozda, ili ispod.
 
pa ja imam mini m1 8/256 i air m1 i upisi su zanemarljivi za moj light use. Imam i ipad pro pa i ne mogu samo sa akam jedan uredjaj sve ima svojih par sati na dan a nekad nema nikako. Pretpostavljam da je to neka normalna upotreba a mini m1 je upaljen non stop. Ali ne koristim ni za kakav edit ni render tako da obican korisnik sumnjam da ima sta da brine sa ovim modelima. Mislim da je najgrozeniji korisnik koji se bavi produkcijom neke vrate i ulozio je u pro model 8/256 ili mini 8/256 ocekujuci da ce to da radi posao, mozda i bude ok kad to sve bude optimizovano do nekog optimuma ali za sad ko koristi laptop za surf, multimedia i productivity nema sta da brine da 8gb mozda nije future proof da ce biti dovoljno vecnost al kad meni neki emachines sljakao do skoro sa 4gb ddr2 (inicijalno sa 2gb) sa linuxom vala ce i ovaj.
mislim da air i nije namenjen editima i cudima nego budget all around casual masina za studente, office , prezentere i sl.
a pro linija je za video audio i graficku obradu. Samo sto iskreno pro model sa 8gb u 2021 ne znam kojoj poenti sluzi
 
Šta bi na kraju, jel se dobro pokazao ovaj novi macbook sa m1 procesorom ili su ipak neke mane isplivale?
 
Koliko vidim, pokazao se super, ali je dosta sigurnije ici na verziju sa 16gb rama i miran si par godina... :)
 
Kod:
=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        33 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    0%
Data Units Read:                    10,764,922 [5.51 TB]
Data Units Written:                 8,443,971 [4.32 TB]
Host Read Commands:                 210,164,839
Host Write Commands:                140,959,758
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       235
Power On Hours:                     149
Unsafe Shutdowns:                   16
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0

16GB model nakon dva meseca upotrebe, svaki dan bar 10 sati.
 
Moram pod hitno na 16GB :), ja izgleda radim u konstantom swap-u.
 
da li neko zna arm aplikaciju koja podrzava RDP? Koristio sam RoyalTSX, ali prelaskom na retina displej, ispis ekrana je izuzetno spor...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, uzeo juce MacbookPro m1 16/256, prvo iskustvo sa "pravim" mekom i sve to radi jako lepo, stvarno prezadovoljan... Neko ce se smejati, ali je i remaping na Windows shortcuts sa Karabiner softwareom mnogo pomogao ovakvom misljenju... Sve u svemu zaista super iskustvo ali VELIKI problem i jedan mali problem...

Imam Dell 3818DW, povezao sam ga USB-C kablom (koji dolazi uz monitor, slika se pojavila, sve radi, 60Hz osvezenje, sve kako treba), ali uz dva problema, pa ako neko zna sta da uradim da to resim, castim pivo, kafu, sta god ko zeli :).

PROBLEM 1 (VELIKI):
- Monitor se vidi kao externi display, radi cak i integrisani KVM (posto imam i Windows masinu na istom setu periferija, DELL monitor interni KVM je spas zivota i ranije bio), ali
kada je monitor na NATIVE rezoluciji 3840 x 1600, fontovi kao da nemaju antialising, uzasno izgleda. Kada prebacim na SCALED rezoluciju 3008x1253 (ili nizu), antialising ponovo
krece da radi i to izgleda prilicno dobro. Problem mi je inace jer sam navikao na native rezoluciju, raspored ekrana prilikom rada (DEBUG, itd...), tako da je ovo zaista frustrirajuce, pa rekoh mozda neko moze da pomogne?

PROBLEM 2 (KVM PRILIKOM REBOOT-a/BOOT-a):
- Kada sam povezan USB-C/THUNDERBOLT kablom, periferije na DELL monitor KVM-a rade tek kada se korisnik loguje, razmisljam da je mozda ovo neki vid sigurnosne zastite? Da li bi ako kupim neki thunderbolt dock bilo ista drugacije? (mislim da ne bi, da bi isti limit bio, ali da pitam da li je neko probao, da li moze da me posavetuje oko ovoga)?

HVALA!
 
Sto se prvog tice, problem je sto Mac prepozna da rezolucija nije 4k i unakazi sliku... ne mozes na obicnim monitorim dobiti dobar prikaz...

Prosle nedelje sam uzeo 2k 24” monitor, misleci da ce slika izgledati ok... slaba vajda...
 
Evo predstavljen iMac 24" sa M1 procesorom i "brada" mu je i dalje velika...steta...ocekivao sam manje okvire oko ekrana i M1x...mada to ce verovatno biti za Pro model ili za 32" model.... :)
Mada cena pocinje od 1300$, i za tu cenu dobijes odlican M1 procesor, 24" 4.5K vrhunski ekran, tastaturu sa touch ID-om i mis...iskreno, prodavace se ovo kao ludo, jos sa ovim bojama(Zelena, plava, narandasta, roze, itd).. :D

Stavili i M1 u Ipad Pro.
 
Poslednja izmena:
Pa nisu gde mogli postaviti drugde zvucnike i maticnu plocu. U ekran ne bi stalo.
 
Pa nisu gde mogli postaviti drugde zvucnike i maticnu plocu. U ekran ne bi stalo.
Pa moglo je iza ekrana kao u intel modelima al ondq ne bi mogli da imaju tanak Mac od pola incha.
Mislim da imaju za svakog po nesto sad mac mini ko hoce ili vec ima dobar monitor, mac ko hoce mini sa minitorom. Air m1 je realno best buy za svakog casual korisnika ko hoce laptop koji ce da mu traje i sa cenom koja nece strmoglavo da pada kao kod windows masina. Ja sam odusevljen novim iPadom dobro je sto sam prodao svoj 2020 iako mi vrv ne treba snaga m1 ipak sam mirniji kad ulozim 1000€ u nesto sto znam ce biti dobro dug period. Inace sam prodao ipp 12.9 lte 512gb sa olovkom za 1100e. Tako da nisam bio alav mozda me pogledaju bogovi IT-a i uspem da nabavim ipp 2021 po razumboj ceni. Novi 12.9 kida sa 1000-1600nits 😮
 
Pa pretpostavljam da je apple to smatrao bitnim cim je toliko vremena pricano kako je tanji u odnosu na prethodni model (i sharenolik). Vrv je i namenjen home office , image editing i ucenje od kuce za bogatu USA decu. Verovatno ce pro model sa m1x , ako se pojavi, biti bez brade i masivniji.

ovo je vrv neki pokusaj da ulete u kuce sto vise casual korisnika desktopa. Svakako tvrde i da je za klasu bolja kamera i zvucni sisstem od prethodnog.
Meni se iskreno ne svidjaju ali vidim kako bi mogli da budu primamljiv izbor za high school i college populaciju koji kubure u jednoj sobici / domu.
 
Naravno da je bitno, pogotovo za firme i sve one prostore gde ce se videti i sa zadnje strane koja izgleda brutalno, ali i sa strane ce izgledati super sa tako tankim ivicama...
 
Iz mog ugla, jako je bitno - ja npr. nigde nisam imao prostor kada sam pravio sebi radni sto da to bude krštena dužina drvene ploče, već je bilo negde na pola. I samim tim što je uređaj/monitor/komp tanji, manje prostora mu treba, ergo više prostora mi ostaje za naslon za ruke, tastaturu i miša.

Npr, iz ovog ugla sada da znam da ću moći da radim od kuće zanavek ili u neko duže vreme, stavio bih monitor na nosač na zidu, ne bih ga držao na stolu na postolju.
 
meni su napred su zato napred ruzni. White bezel msm odakle im sad ta ideja 😅
 
Nazad
Vrh Dno