Šta je novo?

Nvidia 3000 gde u Srbiji kupiti - cene, dostupnost

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko kaze da ne moze.
Da vis kad izmisle i to :D
 
Jos 2 lepa primera zbog cega su cene (izmedju ostalog) ovakve kakve su...

Pogledajte prilog 304229



Sa ovakvim rezonovanjem i trebaju cene da idu na 1-2-3k u zavisnosti od tier-a graficke...
Cist FOMO i nista vise, takve ne treba zaliti i treba da ih shishaju...
Ovo je jako opasna ali i realna pojava u gejmingu, tkz. elitizacija. Softverski pandan ovome su gacha igre gde 90% prihoda stize od 5% igraca. Samo sto tu je moguce igrati i dzabe, doduse veoma ograniceno (odnos izmedju kategorija igraca je otprilike kao odnos vlastelina i kmeta). Dok od grafickih se ide na to ili imas 1K evra za entry level GPU ili nema igranja. Sve ove svinjarije su nekako dosle sa agresivnim sirenjem Kineza i kinestine a tu ubrajam i Tajvance. Izdaju se za komuniste a vecih kapitalista i nejednakosti ovaj svet nije video.

Drago mi je da si uspeo da kupis top GPU za 650 evra ali mislim da to vise nece biti moguce i da ce sledeca gen karta pandan 6800XT imati MSRP cenu od 2000 evra. Pa ko ima i moze neka plati, ko ne neka zaradi a ko ne moze ni to zna se, neka zivi na hlebu i vodi jer sta ce njemu zabava u zivotu. Klasicni fasisticki majndset, sve popularniji ovih dana.
 
Cene ce pasti momentalno cim padne potraznja. Nema tu fasizma vec klasicna pravila trzista.
Zasto razvaljeni Golf 7 ili Audi u Srbiji ima 3x vecu cenu od realne?
Meni je interesantno da iako je skocila potraznja, cene elektronike i 3d stampaca su pale... interesantno.
 
Videcemo sta ce Intel doneti na sto... Ocekujem da mogu da uzdrmaju srednji segment do 500e gde najvise ljudi i kupuje, doduse uzdrzan sam i ne ocekujem neki vatromet pre svega po pitanju drajvera barem neko dogledno vreme.
Neka ozbiljnija konkurencija mogu da budu mozda za koju godinu.
Svakako bih voleo da razdrmaju trziste i razbiju duopol nV i AMD-a koji su sada vise nego ocigledno nastelovali trziste u dogovoru i opipavaju puls kupcima koliko su spremni da plate za buduce generacije GPU-a.

Sto se Radeona tice... Thx

Da se razumemo i ovo sto sam platio je poprilicna suma za GPU, cak i da nije pandemija, ali uzeci u obzir situaciju i dostupnost - vise nego sjajna cena, jer mi je (psihicki) limit bio 500e ali sam bio spreman da dobacim 200-250e preko ako mogu da dobijem GPU iz high-end tiera po msrp ceni kojom na launch prezentaciji su mlatili kao sargarepom na stapu.

Smatram da nV ima tehnicki napredniji produkt, pre svega kada su tehnologije osim gaminga u pitanju - ali nisam spreman ni u ludilu da platim trenutnu trzisnu cenu za 3080 po kojoj mogu da dobijem prakticno 6800xt+5900x.
Pritom RTX i DLSS prica je i dalje proprietary koju nV zesce forsira i koja je jos uvek u beta fazi.
Kada (ako) zaista bude aktuelna bez ovih vecih udara na performanse- ove kartice sada ce biti pregazene nekom mid-tier ponudom i tada ih tek vredi uzeti i uci u RTX/DLSS pricu.
Varijanta sa 10gb vrama (iako brzi) mi se takodje nije svidela na duze staze jer su ocigledno gimpovali za sada predstojece "ti" modele koje ce da izbace pre leta.

Ni kod Radeona nije sve sjajno ali i pored svesnih kompromisa - dobijam graficku koja je rame uz rame sa 3080 FE po sirovoj snazi, pritom tisa, hladnija i jeftinija...
A koliko sam preleteo recenzije, ovog puta AMD ima odlican referentni dizajn po pitanju akustike i temperatura.
Uz to ima headrooma za OC ako bude potrebno (sto uz SAM mozda izvuce i 15ak % vece performanse), dok je kod nV 3080 OC potencijal mizeran.
 
Poslednja izmena:
Cene ce pasti momentalno cim padne potraznja. Nema tu fasizma vec klasicna pravila trzista.
Zasto razvaljeni Golf 7 ili Audi u Srbiji ima 3x vecu cenu od realne?
Meni je interesantno da iako je skocila potraznja, cene elektronike i 3d stampaca su pale... interesantno.
Ja o tome pričam sve vreme. Nema Ryzena 5950X i grafičkih kartica. Ryzena jer je žestoko binovanje u pitanju a grafičkih zbog rudara i skalpera, svega ostalog ima koliko hoćeš.
 
Videcemo sta ce Intel doneti na sto
Moze da dodje intel, moze da se vrati BFG, moze da iskoci jos 23095032497453 novih igraca na trziste, i opet ce sve da bude isto, ni jedna graficka nece moci da se nadje, i sve ce biti preko 2000 evra. jer se sve proizvodi u 3 firme, Samsung, TSMC, Intel, ...

Treba napraviti zlatni spomenik Jensen-u i Nvidiji u svakoj zemlji, da nije Ampere kod 8nm Samsung-a, da je u TSMC-u bio, pa 3060 bi kostala 5000 evra sad, a 3090, 50000 evra, ...
 
Nadam se da ce biti nekih pomaka (prevashodno pucanje kripta) jer se izgleda ide u pravcu ubijanja low/mid-tier segmenta gpu-a do 300/500e, gde je najvise kupaca -
zamenom za APU/integrisana resenja i onda prakticno podizanje granice diskretnih resenja od 700e pa na gore za "entuzijaste"... Sem ako intel ne napravi pometnju, a mogu bas u tom segmentu da ponude proizvod i pokupe kajmak.

Po svemu sudeci trziste je spremno da plati 650/750e za 3060/3060ti, 900/1k za 3070/6800, 1.2-1.5k za 3080/6800xt i 2k+ za 6900/3090 (koje su svega 10-15% brze) -sve sto se do sada pojavilo planulo je...
Da li zbog hajpa/fomo-a ili zato sto je dosta ljudi presedelo prethodne 2 generacije zbog mizernih uplift performansi, tesko je reci...
Ne racunajuci majnere i skalpere, jer ocigledno je da je i dobar deo gamera spreman da izvali toliko lovu za graficke.

Btw zivo me interesuje koliko od onih grafickih koje su ovde preko @zajebani prodate zaista zavrsile u ruke gejmera a koliko kod skalpera i rudara...
Sumnjam da cemo saznati.
 
Btw zivo me interesuje koliko od onih grafickih koje su ovde preko @zajebani prodate zaista zavrsile u ruke gejmera a koliko kod skalpera i rudara...
Sumnjam da cemo saznati.
Neki su se sami "izdali" po tom pitanju. A za ostatak je vidljivo na temi u kojoj su zamoljeni da ufotkaju svoje nove GPU u kućištu. Ima tu svačega...
 
Cene ce pasti momentalno cim padne potraznja. Nema tu fasizma vec klasicna pravila trzista.
Zasto razvaljeni Golf 7 ili Audi u Srbiji ima 3x vecu cenu od realne?
Meni je interesantno da iako je skocila potraznja, cene elektronike i 3d stampaca su pale... interesantno.
Što se tiče 3D štampača, to je i dalje relativno low volume proizvod, tako da sigurno ima lufta za spuštanje cene omasovljavanjem proizvodnje/prodaje.
A grafičke su samo rezultat duge pripreme tržišta i pažljivog dugoročnog planiranja kompanija koje drže duopol već 20 godina (što je u IT industriji pola večnosti). Pipali su godinama puls, uvežbavali su nas prvo da se za najbolje mora mnogo platiti, pa onda i za bolje, pa na kraju i za prosečno. Mi smo na sve to odgovarali uvek sa pristajanjem na sve viši i viši plafon cena, na kraju smo ostali bez poda pod nogama. I još ako neko i upre prstom u njih, oni samo podemtnu rudare i kao "mi se trudimo, mi volimo naše gejmere koji su nas doveli dovde, ali eto, rudari kme, kme..."
 
Btw zivo me interesuje koliko od onih grafickih koje su ovde preko @zajebani prodate zaista zavrsile u ruke gejmera a koliko kod skalpera i rudara...
Sumnjam da cemo saznati.
Moja 3070 je 'na mestu', jedino mi je sada 'problem' sto nemam nista vredno igranja, po licnim kriterijumima. :)
 
znaci waste of money :D
 
Nadam se da ce biti nekih pomaka (prevashodno pucanje kripta) jer se izgleda ide u pravcu ubijanja low/mid-tier segmenta gpu-a do 300/500e, gde je najvise kupaca -
zamenom za APU/integrisana resenja i onda prakticno podizanje granice diskretnih resenja od 700e pa na gore za "entuzijaste"... Sem ako intel ne napravi pometnju, a mogu bas u tom segmentu da ponude proizvod i pokupe kajmak.

Po svemu sudeci trziste je spremno da plati 650/750e za 3060/3060ti, 900/1k za 3070/6800, 1.2-1.5k za 3080/6800xt i 2k+ za 6900/3090 (koje su svega 10-15% brze) -sve sto se do sada pojavilo planulo je...
Da li zbog hajpa/fomo-a ili zato sto je dosta ljudi presedelo prethodne 2 generacije zbog mizernih uplift performansi, tesko je reci...
Ne racunajuci majnere i skalpere, jer ocigledno je da je i dobar deo gamera spreman da izvali toliko lovu za graficke.

Btw zivo me interesuje koliko od onih grafickih koje su ovde preko @zajebani prodate zaista zavrsile u ruke gejmera a koliko kod skalpera i rudara...
Sumnjam da cemo saznati.
Ne verujem bas da ce biti takva sumorna buducnost, videcemo.

Prava greska je bila skakanje na 4k igranje, tu su se svi z :D
 
Nadam se da ce biti nekih pomaka (prevashodno pucanje kripta) jer se izgleda ide u pravcu ubijanja low/mid-tier segmenta gpu-a do 300/500e, gde je najvise kupaca -
zamenom za APU/integrisana resenja i onda prakticno podizanje granice diskretnih resenja od 700e pa na gore za "entuzijaste"... Sem ako intel ne napravi pometnju, a mogu bas u tom segmentu da ponude proizvod i pokupe kajmak.

Po svemu sudeci trziste je spremno da plati 650/750e za 3060/3060ti, 900/1k za 3070/6800, 1.2-1.5k za 3080/6800xt i 2k+ za 6900/3090 (koje su svega 10-15% brze) -sve sto se do sada pojavilo planulo je...
Da li zbog hajpa/fomo-a ili zato sto je dosta ljudi presedelo prethodne 2 generacije zbog mizernih uplift performansi, tesko je reci...
Ne racunajuci majnere i skalpere, jer ocigledno je da je i dobar deo gamera spreman da izvali toliko lovu za graficke.

Btw zivo me interesuje koliko od onih grafickih koje su ovde preko @zajebani prodate zaista zavrsile u ruke gejmera a koliko kod skalpera i rudara...
Sumnjam da cemo saznati.
Evo ja uzeh preko Zajebanog za gejming, i koristim je kad god stignem za razonodu, ali ostatak vremena majnuje, jer sto bih ostavio pare na stolu. Od kad sam je uzeo izvukla mi je 400$ za vreme koje ne provodim za kompom. Tako da sam vise nego zadovoljan kupovinom. Nisam rudar, ali nisam ni budala. Kad je vec u kompu a ja ne stizem nekad i po nedelju dana da sednem da odmorim, zasto ne bi kopala? :)
 
To je po mom misljenju sasvim ok.
Ipak je u PC-ju, a ne nakacena na rig...
 
Evo ja uzeh preko Zajebanog za gejming, i koristim je kad god stignem za razonodu, ali ostatak vremena majnuje, jer sto bih ostavio pare na stolu. Od kad sam je uzeo izvukla mi je 400$ za vreme koje ne provodim za kompom. Tako da sam vise nego zadovoljan kupovinom. Nisam rudar, ali nisam ni budala. Kad je vec u kompu a ja ne stizem nekad i po nedelju dana da sednem da odmorim, zasto ne bi kopala? :)
Nisam ni ja rudar, ali nisam ni budala... Zato sam istrajao u nameri da nabavim delove za PC po ili ispod MSRP cene, sto mi je za svaku komponentu poslo za rukom iako su neki clanovi podbadali sarkasticno sto sklapam masinu od jeseni (tj od proslog proleca) a oni se "siti naigrali za to vreme"...
Kao sto sam vise puta napisao, ni u ludilu ne bih pristao da platim 1k+ za GPU ili bilo kakvu marzu i ugradjivanje skalperima/retailerima i malim (pre)prodavcima.
Da mi nije ovo iskocilo pokusavao bih jos koji mesec , dok AMD ne ukine proizvodnju referntnih karti kao sto se suska, a onda sam bukvalno bio spreman da uzmem konzolu i laptop i rasprodam sve od delova koje sam nabavio...


I za kraj znam da su ucestaliji dropovi/restockovi GPU u EU u poslednjih dana, iako su cifre mizerne, situacija je nesto bolja nego sto je bila u decembru/januaru.
A ko ima strpljenja i bude istrajao, mozda i nabavi povoljnije na leto, odnosno za 3-4 meseca.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja rudar, ali nisam ni budala... Zato sam istrajao u nameri da nabavim delove za PC po ili ispod MSRP cene, sto mi je za svaku komponentu poslo za rukom iako su neki clanovi podbadali sarkasticno sto sklapam masinu od jeseni (tj od proslog proleca) a oni se "siti naigrali za to vreme"...
Kao sto sam vise puta napisao, ni u ludilu ne bih pristao da platim 1k+ za GPU ili bilo kakvu marzu i ugradjivanje skalperima/retailerima i malim (pre)prodavcima.
Da mi nije ovo iskocilo pokusavao bih jos koji mesec , dok AMD ne ukine proizvodnju referntnih karti kao sto se suska, a onda sam bukvalno bio spreman da uzmem konzolu i laptop i rasprodam sve od delova koje sam nabavio...


I za kraj znam da su ucestaliji dropovi/restockovi GPU u EU u poslednjih dana, iako su cifre mizerne, situacija je nesto bolja nego sto je bila u decembru/januaru.
A ko ima strpljenja i bude istrajao, mozda i nabavi povoljnije na leto, odnosno za 3-4 meseca.
Sjajno sto si uspeo u nameri. Ja sam bio nestrpljiv, misleci da cu se sit naigrati u lokdaunu, ali me prisnuo posao sa tri strane, tako da ne stizem maltene uopste da uzivam u 3080. Bice vremena, nadam se. Da smo preplatili, jesmo, ali bas zbog toga sam pustio karticu da kopa u slobodno vreme, da amortizuje paprenu cenu. Istina, sve su cesci stokovi po EU, ali su cene i dalje prilicno visoke. Danas je bas drugar uspeo da kupi u Španiji 3090 za 1750e, i kaze da je prosao sjajno, s obzirom na cene kod njih. Ono sto mi je rekao je da se pojave 3090, 3070, 6800/xt s vrmeena na vreme po polu pristojnim cenama, dok 3080 i 3060ti uopste i nema ili su x3 cene, sto je kretenizam svoje vrste. Svakako mi je drago da cujem da neko u ovom ludilu uspe da kupi hardver po pristojnoj ceni. Ako nije tajna, jesi li gpu uzimao u Srbiji ili preko?
 
Nisam ni ja rudar, ali nisam ni budala... Zato sam istrajao u nameri da nabavim delove za PC po ili ispod MSRP cene, sto mi je za svaku komponentu poslo za rukom iako su neki clanovi podbadali sarkasticno sto sklapam masinu od jeseni (tj od proslog proleca) a oni se "siti naigrali za to vreme"...
Kao sto sam vise puta napisao, ni u ludilu ne bih pristao da platim 1k+ za GPU ili bilo kakvu marzu i ugradjivanje skalperima/retailerima i malim (pre)prodavcima.
Da mi nije ovo iskocilo pokusavao bih jos koji mesec , dok AMD ne ukine proizvodnju referntnih karti kao sto se suska, a onda sam bukvalno bio spreman da uzmem konzolu i laptop i rasprodam sve od delova koje sam nabavio...


I za kraj znam da su ucestaliji dropovi/restockovi GPU u EU u poslednjih dana, iako su cifre mizerne, situacija je nesto bolja nego sto je bila u decembru/januaru.
A ko ima strpljenja i bude istrajao, mozda i nabavi povoljnije na leto, odnosno za 3-4 meseca.
Izvini, ali ovaj post ti nije realan. Pricas nama u Srbiji kako je nesto moguce u EU i koristis to kao dokaz da je moguce biti strpljiv kupac, istrajati i izgurati "svoja prava".

Takodje, u neku ruku su u pravu ti sto su te "podbadali". Oni su se stvarno naigrali eto skoro godinu dana. Da li ti je tih ~200 dolara koliko si ustedeo na kartici u odnosu na cene sa launch-a vredno tih 6 meseci/godinu dana. To je vreme koje si izgubio zarad tvrdoglavosti i nekoj doslednosti principima kojima nije mesto na ovakvom trzistu. Koliko bi tek bili u pravu ti sto su te "podbadali" da si rasprodao delove, napravio jos veci vremenski gubitak, ali i finansijski i presao na bedne konzole.

Evo ja cekam AMD Ryzen 5700G da ubacim u svoju masinu sa RTX3080. I ja bih se osecao budala da 6 meseci ne igram igre samo zato sto ne zelim da platim AMD-u 50k za 8-jezgrani procesor, ali srecom imao sam puno obaveza kako oko posla, tako i van, pa nije se naslo vremena za ozbiljan gaming, a za povremen je i ovaj trenutni procesor vrsio posao.

Nemoj da me razumes pogresno, drago mi je sto si uspeo, nek te dobro sluzi i sve to, ali tvoj stav u kome su ti konzole validna alternativa ukoliko ne ostvaris svoja "kupacka prava" nije bas ispravan.


Sjajno sto si uspeo u nameri. Ja sam bio nestrpljiv, misleci da cu se sit naigrati u lokdaunu, ali me prisnuo posao sa tri strane, tako da ne stizem maltene uopste da uzivam u 3080. Bice vremena, nadam se. Da smo preplatili, jesmo, ali bas zbog toga sam pustio karticu da kopa u slobodno vreme, da amortizuje paprenu cenu. Istina, sve su cesci stokovi po EU, ali su cene i dalje prilicno visoke. Danas je bas drugar uspeo da kupi u Španiji 3090 za 1750e, i kaze da je prosao sjajno, s obzirom na cene kod njih. Ono sto mi je rekao je da se pojave 3090, 3070, 6800/xt s vrmeena na vreme po polu pristojnim cenama, dok 3080 i 3060ti uopste i nema ili su x3 cene, sto je kretenizam svoje vrste. Svakako mi je drago da cujem da neko u ovom ludilu uspe da kupi hardver po pristojnoj ceni. Ako nije tajna, jesi li gpu uzimao u Srbiji ili preko?
Kupio RX6800XT midnight black preko AMD-ovog sajta ako se ne varam.
 
@Solesoslav
Ti i Dogzilla bas imate neki fetis da pisete eseje po forumu i ulazite u neke rasprave, od kojih, kao sto kaze zechs: "dobijam transfer blama" jer ste u nekoj svojoj dimenziji...
Poslenji put ulazim sa tobom u bilo kakvu diskusiju i da ti bilo sta objasnjavam

Poenta je u tome sto sam u proteklih 6 meseci odigrao 10ak naslova iz backloga na laptopu, kojih se inace mozda i ne bih setio.
A usteda na gpu-u nije "samo 200$ u odnosu na cene sa launcha" vec po trenutnom kursu 100% (jedan ryzen 5900x) ako ne zelim da placam skalperima po oglasima i bez garancije (ebay i mali oglasi na drugim platformama), odnosno jos veca ako se pogledaju cene u prodavnici... Marza je generalno barem 100-200% i to za neke lose odradjene modele AIB-a (kod nVidie mi tek ne pada na pamet da uzimam neke raspale Zotace &co sa naduvanim cenama)

Dovoljno je samo da pogledas EU i GPU cene

Poenta i jeste ostati dosledan i ne podrzavati ovakve mahinacije na trzistu po sumanutim cenama, jer dodatno ohrabruje povecanje cena u buducnosti a posle ce tek biti kukanja sto su cene ostale naduvane...
Na kraju krajeva vise puta je ponovljeno bice pada za koji mesec pa tada procenite situaciju na trzistu vredi li kupovati... Na kraju krajeva "to each his own" sta ce raditi sa svojm novcem
Uz to za ustedu na ostatak deska i pored toga sto sam otisao sa mid-tier na high-end, dodacu PS5 i dac/amp kombo...
 
@Yojinbo au al te drma euforija sto si uzeo kartu, razleteo si se po forumu :)
 
Nek je on sklopio vec jednom taj komp, mislim da ga 2 godine traje to njegovo :)
Super je to cena po kojoj je uzeo, bolje ne moze.. ali za*ebi ti to prenemaganje, cekanje , prodje zivot...
 
Poslednja izmena:
Kad samo izracunam koliko love se ustedelo jer ne rade kafici.
Ne moze sve u zivotu uvek da se cinculira i min maxuje.

Uspeo je da uzme tako kartu (a i nije odavde pa ne placa carinu itd...), ali na jednog takvog dodje 999 onih koji ne uspeju.
Ovo kao da je neko ubo broj na ruletu, i sad ide ulicom i prica kako samo treba biti uporan i verovati 😂
 
@Solesoslav
Ti i Dogzilla bas imate neki fetis da pisete eseje po forumu i ulazite u neke rasprave, od kojih, kao sto kaze zechs: "dobijam transfer blama" jer ste u nekoj svojoj dimenziji...
Poslenji put ulazim sa tobom u bilo kakvu diskusiju i da ti bilo sta objasnjavam

Poenta je u tome sto sam u proteklih 6 meseci odigrao 10ak naslova iz backloga na laptopu, kojih se inace mozda i ne bih setio.
A usteda na gpu-u nije "samo 200$ u odnosu na cene sa launcha" vec po trenutnom kursu 100% (jedan ryzen 5900x) ako ne zelim da placam skalperima po oglasima i bez garancije (ebay i mali oglasi na drugim platformama), odnosno jos veca ako se pogledaju cene u prodavnici... Marza je generalno barem 100-200% i to za neke lose odradjene modele AIB-a (kod nVidie mi tek ne pada na pamet da uzimam neke raspale Zotace &co sa naduvanim cenama)

Dovoljno je samo da pogledas EU i GPU cene

Poenta i jeste ostati dosledan i ne podrzavati ovakve mahinacije na trzistu po sumanutim cenama, jer dodatno ohrabruje povecanje cena u buducnosti a posle ce tek biti kukanja sto su cene ostale naduvane...
Na kraju krajeva vise puta je ponovljeno bice pada za koji mesec pa tada procenite situaciju na trzistu vredi li kupovati... Na kraju krajeva "to each his own" sta ce raditi sa svojm novcem
Uz to za ustedu na ostatak deska i pored toga sto sam otisao sa mid-tier na high-end, dodacu PS5 i dac/amp kombo...
Hahahha, da, ja sam cudak sto volim da dolazim i pisem po forumu. Svi znamo da se forum koristi samo za share-ovanje linkova i lurkovanje, sto bi iko hteo da dodje i diskutuje na forumu.

Sto se ustede tice, govorim o grafickoj koju si uzeo, ne o procesoru. Bilo kako bilo, ne mozes da racunas ustedu danas, jer ti se nisi danas setio da kupis karticu, vec kao sto si rekao, proslog proleca. Mogao si da kupis kartice kada su se pojavile. Tad su nVidia kartice u Srbiji bile skuplje od MSRP za 200-300 dolara i tako je bilo skoro do nove godine(ako se dobro secam AMD kartice su bile malo gore po tom pitanju). Ti nisi uzeo tad, smatrao si da je apsurdno placati preko MSRP i onda si cekao 6 meseci i imao srece i isterao si svoje.

OK. Uspeo si, svaka cast, ne spori ti to niko i sta vise drago nam je sto si uspeo, ali nerealan si. Zamisli da ja sebi pravdam da nisam uzeo RTX 3080 time sto kazem, a imam Dreamcast sa tonom naslova kojih se ne bi setio da obrnem. Nema smisla, zar ne? Isto tako mi je vrlo tesko da zamislim osobu koja sebi opravdava trosak od 700 dolara ili koliko je vec high end kartica+ostatak masine, kad igra stare igre koje joj rade i na laptopu. I sam si priznao da si bio spreman da se odreknes high end racunara zarad $200 dolara(za graficku+ koliko za procesor) ustede. Poenta je da takva osoba nema potrebu za novim racunarom i tehnicki moze da ceka beskonacno.

Jos veci problem jeste sto verujes da svi mi koji kupujemo kartice po ovakvim cenama, bilo preko kp, bilo u prodavnici, "podrzavamo mahinacije skalpera". To znaci da verujes da si nas ti spasao jos visih cena tvojim podvigom jer si "obeshrabio" skalpere, odnosno, da si kupio kartricu cim je izasla po tadasnjoj ceni, sad bi cene bile jos vise. To nije normalno.
Kakvu ti (kupovnu) moc mislis da ima jedna individua na nivou celog trzista? Mislis da je ovaj forum nesto bolji? Ili mozda Srbija? Kad bi se svi gameri sveta nekako organizovali da bojkotuju graficke kartice, opet bi cene bile ovako visoke jer te iste proizvode kupuje skroz druga grupa ljudi koja to radi iz stanovista zarade. To sto je njima "cena materijala" veca nece ih odvratiti da se upuste u "biznis" zvani majning.

Zasto osudjujes sve nas koji smo ovde u Srbiji i nemamo mogucnost da kao ti narucujemo sa AMD-ovog sajta ili newsegg-a po (skoro) MSRP cenama? Sta, trebamo ostati bez racunara iz principa? Neki od nas rade na njima, jel oni trebaju da promene profesiju iz principa? Iz principa koji, i da ga se svi tech entuzijasti na ovom svetu pridrzavaju, opet ne bi uticao na stanje trzista. Neka hvala. Lako je kad imas karticu da porucujes drugima da ce biti pada za koji mesec. Tako nesto se prica jos od launcha Turing serije grafickih pre skoro 3 godine, i evo, RTX 2060 "pao" na 90k.

Slazem se da treba nesto uraditi protiv skalpera, ali bojkot sigurno nije resenje za taj problem, vec nesto znacajno ozbiljnije. Mi sa druge strane ni za bojkot ne bi mogli da se organizujemo, a kamoli nesto drugo.

Za kraj ocu da kazem, mozda je tebi Zotac Trinity raspao, ali meni fino radi posao. Nema probleme kao MSI Ventus i jos neke druge izvedbe imaju. Ja isto tako nikad ne bih uzeo referentnu AMD kartu, ma koliko puta da placeni mediji kazu da su ovoga puta odradili dobar posao.
 
Jos veci problem jeste sto verujes da svi mi koji kupujemo kartice po ovakvim cenama, bilo preko kp, bilo u prodavnici, "podrzavamo mahinacije skalpera". To znaci da verujes da si nas ti spasao jos visih cena tvojim podvigom jer si "obeshrabio" skalpere, odnosno, da si kupio kartricu cim je izasla po tadasnjoj ceni, sad bi cene bile jos vise. To nije normalno.
Kakvu ti (kupovnu) moc mislis da ima jedna individua na nivou celog trzista? Mislis da je ovaj forum nesto bolji? Ili mozda Srbija? Kad bi se svi gameri sveta nekako organizovali da bojkotuju graficke kartice, opet bi cene bile ovako visoke jer te iste proizvode kupuje skroz druga grupa ljudi koja to radi iz stanovista zarade. To sto je njima "cena materijala" veca nece ih odvratiti da se upuste u "biznis" zvani majning.
Ovo je totalni nonsens. Da, naravno da bi ne kupovanje i kompletni bojkot nekog proizvoda na trzistu uticao na njegovu cenu. Druga stvar je sto na cenu sada, u ovom trenutku, ne uticu obicni ljudi, vec kriptovalute. Sa druge strane, ako ne zaradjujes od te graficke karte koju si kupio, a imas mesecnu platu 500 eur, da treba maksimalno osudjivati takve osobe. Graficka ne spada u osnovne zivotne namirnice i nije toliko potrebna za 90% ljudi. Sve to spada u hobi, ako ne zaradjujes od toga.
Zasto osudjujes sve nas koji smo ovde u Srbiji i nemamo mogucnost da kao ti narucujemo sa AMD-ovog sajta ili newsegg-a po (skoro) MSRP cenama? Sta, trebamo ostati bez racunara iz principa? Neki od nas rade na njima, jel oni trebaju da promene profesiju iz principa? Iz principa koji, i da ga se svi tech entuzijasti na ovom svetu pridrzavaju, opet ne bi uticao na stanje trzista. Neka hvala. Lako je kad imas karticu da porucujes drugima da ce biti pada za koji mesec. Tako nesto se prica jos od launcha Turing serije grafickih pre skoro 3 godine, i evo, RTX 2060 "pao" na 90k.
Ja koliko sam razumeo @Yojinbo pre svega osudjuje generalan stav ljudi u svim zemljama koji se zalecu da sto pre preduhitre jedan drugoga, i da se vidi koliko je to para dato :D Da se zna ko najbolji Mercedes vozi u selu. :D
Oni kojima treba za rad, ako im se isplati uzece i po ovim cenama.
Slazem se da treba nesto uraditi protiv skalpera, ali bojkot sigurno nije resenje za taj problem, vec nesto znacajno ozbiljnije. Mi sa druge strane ni za bojkot ne bi mogli da se organizujemo, a kamoli nesto drugo.
Ne bi. Tu stvari moraju da se resavaju na drzavnom nivou i da se menja tehnologija. Koliko vidim bolje da kupim jos jedan SSD i HDD sad jer ce i oni uskoro da dozive sudbinu grafickih. Fantomski, misteriozno, ce i oni nestati u istoj sumi u kojoj su se izgubile graficke. :D
Za kraj ocu da kazem, mozda je tebi Zotac Trinity raspao, ali meni fino radi posao. Nema probleme kao MSI Ventus i jos neke druge izvedbe imaju. Ja isto tako nikad ne bih uzeo referentnu AMD kartu, ma koliko puta da placeni mediji kazu da su ovoga puta odradili dobar posao.
Za Zotac je bila ona prica od samog pocetka vezano za one, sta bese, kondenzatore, da su najmanje imali onih koje treba.
 
1.Ovo je totalni nonsens. Da, naravno da bi ne kupovanje i kompletni bojkot nekog proizvoda na trzistu uticao na njegovu cenu. Druga stvar je sto na cenu sada, u ovom trenutku, ne uticu obicni ljudi, vec kriptovalute. 2.Sa druge strane, ako ne zaradjujes od te graficke karte koju si kupio, a imas mesecnu platu 500 eur, da treba maksimalno osudjivati takve osobe. Graficka ne spada u osnovne zivotne namirnice i nije toliko potrebna za 90% ljudi. Sve to spada u hobi, ako ne zaradjujes od toga.

Ja koliko sam razumeo @Yojinbo pre svega osudjuje generalan stav ljudi u svim zemljama koji se zalecu da sto pre preduhitre jedan drugoga, i da se vidi koliko je to para dato :D Da se zna ko najbolji Mercedes vozi u selu. :D
Oni kojima treba za rad, ako im se isplati uzece i po ovim cenama.

Ne bi. Tu stvari moraju da se resavaju na drzavnom nivou i da se menja tehnologija. Koliko vidim bolje da kupim jos jedan SSD i HDD sad jer ce i oni uskoro da dozive sudbinu grafickih. Fantomski, misteriozno, ce i oni nestati u istoj sumi u kojoj su se izgubile graficke. :D

Za Zotac je bila ona prica od samog pocetka vezano za one, sta bese, kondenzatore, da su najmanje imali onih koje treba.
1.
Druze, bojkot tech netuzijasta ne bi ucinio nista, jer postoji sve vise i vise rastuca druga grupa ljudi koja je i vise nego dovoljna da prezasiti ponudu na trzistu, Proizvodjacima je skroz nevazno da li ce da prodaju tebi i meni ili nekim tamo likovima iz Bora. Znaci, to nije druga stvar, to je glavna stvar koja utice na cenu. Sporedna stvar je to sto je cena kartica jaka jos od izlaska Turing-a i to bi se kad tad ispravilo da nema ove nove grupe koja je zaintereosvana za ovaj proizvod. Njihova "potreba" za ovim karticama nije ogranicena pravilima "dobre vrednosti" kao nasa sto je. Oni to rade iz profita, pa makar marze bile razor thin, opet ce biti neko medju njima ko je voljan da udje u biznis.

2.
Kakav si ti to hobi sudija pa da osudjujes koliko ce neko da plati za svoj hobi i da li je to normalno? Evo koliko kosta jedna karta za Magic the Gathering koja se koristi za niche spil. Jel to sad znaci da niko ne sme da igra spil sa njom u njemu?

3.
Nisam razumeo sta ne bi. Bas sam i govorio o nekoj organizaciji korisnika koja ce doprineti "resenju na drzavnom nivou", a drzava fala bogu nece sama od sebe nista da uradi za nasu korist.

4.
Ja koliko sam razumeo, tako da nemojte da me drzite za rec, ta prica o kondenzatorima je bila manje vise red herring. Problemi su se javljali i na karticama sa boljim kombinacijama kondenzatora. Bile su druge kartice koje su imale realne falinke, MSI Ventus i Gaming X su imale problem sa hladjenjem(valjda Ventus hladnjak na iznenadjujuce puno kartica nije nalezao dobro na GPU), i valjda sve Gigabyte kartice ako se ne varam, ali se ne secam sta je problem mogao biti. Sve u svemu, meni se kartica nije gasila, ali posto nemam high end procesor, i dalje ne mogu da budem 100% siguran da me nece zakaciti taj problem.
 
Nek je on sklopio vec jednom taj komp, mislim da ga 2 godine traje to njegovo :)
Super je to cena po kojoj je uzeo, bolje ne moze.. ali za*ebi ti to prenemaganje, cekanje , prodje zivot...
Meni je iskreno drago zbog čoveka jer sam i ja kupovao grafičku mesecima zbog cele ove situacije i lažnih obećanja nvidia/AMD. Na kraju nisam kupio ono što sam hteo ali privremeno rešenje se ispostavilo kao adekvatno, obzirom šta igram i koliko vremena za igranje mogu da izdvojim. Svakako bi u njegovoj situaciji platio top end gpu 660 evra iako mi realno ne treba. Ali 1200 evra nema šanse, makar se kroz rudarenje isplatila za samo šest meseci.

PS5 jeste opcija ali ne sjajna. Konzola je jeftina, pretplata je jeftina ali igra mi se Demon Souls a to košta 60-70 evra i tako za svaku igru po 60 evra. Dok na PC mi stoji 600 besplatnih igara i mnoge nove dostupne za nula dinara.
 
Evo ja uzeh preko Zajebanog za gejming, i koristim je kad god stignem za razonodu, ali ostatak vremena majnuje, jer sto bih ostavio pare na stolu. Od kad sam je uzeo izvukla mi je 400$ za vreme koje ne
provodim za kompom. Tako da sam vise nego zadovoljan kupovinom. Nisam rudar, ali nisam ni budala. Kad je vec u kompu a ja ne stizem nekad i po nedelju dana da sednem da odmorim, zasto ne bi kopala? :)
Jesi li ti stavio tih $400 u dzep? Povukao iz onog novcanika, pretvorio u dolare... potom platio harac ovoj prokletoj drzavi u iznosu od 20%... i sad, nakon svega toga, imas 400 dolara u dzepu koje ti je napravila kartica?
Jer ako nisi, jedino sto ti je izvukla dosad jeste 1100-1200 evra koliko si je platio.

Da me ne shvatis pogresno, nije mi cilj da palamudim, pametujem, prvociram ili sta vec... nego samo da utvrdim pricas li o virtuelnom ili realnom novcu.

@ Solesoslav:
Ako ti stvarno mislis da je to sto je decko kupio karticu po evropskoj MSRP ceni (650 evra, da naglasimo) usteda od "~200 dolara", onda je svaka daljna diskusija suvisna. To sto je imao ludu srecu da prodje pre svih ostalih gejmera/majnera/preprodavaca/skripti u broju koji se verovatno meri u hiljadama, situacija je ravna da je dobio 7-icu na lotou... a cinjenica da je kupio kartu po - za danasnje vreme - apsolutno nerealnoj ceni, i tako fino uvalio svakom pojedinacno u tom lancu distributer/veleprodaja/maloprodaja/preprodavac (proizvodjaca pak nema u ovom ciklusu, jasno je i zasto), te tako nije platio nekom u pomenutom lancu 50/100/150 ili pak i celih 200% ekstra zarade (ne znam kako se krecu trenutno cene 6800XT modela), potez je za svaku pohvalu. U stvari, vise ego boost, ali nekada je i to sasvim dovoljno.

I nista nije izgubio za tih 6/12 meseci cekanja, tj. nepristajanja da nekom alavom (izaberi koga hoces iz lanca) plati letovanje na razliku u odnosu na realnu cenu... ili ti mozda bolje znas, koje su to dobre igra izasle u tom intervalu, a koje pak iziskuju RTX 3080/6800XT?
Sta je to propustio za godinu dana, a mogao je "sit da se izigra" (TM by neko ovde) da je kupio neku od pomenutih karti?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno