Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

To nije problem do DP-a već do implementacije DP elektronike na uređaju koji kačiš. Ja sam na mojoj Aorus 3070 pa čak i na staroj Asus 1060 imao probleme sa nekim jeftinijim monitorima. HP Omen 25 nije voleo moju Asus 1060 nikako. Dok recimo, Asus VG278QR na njoj radi bez greške. Isto važi i za HDMI. Sa jeftinijim televizorima sam imao problem sa BSOD ili kad Alt-Tabujem iz igre. Ili me dočeka BSOD ili igra nastavi da radi u pozadini a slike nema na TV-u. No signal. Neki su problem rešili stavljanjem kvalitetnijeg DP/HDMI kabla, ali kod mene to ništa nije pomoglo dok nisam zamenio monitor. Od tada, ni jedan problem.
 
To nije problem do DP-a već do implementacije DP elektronike na uređaju koji kačiš. Ja sam na mojoj Aorus 3070 pa čak i na staroj Asus 1060 imao probleme sa nekim jeftinijim monitorima. HP Omen 25 nije voleo moju Asus 1060 nikako. Dok recimo, Asus VG278QR na njoj radi bez greške. Isto važi i za HDMI. Sa jeftinijim televizorima sam imao problem sa BSOD ili kad Alt-Tabujem iz igre. Ili me dočeka BSOD ili igra nastavi da radi u pozadini a slike nema na TV-u. No signal. Neki su problem rešili stavljanjem kvalitetnijeg DP/HDMI kabla, ali kod mene to ništa nije pomoglo dok nisam zamenio monitor. Od tada, ni jedan problem.
Sad sam porucio DP v1.4 kabl pa cu da vidim dal sam bacio 2500 din :)

Elem kod mene je situacija na kvalitetnijem monitoru LG 32UL950-W https://www.lg.com/us/monitors/lg-32UL950-W-4k-uhd-led-monitor
Probam jedan kabl ne moze da istera 4k 60hz, radi na 30hz. Probam original kabl iz kutije, on radi 4k 60hz, al upalim tipa igricu, i sto ti kazes alt tab na netflix, popijem blue screen :/

Sto je crnje i gore hocu samo da povezem chromecast uredjaj na monitoru na HDMI, a da teram PC na DP. Al izgleda da moram da gledam neke konvertore da kupim :|
 
Evo da javim, da sam resio problem kupovinom DIsplayport 1.4 kabla (dodatni issue takodje resen i zamenom PSU power kabla).

Medjutim posle se javio dodatni problem :D Ako vrtim igricu i jos neke programe u pozadini koji koriste GPU popijem blue screen, al sam na kraju skontao da je do extended power fancy kabla za GPU... Skinuo njega stavio original ugly version od PSU i sad radi kako treba sve... Dal moguce da i ovo moze da zeza :|
 
Di su zice tu mogu biti problemi :D
 
Sad bre nesto citam, ja teram iz napajanja Thermaltake Thoughpower 1000W jedan PCI 8pin koji se zavesava sa 2x 6+2 Pina.
Kazu kao da treba da koristim dva PCIE kabla da ne valja kad se iz jednog vuku 2x 6+2 :/

Pitanje kolko je sigurno da nakacim 2x PCI-E Kabla i da samo jedan kraj ide u GPU?

1617791217727.png

Edit, ipak je recommended separate cable :/
 
Poslednja izmena:
Pitanje kolko je sigurno da nakacim 2x PCI-E Kabla i da samo jedan kraj ide u GPU?
Zašto ne bi bilo sigurno?
nV ima power balancing za PCIe power pa je bolje dve zasebne grane koristiti
 
Ako budeš nabavljao takve kablove pazi da budu napravljeni po modelu tvog napajanja, pošto nemaju sva isti pinout, može da zadimi :D
 
Ako budeš nabavljao takve kablove pazi da budu napravljeni po modelu tvog napajanja, pošto nemaju sva isti pinout, može da zadimi :D
Imao sam to lepo iskustvo pre god dana, ako mogu da pitam samo.. :)
Koristio sam PCIE kabl od Miksera za Seasonic Focus, posle isto za Platinum, sve priključio, radi.
Posle priključim )odnosno zamenim novo) Corsiar 750w GOLD (računam Seasonic im je OEM, iste rupe pa ću iskoristiti postojeći kabl), priključim...i beli dim ispuni kućište. Preživelo je sve osim PSU i HDD..
Pitanje kako je moguće da je pinout drugačiji ako su rupe iste, mislio sam da su isti konektori imaju iste rupe?
 
Imao sam to lepo iskustvo pre god dana, ako mogu da pitam samo.. :)
Koristio sam PCIE kabl od Miksera za Seasonic Focus, posle isto za Platinum, sve priključio, radi.
Posle priključim )odnosno zamenim novo) Corsiar 750w GOLD (računam Seasonic im je OEM, iste rupe pa ću iskoristiti postojeći kabl), priključim...i beli dim ispuni kućište. Preživelo je sve osim PSU i HDD..
Pitanje kako je moguće da je pinout drugačiji ako su rupe iste, mislio sam da su isti konektori imaju iste rupe?
Isto i mene sad to buni :D Izgleda da moram da se igram sa extenderima, sto mi malko nervira jer mi generalno ne radi trenutni extender a radilo super sa 1080ti. Dal se u medjuvremenu neka zica pokidala ili mozda neka zica izgorela? :| Opet nisam presao nesto drasticno sa 280w na 320w
 
Rupe jesu iste ali unutra layout pinova I debljina žice nije...
Pogrešno si računao, osim nekih modela CWT uglavnom radi za Corsair (za ax1600 imaju takodje posebnog OEM -a)
Takodje između istih modela kod jednog brenda bih obratio pažnju jer je možda došlo do smene generacija - kao naprimer što Corsair koristi gen4 type 4 kablove za dobar deo modela od 2018. Pa na ovamo
 
I vrabci znaju da čak i od istog brand-a različiti modeli napajanja imaju drugačiji pinout. To što konektor ulazi u podnožje ne znači apsolutno ništa. I kada se prave custom sleeved kablovi za napajanje, taj ko pravi te kablove mora da ima tačnu oznaku i pinout šemu za to napajanje. Problem u celoj ovoj priči su ljudi kojima se zadesilo da se pinout sa nekog drugog napajanja poklapa sa onim koje oni imaju i sve to im radi kako treba. Onda dođe neko na forum, postavi pitanje da li mogu da se koriste kablovi sa drugog napajanja, i taj isti čovek kome kablovi sa drugog napajanja rade, posavetuje ovog da slobodno može da uzme kablove sa Seasonic-a i da ih stavi na Corsair jer je njemu uspelo a i "Seasonic=Corsair" a onda beli dim iz kućišta, vatromet, mrtva ploča, grafička...itd.

Ne glupirajte se sa kablovima za napajanje !!!
 
Sad bre nesto citam, ja teram iz napajanja Thermaltake Thoughpower 1000W jedan PCI 8pin koji se zavesava sa 2x 6+2 Pina.
Kazu kao da treba da koristim dva PCIE kabla da ne valja kad se iz jednog vuku 2x 6+2 :/

Pitanje kolko je sigurno da nakacim 2x PCI-E Kabla i da samo jedan kraj ide u GPU?

Pogledajte prilog 303062

Edit, ipak je recommended separate cable :/

Preporucen je odvojen kabl za multi GPU varijante. Vidis da desna slika, koja je obelezena sa standard etiketom koristi samo jedan.
 
Baš me interesuje kojoj će biti ekvivalentna? Nadajmo se da bude tu negde sa običnom 2060 a cena u normalnim uslovima da bude oko 300 evra kod nas (u radnjama).
mobilni 3050 Ti je otprilike u rangu sa (mobilnim?) 2060

prema istom izvoru, 3050 je u stvari oslabljeni 3050 Ti (ovo se odnosi na mobilne varijante)
 
Izašao novi BIOS za Aorus 3070 Master. Resizable BAR radi, oko 30tak FPS-a više u Forza Horizon 4 što nikako nije zanemarljivo. Nikakav dobitak u CyberPunk 2077.
 

Prilozi

  • pci.jpg
    pci.jpg
    208.5 KB · Pregleda: 30
Od kad bios donosi bolji fps u igrama.
Drajveri vise ne sluze nicemu :) ?
 
Kako ne sluze? Kako drugacije da ugusimo orocesor, ako ne sa nVidia driverima?
 
Od kad bios donosi bolji fps u igrama.

Od Nvidia 3xxx serije i AMD 6xxx serije. Kontam da živiš ispod kamena, pa me ovakvo pitanje ni malo ne iznenađuje.

Drajveri vise ne sluze nicemu :) ?
Drajveri su zadnja karika u lancu. Prvo mora BIOS za ploču koji ti omogućava da uključiš resizable bar.

tuf.jpg

Onda je potreban najnoviji BIOS za grafičku (resizable bar je po defaultu isključen na svim 3xxx karticama) koji omogućava kartici da koristi resizable bar.

aorus.jpg

I tek na kraju, potreban je Nvidia drajver koji omogućava da se taj feature iskoristi.

drv.jpg

U nekim igrama je dobitak ogroman. U nekim igrama ga nema, a negde se čak dobijaju i manje performanse. Ali to je problem do igre. Nema sumnje da će ova matora tehnologija pomoći budućim naslovima da se izvuče veći FPS.
 
Od Nvidia 3xxx serije i AMD 6xxx serije. Kontam da živiš ispod kamena, pa me ovakvo pitanje ni malo ne iznenađuje.


Drajveri su zadnja karika u lancu. Prvo mora BIOS za ploču koji ti omogućava da uključiš resizable bar.

Pogledajte prilog 303810

Onda je potreban najnoviji BIOS za grafičku (resizable bar je po defaultu isključen na svim 3xxx karticama) koji omogućava kartici da koristi resizable bar.

Pogledajte prilog 303811

I tek na kraju, potreban je Nvidia drajver koji omogućava da se taj feature iskoristi.

Pogledajte prilog 303813

U nekim igrama je dobitak ogroman. U nekim igrama ga nema, a negde se čak dobijaju i manje performanse. Ali to je problem do igre. Nema sumnje da će ova matora tehnologija pomoći budućim naslovima da se izvuče veći FPS.
Mislim da se salio covek. Jasno je svima zasto je za ovo morao da padne BIOS update. Ipak je osobina koja omogucava "dublju" komunikaciju izmedju procesora i graficke, a nVidia kartice su se pojavile u vreme kad taj feature jos nije bio toliko popularan tako da nisu "predvideli" podrsku za njega.
 
PCI-SIG grupacija je predstavila resizable bar u aprilu 2008 godine. Na nekim matorim serverima se ta tehnologija odavno koristi. Nvidia i AMD nisu imali potrebe za time jer je klasican "uski kanal" završavao posao. Pošto je veličina tekstura u igrama poprilično porasla, a grafički procesori postižu sumanute frame rate-ove u nižim rezolucijama koje se još uvek koriste, klasičan kanal kojim CPU pristupa VRAM-u je postao "usko grlo". Od ove tehnologije će najviše koristi imati oni koji i dalje furaju 1080p rezoluciju sa visokim osvežavanjem. 250hz ili više, i pri tome imaju preko 300fps-a u tim rezolucijama. U višim rezolucijama nema nikakve koristi od ove tehnologije jer je nemoguće postići veliki FPS.

I još jedna stvar. Uzmimo GTX 1080ti za primer. Znam da je GPU discontinued, znam da nema više podrške i smisla, ali, da li postoji ikakva prepreka (osim volje vendora naravno) da se resizable bar implementira i omogući na toj kartici?
 
Od Nvidia 3xxx serije i AMD 6xxx serije. Kontam da živiš ispod kamena, pa me ovakvo pitanje ni malo ne iznenađuje.


Drajveri su zadnja karika u lancu. Prvo mora BIOS za ploču koji ti omogućava da uključiš resizable bar.

Pogledajte prilog 303810

Onda je potreban najnoviji BIOS za grafičku (resizable bar je po defaultu isključen na svim 3xxx karticama) koji omogućava kartici da koristi resizable bar.

Pogledajte prilog 303811

I tek na kraju, potreban je Nvidia drajver koji omogućava da se taj feature iskoristi.

Pogledajte prilog 303813

U nekim igrama je dobitak ogroman. U nekim igrama ga nema, a negde se čak dobijaju i manje performanse. Ali to je problem do igre. Nema sumnje da će ova matora tehnologija pomoći budućim naslovima da se izvuče veći FPS.
Odradio dovde, gde ukljucujem opciju? U Bios-u?
 
Dokle? Ne vidim ništa. Najbolje napiši koja je ploča, koji je procesor, koja je grafička i OS. I šta si tačno uradio do sada. Inače da, resizable bar je u BIOS-u i isključen je po defaultu. Ovako to izgleda kod mene:

rbar.jpg

Ponuđene su optcije ON i OFF. CSM režim mora biti isključen i boot mode mora biti UEFI.
 
Sorry, odradio sam do toga sto si napisao, update bios ploce (Msi z390 gaming edge ac), bios graficke (evga 3080 ftw ultra) - ne pise nigde sta je doneo bios update, win10 64bit. Sledeci korak me je interesovao - znaci treba da ukljucim u biosu ploce.
 
Sorry, odradio sam do toga sto si napisao, update bios ploce (Msi z390 gaming edge ac), bios graficke (evga 3080 ftw ultra) - ne pise nigde sta je doneo bios update, win10 64bit. Sledeci korak me je interesovao - znaci treba da ukljucim u biosu ploce.
Na ovom linku piše da EVGA Precision 1 enabluje resizable bar. Ako si uflešovao poslednji BIOS koji je dostupan u EVGA Precision 1, ostaje ti samo da uključiš resizable bar u BIOS-u ploče i naravno nemoj zaboraviti da instaliraš poslednji Nvidia 466.11 drajver. Ako si sve odradio kako treba, trebalo bi da vidiš ovo u okviru drajvera:


rbar.jpg
 
Manite se bc-a i fiata, nego palite taj resizable bar i dajte neke rezultate. Ja nemam nista od igara, jedino sam u forzi video ogroman dobitak. Ostale igre RDR2 i Cyberpunk nema skoka u performansama.
 
Bas sam gledao neki dan kada ce EVGA da uradi enablement za Rbar i eto ga. Spicio sam sve, pise enabled u PrecX-u, videcu da zavrtim nesto ovih dana. Mada osim CP i RDR2 nemam nista sto moze da napravi load dovoljan... Svakako, bilo koji benefit je dobrodosao, narocito na 144Hz panelu.
 
Nazad
Vrh Dno