Šta je novo?

Monitori i televizori sa katodnom cevi

ASIC

Cenjen
Učlanjen(a)
10.10.2013
Poruke
609
Poena
170
Pre masovne pojave LCD monitora vecina je koristila kao monitore upravo neki od ovih uređaja za koje su mnogi tvrdili da imaju bolji kvalitet slike od tadasnjih LCD monitora. Da li ste ih ikada koristili i koji vam je bio omiljeni model ?

Applevision_750_Display_17%E2%80%9D.jpg
 
Pa pre pojave lcd panela i nismo imali neki izbor svi monitori su bili s katodnom cevi. Koristilo se to jos od spektruma i c64 od monohromatskih pa onda u boji.
Mene licno najvise nervirali tada popularni herkules monitori u zelenoj,zutoj i narandzastoj boji. Crno belo mi vec bila ok kombinacija.
Od novijih monitora se koristilo svasta ali su na mene najbolji utisak ostavili sony trinitron o micubisi katodna cev. Ovaj drugi jos uvek stoji u mojoj blizini u vidu ijama monitora 17".
Zao me da ga bacim ,a radi dan danas savrseno. Cini mi se da kad citak tekst na njemu da mi naocare nisu potrebne........... eto cisto neko zapazanje.
 
Ja sam 2007. Otvorio igraonicu. Neke 2010. Zamenio crt monitore sa lcd. Na 10 računara. Na 4 računara sam još niz godina držao crt zbog kanteraša.
 
@ASIC

Ima nas ovde koje se secamo i "crno-belih" TV-a i mono monitora ( na koje smo 80-ih godina kacili Spektrume,Komodore... ) ,
ali i profi CRT-a od 19 i 21" koji su pre 20-ak godina imali bolje karakteristike od gomile najjeftinijih LCD-a koji su trenutno dostupni.
 
Imao sam EIZO FlexScan F77, iiyama Vision Master 502, Cornerstone p1600, Hansol 730E, Samsung 793DF i 957MB.
Ovo su sve monitori sa Shadow Mask katodnom cevi - jeftiniji modeli koji su relativno kratko trajali, oko 5god kontinualne upotrebe
i nakon toga gube svetlinu, belo se vidi kao sivo itd, jednostavno receno postaju neupotrebljivi.

Izuzetak su modeli sa Slot Mask cevima ali nije ih bilo puno, mislim da je samo LG imao takve monitore.

Te monitore za koje "su mnogi tvrdili da imaju bolji kvalitet slike od tadasnjih LCD monitora" su zapravo high end modeli
sa Trinitron/Diamondtron katodnim cevima kao sto su Sony GDM FW-900 i Mitsubishi Diamond Pro 2070SB i slicno, modeli
koji vecini nisu bili dostupni jer su bili preskupi.
 
Ja sam neki Philips 17" sad skoro izbacio ispred dvorista sa nekim kucistem i neko odneo sve :)
 
Nazad
Vrh Dno