Šta je novo?

Intel Z590 ploče

PR saopštenje... Prateći predstavljanje Intel® Z590 desktop platforme na CES 2021 sajmu, ASUS je najavio novu liniju matičnih ploča serije Z590, koja obuhvata čitav spektar - vrhunske ROG Maximus XIII, ROG Strix sa odličnim performansama, izdržljive TUF Gaming i postojane Prime. Ove matične ploče su dizajnirane da iskoriste puni potencijal Intel® Core™ procesora 11. generacije i imaju poboljšane VRM-ove za brzo i pouzdano isporučivanje energije, zajedno sa poboljšanim VRM i M.2 termičkim rešenjima. Sveobuhvatne mogućnosti za povezivanja uključuju USB 3.2 Gen 2X2 Type-C®, Ethernet do 10 Gb i Intel WiFi 6E. Pored toga, mnoštvo tehnologija koje pokreće veštačka inteligencija (AI) - AI overklokovanje, AI hlađenje, AI umrežavanje i dvosmerno AI uklanjanje šuma - omogućavaju korisnicima da optimizuju svoj sistem uz minimalan napor. Potpuno predstavljanje svake serije biće održano u narednim nedeljama.
ASUS će u ponudi imati široku paletu Intel serije 500 ploča, zasnovanih na H570, B560 i H510 čipsetovima. Više informacija o ovim proizvodima potražite u ASUS Edge Up habu i Informacionom centru za ploče Intel serije 500. Buduća ažuriranja firmvera će omogućiti ASUS matičnim pločama serije 400 da podrže najnovije Core procesore 11. generacije. Ova ažuriranja biće objavljena na stranici o Intel serije 400 proizvodima.


Kako god mene raduje ovaj model :)

ROG-MAXIMUS-XIII-EXTREME-GLACIAL_02.jpg
 
Sta te raduje, druze, preporucena cena... ?
 
Cena ga sigurno raduje, a broj prodatih primeraka ga verovatno neće radovati. :d

Edit. https://forum.benchmark.rs/showthre...i-14-nm-CPU)&p=6295113&viewfull=1#post6295113

ErhDPowWMAE-hiJ.png

Post sa preporučenim cenama, meni je ovo sve otišlo u deebele 3pm... ~380e za ITX, ovu pomenutu tek da ne komentarišem.

Da smo upali iz nekog vremeplova u 2021vu godinu i pločama od 400-500e pa i da se počešem po glavi, možda ima tu nešto da košta toliko, ali ako su Z170 i Z270 ITX koje su već bile lepo napakovane mogle da budu 200-250€, šta je ovde 150-200€ skuplje danas, voleo bih da znam...
 
Poslednja izmena:
ma covek samo reklamira asus kao i uvek...
post je cist spam.
 
Nije toliko problem PR/reklamni deo poruke koliko 'radovanje' ploči od 1500€, barem meni. :)
 
ma covek samo reklamira asus kao i uvek...
post je cist spam.

Ma nemam nikakav problem sa tim, radi za njih i to mu je verovatno u opisu posla.

Poenta je ovome sto je mickeyrs lepo naveo, sve je otislo bestraga. Doduse, on je to jos slikovitije opisao.
Ploca od preko 1500 evra, pobogu... bem ti onoga ko je osmisli i - pre svega - zaceni toliko. Video sam ovaj grafik ranije, on me je prvi naveo na reakciju.
Smatram da je i 500 evra previse za plocu, a ovaj nonsens sa tri puta vecom cifrom je vredjanje.


P.S. Govorim u globalu, odnosi se na kompjuterske delove, kao i mobilne telefone i sta sve jos ne sto je otislo nebu pod oblake sto se tice cenovnih razreda.
Takodje, iz perspektive nekoga ko vec par meseci planira ozbiljan upgrade u vidu 5900X/pripadajuce (ASUS) ploce/32GB brze memorije/RTX 3080/NVME M2 od 1TB. Ozbiljna kolicina novca je potrebna za taj hi-end, kao nikada pre.
 
^ slazem se. ja sam oko nove godine napravio ozbiljniji apgrejd kako ne bih nista dirao duze vreme (10980XE, 64Gb ram, 3080 i asus ploca jer je nudila najvise).
gledajuci trenutne i dolazece cene vec u startu mrtvih platformi koje su ogranicene na maksimalno 8C/16T verujem da sam napravio pametnu odluku u pravo vreme :)
 
Ne znam kako da ne zvucim "ZLO" ali jeste vi primetili da niste vise ne kosta kao pre 2-3 godine? Ne samo delovi za kompove, kad krenes da kupis AUTO, STAN, ..........
Jednostavno inflacija je HAOS ili smo mi bas postali ovce za sisanje svi globalno...
 
^ slazem se. ja sam oko nove godine napravio ozbiljniji apgrejd kako ne bih nista dirao duze vreme (10980XE, 64Gb ram, 3080 i asus ploca jer je nudila najvise).
gledajuci trenutne i dolazece cene vec u startu mrtvih platformi koje su ogranicene na maksimalno 8C/16T verujem da sam napravio pametnu odluku u pravo vreme :)

I meni se cini da jesi, narocito sa obzirom kako se odvija situacija sa najnovijim cedom Intelove desktop porodice. Mozda ti je samo tih 64GB rama tezak overkill... ili pak ozbiljan zalog za buducnost :D
Ozbiljna masina, u svakom slucaju.


@ isnogood:
Mislim da je i jedno i drugo... mada sam skloniji da poverujem pre u drugi scenario. Dokle god su ljudi spremni da placaju 1000-1500-2000€ ili cak i vise za GPU, nekad i duplo vise od MSRP cene (ili pak 1516€ za ovu plocu koju pominjasmo), pre ce biti da je potonje.
Ali da, u pravu si. Sve je otislo dodjavola.
 
Ne znam kako da ne zvucim "ZLO" ali jeste vi primetili da niste vise ne kosta kao pre 2-3 godine? Ne samo delovi za kompove, kad krenes da kupis AUTO, STAN, ..........
Jednostavno inflacija je HAOS ili smo mi bas postali ovce za sisanje svi globalno...

Cena stampanja triliona (!!!) dolara i evra godisnje bez pokrica.
 
PR saopštenje... Prateći predstavljanje Intel® Z590 desktop platforme na CES 2021 sajmu, ASUS je najavio novu liniju matičnih ploča serije Z590, koja obuhvata čitav spektar - vrhunske ROG Maximus XIII, ROG Strix sa odličnim performansama, izdržljive TUF Gaming i postojane Prime. Ove matične ploče su dizajnirane da iskoriste puni potencijal Intel® Core™ procesora 11. generacije i imaju poboljšane VRM-ove za brzo i pouzdano isporučivanje energije, zajedno sa poboljšanim VRM i M.2 termičkim rešenjima. Sveobuhvatne mogućnosti za povezivanja uključuju USB 3.2 Gen 2X2 Type-C®, Ethernet do 10 Gb i Intel WiFi 6E. Pored toga, mnoštvo tehnologija koje pokreće veštačka inteligencija (AI) - AI overklokovanje, AI hlađenje, AI umrežavanje i dvosmerno AI uklanjanje šuma - omogućavaju korisnicima da optimizuju svoj sistem uz minimalan napor. Potpuno predstavljanje svake serije biće održano u narednim nedeljama.
ASUS će u ponudi imati široku paletu Intel serije 500 ploča, zasnovanih na H570, B560 i H510 čipsetovima. Više informacija o ovim proizvodima potražite u ASUS Edge Up habu i Informacionom centru za ploče Intel serije 500. Buduća ažuriranja firmvera će omogućiti ASUS matičnim pločama serije 400 da podrže najnovije Core procesore 11. generacije. Ova ažuriranja biće objavljena na stranici o Intel serije 400 proizvodima.


Kako god mene raduje ovaj model :)

Pogledajte prilog 296004

I mene bi radovao taj model ako će mi ga neko pokloniti. :d
"Sreća" da Prime A nema previše naduvanu cijenu.
 
Ko ce kupovati Z590 po ovim cenama ako i na nizem (b560?) cipsetu bude omogucen XMP?
 
Ma nemam nikakav problem sa tim, radi za njih i to mu je verovatno u opisu posla.

Poenta je ovome sto je mickeyrs lepo naveo, sve je otislo bestraga. Doduse, on je to jos slikovitije opisao.
Ploca od preko 1500 evra, pobogu... bem ti onoga ko je osmisli i - pre svega - zaceni toliko. Video sam ovaj grafik ranije, on me je prvi naveo na reakciju.
Smatram da je i 500 evra previse za plocu, a ovaj nonsens sa tri puta vecom cifrom je vredjanje.


P.S. Govorim u globalu, odnosi se na kompjuterske delove, kao i mobilne telefone i sta sve jos ne sto je otislo nebu pod oblake sto se tice cenovnih razreda.
Takodje, iz perspektive nekoga ko vec par meseci planira ozbiljan upgrade u vidu 5900X/pripadajuce (ASUS) ploce/32GB brze memorije/RTX 3080/NVME M2 od 1TB. Ozbiljna kolicina novca je potrebna za taj hi-end, kao nikada pre.

Vidi nije mi u opisu posla, pogotovo ne da smaram ljude ovde, postavih post nakon dve godine, i iskopirah pr koji sadrži neke informacije, koje bi možda nekome bile korisne. Takođe, bez da se uvrediš, zabole me za to šta ti misliš, iskren da budem još jednom. Ploči se radujem, jer ide na Custom loop build za takmičenje koje sledi, a to za vodne sisteme, zaboravio si odavno kako se pakuju, a verovatno ni "e" od entuzijazma nije ostalo, pa ti je preostalo samo bez razloga da ser.... Još jednom "sportska" opaska.

Vodeno hlađenje koje će se koristiri za takmičenje sa ovom pločom je skuplje od te ploče, gde je onda logika te priče? Još jednom vodeno će biti skuplje od ploče. Drugo, ova ploča ima mono blok koji iz EKWB-a ne bi izašao u prodaju bez min 300e... Kako god, svaka roba ima svog kupca, i što hejtovati nešto što ne možeš da priuštiš. Ima i drugih modela koji nisu namenjeni teškim entuzijastima, i uvek je tako bilo. Najbolje grafe su koštale pre par godina i do 800e, a sad koštaju i preko 2200e, ali to se ne spominje. Sve je otišlo gore... ne samo ploče. I to je poneta.

Još jednom ovaj model je top of the top iz ROG familije i kupovaće je samo oni koji budu to i želeli, tj. top of the top.
 
Poslednja izmena:
Vidi nije mi u opisu posla, pogotovo ne da smaram ljude ovde, postavih post nakon dve godine, i iskopirah pr koji sadrži neke informacije, koje bi možda nekome bile korisne. Takođe, bez da se uvrediš, zabole me za to šta ti misliš, iskren da budem još jednom. Ploči se radujem, jer ide na Custom loop build za takmičenje koje sledi, a to za vodne sisteme, zaboravio si odavno kako se pakuju, a verovatno ni "e" od entuzijazma nije ostalo, pa ti je preostalo samo bez razloga da ser.... Još jednom "sportska" opaska.
Nisam smatrao da je "smaranje" to sto si okacio malo PR-a, rekoh vec, ne smeta mi to ni najmanje. Smeta mi cena ploce, na to sam se i osvrnuo svojim inicijalnim postom. Smatram da je nebulozna.

Neka te zabole, tvoje pravo, ne vredjam se. Sto se pak entuzijazma tice, tu je, ni blizu kao nekada kada smo se druzili i tim povodom... ali ima ga i dalje. Medjutim, zdrav razum je ipak taj koji prevladava. Na to vec dolazi i inat.
I da - sa jedne strane, ne vidim kakve veze ima entuzijazam sa apsolutno nenormalnom cenom ploce od preko 1500 evra... dok sa druge strane, niti smatram da ser*m, niti da je - to narocito - bez razloga. Naprotiv, bas postoji razlog.

Vodeno hlađenje koje će se koristiri za takmičenje sa ovom pločom je skuplje od te ploče, gde je onda logika te priče? Još jednom vodeno će biti skuplje od ploče. Drugo, ova ploča ima mono blok koji iz EKWB-a ne bi izašao u prodaju bez min 300e...
Ne razumem... o kakvoj logici ti sad pricas? Navodis da je neko vodeno hladjenje skuplje od ploce?
Pa...? Jel' to opravdava ovu cenu? Ili je samo nebulozno i to, da neko vodeno - kakvo god da je - skuplje od ploce koja kosta preko 1500 evra?

U redu, EK-ov monoblok na toj ploci kosta bar 300 evra, kazes... sta to znaci, da ostatak ploce vredi svih 1200 evra i kusur? Pa od cega je ta ploca napravljena, od zlata? Platine? Nekog materijala koji jos nije vidjen u periodnom sistemu elemenata?
Kako god, svaka roba ima svog kupca, i što hejtovati nešto što ne možeš da priuštiš. Ima i drugih modela koji nisu namenjeni teškim entuzijastima, i uvek je tako bilo. Najbolje grafe su koštale pre par godina i do 800e, a sad koštaju i preko 2200e, ali to se ne spominje. Sve je otišlo gore... ne samo ploče. I to je poneta.
Promasio si sustinu sasvim, odnosno uopste nisi procitao post koji si citirao.
Da si procitao, uvideo bi par stvari u istom koje u potpunosti obesmisljavaju ovih par recenica iz poslednjeg quote-a.
 
EslHpoJVEAAAOjw.jpg
 
 
 
Neke cene za platformu koja neće trajati ni pola godine: (samim tim, ne znam ko će kupovati nešto što će trajati pola godine, po ovim cenama)

EuZacN7UUAA59j9.jpg
 
Ako je neko ranije kupovao Z ploču kod Intela da bi poterao Ram na većim frekvencijama sada neće morati, bar ne više u slučaju kupovine nekog i5 procesora za kojeg je Z ploča bila bespotrebna (ako nije "K"). Koliko sam video sada i obične "B" ploče teraju na 3200 MHz. Alelujaaa :giggle:
 
Mali korak za Intel, ali veliki za čovečanstvo.
white teeth troll GIF
 
Planirao sam da kupim tuf z490 ,ali ispostavilo se da su ladno imali tuf z590 a cena skoro ista i tako, cool ploca.

 
Posle ovoga, ono kilovatno hlađenje od pre nekoliko godina, ne izgleda tako loše:

 
Nazad
Vrh Dno