Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

A da li će macos na novom porcesoru i dalje moći da se obogati piratskim aplikacijama? Nije da to koristim, ne ne ne
 
AnandTech je uradio jedan tekst o M1, ako nekog zanima:
https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive
posebno su zanimljiva poređenja A14 sa top Intel i AMD procesorima
perf-trajectory_575px.png
 
Verovatno će u 16 i 14(nadam mu se) biti M1X ili tako nešto.

Ne bih da budem beta tester za ove nove, ali 14 ako izađe, kupujem sigurno.

8gb rama cene 200 dolara [emoji16]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nemojte se zaletati, sacekajte malo da vidimo kakve su perfomanse, temperature, potencijalni problemi. Nadam se da ce cena ostati ok. Cena za ram je suluda, ajd da je 100 dolara da se upgrade, 200 je presmesno, takodje i storage... Ali sta cemo... :D
 
Kod Apple-a je to oduvek bilo tako, ne znam šta je čudno sad odjednom.
 
Nisam Apple Fanboy, čak sam više PC Master Race nego Apple Fanboy. Ali po meni, ako je i deo od ovoga što su pokazali tačan (a samo je početak prelaska na ARM), Mac računari su budućnost, i tu nema greške...
 
I ja sam neko ko koristi windows laptop, ali razvalili su ovim procesorom...sad samo cekamo temperature, performanse i duzinu baterije :)
 
I ja sam neko ko koristi windows laptop, ali razvalili su ovim procesorom...sad samo cekamo temperature, performanse i duzinu baterije :)

Ma najviše treba da se čeka optimizacija softvera. To može da potraje i ozbiljno dugo... Adobe ne može da isprati Intel, AMD i nVidiu sa optimizacijom, samo im je još ovo falilo...
 
Zamisli tek manje firme i timove, ako Adobe i Autodesk nisu sposobni da optmiziju svoje programe za nove platforme (Hardware i OS)

Evo ne znam šta će biti. Kapiram da će Final Cut i Logic da rade maestralno, a ostalo će neki duži vremenski period biti katastrofa. A i to što kažeš, na primer Arnold Renderer još uvek ne podržava AMD grafičke karte za GPU rendering, kao i dosta drugih renderera, kada će na red doći Apple, pitaj Boga...
 
Je li neko video negde vesti za vsc i druge programske alate, vezano za prelazak na M1?

Virtualizacija (docker)?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nisam Apple Fanboy, čak sam više PC Master Race nego Apple Fanboy. Ali po meni, ako je i deo od ovoga što su pokazali tačan (a samo je početak prelaska na ARM), Mac računari su budućnost, i tu nema greške...

A zamisli nas malo starije koji jos 80ih gledamo kako ARM unistava x86 i onda nekako x86 ostaje jedini na trzistu, pa skoro kao da su to uradili korupcijom i prevarom :D

Ja ovo cekam skoro 30 godina, ovo je pocetak kraja tech mafije.
 
A zamisli nas malo starije koji jos 80ih gledamo kako ARM unistava x86 i onda nekako x86 ostaje jedini na trzistu, pa skoro kao da su to uradili korupcijom i prevarom :D

Ja ovo cekam skoro 30 godina, ovo je pocetak kraja tech mafije.

Ja sam zbog ovoga presrećan iskreno. Samo mi generalno iz cele priče nije jasna jedna stvar. Da li će u budućnosti (skorijoj ili daljoj) kroz M1 ili neku sledeću reviziju M2 ili M3 Apple uvek imati integrisanu grafičku kartu, ili će ići na neko drugo rešenje. nVidia je kupila ARM, pa je možda i to neki put kojim se ide.
 
Ide se na sve veću integraciju, to je očigledno.
Pretpostavljam da će u nekoj doglednoj budućnosti ceo ekosistem biti potpuno integrisan.
Ostaće sa strane izvor energije (PSU ili baterija) i hlađenje, eventualno storage, sve ostalo ide pod jedan krov.
 
Nemojte se zaletati, sacekajte malo da vidimo kakve su perfomanse, temperature, potencijalni problemi. Nadam se da ce cena ostati ok. Cena za ram je suluda, ajd da je 100 dolara da se upgrade, 200 je presmesno, takodje i storage... Ali sta cemo... :D

RAM je deo M1 cipa (ako ne gresim) dakle nije samo zamena obicnog modula vecim ili dodavanje jos jednog modula.
 
Ljudi razmišljaju na "PC način", što nema blage veze sa ovim što je izbacio Apple.
Ovo je potpuno nov način razvoja hardvera i mogu da se kladim da će mnogi proizvođači pokušati da prekopiraju ovo što je začeo Apple.
Živi bili pa videli, ali u principu tako je bilo uvek kad je Apple izbacio nešto drugačije.
 
Ljudi razmišljaju na "PC način", što nema blage veze sa ovim što je izbacio Apple.
Ovo je potpuno nov način razvoja hardvera i mogu da se kladim da će mnogi proizvođači pokušati da prekopiraju ovo što je začeo Apple.
Živi bili pa videli, ali u principu tako je bilo uvek kad je Apple izbacio nešto drugačije.

Ili se ovaj novi Apple način više uklapa u Apple politiku koja je protiv "right to repair"...
 
Članak čiji si link postavio upravo potvrđuje da je Apple postavio odličnu strategiju, čiji je cilj sada postao očigledan: Potpuna kontrola nad svojim proizvodom, uz superiorne performanse.
Intel je odavno na nizbrdici, ovo će ga samo dodatno pogurati.
 
Čekat da Windows izbaci ARM pa preko njega pokretati x86.
Malo gimnastike ali će da radi...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ovaj prelazak je itekako bitan da bi i MS bio nateran da predje na ARM kako treba, ovo do sad je smesno, sta je MS uradio sa Surface Pro X, potpuno nebuloza, kupci nisu cak i beta testeri ko u slucaju M1 vec alfa testeri, i pri tome placaju bezobraznu visoku cenu za to. Da je cena za Pro X bila ko za Go 2 pa jos da prodje, ali jok osnovni model 1150dolara?!?
 
Poslednja izmena:
Prva razlika je što Apple sam dizajnira i čip i OS, dok MS zavisi od Qualcomm-a. Pri čemu je Apple pravi ubedljivo najbolji ARM čip. Takođe, MS za Windows pravi samo Office paket (od bitnih programa), dok Apple sam pravi sve što prosečnom korisiku treba od apliaktivnog softvera. I nekim naprednim. Takođe, Apple je omogućio pokretanje iOS aplikacija na OS X-u, što značajno povećava broj dostupnih programa (pre svega tablet verzija).

Windows i PC žive zbog svoje x86 kompatibilnosti. Dokle god ne budu postojala podjednako dobra rešenja na ARM-u, mnogi korisnici neće imati razloga da napuste tradicionalne PC uređaje. Džabe meni baterija od 20h ako sa tim računarom ne mogu da radim svoj posao bar podjednako efikasno. A to je trenutno slučaj sa mnogim zanimanjima i programima.

Sve je stvar kompromisa. Tj. moraš da balansiraš izmeu široke podrške i veće efikasnosti. Za većinu profesionalaca je ovo prvo bitnije. Za većinu prosečnih korisnika je ovo drugo bitnije. Ja u svojoj okolini viđam sve više ljudi koji nemaju ili jedva da koriste PC. Telefon, konzola i Smart TV su im dovoljni za sve. S druge strane, svako ko kod kuće koristi PC, posebno desktop, zavisi od x86 aplikativnog softvera. Ja očekujem da ARM uzme dobar deo PC tržišta u narednih 10-ak godina (OS X, Chrome OS, Windows ARM, Linux ARM), pre svega među nezahtevnim korisnicima (web, office, multimedia). Ali takođe mislim da će tradicionalni x86 programi (CAD, AAA igre, razvojni alati, compute, virtualizacija....) daleko bolje raditi na x86 procesorima i sistemima. Zanimljiva vremena su svakako pred nama i očekivano je da opet Apple predvodi (r)evoluciju.
 
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Ja sam se vratio na katalinu.... jednostavno ne mogu da izdrzim toliko bele boje pogotovo u safariju...

Sve me ovo podseca na belilo windowsa 10 :)

Ps. Htedoh reci dzaba arma i prelaska na njega ako upropaste OS kao sto je MS uradio sa Win8...

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja bih najviše voleo da se Adobe-u pojavi neki tamo ko Intelu "AMD", i da ih izbaci iz ovog monopolističkog rent to work ušuškanog blagostanja u kome se nalaze. Oni će po meni definitivno biti glavni kamen spoticanja prelaska mnogih ljudi koji od računara žive i zarađuju da pređu na Apple Silicon. Pa Adobe i dan danas ne može da isprati tri proizvođača i da optimizuje softver, samo im fali još jedan.

Ajde imaš opciju FCP ili DaVinci za video, ali nemaš neku alternativu za After. Imaš Affinity Designer i Photo i Publisher kao zamenu za Illustrator, Photoshop i Indesign, ali oni ne sarađuju dobro ni sa FCP i DaVinci-jem. I onda pokapiraš da je Adobe jako teško izbaciti iz koloseka zbog integracije, mada se iskreno nadam tome. Počeo je da ih boli Q za korisnike. Po neki put mi je žao ovih 52 dolara što plaćam mesečno, bolje da sam dao u dobrotvorne svrhe... Po Adobe forumima ima otvorenih tema za bagove koje nisu popravili od 2019-e.
 
Ja bih najviše voleo da se Adobe-u pojavi neki tamo ko Intelu "AMD", i da ih izbaci iz ovog monopolističkog rent to work ušuškanog blagostanja u kome se nalaze. Oni će po meni definitivno biti glavni kamen spoticanja prelaska mnogih ljudi koji od računara žive i zarađuju da pređu na Apple Silicon. Pa Adobe i dan danas ne može da isprati tri proizvođača i da optimizuje softver, samo im fali još jedan.

Ajde imaš opciju FCP ili DaVinci za video, ali nemaš neku alternativu za After. Imaš Affinity Designer i Photo i Publisher kao zamenu za Illustrator, Photoshop i Indesign, ali oni ne sarađuju dobro ni sa FCP i DaVinci-jem. I onda pokapiraš da je Adobe jako teško izbaciti iz koloseka zbog integracije, mada se iskreno nadam tome. Počeo je da ih boli Q za korisnike. Po neki put mi je žao ovih 52 dolara što plaćam mesečno, bolje da sam dao u dobrotvorne svrhe... Po Adobe forumima ima otvorenih tema za bagove koje nisu popravili od 2019-e.

Linus je vrlo dobro objasnio zasto se drzi Adobe-a, a i tu izmedju redova mozes zakljuciti zasto ce dugo vremena trebati da se pojavi ozbiljna konkurencija Adobe-u:
https://www.youtube.com/watch?v=L9VysWRHPdI&ab_channel=LinusTechTips

Cisto poredjenja radi, 3D CAD osnovni + Data Management licenca = 10k evra po korisniku up front + svake godine po 2k evra po korisniku. 3D CAD osnovni + CAM mid level + Data Management licenca = ~15k evra po korisniku up front + 5k evra po korisniku godisnje. Ove godisnje troskove mozes da ne placas, ali onda nema novijih verzija i support-a. Zahteva Quadro grafike za optimalne performanse, sto iziskuje dodatne troskove.

Adobe full paket sa svim aplikacijama = 636 $ godisnje. Nema nikakvih specificnih tehnickih zahteva.

Kad vidis ove cifre zapitas se kako se Adobe-u isplati da radi sa tako niskim cenama, mada te niske cene uspevaju da odrze zbog znacajno vece baze klijenata... Situacija sa bug-ovima je ista i kod jednih i kod drugih.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je daleko veći broj ljudi koji koristi softver za audio/video/photo/design nego za profi CAD, tj. CAx (i još sa PDM i PLM softverom). Pri tom postoje i mnogo jeftinije varijante. Zapravo Autodesk veoma povoljan u poređenju sa ostalima (Dassault, Creo, Siemens...). A postoje i jeftinije, odlične alternative, sa trajnim licencama (Alibre, BricsCAD, Ares...). Videćemo šta će biti sa CAD softverom sada. Autodek verovatno ima resurse za pristojan port, Dassault takođe. Možda i Bricsys (vlasink je Hexagon). Ali nisam siguran za ostale, male igrače (Gräbert, FreeCAD, itd...)

Ali je skoro ista situacija i sa Autodesk alatima kao i sa Adobe programima. Po mom mišljenju, to su dve najgore softverske kompanije na svetu. Bar kada je aplikativni softver u pitanju. Videćemo kako će i jedni i drugi odraditi ovu tranziciju, imajući u vidu da Autodek još ni za Win 10 nije optmizovao sve kako treba, posebno kad je rad sa više monitora u pitanju
 
Poslednja izmena:
Ljudi razmišljaju na "PC način", što nema blage veze sa ovim što je izbacio Apple.
Ovo je potpuno nov način razvoja hardvera i mogu da se kladim da će mnogi proizvođači pokušati da prekopiraju ovo što je začeo Apple.
Živi bili pa videli, ali u principu tako je bilo uvek kad je Apple izbacio nešto drugačije.

Pa ako pravi ili radi sa GB podataka, sa ovim output-om danas mora da bude dostupna veća količina RAM-a za rad, zar ne?
 
Videćemo kako će sistem da barata sa 16GB, ali ne verujem da ga nisu isprobali pre lansiranja.
 
Nazad
Vrh Dno