Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

18k je baš mnogo za boost, do skoro bio 14k...

Uglavnom, preskupo. 100e je neka mera, sad su baš preterali... Dok uzmeš daljinski izađe kao pola Sparka a Spark je 10x bolji po svemu :) Razmišljao sam se da uzmem klincu Tello, ali posle kontam daću 150e za nešto što je obična igračkica, što nije ni prići nečemu što sam već imao. Besmisleno mi je to, imam Syma X5C i X11 sa kojima je sasvim dovoljno zanimljivo leteti.

Imao sam svojevremeno Phantom 3 Advanced, I pre god dana Sparka fly more sa daljincem. Pa to je mašina spremna za sve. Nije igračka a dovoljno mali da drugi misle da jeste. Funkcionalno kao i mnooogo veći Phantom. Jedino nisam imao vremena da se zezam sa njim koliko sam mislio i prodao sam ga...

BTW, Sparka teško olupaš o drvo sa svim njegovim zaštitama. Naravno, možeš, ali to je toliko stabilno i pametno da je sablasno.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, naše radnje su vratile cenu na 18.999 što je apsolutno bezobrazna cena. Mene je Spark izašao toliko i još 15€ za FV modul kad stigne.

I onih 13k (14K - poeni sa G kartice) što sam dao za Tello Boost je bilo ajde da razmislim, ali ne žalim.

Međutim, ne mislim da su Spark i skuplji dronovi dobri za početnike. Jeste da ima forward senzor, (Mini nema ni to), ali sa strane i pozadi nema, a u početku je najgore dok ukapiraš kako je okrenut dron i kuda ide, Ako ga lupiš negde velika je šansa da zezneš gimbal, a imaš po oglasima dronova koji su u super stanju, samo im ne radi gimbal/kamerica i sl. :)

Uzmeš za prvi dron neki Visuo, Symu, ili na kraju i Tello ako ga nađeš za normalni novac, ima ih po oglasima do 100€ sa više baterija i sl.

Pa kad se uvežbaš, pređi na ono što te zanima i što budžet dozvoljava, a ovo baciš na oglase, izgubio si max. 10-20€ u transakciji. Možda neko i ukapira da ga ne zanimaju dronovi ili nema vremena, pa nije potrošio previše para.

Sad kad imas i visuo i tello da li vrede dodati jos novca i kupiti tello?

I da ispravim odgovor od juče, nisam znao da su radnje vratile "regularne" cene. Za 18.999 za Boost - ne, ne bih rekao da vredi.
 
Poslednja izmena:
Inače, kamera u Visou (model XS809S-H-W-G, dakle 2MP, ne ona 0.3MP) definitivno služi samo za FPV, ništa više.

Evo poređenje sa Tellom:

Visuo:
Visuo.jpg

Tello:
Tello.jpg

Tello sređena (samo urađen auto-adjust u Capture One, dakle 5s utrošenog vremena):
Tello-sredjena.jpg
 
"Za prvi dron ne bih davao toliko para"

Sasvim pogrešno. Pare date na dronove bez GPS su bačene pare, za one sa istim, nisu, sam će da se vrati kući.

Ako se usput poželi i neka slika, video ? Za dron bez gimbala, date pare su bačene pare.

Probao sve, davno. Grešio. Stvarno ne vidim svrhu drona koji će samo da leti. I dobro, šta sada ? Leti i ? Dron koji ima lošu kameru ? Čemu ? Minimum je dron sa GPS i gimbalom. Tačka. :)

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
"Za prvi dron ne bih davao toliko para"

Sasvim pogrešno. Pare date na dronove bez GPS su bačene pare, za one sa istim, nisu, sam će da se vrati kući.

Ako se usput poželi i neka slika, video ? Za dron bez gimbala, date pare su bačene pare.

Probao sve, davno. Grešio. Stvarno ne vidim svrhu drona koji će samo da leti. I dobro, šta sada ? Leti i ? Dron koji ima lošu kameru ? Čemu ? Minimum je dron sa GPS i gimbalom. Tačka. :)

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Koji je minimalni budzet za dron sa GPS i gimbalom?
 
Stvarno ne vidim svrhu drona koji će samo da leti. I dobro, šta sada ? Leti i ? Dron koji ima lošu kameru ? Čemu ? Minimum je dron sa GPS i gimbalom. Tačka. :)

Trkaš se sa njim, provlačiš ga oko drveća i kroz prepreke, daš deci da se igraju i ne brineš ... Zabavljaš. Rasturiš ga, vidiš šta može, moduješ mu antene, igraš se. Imaš mnoge komponente da DIY dronove, open source komponente koje služe da naučiš nešto o elektronici i mehanici dronova.

Imaš gomile racing i acrobatics dronova koji nemaju gimbale ili kamere uopšte.

Ili je jedina poenta danas kačiti slike po FB i IG?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Tačno. Može sve to ali o tome onda pišeš u drugoj temi koja se ne zove "...snimanje iz vazduha"

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Svakako, Tello je preskup za ono što nudi, tu nema dileme :) Još ako treba uzeti daljinac, jer realno nije baš za dete da vozi na telefonu - eto cene s 3 baterije od skoro 200e. Mašala.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Ne znam :) I mene zanima :D evo sad gledam Mavic Mini. 3axis gimbal, duplo duže vreme letenja od Sparka i daljinac odmah dolazi sa njim za 380e nov :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Nije moj oglas i ne znam čoveka, bude često takvih oglasa koga zanima Tello, imate trenutno na KP Tello sa punjačem, 2 baterije i torbicom za 10K.
 
Poslednja izmena:
Dron je super stvar samo je problem vreme i mesto za letenje i snimanje
Evo ja imam air jedva koriscen i sada sam ga oglasio za prodaju [emoji17]
 
Kakva je situacija sa Mavic Mini i registrovanjem drona kod nas? Mislim, dal utiče na to masa od 249g?

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
zapravo nije losa ideja uzeti neki malo jeftiniji dron za zezanje... ja sam kao prvi dron kupio dji mavic pro platinum, i nekako mi se cini preveliki... jedini razlog zbog kog sam uzeo njega, a ne neki spark ili nesto manje je domet. 7km. naravno da to nije 7km nego je 2km. ali kapiram da kada je ovima definisan 2km oni ne mogu ni toliko, sa mavic pro bar tih 2 mogu da letim da se ne tripujem da ce da se prekine signal.
 
zapravo nije losa ideja uzeti neki malo jeftiniji dron za zezanje... ja sam kao prvi dron kupio dji mavic pro platinum, i nekako mi se cini preveliki... jedini razlog zbog kog sam uzeo njega, a ne neki spark ili nesto manje je domet. 7km. naravno da to nije 7km nego je 2km. ali kapiram da kada je ovima definisan 2km oni ne mogu ni toliko, sa mavic pro bar tih 2 mogu da letim da se ne tripujem da ce da se prekine signal.
Mogu oni daleko više od deklarisanog, zavisi pre svega od okruženja, Mavic air sa neuporedivo slabijim signalom sam terao na 4km na otvorenom. Da bi Air otišao na 4km mora se prebaciti na FCC fabrički su svi za evropu CE koji je znatno slabiji od FCC.

Mavic Pro 2 teram u gusto naseljenom 1.5-2km max na CE baksuzni DJI je zeznuo sve nas u evropi da ne možemo MP2 na FCC da prebacimo, na otvorenom inače i sa CE ide lagano 4km MP2.

Svakako FCC meni nije bitan zbog distance već jer je jači i stabilniji signal u gusto naseljenim predelima.

Svako sa Mavic Air / spark neka pogleda malo na YT da prebace na FCC biće vam bolje iskustvo mislim da i MP može na FCC samo MP2/zoom ne može a vrv će moći i MM na FCC.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
wow, ovo je bas koristan info. moram da proverim da li mogu ovog mog mucenika da prebacim na fcc, distanca i stabilan signal su mi prilicno bitni...

ima ih sa pokvarenim gimbalom i kamerom kazete? uzeo bih takav jedan za zezanje. samo onda ne mozes da ga vozis daleko, samo koliko vidis. spark je najbolji za to :d

edit: da li znate koji kontroler od ovih novijih moze da se koristi za mavic pro platinum? uzasno me nervira sto ne mogu da se skinu palice za analog, viri ko antene, ne mogu lepo da ga spakujem nikako
 
Poslednja izmena:
Sa FCC domet Sparka meni bio preko 2km :) Jedino je zeznuto što mu kratko traje baterija, pa otprilike odeš toliko i odmah nazad :D Za sada mi je Mavic Mini baš dobar izbor. Videćemo :)

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
mavic mini je super. bas zbog toga sto je jeftin. ja sam ovaj pro platio pa pozlatio -.-
 
Da li neko zna gde kod nas kupiti bateriju za parrot bebop (prva verzija)?
 
Koja baterija dodatna za TELLO da se kupi, nasao sam dve verzije:
CP.PT.00000213.02
CP.PT.00000213.01

Ne znam da li postoje neke razlike?

I koliko vremena mogu da ocekujem od 1 baterije?
 
Vreme leta zavisi od toga u kom modu letiš, da li kačiš nešto na drona, da li imaš štitnike (prop guards) ili ne. Na Tellu konkretno štitinici dosta ubijaju potisak, vreme leta je oko 10-11 minuta sa i oko 12-13 minuta bez štitnika.

CP.PT.00000213.01 i CP.PT.00000213.02 su samo oznake u nabavci, na kutiji ne piše nigde ta oznaka, specifikacija je identična.

Inače na baterijama koje su mi došle uz Tello ne piše nigde datum proizvodnje, dok na onim koje sam nabavio odvojeno je odštampan datum proizvodnje na samoj bateriji, iako su sve specifikacije iste.
 
Razlika može biti recimo u pakovanju, jedna je npr. blister a druga u kartonskoj kutiji isl, ne verujem da ima razlike u kapacitetu isl.
 
Od 15. februara je na snazi novi Pravilnik o bespilotnim vazduhoplovima, koliko sam ovlaš pogledao, vlasnicima manjih dronova (MTOM do 0,9kg) je dosta olakšano "legalno" letenje i nije potrebna dozvola niti alokacija prostora ako ne lete na visinama preko 100m, na udaljenosti manjoj od 500m, ako ne lete iznad ljudi ili blizu ljudi, aerodroma, i u tim slučajevima nije potreban upis u evidenciju, polaganje, alokacija vazdušnog prostora, kao ni osiguranje.
Za detalje bolje da sačekamo nekog od kolega pravnika sa dronom da razjasni :)
 
nije quadcopter, ali je zanimljivo koricenje lte-a :)
zanimljivo kako je fluidan i stabilan video iako ovo cudo nema gimbal.

 
Pa opet je problem u " iznad ljudi i blizini ljudi " Na livadi možeš i sada i sa težim. Ja davno kada sam polagao, reče mi lik tamo da će se menjati pravilnik, nadamo se samo da neće izmišljati neku novu toplu vodu nego prepisati iz normalnijih država kako to funkcioniše. U svakom slučaju, Mavic Mini je jedno malo čudo od 249 grama.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Hteo da dodam ali isteklo vreme. Ovo sa 4G je ludo. Genijalno, jednostavno. Čudo. Kada smo pokupili milione ovih dronova sa tamo nekim kontrolerima, sada ćemo da ih bacimo i da kupujemo ove sa novim. A kladim se da su to znali kada su nam prodavali ove. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Šta će nam doneti tek 5G. Nije čudo što su toliko protiv nje. Na primer, za početak, propast kablovskih operatera. Šta reći o onima koji kupuju za naše pare kablovske operatere u njihov sumrak za naše novce ali to je već politika...

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
s obzirom da je klincu sutra rodjendan morao je da padne tello boost :D ni u ludilu ne bih dao pare koje trenutno traze, tako da sam uspeo da nadjem na kp nesto sto mi odgovara. mislim da mi je 2 baterije dosta, tako da ce mozda uskoro biti baterija i punjac za 3 baterije na prodaju, videcemo :D porucio sam xiaomi extender a mozda nateram nekoga da za rodjendan uzme i daljinac :)

da li je neko koristio TelloFPV aplikaciju? Ovo sto sam video na YT deluje sjajno.
 
Nazad
Vrh Dno