Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

povecali mi danas na moj zahtev up na 8 ali speedtest i dalje pokazuje 2mbps... da ih cimam opet ili da sacekam da se samo sredi...?

Sent from Galaxy S8

Imaš IPTV sigurno, ako je tako imaš softverski limit. Cimaj ih da ti srede to.
 
50/8Mbps VDSL je odličan - baš stabilniji od kablovskog DOCSIS neta, ali i on ima jednu boljku:

Pre 15min nestalo struje na kratko, došla, ali VDSL ne radi jer očigledno ulica pored (gde je istureni stepen) idalje trenutno nema struje.
Pogledajte prilog 251446

Ovo se ne dešava previše često, ali bar jednom mesečno. Ovo se dešava i kući (od kako sam sa ADSL-a prešao na VDSL) i u kancelariji (isto od prelaska sa ADSL-a na VDSL). Ne radi mi ni fiksni.
Pogledajte prilog 251447

Izuzev ovih problema sa prekidima (kad nema struje kod isturenog stepena), internet je baš kvalitetan, uvek je max protok nisam primetio padove, stabilno radi i DL i UL, baš nemam zamerki (ping oko 4ms - fast profil). Jitter manji od 1ms. Posle optike, naj stabilniji.
Nema VDSL kao takav tu boljku, nego si ti daleko od same centrale pa su ti odradili u blizini IS na koji si sad prikacen pa kad nestane struje nemas net.
To je do nacina realizacije vdsl-a ima taj nacin a ima i nacun da direktno iz centrale imas net kad si blizu same centrale kao ja moj vdsl je od same centrale jer sam blizu iste pa nema ni potrebe za IS da bi mogao da imam vdsl brzine.
Evo meni nikada nije nestala struja i net radi savrseno, tako da nije to do same tehnologije ili nacina prenosa neta, vec do razdaljine.
Sve ostalo se slazem sa tvojom konstatacijom.
 
Ljudi nema veze dal i koliko ima IPTV uredjaja.....
Nije dobro konfigurisan port i to je to.

Sent from my Note 8
 
Moja pretpostavka je da dosta VDSL korisnika koriste VDSL preko isturenih stepena. Ne kažem da je to mana same tehnologije već načina realizacije od strane Telekoma Srbije.

Inače bez isturenog stepena sam u kancelariji na 1.4km (sa isturenim stepenom oko 200m). Kod kuće sam bez isturenog stepena oko 2km daleko od centrale, a sa isturenim stepenom, 300m.
 
Ako je brzina koja piše kao status za VDSL vezu 8192kbps onda je port konfigurisan. Moja pretpostavka je da kao što je download limitiran na 50Mbps softverski (iako je port na preko 50Mbps), tako je i upload softverski limitiran (pa iako sam VDSL jeste na 8Mbps upload) internet radi sa 2Mbps uploada.
 
Meni je neka logika bila da se u centrali namesta brzina i ostali parametri, a da modem svaki put kad se ukljuci/restartuje "povlaci" podatke.

Nezavisno port i modem se podese.
Softverski limit je nesto trece za IPTVevce.
 
Poslednja izmena:
Pre desetak dana smo u selu dobili novu telefonsku centralu a ja novu fiksnu telefonsku liniju i Net 50 na probu na 2 meseca. Ovo su parametri:

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 8191/66559 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 40688/160300 kbps
Noise Margin(Up/Down) 29.8/25.4 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/2.7 dB
Output Power(Up/Down) -9.6/13.6 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 277/3019
Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
INP(Up/Down) 4/4.2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/1
FEC Errors(Up/Down) 580/6351
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 166 h 21 min 23 s

Bune me ove greške koje pokazuje (FEC Errors(Up/Down) 580/6351) pa bih hteo da to neko stručan pogleda i prokomentariše i objasni mi kakve su to greške u pitanju. Internet mi radi dobro ali mi se čini da bi trebalo da još brže otvara stranice. Da li je ping od 22 ms u redu? brzina dowloada je 48-49 Mbps a uploada 7,5-7,7 Mbps.
 
Pre desetak dana smo u selu dobili novu telefonsku centralu a ja novu fiksnu telefonsku liniju i Net 50 na probu na 2 meseca. Ovo su parametri:

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 8191/66559 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 40688/160300 kbps
Noise Margin(Up/Down) 29.8/25.4 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/2.7 dB
Output Power(Up/Down) -9.6/13.6 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 277/3019
Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
INP(Up/Down) 4/4.2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/1
FEC Errors(Up/Down) 580/6351
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 166 h 21 min 23 s

Bune me ove greške koje pokazuje (FEC Errors(Up/Down) 580/6351) pa bih hteo da to neko stručan pogleda i prokomentariše i objasni mi kakve su to greške u pitanju. Internet mi radi dobro ali mi se čini da bi trebalo da još brže otvara stranice. Da li je ping od 22 ms u redu? brzina dowloada je 48-49 Mbps a uploada 7,5-7,7 Mbps.

Trazi da te prebace na Fast profil i stranice ce ti se jos brze otvarati. Ignorisi greske ako ti Internet ne puca.
 
Internet veza je stabilna samo mi odjasni od koga tačno da tražim da me prebace na Fast profil i gde se to radi?
 
0800/100100 pa na internet podrsku i tamo trazi njima da te stave na fast.
Nemoj da te bune te greske to je ok, ako ti sve radi kako treba a veza ne puca.
 
A kako ti se čini ping? Nije li mnogo 22 ms? Kod nekih vidim da je manji. Jel Attainable Rate pokazuje maksimalnu brzinu koja na mojoj liniji može da se postigne?
 
Malo je veci meni je na fastu bilo 4-5 ms, sad 15ms kad su me prebacili na interleaved.
 
Verovatno imas i IPTV cim je na 66/8 podesen modem, sto znaci nece te pomeriti na Fast profile.
Normalno je 22ms otprilike tada.

Inace imas najbolju paricu, ako se ne varam, koju smo videli, cak 160/40 attainable ;) To koliko je to tacno nije bas bitno, poredimo sa pricom iz istih modema ;)
 
Kod interleaved je uobicajeno da ping bude 14 ili 15 a na fast profilu 4 ili 5 ms :)

Mozda ima IPTV i onda odmah postave interleaved profil :)
 
Verovatno imas i IPTV cim je na 66/8 podesen modem, sto znaci nece te pomeriti na Fast profile.
Normalno je 22ms otprilike tada.

Inace imas najbolju paricu, ako se ne varam, koju smo videli, cak 160/40 attainable ;) To koliko je to tacno nije bas bitno, poredimo sa pricom iz istih modema ;)

Jeste uzeo sam i televiziju na probu ali je još nisam priključio. Razmišljam da je vratim pošto i onako ne bi gledao ništa osim "Arena". Do centrale je doveden optički kabal a i blizu sam (oko 150 metara) pa je i zbog toga parica dobra. Potvrdili su mi iz Telekoma kad su proveravali da može brzina i do 150 Mbps.
 
Nema to veze sa paricom, trazi da te stave na fast profil i to je to.
Download ce ti biti oko 42mb ali i ping zato oko 6-8ms.
Pretpostavljam da ti nisu menjali telefonski kabl do kuce i zbog toga su greske ali to ne treba da te brine kad sve radi kao sat

Sent from my Note 8
 
Nema to veze sa paricom, trazi da te stave na fast profil i to je to.
Download ce ti biti oko 42mb ali i ping zato oko 6-8ms.
Pretpostavljam da ti nisu menjali telefonski kabl do kuce i zbog toga su greske ali to ne treba da te brine kad sve radi kao sat

Sent from my Note 8

Nov je i kabal do kuće pošto je novi priključak u pitanju ali je nastavljan na dva mesta pa neznam kako su povezali jer su ovi iz Telekoma aljkavi. Za sad ne mogu da tražim Fast profil zbog IPTV-a. Zašto se download smanjuje na 42 Mbps kad se pređe na Fast profil?
 
Ping ti zavisi od servera tako da ti taj test nije merodavan.
Ljudi MIT je da ne moze fast profil i IPTV, mozes da stavis koji hoces ali je potrebno malo urgirati zato sto oni po defaultu stave interleaved profil za korisnike sa televizijom kako im ne bi ometali protok interneta.
42 ces imsti zato sto je fast profil na 50mb a iptv ti oduzima 8mb i to je to.
Pozovi i zatrazi da te prebace na fast i resen problem

Sent from my Note 8
 
Ping ti zavisi od servera tako da ti taj test nije merodavan.
Ljudi MIT je da ne moze fast profil i IPTV, mozes da stavis koji hoces ali je potrebno malo urgirati zato sto oni po defaultu stave interleaved profil za korisnike sa televizijom kako im ne bi ometali protok interneta.
42 ces imsti zato sto je fast profil na 50mb a iptv ti oduzima 8mb i to je to.
Pozovi i zatrazi da te prebace na fast i resen problem

Sent from my Note 8

Na koji način najbolje da proverim ping?
 
Sad je prilično lako naći server koji je uvek blizu korisnika (cloudflare DNS). Mada to svakako nije kod telekoma u mreži. I treba oduzeti par milisekundi od ovog rezultata.

Ukoliko koristis windows na svom racunaru pritisnes START(win) + R na tastaturi i kucas cmd. Kad se otvori jedan crn prozor, kucas:
ping 1.1.1.1

Dobices nesto ovako:

Pinging 1.1.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=9ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127

Ping statistics for 1.1.1.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 8ms, Maximum = 9ms, Average = 8ms


I gledas "time" frednosti.
 
Sad je prilično lako naći server koji je uvek blizu korisnika (cloudflare DNS). Mada to svakako nije kod telekoma u mreži. I treba oduzeti par milisekundi od ovog rezultata.

Ukoliko koristis windows na svom racunaru pritisnes START(win) + R na tastaturi i kucas cmd. Kad se otvori jedan crn prozor, kucas:
ping 1.1.1.1

Dobices nesto ovako:

Pinging 1.1.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=9ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=8ms TTL=127

Ping statistics for 1.1.1.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 8ms, Maximum = 9ms, Average = 8ms


I gledas "time" frednosti.
Evo kako je kod mene. Čija je ovo adresa 1.1.1.1?
Screenshot_6.png
 
Naravno da je mit da ne moze fast profil kad se ima iptv. Ja imam iptv i fast profil
 
Evo fast profil sa 2 STB kako izgleda.I sve radi odlično.Ping je 5.1.jpg
 
Nazad
Vrh Dno