Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Midea Mission MOB03-12HFN1-QRD0GW/MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW(B)

Ako si iscitao temu onda znas sve sto se dosad o njoj pisalo .. Za otprilike taj novac imas za uzeti i GREE GWH12QB-K3DNA5D LOMO regular ..
 
Da li unutrasnja jedinica inverter klime treba da bude 50cm ispod plafona? To mi sad kaze majstor a deluje mi bas nisko, inace danas mi stigla ASYG 12 LUCA
 
Uobičajeno je rastojanje između klime i plafona od 5 cm do 20 cm, u zavisnosti od modela i mogućnosti montaže. Stavi je na 17 cm da je lakše čistiš i to je to :)
 
Poslednja izmena:
Midea Mission MOB03-12HFN1-QRD0GW/MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW(B)

Ako si iscitao temu onda znas sve sto se dosad o njoj pisalo .. Za otprilike taj novac imas za uzeti i GREE GWH12QB-K3DNA5D LOMO regular ..

Jesam čitao, ali nisam baš pročitao svih 6000 postova pohvatao sam samo da treba da bude MOB3 za 12-cu. :) Znači ovo nije ta nema (B). Video sam i tu Gree GWH12QB-K3DNA4D, 12000btu Lomo Inverter WiFi ako je to ta, nisam samo pitao je l imaju na stanju to je taj cenovni rang. Šta je pametnije od te dve, ja jedino što vidim da ova gree im opseg od -15, a midea -20 i da gree ima ugrađen wi fi?
 
Da li unutrasnja jedinica inverter klime treba da bude 50cm ispod plafona? To mi sad kaze majstor a deluje mi bas nisko, inace danas mi stigla ASYG 12 LUCA
Nije toliko bitno koliko je od plafona plafon moze biti i na 320 cm nego koliko je od poda.
Ako klima sluzi za grejanje pozeljno je da donja ivica ne ide iznad 220 cm.
Ako sluzi uglavnom za hladjenje sto je vislje tim bolje.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Fujitsu 12LU sa podignutim prednjim panelom ima oko 34cm , bez njega 28cm otprilike ako gledam najnizu tacku , moja je postavljena tako da ima nekih 16cm do plafona i kad je upaljena i podigne se panel ostane od panela do plafona 10cm .. Kako je ovo LU i podize se prednji panel onda trebas imati i to u vidu , zato je kod mene do plafona tih 10cm + 6cm = 16 , kad se podigne panel i opet mi ostane 10cm ..

theemp

Niko ti ne moze reci kakva je ta Gree LOMO , za Midea Mission 12 trenutno stoji prica da klima dobro greje , da dobro modulira ali kad ugasi kompresor desava se ono sto ne bi trebalo , ventilator unutrasnje jedinice i dalje radi nekih 30 sec i tek onda ga ugasi pa to napravi osecaj da duva hladno iako ona vrti unutrasni vazduh , nekome smeta a nekome ne . Gree bi trebalo da je sasvim OK ako vec nemas para da se ocepis za Fujitsu ASYG 12LLCE ili LLCC - 58 - 60k sto ti je ustvari i bestbuy do 60k .. Ako se odlucis za Gree Lomo gledaj da bude regular a ne economic model ..
 
To mi rekao u fazonu da ne bi toplota otisla gore, da je bolje da pozicija bude malo niza, mada 50cm od plafona je bas nisko, jos nije klima postavljena... A i bas cu izmeriti kolika je visina od poda do plafona u stanu
 
Poslednja izmena:
Pa koliko ti je visok plafon , ako je 3m onda ima logike da bude postavljena nesto nize ..
 
Najvece gubitke imam na losa stakla na kojima je popustio vakum i na plafonu ali to cu sve da radim. U planu je PVC i spustanje plafona preko leta.


Na prozorima imam troslojna stakla ali cisto sumnjam da su punjena argonom. Zato cu naleto da zamenim ta stakla sa niskoemisionim staklom i da su napunjena argonom. Sto se tice plafona kod mene je na 12 - 14 sm spusten plafon sa gipsanim plocama. Hocu pored toga da zalepim izolaciju, sta mi preporucujete dali da zalepim cetvorku grafitni stiropor ili trojku stiridur? Na sajtovima gledam kakva je toplotna propustljivost i nema da fali, na: https://www.emajstor.hr/clanak/5/stiropor_ili_stirodur nadjem podatak da stiropor ima provodljivost l = 0,035 do 0,04 W/mK. A stiridur l = 0,025 do 0,033 W/mK i obradujem se ko kuce jer vidim sta mi je bolje. Kad cvrc, na: http://energetska-efikasnost.rs/austrotherm-xps-30-stirodur koeficijent toplotne provodljivosti(λ):0,035 W/mK (za d = od 20mm do 60mm).Sta sad uzeti?

Danas stigla klima, izolacija i bakarne cevi, slikacu i postaviti slike.
 
Poslednja izmena:
A sto nisi mineralnu vunu stavio uspod gipsa? Ja cu to da radim. PVC sa troslojnim staklima, argon, 4 godisnja doba... Za sve pare radim.
Stirodur i stiropor nemoj na plafon, ima tendencija da se odlepi i padne.
 
Odlepi se kad "majstori" rade. Ide prvo podloga i da se dobro osusi pa onda se lepi i naravno obavezno tipla. Drugar koji je meni radio ima radove od pre 10-15 god, nista nije mrdnulo. A njegov rodjak sto je radio je svasta ispucalo i otpalo jer je "majstor".
Na temu, dzabe klimu stavljas nize, toplota opet ide gore. Spustanje kao sto je zoxor uradio je zato sto klima bolje reaguje kada je nize jer na 3 metra visine bude i po 2-3c razlike koja se povecava ako je spoljna niza ili je losa izolacija. Dole je uvek hladnije mada ako vam je hladno, povecate temperaturu ;)
 
@ nexteen

Ne mogu sad trenutno da dodam još para za taj fujitsu kontam i sam da je bolje rešenje, ali sam ove godine sređivao skoro ceo sprat evo sad sad ovih dana završavam kuhinju i dnevnu i to mi je maksimum koji mogu da navučem znači za mideu ili gree. Mislim da je to ipak malo bolje nego da uzmem vox ili vivax za manje od 40 k.

Sad sam bio ponovo do emmi-ja da pokupim neki hdd i imaju u magacinu i tu Gree e sad koja je razlika između economic i regular? Oni u prodavnici ne znaju pretpostavljam da je regular ova što si ti napisao GWH12QB-K3DNA5D a economic GWH12QB-K3DNA4D što sam ja napisao. E sad ovim stučnjacima na sajtu stoji sa brojem 4 u naslovu, a 5 u karakteristikama. Moram sad da uporedim natenane nju i mideu.
 
Ne znam zasto moderatori ne odobravaju moje poruke, pa cu pokusati jos jednom svima da odgovorim.

@zoxor
Ja se ne bavim ugradnjom ni prodajom klimatizacije.

@SerijeSync
@zdjilas ti je odgovorio

@Luksi
Ukoliko se tvoje pitanje odnosi na RAC sisteme (split/inverter), odgovor je ne. Cela grana mora biti istog precnika, onog koji je proizvodjac predvideo.

@Xepoj87
Ja i dalje tvrdim je ja za tu duzinu ta cena. Tata te verovatno nije lagao, jer je verovatno instalaciju nabavljao kao fizicko lice u maloprodajnim objektima u duzini koja je njemu potrebna. Solidan montazer ni u jednom trenutku nije bez najmanje 100 metara bakarnih cevi i bez dovoljne kolicine ostalih pratecih delova. Nista ja nisam morao da "provaljujem", tacno znam kakve pumpe se koriste i kolike su njihove mogucnosti.

Konkretno osporite nesto, nemojte tek tako da me proglasavate za "strucnjaka". Ne dozvolite da dovodim ljude koji ce ovo procitati u zabludu. Svrha foruma i jeste rasprava, kako bi se doslo do izvesnih saznanja. Vidim da je vama cilj da omalovazite moje pisanje, a ne da to argumentovano osporite. Valjda treba da se trudimo da onima koji hoce nesto da saznaju, omogucimo da saznaju prave informacije. Kao sto kaze veliki pisac "Lud je samo onaj cija se ludost razlikuje od ludoscu vecine", tako ovde ispada da ja pisem gluposti.

Nije lako nauciti one koji su postali ucitelji drugima, a ni oni nisu dovoljno nauceni.

Pa evo, posto si mi prijavio post i dobio sam prvu opomenu na forumu, koja ne znam ni cemu sluzi, jer i ako odavno registrovan, ovde sam od relativno skoro aktivan, pa da ti odgovorim kulturno, bez omalovazavanja.

Tata mi je vlasnik servisa bele tehnike vec 20-25 godina, a pre toga bio sef servisa u Obod i Minel firmama. Imao je i do 20 radnika, a sada je u penziji i smanjio je na 2, cisto da ne sedi kod kuce. Tokom svog zivota, njegov servis je ugradio ne znam ni ja koliko hiljada klima, pored jos vise popravljenih, rasklopljenih i sklopljenih frizidera, zamrzivaca, rashladnih vitrina i hladnjaca.

Jedan od najboljih prijatelja mu je vlasnik jedne od najvecih veleprodaja u zemlji, sa kojim je on trebao istu zajedno da otvori, ali uz rizik cele ustedjevine, nakon toga sto je dobio otkaz, jer su te 2 firme propale, sto kao neko sa takvim iskustvom, sigurno znas.
Tako da te cene koje on dobija nisu maloprodajne.
Lepo je sto si upucen u cene i opremu svih nasih servisera, ali odmah da kazem da je to apsolutna neistina, da ne kazem laz.

Da li su tebe lagali, pa ti nenamerno nas ili namerno, da bi se istakao strucnjakom, ne znam stvarno.
Opet, voleo bih da znam odakle ti te informacije o nasim serviserima i cene ugradnje.

Dakle, mozda taj neko ko ti je to pricao, radi sa nekim sklj delovima(ili ti radis negde gde se to prodaje), pa zaista kosta toliko, ali sam ja rekao realnu cenu kvalitetne instalacije.

Samo moj cale ima 10 vakumica koje su mu ostale i nijedna nije ispod 1000e.
A on vec duze vreme nije neki ozbiljan servis.
Set kljuceva je 300e, a ti pricas nebuloze da u Srbiji majstori idu sa vakumicama od po 150e, 200e i da niko ne moze uraditi pravilno vakumiranje...kada sam caleta pitao, on mi je rekao da ne zna ni da postoji po tim cenama, bilo kakva.

Takodje je besmislica da cevi klime ne smeju da se vare, to sam prvi put od tebe cuo, a ako ti je znanje iz manual-a klime, gde pise da treba montirati sa holanderima, ne znam sta da ti kazem. Treba samo variti sa zastitnim gasom(za bakar se i ne koristi azot, nego neke druge mesavine gasova, ali moze i azotom, pa nisam to hteo sa iznosim ovde, bzvz da unosim zbrku oko gluposti i nebitne sitnice) iz vec mnogo puta pominjanih razloga.
Jasno ti je da je i jeftinije montirati sa holanderima i daleko prostije, pa se opet cimaju ljudi sa varenjem? A ti razmisli zasto.
Dalelo od toga da je varenje obavezno i da je lose ugraditi sa holanderima, samo je oravilno varenje bolje i dugotrajnije.

Naravno, ostaje da mi ti kazes odakle potice to tvoje ogromno znanje o ovoj tematici i da mi kazes to sto ti znas: "kakve tacno pumpe u Srbiji koriste svi serviseri i koje su njihove mogucnosti".

I jako lepo moderiranje od strane moderatora, da dobijem opomenu zbog onog posta, a sta se ivde sve pricalo i koliko su se ljudi medjusobno prozivali, pa nista.
No, posto sam ovde iz razbibrige, nije ni da me nesto pogadja, vise obzervacija.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
@ tesla

Grafitni, stirodur se stavlja u retkim slucejevima iznutra samo gde postoji ventilacija.
Samo da znas da je grafitni meksi od obicnog stiropora i da je nezgodniji za ugradnju.

Ako ces stiropor moraces da pikujes plafon ili da stavljas tiplove.
 
@ Kurajber

Upravu si, krastavac kad citam na brzinu.
 
Odlepi se kad "majstori" rade. Ide prvo podloga i da se dobro osusi pa onda se lepi i naravno obavezno tipla. Drugar koji je meni radio ima radove od pre 10-15 god, nista nije mrdnulo. A njegov rodjak sto je radio je svasta ispucalo i otpalo jer je "majstor".


Ja sam lepio stiropor na gipsanim plocama sa gletericom koja ima ( ako tako moze da se kaze ) cesalj. Cela povrsina ploce je presvucena sa tankim rebrastim slojem lepka i tako svaka ploca zalepljena na gisane ploce plafona. Kad sam zavrsio sa lepljenjem od tankog aluminijuma pravio sam podloske velicine 15x15mm i sa zavrtnjem za gips svaku plocu na 5 tacaka ( krajevi i sredina ) pricvrstio. Do sada je proslo 7 godina, sve besprekorno stoji.


Zao mi je sto se nisam setio kad su mi majstori postavljali gipsane ploce na spustenom plafonu, ne postavih mineralnu ili kamenu vunu.
 
Odlepi se kad "majstori" rade. Ide prvo podloga i da se dobro osusi pa onda se lepi i naravno obavezno tipla. Drugar koji je meni radio ima radove od pre 10-15 god, nista nije mrdnulo. A njegov rodjak sto je radio je svasta ispucalo i otpalo jer je "majstor".
Na temu, dzabe klimu stavljas nize, toplota opet ide gore. Spustanje kao sto je zoxor uradio je zato sto klima bolje reaguje kada je nize jer na 3 metra visine bude i po 2-3c razlike koja se povecava ako je spoljna niza ili je losa izolacija. Dole je uvek hladnije mada ako vam je hladno, povecate temperaturu ;)
Veruj ima efekta niza klima.
Parapetne u.j. su mama za grejanje mislim na one modele koji mogu da duvaju iz donjeg otvora kao ta pec.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Jedno pitanje za sve koji se greju na klime.. kada luftirate prostoriju da li iskljucujete klimu?
 
Super ako to drzi. Ali cisto sumnjam da srafovi drze ne znam sta jer sraf mozes i rukom da iscupas. Tu je sreca kod tebe jer se lepak drzi za gips kako treba. Ako je gletovano ili bojeno onda je problem jer se lepak drzi za to a ne za plocu i onda hoce da popusti. Jos gore je na plafonu koji je davno gletovan i gde ima ko zna koliko slojeva boje. Tako se i za zidova odvaja bez obzira sto je tiplovano. Te povrsine moraju da se pikuju ako se sve drzi ili da se guli, pa onda primer i udri.
Radio sam i moleraj, radio sam i gips... Kod sebe tek moram da radim.

@Akter Ne iskljucujem nista. Ostavim 5 minuta i to je to. Nema potrebe da se gasi.
 
Odlicno, zovem te kad budem letos radio kao glavnog majstora. Ja cu da ti spremim materijal i ladno pivce a ti radis...
 
Jedno pitanje za sve koji se greju na klime.. kada luftirate prostoriju da li iskljucujete klimu?
Meni je stalno prozor otvoren na kip, sada cak i sirom, sa komarnikom.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
@херој87 Hvala na odgovoru to sam i pretpostavljao samo sam hteo da potvrdim.

Imao sam problem sa "majstorom za klime" koji mi je na pitanje da li može da montira klimu po uputstvu koje je dao proizvođač,rekao da on to nikada ne gleda.
Pa je umesto cevi 9,5mm doneo 12mm.
Posle ovoga sam sam rekao da ne možemo da nastavimo sa instalacijom klime.

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
I jako lepo moderiranje od strane moderatora, da dobijem opomenu zbog onog posta, a sta se ivde sve pricalo i koliko su se ljudi medjusobno prozivali, pa nista.
No, posto sam ovde iz razbibrige, nije ni da me nesto pogadja, vise obzervacija.

Evo opet prozivas coveka bez argumenta. Niko te nije prijavio vec se tema sada mnogo strozije nadgleda i takav nacin pisanja nece biti tolerisan.
Dobices opet ako budes nastavio sa takvim pisanjem, kao i ostali koji su takodje dobili iste.
Evo, sad si lepo napisao post i svima je jasno zasto sumnjas i sve extra.
A za komentarisanje moderiranja imas PM te tamo komentarisi sta te muci, javno nije preporucljivo jer ima mnogo strozih od mene.
 
Super ako to drzi. Ali cisto sumnjam da srafovi drze ne znam sta jer sraf mozes i rukom da iscupas. Tu je sreca kod tebe jer se lepak drzi za gips kako treba. Ako je gletovano ili bojeno onda je problem jer se lepak drzi za to a ne za plocu i onda hoce da popusti. Jos gore je na plafonu koji je davno gletovan i gde ima ko zna koliko slojeva boje.

Zato postoji podloga koju sam pomenuo, plave je boje, ne znam tacno kako se zove. Prvo se osmirgla zid ako je glatka povrsina da moze da upije pa se onda premaze i ostavi dan-dva. To ulazi do maltera i vezuje se, dobijate jace vezivanje lepka za povrsinu. Par kapi sto je kapnulo na plocice sam sa nitrom skidao, jako je ubi boze.
 
Parapetne su skuplje

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno