Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šoljice za kafu. Okrnjene dve tacne. Sve je to odlično bilo upakovano u svoje fabričke kutije koje lepo drže pojedinačne šolje i tacne, a kutije su bile ušuškane u kuglice stiropora, a na pakovanju je velikim slovima pisalo Fragile. Ne mogu da krivim prodavca, ko zna kako su to bacali prilikom transporta.
 
Imam pitanje i ne mogu citam celu temu.
Vec par puta mi stize da platim 360 din na neke sitnice iz kine sa ebay-a koje kostaju oko 2 dolara. (valjda pdv 210, 100 carina i uplatnica 50)

Meni nije normalno da placam vise nego za ceo proizvod+shipping.
U prvom postu pise da se i zalba naplacuje. Nema smisla. Jel ima zakonskog osnova da se i zalba naplacuje?
Sta ja tu mogu da uradim i kome da se zalim da platim pravi iznos pdv-a?

Carinu svakako ne bi trebalo da ti naplate za robu ispod 50 evra. Jesi li siguran da su ti naplatili carinu a ne otvaranje paketa i PDV?
 
Carinu svakako ne bi trebalo da ti naplate za robu ispod 50 evra. Jesi li siguran da su ti naplatili carinu a ne otvaranje paketa i PDV?
Da, tako nesto, otvaranje na carini 100din.
Jel se tu nesto moze uraditi? Pdv na ono sto sam kupio bi trebao biti 40din.
 
Šoljice za kafu. Okrnjene dve tacne. Sve je to odlično bilo upakovano u svoje fabričke kutije koje lepo drže pojedinačne šolje i tacne, a kutije su bile ušuškane u kuglice stiropora, a na pakovanju je velikim slovima pisalo Fragile. Ne mogu da krivim prodavca, ko zna kako su to bacali prilikom transporta.

Samo da se javim da sam kontaktirao prodavca i da je ispao fer i razuman. Dogovorili smo se da vratim dve slomljene tacne a da će ih on zameniti novim i refundirati poštarinu.
 
Imam pitanje i ne mogu citam celu temu.
Vec par puta mi stize da platim 360 din na neke sitnice iz kine sa ebay-a koje kostaju oko 2 dolara. (valjda pdv 210, 100 carina i uplatnica 50)

Meni nije normalno da placam vise nego za ceo proizvod+shipping.
U prvom postu pise da se i zalba naplacuje. Nema smisla. Jel ima zakonskog osnova da se i zalba naplacuje?
Sta ja tu mogu da uradim i kome da se zalim da platim pravi iznos pdv-a?

Зависи колико често те "ситнице" наручујеш и који је обим пријема пошиљки у току месеца и колико тих ситница има у пакету. Што се тиче плаћања жалбе то је законски регулисано,назив документа је "Закон о републичким административним таксама", што се тиче жалби можеш да покушаш или тражиш објашњење тј. мишљење надлежне царинарнице о твом проблему, а какав ће исход бити тек можеш сазнати на следећем пријему пошиљке и цариника, као и временске прогнозе, породичних проблема и томе слично...

И једна јако битна ставка: Царина је један велики рулет, сутра можеш наручити телефон од 500еур и да прође без икаквих дажбина, следећи пакет могу да те одеру са свим порезима и слично. И још нешто (а писао сам о томе) могу да те цимају кроз разне законске и подзаконске акте ако желе да иду до краја (атести, сертификати, фитофармација, инспекција, санитарна) мислим то је баналан пример али само кажем колико далеко могу да оду ако се баш заинате.

Отварање пошиљки које дођу у Србију ради "Пошта Србије", а не царина. Пошта (особа која ради на пакетима) даје на увид царинику пристиглу пошиљку, а који даље пише извештај и процењује да ли треба или не, да иде на даљи поступак, после пошта лепо то затвори, прелепи своју траку и наплати своје трошкове.

Ако те баш занима шта се све наплаћује у Републици Србији, документ "Тарифе републичких административних такси", имаш 73 странице....
 
Poslednja izmena:
Зависи колико често те "ситнице" наручујеш и који је обим пријема пошиљки у току месеца и колико тих ситница има у пакету. Што се тиче плаћања жалбе то је законски регулисано,назив документа је "Закон о републичким административним таксама", што се тиче жалби можеш да покушаш или тражиш објашњење тј. мишљење надлежне царинарнице о твом проблему, а какав ће исход бити тек можеш сазнати на следећем пријему пошиљке и цариника, као и временске прогнозе, породичних проблема и томе слично...

И једна јако битна ставка: Царина је један велики рулет, сутра можеш наручити телефон од 500еур и да прође без икаквих дажбина, следећи пакет могу да те одеру са свим порезима и слично. И још нешто (а писао сам о томе) могу да те цимају кроз разне законске и подзаконске акте ако желе да иду до краја (атести, сертификати, фитофармација, инспекција, санитарна) мислим то је баналан пример али само кажем колико далеко могу да оду ако се баш заинате.

Отварање пошиљки које дођу у Србију ради "Пошта Србије", а не царина. Пошта (особа која ради на пакетима) даје на увид царинику пристиглу пошиљку, а који даље пише извештај и процењује да ли треба или не, да иде на даљи поступак, после пошта лепо то затвори, прелепи своју траку и наплати своје трошкове.

Ако те баш занима шта се све наплаћује у Републици Србији, документ "Тарифе републичких административних такси", имаш 73 странице....

Znaci ne moze puno da se uradi. Uglavnom porucujem neke jeftine stvari koje mi nisu odmah potrebne, sve odvojeni paketi, malih dimenzija.
Tipa mozda ce mi nekad trebati ovaj gumeni drzac za telefon kosta samo dolar aj uzecu. Al kad onda ovi traze jos 360 onda necu ni da ga preuzimam iz poste.

Зависи колико често те "ситнице" наручујеш
Jel oni negde zabeleze koliko i sta porucujem pa onda krenu da mi vise naplacuju sto porucujem puno? Posto nisam porucivao vec godinu dana a sad sam odjednom porucio gomilu sitnica.
 
Poslednja izmena:
Ako je NS u pitanju onda da, u BG prolaze lokomotive pa nikom nista :)
 
@ sasamsa

Ukoliko te ne mrzi i(li) imas malo vise slobodnog vremena u nekom trenutku, predlazem da iscitas ovo. To je stranica koja me je do sad ubedljivo najvise zabavila, a i informativna je. Verujem da posle toga neces imati previse dodatnih pitanja. Ni ti, ni ja, ni bilo ko.

http://www.carina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/postanskeposiljke.aspx

Sto se tice tvog pitanja, da budem precizniji, rekao bih da oni - barem je u teoriji tako naznaceno - zaista vode racuna o broju paketa - do neke mere, sto i naglasavaju u jednom delu gde se akcentuju POVREMENE posiljke... Znaci, nema da se preteruje. Nadalje, ono sto si prethodno pitao - u vezi sa taksom za zalbe i ostalim, moj ti je dobronamerni savet da ili platis to sto traze ili batalis rabotu ako nalazis da je neisplativo. Ja sam odavno maksimalno proredio narudzbine tj. od uvodjenja PDV-a. Odonda samo jedan DVD sa nekim najlepsim golovima, zamenski laser za PS3 i termalna pasta+tecnosti za uklanjanje iste. Za nekoliko godina. Sistem me je pobedio, preciznije, ne zelim da im placam nista sto je nepotrebno, niti da rizikujem njihovu odokativnu ili procenu u skladu s cenama na domacem trzistu, odavno nerealnim.
 
Poslednja izmena:
Da li se carina u CG i dalje ne naplaćuje ukoliko je vrednost posiljke ispod 150€? I šta se dešava ako je vrednost pošiljke nešto viša, tipa 160-170€, ima li neko iskustva?
 
Evo update: stigao je danas paket koji je carina preuzela 12. maja ali drugi paket (telefon) koji je stigao istog dana još nije stigao.
 
I meni je stigao danas paketic koji je pristigao na carinu 20.05 a paket koji je pristigao 12.5 jos nije.Prvi je manje velicine dok je drugi i veci i tezi.
 
Ljudi, kada pisete da vam je stigao paket, molim vas napomenite da li je carinjen ili ne. Cisto da ne dolazi do zabune.
 
Ja predlazem i molim administratore da ako su voljni otvore jedan poseban podforum gde bi smo mogli da razmenjujemo svoja iskustva sto se tice dazbina na narudzbe tipa sta je ko narucio koliko je platio tamo koliko je platio porez i carinu i dazbine kod nas sa linkom ili slikom!

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Tu nazalost ne postoji nista sto bi predstavljalo pravilo. U zavisnosti od zagusenja, doba godine i astroloskih parametara, moze da se dogodi da, recimo, nas cetvoro naruci isti predmet pod istim uslovima i da jedan ne plati nista, drugi plati PDV i otvaranje paketa, treci carinu prema stvarnoj vrednosti porudzbine, a cetvrti carinu prema procenjenoj vrednosti.
 
Ja predlazem i molim administratore da ako su voljni otvore jedan poseban podforum gde bi smo mogli da razmenjujemo svoja iskustva sto se tice dazbina na narudzbe tipa sta je ko narucio koliko je platio tamo koliko je platio porez i carinu i dazbine kod nas sa linkom ili slikom!

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
Ceo podforum da bi pricali o delu jedne teme ?
Jel si mislio na posebnu temu, a ne na podforum ?
 
Da da na posebnu temu moguce da sam pogresio!Kontam ljudi bi znali okvirno koliko bi ih izasli troskovi kad stigne roba!

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Mislim da ne treba posebna tema o carini kad se već ova tako zove. Samo bi trebalo uvesti eventualno neka pravila izražavanja (kao sa serijama i filmovima npr) gde bi sw taksativno navodilo:
Koji grad (carina) je u pitanju,
Kad je paket prispeo,
Kad je otpremljen, vrednost paketa,
Ukoliko je carinjen, navesti iznose osnovice, PDV-a, carine, troškova,
... I sve ostale relevantne činjenice. Time bi postigli da sama tema bude preglednija i da jednim postom iznesemo bar 90% informacija koje bi pomogle drugom.

Ko je šta naručio uglavnom se može postovati u temama za to (AliExpress, sajtovi koji šalju robu u Srbiju i ostale teme)...
 
Mislim da ne treba posebna tema o carini kad se već ova tako zove. Samo bi trebalo uvesti eventualno neka pravila izražavanja (kao sa serijama i filmovima npr) gde bi sw taksativno navodilo:
Koji grad (carina) je u pitanju,
Kad je paket prispeo,
Kad je otpremljen, vrednost paketa,
Ukoliko je carinjen, navesti iznose osnovice, PDV-a, carine, troškova,
... I sve ostale relevantne činjenice. Time bi postigli da sama tema bude preglednija i da jednim postom iznesemo bar 90% informacija koje bi pomogle drugom.

Ko je šta naručio uglavnom se može postovati u temama za to (AliExpress, sajtovi koji šalju robu u Srbiju i ostale teme)...

U potpunosti se slažem sa tobom u vezi pravila mada teško će tako nešto da zaživi.
 
meni nije jjasno zasto ljudi koji su kukali od do pre par dana, sto su im paketi stigli na carinu izmedju 5-7 Maja, ne obaveste nas ostale da li su im paketi stigli ili jos uvek ne.
 
meni nije jjasno zasto ljudi koji su kukali od do pre par dana, sto su im paketi stigli na carinu izmedju 5-7 Maja, ne obaveste nas ostale da li su im paketi stigli ili jos uvek ne.

Evo da zakukam: 6.v stigao na carinu. Nema nista novo. Poslednji unos stanja posiljke je 21. v u 7 i nesto ujutru.
 
Vama dvojici je vrlo moguce da se statutus danas updejtuje, i da vam cak i postar pozvoni na vrata. Posto status kasni jedan dan.
 
Prvi domaći status 11og.

12. prvi, a 23. poslednji status PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED

BG
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno