Šta je novo?

MikroTik

McDuck

Cenjen
Učlanjen(a)
19.04.2012
Poruke
731
Poena
170
Otvaram ovu temu sa namerom da na jednom mestu razmenjujemo iskustva i savete o uredjajima ovog sada vec svetski poznatog proizvodjaca mrezne opreme.

I postavljam pitanje kao mozda buduci korisnik koji bi mi model preporucili kao naprednijem kucnom korisniku sa internet konekcijom 50/50 Mbps?
 
Ja imam nekoliko meseci RB2011UiAS-2HnD-IN i u potpunosti sam zadovoljan.
 
Ja skoro kupio hap lite, bas povoljna cena, nije da mi je nesto trebao, ali nostalgija, pa sam kupio.
U principu je super, jedina mana mi je wireless, ovaj ultra jeftini adsl tp link ruter koji se dobija od ptt-a, ima duplo vecu brzinu od mikrotika. Nije mi to toliko bitno posto mi ne treba brzina na telefonima, ali eto to im je mana. Sto sam citao po forumima zale se ljudi na N mod wireless-a, ali treba uzeti sa rezervom.
 
I ja vec par meseci koristim taj hAP lite (TC verzija). Zamenio je vremesni WRT54GL. Radi superstabilno i brzo. Brzina preko WiFi bi mogla biti malo brza, ali ni ovako nije lose. Plan mi je da se domognem nekog hAP AC. Verujem da je kod njih bolja situacija.
 
RB951G-2HnD

isti cpu kao u 2011, 5000 manje para. Radice ti posao za 50/50.

hEX lite nikako da mi padne saka posto mi uvek treba preko 100mbita portovi, ali na papiru deluje super za do 100mbita linkove.
 
Rb750 malisa 70 megabita 4 upload 5 racunara sljaka kao sat 5 godina. :-D mana nisu 100 mbita portovi i nema wifi a jel istina da 951g ima ocajan wifi ?

Usput extra tema ovo je bas falilo forumu.
 
Poslednja izmena:
Zasto je MikroTik oprema kod nas tako skupa?
Zar za proizvode iz EU (Letonije) postoje carine?
Koliko je meni poznato nema carine za proizvode iz EU.

Nasao sam jednu trgovinu u Sloveniji i cini mi se da su cene manje nego kod nas.
Cena u € je u Sloveniji, a cena u RSD je kod nas.

RB2011UiAS-2HnD-IN - 129,93€ - 22740 RSD
RB951G-2HnD - 83,57€ - 13040 RSD
RB2011UiAS-RM - 122€ - 19010 RSD
RB951Ui-2HnD - 65,27€ - 10700 RSD
RB3011UiAS-RM - 185,14€ - 29590 RSD
RB962UiGS-5HacT2HnT - 131,76€
 
Poslednja izmena:
Pa dodaj carinu i pdv, ili bar pdv?
 
Pa plaća se pdv i u Sloveniji.
 
Pa plaća se pdv i u Sloveniji.
Naravno, nego na osnovu onih cena ne znamo jel to sa pdv ili bez?

A nasi uvoznici uglavnom obracunaju mp cenu preko i na to dodaju pdv+ carinu i to je nasa mp cena

Pdv za export bi trebao da se skine i da se doda nas pdv + 10 carina
 
Cene koje sam naveo su maloprodajne sa uracunatim PDV...
A razlika je u proseku oko 30% izmedju Slovenije (22% PDV) i Srbije (20% PDV)...
 
Opasno sam se zagrejao da kupim MikroTik ruter pa da se oprobam u njegovim podešavanjima.
Da li možda neko ima neku literaturu u engleskom ili srpskom za početnike koju bi bio voljan poslati?
Običan sam kućni malo napredniji korisnik pa mi je bezveze da plaćam tečaj za MikroTik.
 
Prvo ti je potrebna literatura za tcp-ip, osi, mislim ako nisi u tim vodama. Mikrotik ko mikrotik.....
 
Trenutno nema gde da se kupi. Mozda stigne u %etiks za 10-ak dana. Ako je preporucena cena $45, ocekuj jedno 70EUR kod nas. Ugradjivanje krastavac :) Uvoze ga bukvalno 2 firme u BG.
Ja cekam hAP AC, treba da pravim neki wireless roaming system.


hvala lepo.

upravo sam za taj i hteo da pitam.
 
hAP AC neće skorije da se uvozi kod nas, pitao sam u Netiksu.

hAP AC lite je besmislen model, ne znam koji su klinac stavljali 100MBit LANove u ac ruter.
 
hAP AC neće skorije da se uvozi kod nas, pitao sam u Netiksu.

hAP AC lite je besmislen model, ne znam koji su klinac stavljali 100MBit LANove u ac ruter.

U tom lite modelu je 1x1 kartica na 5Ghz a,n,ac, tu ni ne moze da izadje realnih 100Mega ni u AC rezimu @80Mhz @256QAM.

Ovo lab uslovi kazu:


40 MHz 1x1 256-QAM - 200 Mbps

80 MHz 1x1 256-QAM - 433 Mbps

Lab je jedno, a praksa drugo :)
 
Opasno sam se zagrejao da kupim MikroTik ruter pa da se oprobam u njegovim podešavanjima.
Da li možda neko ima neku literaturu u engleskom ili srpskom za početnike koju bi bio voljan poslati?
Običan sam kućni malo napredniji korisnik pa mi je bezveze da plaćam tečaj za MikroTik.

Nekada su postojali podebeli PDF manuali, ali toga vec godinama nema i sve se svodi na guglanje i proucavanje wiki.mikrotik.com

Ukoliko zaista zelis te PDF-ove verovatno bih mogao i da ih iskopam, ali ne znam ima li to uopste smisla obzirom da su, ako se dobro secam, pisani za 2.9 verziju.

Btw ja cak imam i ta neka dva mikrotik sertifikata, ali mogu ti reci da, posle polaganja, nisam nista veci znalac nego dok sam bio 'sam svoj mikrotik majstor'.
 
Ima li neko iskustva sa RB750Gr2 hEX, planiram da ga uzmem u neko skorije vreme. :)

Ja ga imam od kako se pojavio pre mozda pola godine, neka dva racunara stampac i kamere nista zahtevno niti veliki protok radi lepo.
Inace je zamena za 750GL koji sam imao pre zamneio zato sto mi je trebao monitroing napona zbog bateriskog napajanja.


hAP lite i hAP koliko vidim su se pojavili preko i donose ljudi. Lite verzija bar za ove pare za koliko vidim da se nudi zasto da ne dual band AP za te pare makar i 100Mbita LAN je po meni dobra kupovina i mislim da ima smisla iz prostog razloga za relativno male pare dual band uredjaj.
 
Ko donosi? Ako može kontakt ovde ili na PM.

Hvala
 
Stiže mi hAP ac sledeće nedelje, pa ću da prenesem iskustva. :)
 
Nazad
Vrh Dno