Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Mene zanima da li zbog vampira moze da se desi da ljudi krenu ponovo da rade igre i programe za amigu posto jelte, ovo sad potpuno nova situacija :)

Kako vidim vampir sada gura oko 100K dhrystona, koliko bi "kamenja" hipoteticki nagurao moderni pentium ili recimo amd pandan, 1M/10M? Mozda bolje, koliko bi po vama trebao biti neki optimum za normalan rad, 500-600K?
 
bilo bi odlicno neka varijanta za CDTV koja bi mogla da pusta .mkv :)
 
Kada se rese da prave model kartice za amige koje imaju dip motrolu bice ludnica. A500 je bilo ubedljivo najvise, najlakse se i nabave u ekstra stanju. Cini mi se da bi najvise i profitirala od ovavkve nadgradnje.CDTV bi se verovatno vratio u funkciju mesto dvd-a :)
 
Poslednja izmena:

Kada se rese da prave model kartice za amige koje imaju dip motrolu bice ludnica. A500 je bilo ubedljivo najvise, najlakse se i nabave u ekstra stanju. Cini mi se da bi najvise i profitirala od ovavkve nadgradnje.CDTV bi se verovatno vratio u funkciju mesto dvd-a :)

Ti nisi bio na Retro partiju u Staroj Pazovi u subotu ? ;)

50 MHz Amiga 500 + hdd + 8Mb ram + flash kickstart + scandoubler. Made in Srbija :)

http://forum.benchmark.rs/showthrea...STara-Pazova&p=4567045&viewfull=1#post4567045

ps. Projekat na: http://amigaprj.blogspot.rs/2015/09/hc508-amiga-500-68000-50-mhz.html
 
Nisam bio na retro partiju, ali sam upucen u dogadjanja iz navedene teme. Zbog obaveza na poslu nisam u mogucnosti da imam slobodne subote trenutno,nadam se da cu moci prisustvovati nekom buducem retro okupljanju.
50 MHz je ok ali fpga akceleratori imaju jos dosta dodataka pa su mi nekako primamljiviji. A500 koja bi treala aga igre je vrhunac akceleratora.
Licno pokusavam da dizajniram plocu za spektrum klona. prvo osnovne funkcije, pa posle dodati ay cip i nesto od storage uredjaja,najverovatnije ZXMMC. Opet to sve sporije ide zbog slobodnog vremena.
 
Nisam bio na retro partiju, ali sam upucen u dogadjanja iz navedene teme. Zbog obaveza na poslu nisam u mogucnosti da imam slobodne subote trenutno,nadam se da cu moci prisustvovati nekom buducem retro okupljanju.
50 MHz je ok ali fpga akceleratori imaju jos dosta dodataka pa su mi nekako primamljiviji. A500 koja bi treala aga igre je vrhunac akceleratora.
Licno pokusavam da dizajniram plocu za spektrum klona. prvo osnovne funkcije, pa posle dodati ay cip i nesto od storage uredjaja,najverovatnije ZXMMC. Opet to sve sporije ide zbog slobodnog vremena.
Heh, "posao, subotom radim...". Za retro party treba lepo direktoru, ženi i svima ostalima reći "Danas nisam tu!" ;)

Što se akceleratora tiče, prednost varijante cpu+ram+cpld je trenutno znatno manja cena u poređenju sa bilo kakvom fpga kombinacijom.

Inače se naravno slažem da bi sa nekim novijim, jeftinijim fpga čipom bilo zanimljivo napraviti hdmi izlaz, aga chipset itd ...
 
Slozio bih se s tobom ali sam relativno skoro poceo da radim u ovoj firmi,pa za maler sam bio na bolovanju 2 meseca i malo vise odmah na pocetku. Ispostovali me ,produzili ugovor , dobio i povisicu .cene trud,znanje i iskustvo koje posedujem. Sad kad im zapinje moram i ja njih da ispostujem. Ovo je inace prvi put da budem tako istolerisan u privatnoj kompaniji. Kod nasih gde sam radio obicno samo kukaju i prvom prilikom gledaju da te se rese ili ti nabijaju na nos bez obzira sto imas pravo na neke stvari.

Sto se tice fpga videcemo sta ce biti vezano za cene. Projekat obecava mnogo vise od klasicnih turbo karti.
 
@popmilo sto se tice tog akceleratora jeste to sve lijepo i moguce je uraditi neki projekat kao dev kit ili slicno ali za ozbiljniju proizvodnju. tj za osvajanje trzista sa tim je kasno. Da je nesto tako zavrseno prije 3 godine mozda. Ja nebi da puno pametujem ali bilo kakav akcelerator za amigu je prilicno trivijalno za napraviti sa nekim od postojecih procesora.
 
Mene zanima da li zbog vampira moze da se desi da ljudi krenu ponovo da rade igre i programe za amigu posto jelte, ovo sad potpuno nova situacija :)

Kako vidim vampir sada gura oko 100K dhrystona, koliko bi "kamenja" hipoteticki nagurao moderni pentium ili recimo amd pandan, 1M/10M? Mozda bolje, koliko bi po vama trebao biti neki optimum za normalan rad, 500-600K?

ako računaš na nove igre na Vampire onda računica u "dhryston" kreće ovako:
SDL = odpadne 60 dhrystona
neke moderne neizbežne biblioteke = 30 dhrystona
sam kod za igru = 40 dhrystona

i već nemaš dovoljno dhrystona! :p (lupam cifre ali uskoro sledi poenta)

zbog čega bi neko pisao igru od 0 za Vampire koji ima 100K dhrystona.
Ljudi će najverovatnije konvertovati igre sa drugih platformi za koje Vampira ima dovoljno dhrystona.

ali na kraju, koja je poenta konvertovanja igara za npr. Vampire? već smo videli Quake, DukeNukem... na Atariju/Amigi sa 060 CPU... ali pitam ponovo: koja je poenta ovoga?? Uključiš Quake na modernom PCju/Macu i imaš 300x fps nego na Vampireu ili 060... jedina razlika je u tastaturi i mišu (mada najverovatnije nije ni u tome jer danas možeš da koristiš USB miš na Atari/Amigi za 5$)


ja sam više za unapređivanje starih mašina da rade bolje sa _starim_ softwareom. jer kad stavis 500 dhrystona u stari retro racunar sve sto ce se desiti je da se kompajlira moderan software za stari racunar a to onda vise nije ni Amiga ni Atari kakav poznajemo iz detinjstva. To je moderan PrC komp koji rasipa dhrystone na sve strane. U krajnjem slučaju nikada nećeš imati dovoljno MIPSa ili dhrystona da na starom računaru poteraš "moderan" browser! sledeće pitanje je: "koji će ti moderan browser na starom računaru"? ako pogledaš Amiga help system ili Atari ST-guide - rade isto što radi i "moderan" web. Isto srawje samo što je u true-coloru... web nema back-linkove, nema revision-history, nema micro payment... danasnji web je isti kao i Amigin help system ili ST-guide samo što zahteva 100; dhrystona. tuga i sramota.


Viktorov accelerator sa scandublerom je idealan za Amigu 500 ako planirate da koristite originalan Amiga 500 software - ono što treba da radi brže, radi ultra brzo (bootovanje, disk, 3D grafika, desktop - sve radi gotovo trenutno). Ja nisam mogao da verujem koja je cena danas za MC68000 koji radi na 50MHz :D
btw ovo bi bilo ultra interesantno za Atari ST. Neki prave acceleratore za ST sa npr. 020 procesorom ali ne vidim koja je poenta toga jer sam 020 donosi nove probleme sa kompatibilnoscu. 68000 na 50MHz bi bila idealna za ST. Možda Viktor razmisli o tome O:)
 
Poslednja izmena:
^

nista impresivno. Kao na Falconu sa 060 sa SD-RAMom na ~70-80MHz - potpuno isti, kompajlirani, NetSurf koji koristi ISTI SDL a koji trosi "60" dhrystone... zarad istog efekta koji je imao Amigin help sistem ili ST-guide...
 
Poslednja izmena:
Nije jos objavljeno na forumima samo sam objavio na chatu. U pitanju je Vampire 500. Poslije 15 dana teskog, teskog rada sam uspio da portujem Apollo na nju. Dakle za ovo sam bukvalno umro. A da, posto ce neko sigurno da pita, crko mi je mis poodavno jer sam ga oprao u masini za sudje tako da sad nemam ni misa. :)
https://www.dropbox.com/s/ufj1wrp9zgxlo9r/V500_V2_Apollo-core.avi?dl=0
 
Poslednja izmena:
AAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaa! WANT!

Svaka ti čast za ovo. Jasno mi je da je neverovatan trud u pitanju.
 
Fantastično! Da citiram izvesni film, "I tata bi, sine." :)

Što se miša tiče, nekoliko komada sa sličnim problemom sam popravio tako što sam jednostavno skratio kabl na ulazu u miš. Probaj, možda je to problem i kod tebe.
 
UFFF !!! :)

Svaka čast !

Izgleda da će puno A1200 otići privremeno u orman, a A500 na glavno mesto na stolovima ;)
 
Svaka čast majsta, baš mi je drago da nisi odustao onomad kad si imao problema sa lemljenjem :p

Sad lepo da naplatiš sav trud! :)
 
Super! Kad cemo moci kupiti Vampire 500?
 
Poslednja izmena:
@zzarko hvala na savjetu za misa.

Nemam pojma, imam jos puno posla sad upravo kompajliram kod za identifikaciju Gayle. Danas je u planu da integrisem IDE ako to uspije onda je zavrsetak blizu. Sinoc je bila ludnica kad sam objjavio snimak na chatu, niko nije mogao vjerovati. IDE ce biti interesantna prica, dakle napravio sam kontroler koji radi skroz drugacije nego oni koji su pravljeni do sada. Dakle, jedna luda ideja koju sam imao. Znaci, amiga chipset nema pojma da je IDE tu ali sve radi.
 
koliko je potrebno elektronike oko Vampire-a da ti Amiga 500/600/1200 kao host uopste ni ne treba? :)

mozda bi i takva stand-alone varijanta bila interesantna...? pogotovo kad jednog dana pocrkaju sve prave Amige.
 
Pa ne bas puno, doduse ja bi i sad mogao da dodam ono sto nedostaje na postojece. Evo gotova emulacija Gayle-a.
IMGA0403.JPG

IMGA0404.JPG

IMGA0405.JPG
 
:D Zainteresovan za jedan vampire 500 i jednog dana za standalone verziju fpga amige . Po svemu sudeci Majsta ce verovatno biti taj koji ce je zavrsiti prvi.
Svaka cast druze
 
I ja stajem u red za Vampire 500. Sve čestitke!
 
Malo se samo strpite, ja cu dati sve od sebe da napravim dovoljno da posaljem jer mislim da ne bi imao srca da braci iz Srbije naplacujem bilo sta sem koristenog materijala. Ovo nije obecanje ali cu se potruditi. Sad trenutno veliki problem je integracija IDE kontrolera, vec danima se borimo da to uradimo i nikako ne ide. Pocne da cita CF i samo stane i sve zablokira. Greska u kodu nam se skriva vec dobrih 5 dana.
 
Hoću i ja jedan Vampire za A500...
Opušteno što se tiče cene, tvoj trud u svemu ovome je svakako nemerljiv i nema cenu. Svakako moraš da misliš na sebe :)
 
Poslednja izmena:
"I tata bi, sine..." :)

(da se i ja prijavim...)
 
IDE je konacno proradio, dakle ponovo sam umro. Trazio sam dozvolu da pokazem log fajl konverzacije sta smo sve pricali proteklih dana na chatu i koliko se radilo ali kazu da nije pametno da to objavljujem, mada mislim da bi bilo veoma interesantno za sve zaljubljenike u ove stvari. Mozda, nekad...
Dakle IDE je sad veoma spor, poslao sam svoj zadnji kod u SVN na provjeru i optimizaciju. Vjerovatno je problem u tajmingu pisanja i citanja na IDE, dakle trivijalna stvar. Kako je sve uradjeno, dakle kao nikada do sad, ideja je bila kao sto sam rekao da amiga chipset nema pojma da je tu IDE iako je direktno spojen na amiga bus. Dakle, nema blokiranja dekodiiranja od strane garry chipa pa stoga nema ni spoljnih zica niti potrebe da se sta lemi po ploci ali niti da se koristi expansion slot. Detektovanje disk od strane kick-a je bilo veoma komplikovano. Bilo je potrebno kreirati gayle registre, da ne objasnjavam puno ali trebalo mi je oko 300 linija koda da napisem da bi ovo proradilo. Optimizacija ce ici do te mjere da ce na kraju sve raditi sa svega desetak linija koda. Ko zeli da iscita vise o ovome neka pronadje gayle manual i potrazi DAA, DA9,DA8 registre.

https://www.dropbox.com/s/93j1ykam7aj8i8i/V500V2_IDE.avi?dl=0
 
i jos jedan zainteresovani staje u red za cekanje a500 vampira :)
 
Nazad
Vrh Dno