Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

U pitanju je ovaj aparat: Pekara OW-3101.
Uzeli smo ovaj model jer je bio na akciji, može da pravi baget i uzeo sam ga na 12 rata bez kamate.
Generalno, svaka pekara pravi ok hleb, samo je skuplji model bogatiji za više funkcija - poput bageta.

Hleb se sprema oko 3 sata najviše, ima funkciju odloženog starta, pa možete da podesite da vas ujutru čeka svež vruć hleb. Jedino što je bučna, pa ako je spavaća do kuhinje - zna da se čuje kada mesi testo, zato to ne koristimo.

Magic, crni hleb ili ražani iz pekare je toliko mek, da se vraća u prethodni oblik kada ga stisneš prstom i košta 65din za 300g. Kako god okreneš, ovaj iz kućne pekare je ukusniji, svežiji i jeftiniji.
Nisam stigao da probam testo za picu... To bi baš mogao.
 
Dajte dobar recept za hleb, stoji mi pekara 10 godina u ormaru a ja kupujem hleb.
 
Šta znam, meni zadnje vreme prija beli, a žena voli da se igra sa integralnim i semenkama. Pogledaj uputstvo za pekaru, za svaku je individualno. Čak i za sve Mulinex nije isti recept. Zavisi od veličine, programa pečenja i sl.
 
Ma keva kupila pekaru preko firme na rate, ima i više od 10 godina, probali recept koji je došao uz nju, ispao hleb kao cigla. Od tada stoji u ormaru, praktično samo jednom radila, marka neka "Nikad-Čuo".
 
Ma keva kupila pekaru preko firme na rate, ima i više od 10 godina, probali recept koji je došao uz nju, ispao hleb kao cigla. Od tada stoji u ormaru, praktično samo jednom radila, marka neka "Nikad-Čuo".

Probaj da smanjis kolicinu brasna recimo ako kaze 455 stavi 420 - 400 takodje ubaci neke semenke Lan, suncokret, itd. Ja maltene hleb i ne kupujem :)

Nisam stigao da probam testo za picu... To bi baš mogao.

Odlicno ! Probali i od tada sami testo pravimo. Moulinex aparat doduse, ne verujem da ima neke veze.
 
Ima recepta za hleb na skoro svakom pakovanju za brašno.
Kad imaš iskustva radiš po osećaju, ja ga pravim po osećaju, nikad precizne mere. Jer varira koliko brašno upije vode.
 
Vratih se sa puta, i kao što sam obećao slike. Unapred se izvinjavam, jer nisu baš najjasnije. Slikane su nekom prastarom Nokijom. U fazi sam kupovine novih baterija za aparat. Stare su iscurele.

U pitanju je model Moulinex pekarica OW 3101 isto kao i kod IzNoGooD a. Kod mene se prvi, i za sada jedini problem javio sa posudicom. Počela je da ispušta tečnost. Pojela "šnalica" koja drži cilindar koji okreće lopaticu. Posuda je bila o.k. , ali šnalica je baš minijaturna, i brate mnogo mršava i mala, pa se pojela. Sa novom posudom nivo buke je drastično opao. Pekarica je radila svaki dan godinu i po dana. Po nekad i 2-3 puta dnevno. Moja žena je maksimalno koristi. Od kako je imamo, više nikad nismo kupili hleb u pekari.

IzNoGooD je napisao gotovo sve što sam hteo da kažem, samo bih dodao par sitnica. Pekarica se bukvalno "nahrani" za 5 minuta. Tu je i odloženi start, pa ujutru može da vas čeka vruć hleb. Jedna stvar koju sam zapazio, je da se pekarica proizvodi u Kini (ako je nekom ovo bitno), završna obrada je baš korektna.

Mi u pekarici najčešće pripremamo:

- Italijanski hleb
- Integralni hleb
- Picu
- Kore za lazanju

U hleb je dobro da se ubace semenke (susam, mleveni lan, golica, suncokret). Ove semenke su dobre za varenje. Jedna stvar jako bitna. To je suvi kvasac. Za sada se najbolje pokazao Sentin, mada je i Ruski prilično dobar.

Za mog mlogo dobrog druga Ivketa, jedan recept za Integralni hleb od 500 gr.

- 270 ml vode
- 2 kašike zejtina
- 2 kašičice šećera
- 1,5 kašičice soli
- 180 gr belog brašna (tip 500)
- 270 gr integralnog brašna
- 1 kašičica suvog kvasca
- semenke po izboru (oko 4-5 kašičica)
* program za pekaricu br 4

Pica 750 gr testa, 3 pice

- 240 gr vode
- 1,5 supena kašičica
- 1 kašičica soli
- 480 gr belog brašna (tip 500)
- kvasac 1 kašičica
* program za pekaricu br 12

Kada testo bude gotovo, razviti i položiti u tepsije za picu. Naravno, sastojke dodati po izboru. Ja lično mnogo volim slaninu.

Za one koji prvi put jedu ovakav hleb, da dodam da se bitno razlikuje od klasičnog. Mnogo je teži i nema šanse da ga pejedeš mnogo. Meni, ženi i detetu je prva mara 500 grama. Na pekarici može da se izabere između slabo pečenog, srednje pečenog i reš hleba.

Image0291.jpg

Image0292.jpg

Image0293.jpg
 
Koji ti program za testo za lazanje? Ne sećam se da ima, mada žena jedino koristi pekaru. Testo za picu će se obavezno probati ;)
 
@vladat1 - 'fala lepo, probaću ovih dana kad prođe ovaj potop.
 
Ja ne volim testo od suvog kvasca. Pošto se dosta razlikuje ukus.
 
Ajd kad toliko falite, da probam i ja ...

I ja isto kao kolega gore, imam neku iz italije, kupili je na nekom PeiceDropu, žena ispekla par puta, nije ni ispali loše, od neke smese koju smo dobili uz nju, i to je bilo to ...

Kad izbunarim gde je, slikam i ja, pa da podelimo iskustva ...

Ubedi me Iznogood .. ;) :) :thumbs up:

P.S. Da menjamo naziv teme?
 
Mogao bi split
 
Ne, ovako je zanimljive kako vrši metarmofozu.
Počneš da čitaš, misliš jedno, postane drugo i završi kao treće.
 
Ti svakako ne volis testo od suvog kvasca :D
 
Ne. Mnogo je lepše i bolje fermentiše od svežeg.
 
@IzNoGooD

Program za testeninu (br 15)

Za lazanje, kanelone i domaće rezance

750 gr

- 50 ml vode
- umućena jaja 200 gr (1 jaje srednje veličine je 50 gr ;))
- 1/2 kašičice soli
- 500 gr brašna (tip 500)

*Važi za Moulinex OW 3101

Kako se pravi baget hleb i lisnato testo ?
 
Poslednja izmena:
Za baget, mi smo samo 2 probali. Ima u uputstvu u knjizici, ali poenta je da se pripremi testo u pekarici, izvadi se napolje, podeli se na loptice i oblikuje kao bagetic. Onda se polozi na onaj poseban umetak za bagete i pece se tako.
Dobijas male bagetice, ali nama su samo jednom uspeli i bili su super.

EDIT: koristili smo ovo video uputstvo

[YOUTUBE]GYJU2CzdOGA[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Ja nemam ovu posudicu za baget, a imam isti model kao ti ?!?!

A da li znaš kako se pravi lisnato testo ?
 
Ja nemam ovu posudicu za baget, a imam isti model kao ti ?!?!

Ta posudica je samo sminkerica, sam napravis testo pa ispeces u rerni :)
 
Ja nemam ovu posudicu za baget, a imam isti model kao ti ?!?!

A da li znaš kako se pravi lisnato testo ?

Ne verujem da ta pekarica može da pravi lisantno testo. Treba da može da premaže između svakog sloja margarin/puter. To je manje više standardno testo bez kvasca, masnoća između slojeva stvara efekat listanja.
 
Ova tema treba da se preimenuje u Bench domacice - kuhinjski recepti i saveti :D.
 
Poslednja izmena:
Očigledno. Da otvorimo Benchmark pekaru.
 
Nađoh ga.

Bifinett KH1171

Bifinett-KH-1171-Machine-a-pain-Petits-appareils-divers-871103144_ML.jpg

Sad da proučim i probunarim recopisi ... :):)

"Bench domacice - kuhinjski recepti i saveti" - :D :D :D LOL
 
Napravi prvo običan beli hleb, taman da uporediš sa kupovnim. Pa posle vežbaj sa integralnim i sl.
 
Bih ja .... ja baci neki linak za recpisi ... :) :) žena mi danas radi dvokratno, a ja kući, pa da je iznenadim ... gomilom prljavih sudova... :) :) :)
 
Samo je bitno da kada nađeš recept, a ima ga u uputstvu, da ga tačno pratiš. Prvo ide voda, pa so, onda ulje, pa brašno, pa valjda šećer i na kraju kvasac. Kvasac ne sme da dodirne vodu i so - inače neće delovati.
 
So i kvasac ne treba da idu zajedno. Ali kvasac ide u vodu pa ide brašno, ili ga sipaš sa vodom u brašno koje ima so. To neće da ubije kvasac.
 
Poslednja izmena:
Kad treba da počne da vrti? Ili prvo neko vreme greje? Ili odma vrti/mesi? Ili je ovo ****** crklo? :) :)
 
Nazad
Vrh Dno