Šta je novo?

kako najbolje da particionisem HDD pre instalacije Linuxa ?

BOOGIEMAN

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2005
Poruke
139
Poena
320
HDD je od 600 Gb. Pod windowsom je prosto, dve NTFS particije (200 Gb/400 Gb) ... na C: ide OS ... D: je za storage ... a za linux ?

Poslednji put sam instalirao Ubuntu pre 5-6 godina i secam kroz maglu bila je gomila formata ... neki swap fajl, zatim ext1, ext2, ext3 ... ako moze ukratko, sta mi od toga treba i "koliko" ? Bitno mi je da kad za****m nesto, mogu lako da uradim "recovery" particije na kojoj je OS, a da storage particija ostane netaknuta.

Instaliracu (najverovatnije) 32-bitni Ubuntu 12.04 LTS (posto imam samo 2 Gb RAM-a). Da li da prethodno iz DOS-a formatiram HDD (ovaj sa pocetka, pod windowsom) i rasparticionisem ga, ili se sve to radi prilikom instalacije Linuxa ?
 
Tokom instalacije Ubuntua može da se particioniše disk i da se formatiraju particije u željeni fajlsistem. Ext4 je ono što želiš za FS na primarnoj particiji. Sekundarna može i u NTFS (potreban drajver za pristup iz Linuksa), ako se brineš za čitanje pod Vindousom bez dodatnih programa, a može isto u EXT4, EXT2, BtrFS,... sve što Linux čita, a dobro je za skladištenje. SWAP particija i Linux-swap FS za nju možeš da staviš na kraj diska. Ustvari, to često instalacija sama uradi, ali ako ne, smesti je sam tamo.
 
Poslednja izmena:
mozda malo nisam bio jasan, nameravam da ceo HDD od 600 GB formatiram za Linux ... windows cu da prebacim na novi HDD ... tako da cu u konfi da imam dva harda - jedan sa Linuxom, drugi sa "windozom" ... znaci ako sam dobro razumeo, tvoja preporuka za Linux HDD bi bila otprilike:

- primarna za OS ~ 200 Gb, Ext4
- storage ~ 400 Gb, Ext4
- swap, 2 Gb
 
Upravo tako. Opet pišem, ako ti treba da sa Vindoze pristupaš toj drugoj particji, a nećeš da koristiš neke dodatne programe, formatiraj je u NTFS, a Ubuntuu instaliraj NTFS-3G ili sličan drajver da bi čitao i pisao po toj particiji. Ako ne, zanemari prethodnu rečenicu i cepni particiji EXT4.
 
hvala na odgovoru, kad citam sta pisu po netu deluje komplikovano ... ali mislim da cu ja (za pocetak) da pojednostavim instalaciju kao sto si mi ti predlozio
 
Ја одавно сваки хард унапред припремим да после не боли глава. Прво инсталирам неки windows на 50-100GB а он обично направи и ону малу партицију. После тога направим једну за податке и када све то завршим, крећем са линухима. Када правим ону трећу, оставим до краја харда довољно места за више линуха па могу да се играм а увек могу да променим. Ту последњу или одмах направим као extended или кренем са инсталацијом линуха али изаберем да иде на логичку ... а он после сам зна и после сам прави логичке.
За / одвојим од 20 до 50 гига, зависи од тога да ли мислим да озбиљно користим тај линух или да само испробавам. Не правим посебну /home партицију јер ми се дешавало да се / напуни а /home буде полупразна или обрнуто па онда све иде под / тог линуха.

У твом случају је стварно превише 200 за линух али ако имаш довољно хардова, неће ништа да фали. У /home имаш разне фолдере које можеш да користиш али ... ако планираш неку реинсталацију или ако ће у компу да буде и windows, онда наравно немој да користиш ту партицију него неку заједничку ntfs. То је и боље, ако пукне систем, не мораш да размишљаш о подацима. Мени је лако код раинсталација, ископирам нешто мало из /home партиције и не морам да размишљам ни о простору јер је то само неки ситан део.

Нисам пробао, кажу да је добра варијанта посебна /home партиција и после само то наведеш код новог линуха ... али ја ионако волим да све одрадим из почетка па не волим репове.

Пар пута сам ехспериментисао са аутоматским партиционисањем и линух је прво правио swap а тек онда остале па сада и ја тако радим, прво иде једна swap од 2 гига а за њом редом разни линухи. Мада то и не користим, сваки новоинсталирани линух промени UUID swap партиције и онда остали линухи престану да је користе. Прво сам мењао и поправљао а сада ми се чини да ми линух ради лакше без тога и одавно не мењам а линух не користи swap.
 
Ovo i mene interesuje.
Znaci ako imam vec windows instaliran a hocu da instaliram neki linux dovoljno je za njega koristiti samo / particiju, a umesto /home mogu koristiti i drugu windowsovu ntfs particiju samo sto bih u tom slucaju morao da i staliram neki ntfs-3g driver ili slicno, a swap u sustini i nije potreban ukoliko imam 4gb rama?

E a sta se desav kad recimo podignem samo linux i napravim particije:
/
/boot
/home
/swap
Sta se tada desava kod reinstalacije? Da li se brise /home particija? S' obzorom da je kod linuxa ta logika oko particija malo drugacija od
windowsovw koliko kapiram, jer to linux sve gleda kao direktorijume. .
 
Poslednja izmena:
Ne bih preporučio upotrebu NTFS particije kao /home, jer će je Linux "zaprljati" raznim skrivenim direktorijumima koje ćeš na Windowsu videti. U tim direktorijumima aplikaije čuvaju keš, podešavanja, fontove itd. Ako već želiš da koristiš istu particiju za podatke onda napravi posebnu za /home od 2-3GB.

Pri reinstalaciji Linuxa ćeš izgubiti one particije koje lično obrišeš ili formatiraš, zašto bi bilo drugačije? Da li ti Windows obriše D particiju? :)
 
Poslednja izmena:
Aha ok kapiram. Hvala to mi puno znaci.
Naravno da ne brise, nego nisam bas najbolje znao sta brise kod formatiranja.
To je u lucaju da radi sa windowsom.
A kad je sam linux onda u principu za / particiju ostaviti neki 20g a za /home sve ostalo.
 
Можеш да правиш партиције за сваки линух фолдер па их имаш гомилу ... али ја не знам зашто би тако радио. Ваљда сам почетник па ми није све баш јасно али не знам зашто одвојена /boot или /bin или још нека. Прави се обавезно једна / и једна swap партиција, може да се одвоји и посебна /home али немам искуства како би се то уденуло у неку нову инсталацију пошто ту ипак има неких фајлова и фолдера који имају везе и са остатком. Зато ја правим swap од 2 гига и једну / од 20-50 гига и то је све за један линух. Пошто још увек испробавам, имам више линуха на харду па је сваки добио своју / партицију. Када инсталираш линух па дођеш до избора партиција, бираш све што хоћеш и бираш шта се од тога форматира а шта не. Ако баш хоћеш да пробаш како то ради, иди на партицију која ти је била /home и обележи је да опет то буде али без форматирања. Нисам пробао.

Детаљ о заједничкој не значи да је то /home него је у питању некаква ntfs storage партиција коју ће windows али и сваки линух нормално да користи. У /home иду разна подешавања, фонтови, конф фајлови ... али су ту и они за сталну употребу типа Downloads, Documents, Music, Pictures, Videos у које ће линух по default да трпа нешто што довлачиш али није никакав проблем да то иде и на поменуту storage партицију.

Одавно није потребан посебан драјвер да линух чита и пише по ntfs па о томе не размишљај, осим ако не планираш неку прапрастару верзију или неку спартанску која нема ништа.
 
Ok to sam sve nalazio kao primere razne po net. A kad sam instalirao linux sebi napravio sam samo / /swap i /home. A ovo za /boot, /var i ostale sam video da prave ali nisam skapirao zasto. Pa reko da pitam. I ja sa relativno nov u linux vodama pa cisto da vidim kako funkcionisu particije kod njega.

A sto se tice /hime particije. Masa njih na netu predlaze da se za svaki slucj sacuva /home negde i onda radi reinstall linuxa. Opet na drugu stranu citam mora sve da se poklopi iati user i ostalo u alucaju da se /home ne formatira da bi particija funkcionisala. Ali isprobacu sve varijante pa cu videti. Jedino tako mogu da utvrdim tacno.

Ne, nemam prastaru. Iskren da budem tremutno imam Arch linux sa xfce4 i gnome shell DE pa ih menjam koriatim malo jedan malo drugi da vidim ata je bolje.
 
Napravi ovako (zanemari kapacitet). Swap iznosi 2 GB na 2 GB RAM, Linux x86. Ako ti se eksperimentiše, napravi /home izmedju prve i druge, u EXT4, mada ja ne bih, nikad mi se sve nije vratilo kako treba.

attachment.php
 
Aha, ovo ti je pretpostavljam ext4 za / a ova ntfs umesto /home? A swap je swap. Mada mislim da mi je nepotrebna swap particija ako imam 4gb i vise rama?
 
Ма /home је у / где се иначе и поставља а ово је обична партиција. Мора само да се пази на ограничење од 4 примарне партиције па ако неки windows направи ону своју малу и ове три ... крај, нема више.
A sto se tice /hime particije. Masa njih na netu predlaze da se za svaki slucj sacuva /home negde i onda radi reinstall linuxa. Opet na drugu stranu citam mora sve da se poklopi iati user i ostalo u alucaju da se /home ne formatira da bi particija funkcionisala. Ali isprobacu sve varijante pa cu videti. Jedino tako mogu da utvrdim tacno.
На то и мислим, ако рецимо инсталирам Double Commander и он направи конфигурационе фајлове у ~/.config/doublecmd па после сачувам тај /home и реинсталирам линух, програм не постоји а ту су конфигурациони фајлови. Онда га инсталирам ... да ли ће да прејаше постојеће или пита да их остави? Ако сам у конфигурационом фајлу поставио неки фонт кога нема, опет ће да брља. Зато ја само сачувам део садржаја /home фолдера а после искористим шта могу.

Одавно сам направио некакву реплику /home фолдера на storage партицији, тамо копирам, довлачим, сређујем и то ми увек остаје.

Ајде да и ја покажем како је код мене ... мада ово нико неће да искористи као мустру. ;)

 
Poslednja izmena:
Aha, ovo ti je pretpostavljam ext4 za / a ova ntfs umesto /home? A swap je swap. Mada mislim da mi je nepotrebna swap particija ako imam 4gb i vise rama?
Ne, druga particija nije /home, nego obična skladišna. Nema posebne /home particije na slici, ovo je organizacija u mom slučaju. Čitaj šta sam napisao.
 
Ok ok skapirao sam. A sto se tice te 4 particije to generalni problem ko MBR-a dok kod GPT tabela nije. Ali i to se resava sa extended i logical particijama pa onda mozes da ih imas puno.

Pa jedino to. Ja to iskreno jos nisam probao. Mislim da bi trebalo da prepise preko postojece konfiguracije. Licno moje misljenje nisam probao :) ali to me ceka ovih dana.

Ali kako ja kapiram kod ponovne inatalacije ostaje malo posla da se sve poveze sa /home particijom koja je ostala ne formatirana.
Samo je pitanje sta cuvati na nekoj storage particiji osim onih lucnih podataka i downloada.

Da da da tesko je to koristiti kao mustru, ali kao ideja moze :)

Ne, druga particija nije /home, nego obična skladišna. Nema posebne /home particije na slici, ovo je organizacija u mom slučaju. Čitaj šta sam napisao.

Ok skapirao sam nego samo pitam.
A na skladisnoj osim downloada i ostalih tebi bitnih stvari, cuvas li sga od linuxovih konfiguracionih fajlova?
 
Da, ono što mi je važno: smb.conf, init.d prepravljene skripte, hosts, rcS.conf,...
 
Neko je pitao da li će program pregaziti svoja podešavanja pri instalaciji - do sada nisam naišao na tako nešto. Thunderbird direktorijum vučem evo na trećem disku do sada i nisam imao nikakvih problema. Sličnu situaciju imam sa gomilom softvera koja mi je instalirana, pa čak i podešavanja celog KDEa tako "prenosim".
 
Samo ako je svaki pikosekund važan, jer ne može da se primeti bez sintetičkog testa. "Zadnji deo" diska je po pravilu retko kad u upotrebi i najmanje se haba, pa zato tamo stavljaju swap.
 
Ako neplanira hibernaciju i nema straha on nekog eventualnog buga onda nema potrebe ni za swap
 
Ne napucavaju se postovi. Ne znam sto bi to neko radio. Barem ja tako mislim.

A sto se tice linuxa, koristimo, ali u mom slucaju kao dual boot za sad. A to znaci da je u nekoj, recimo, fazi ucenja. Pa samim tim su i takva pitanja. A svako od korisnika ima neko svoje vidjenje postavljanja particija na linuxu, pa to i izlozi ovde.

A koliko sam video ni jedan ovde odgovor nije bio pogresan i sve to moze da radi. Stvar je samo u nama kako cemo to da izvedemo. Swap ce da radi i na kraju i pocetku diska.

A i kao pocetna baza znanja za trazenje daljih resenja.
 
/home je mesto u / ? NTFS kao home particija ? swap na kraju diska ?
Ljudi da li neko od vas uopste koristi linux ili samo pisete da napucate postove ?

Nisam primetio da je neko predložio NTFS kao home particija baš naprotiv uz obrazloženje zašto bi to bilo loše. Takođe nisam primetio da je neko /home predložio da zameni / particiju. Predlog pak da swap bude na kraju diska je sasvim legitiman i obrazložene su mane tako nečeg.
A ako ti ovo nije poznato onda se zaosta pitam da li koristiš linux i da li si prethodni post napisao da napucavaš postove. Projekcija je čudo:D
 
Radim 2 "prave" particije (po MBR-u):
/boot od cca 200-400Mb
Ostatak u PV pa kreiram volume grupu i unutar nje LV-ove za:
swap
/
/home
/var
/tmp
/opt
/scratch
...

Stavim neke odokativne veličine prema iskustvu, pa kasnije radim extend ako zafali. U volume grupi nakon instalacije ostane bar pola neiskorištenog kapaciteta diska.
 
Poslednja izmena:
Sa današnjim diskovima nema potrebe za tolikim particionisanjem
 
Pa to je i moje misljenje isto. Ali takodje mislim da ni sa danasnjom kolicinom ram memorije od 4gb koje je mozda i standard nema potrebe ni za swap-om.
 
Pa to je i moje misljenje isto. Ali takodje mislim da ni sa danasnjom kolicinom ram memorije od 4gb koje je mozda i standard nema potrebe ni za swap-om.
U potpunosti se slažemo. Zato sma i naveo varijante zašto bi ga eventualno neko koristio. U krajnjem slučaju uvek može da se doda naknadno
 
Nazad
Vrh Dno