Šta je novo?

Targo Telekom

Ako sam dobto video ONT uredjaj ima I WIFI I vezu preko mreznog kabla, zasto onda kaciti dodatni uredjaj I ubacivati u bridge? Ili gresim u startu?
 
Ovaj Targo sve bolji&bolji:
Inače imam paket TWIN BASE 24/12....:d

Inače, nalazim se u ulazu zgrade na NBG, gde od ukupno 18 stanova ima 8 korisnika Targo Telekoma (ovakav ulaz je rekorder po % priključenih stanova i TT bi bio u mnogo boljoj poziciji da je više ovakvih zgrada). I svima nam net radi super... ;)

P.S. izgleda da se zakucao speedtest, pa prikazuje gluposti...
 
Poslednja izmena:
Da je targo nastavio kako je poceo to bi bilo super, mnogi su cekali istek ugovora sa tekucim provajderom... ali sta je tu je.
 
Ako sam dobto video ONT uredjaj ima I WIFI I vezu preko mreznog kabla, zasto onda kaciti dodatni uredjaj I ubacivati u bridge? Ili gresim u startu?

Ima dobro si video ali sam ja spravio bridge kako se nebi drkao sa kablovima. Kod Vektora sam imao taj ruter u dnevnoj pa pored njega jedan komp, a iza zida u drugoj sobi jos jedan. I imao sam vec sprovedene kablove. E kako se nebi drkao od ulaza u stan da sprovodim kablove od ONT ... Ja napravio bridge. Pa sam posle sa kablom koj su mi ostavili svejedno preko LAN-a napravio bridge da nebi visio sa merdevina da bi pristupio na ONT.

Ali tako sam hteo izem li ga. Meni dobro!

Ovaj Targo sve bolji&bolji:
Inače imam paket TWIN BASE 24/12....:d

Inače, nalazim se u ulazu zgrade na NBG, gde od ukupno 18 stanova ima 8 korisnika Targo Telekoma (ovakav ulaz je rekorder po % priključenih stanova i TT bi bio u mnogo boljoj poziciji da je više ovakvih zgrada). I svima nam net radi super... ;)

P.S. izgleda da se zakucao speedtest, pa prikazuje gluposti...

Ma nije se zakucao ;) Targo ponekad pusti i vise kada ima ali netraje dugo xD. Naravno ne bas toliko vise ali da ...

Da je targo nastavio kako je poceo to bi bilo super, mnogi su cekali istek ugovora sa tekucim provajderom... ali sta je tu je.

Da je Targo imao ONT modeme nastavio bi isto tako i vise nego sigurno ali ih nema ... A zasto ih nema e izem li ge.
 
Poslednja izmena:
Meni nikada neće biti jasno zašto Targo kada je ušao na tržište nije pomeo konkurenciju sa recimo osnovnim paketom 100/100 Mbps...

Jednostavno, nisam stručnjak ali mislim da im postojeća infrastruktura dozvoljava tako nešto, za razliku od ADSL-a.
 
Meni nije jasno sledeće: Kada je nastao problem sa modemima - oni su morali tada znati kada će ih imati. A pošto ih nema 4, 5 meseci, što ih nisu našli negde drugde, a dobavljačima rekli: "ok noobovi, pošto vam treba 6 meseci da dobijemo šta treba", sledećih 5k uzimamo na drugom mestu i ćao".

E sad, ako targo nema para, jasno je što ih nema, čeka se da ih neko kupi i on se izuje.

Druga solucija je da moraju da imaju iste modeme radi pristupa istima preko sistemskog softwarea.

Ali kako god, stvarno je suludo šta se dešava. Uletiš na tržište kao zmaj, pljušte korisnici na sve strane, i ti odjednom kada se raspriča da imaš dobru uslugu i jevtinu i interesovanje raste - nemaš nešto tako glupo kao što je MODEM i nemaš to mesecima i na taj način sebi milione izbijaš iz džepa.

Meni je jedina logika da se nešto tako "banalno" ne bi desilo da razlozi nisu veliki.
 
Meni nikada neće biti jasno zašto Targo kada je ušao na tržište nije pomeo konkurenciju sa recimo osnovnim paketom 100/100 Mbps...

Zato što bi taj paket plaćale možda firme i 0,nešto % fizičkih lica. Kontam da im je ogromna većina paketa najjevtinija.
 
ako ljudi ovde misle stvarno da je problem u targu nastao samo zbog ONT uredjaja .... ne znam sta da vam kazem mozda verujete u deda mraza jos uvek onda ....
 
Ako sam dobto video ONT uredjaj ima I WIFI I vezu preko mreznog kabla, zasto onda kaciti dodatni uredjaj I ubacivati u bridge? Ili gresim u startu?
Zato sto DHCP na ONT ne radi, ja konkretno setujem na svakom kompu fiksne LAN IP. Plus neko je objasnio, imas svoj ruter i mrezu nasetovanu kako se tebi svidja, promenis provajdera ubacis ispred svega provajderov ruter i stavis u bridge mod, nista ne moras da menjas u svojoj mrezi, prikacis svoj ruter na provajderov ruter. Podrazumeva se da imas neki kvalitetan ruter, zato i pitam koji su kvalitetni i koliko K dinara kostaju.
 
Npr. TP Link TL-WR1043ND, oko 50 evrića...
 
To i pricam, za kucnu radinost od jednog kompa i jednog laptopa, besmisleno je kupovati ruter i bacati ga u bridge i onda kad se zatupi ONT mora da se resetuju oba uredjaja, jer jedan problem vuce drugi itd.

Meni je inace fiksna IP adresa na sadasnjem shity ruteru koji sam dobio od Oriona jer imam stampac pa ga sherujem, a kad je jedan uredjan statican, onda je i drugi :D Generalno, ako neko zeli da sheruje podatke sa racunara, taj mora da ima fiksnu IP adresu, tako da je novi uredjaj nepotreban.
 
I u kućnoj radinosti je itekako potrebno imati ispravan mrežni uređaj. "Zamisli" da imaš i neki mobilni uređaj (laptop, tablet, telefon) za koje je normalno da često idu sa jedne lokacije na drugu, koliko bi ti jednostavno bilo da zbog uređaja kojem brlja DHCP svaki put adrese upisuješ ručno? I za sherovanje podataka nije potrebno da se IP parametri unesu fiksno, to sve može da odradi funkcionalan DHCP server na ruteru.

Kao što već neko reče, idealno je imati svoj ruter podešen kako vama odgovara i izbeći u što većoj meri rad sa opremom koju daje provajder. Kod kablovskih provajdera je uglavnom njihov modem pa vaš ruter, kod ADSL-a njihov ruter obavezno u bridge jer daju uglavnom najjeftiniji krš a eto i kod Targa je poželjno imati njihov ONT u bridge-u.
 
Upravo tako, meni modem služi samo da prenese signal u wan port rutera. U ruteru sam rezervisao IP adrese tako što sam upisao MAC adrese kompa, servera i ostalo i sad ruter uvek dodeli baš tu adresu kad se uredjaj konektuje. Ne mora se setovati fixna na uredjaju, već obtain auto...
 
racunar, laptop, tablet, mobilni je vec ozbiljna mreza i za to i treba da se uzme i ozbiljnija oprema, ali za 2 ili 3 uredjaja nema potrebe, dovoljna je fiksna adresa. A drugo, onda sigurno nece doci do dupliranja i slicnih problema
 
racunar, laptop, tablet, mobilni je vec ozbiljna mreza i za to i treba da se uzme i ozbiljnija oprema, ali za 2 ili 3 uredjaja nema potrebe, dovoljna je fiksna adresa. A drugo, onda sigurno nece doci do dupliranja i slicnih problema

Kod mene je dva racunara, tablet, netbook i bar 2 mobilna.

Mada ja bi i onima koji imaju tipa 3 uredjaja preporucio da nameste bridge ako imaju kinte za ruter preko 3.000din!
 
Kod mene TP Link TL-WR1043ND radi sasvim lepo - nekih ~2 god. Kućna mreža mi se sastoji od 2 desktopa, 1 NAS-a (dual port), 1 laptopa, 1 tableta, 1 Android TV stika, 3 mobilna i u zavisnosti od prilike 1-6 virtuelnih mašina.

Za godinu dana koliko sam na TT-u ukupno sam jednom namerno resetovao ruter, kada sam bio 20 dana na moru pa je sve bilo ugašeno.

Trenutni uptime rutera je 23 dana, a i to samo zato jer je tada nestala struja.

Na poslu takođe imam TP Link TL-WR1043ND na kome je guest mreža - takođe preko TT linka, ONT u bridge modu i to sasvim lepo radi sa nekih 10ak wifi klijenata. ONT na poslu nisam resetovao ili mu uopšte pristupao od prošlog novembra kada su ga postavili, tad sam ga ostavio u bridge modu i sve radi, zaboravio sam i da postoji, otprilike se sećam gde sam ga u mrežnom reku ostavio :)

Ipak verovatno ću zameniti ovaj 1043 čisto zato što već imam 2 uređaja koji su na 5GHz, uskoro i treći, pa bih sada gledao neki dual-band ruter (razmišljam o TP-Link TL-WDR3600 ili TP-Link TL-WDR4300), ali u principu 1043 je više nego dovoljan za bilo koju kućnu mrežu, za dva računara možda i previše.

Međutim, zbog svih problema koje ONT u ruter modu potencijalno izaziva (pregrevanje i zaglupljivanje sa novim FW, nepostojanje liste WiFi klijenata, ne znam da li je WIn7 Homegroup rešen) ko god ima probleme sa istim može makar da pozajmi od nekog neki OK ruter i da proba kako mu ONT radi u bridge modu.
 
Poslednja izmena:
Pošto i ja nameravam da uzmem ruter, svakako bih odabrao neki future proof.
@mighty78 i ostali, može malo razrade na tu temu? Sa konkretnim predlozima trenutne ponude. Hvala!
 
Pošto i ja nameravam da uzmem ruter, svakako bih odabrao neki future proof.
@mighty78 i ostali, može malo razrade na tu temu? Sa konkretnim predlozima trenutne ponude. Hvala!

Ako hoces future proof uzmes neki sa ac standardom.

Sto se tice TP Link TL-WR1043ND, imam ga dve godine, jedno vreme je bio nestabilan i gubio konekciju, ali je novi Firmware resio to.
Na njemu su TV, desktop, laptop (ponekad dva), Android ili dva telefona bez problema.
 
@Dark Magician: hvala što si me podsetio da proverim, moj 1043 je na FW još od 05.04.2012, vidim da imaju dva FW iz ove godine, al sve radilo pa nisam proverao, sad uradio update na poslednji FW čisto reda radi :)
 
Dokle stigose ovi sa sirenjem? (BG)

Dodjose li do centra?
Znaš kada će doći do centra? Za koju godinu pošto se krenuli da se šire,ali kao kiša oko Kragujevca.
Prošli centar da bi krenuli iz tri lepe da istog...
 
Nesrecni SBB se od uvodjenja optike "stalno siri" pa se nikako ne prosirise van pocetne tri ulice.

Ovi su se jedno vreme ubrzano sirili i ne kapiram sto prestadose.

Ako se ne varam neko je jos odavno okacio sliku da su se njihovi (nuba invest bese?) kablovi pojavili kod Kalenic pijace?
 
Koja su "ručna" podešavanja za IP konfiguraciju? Iz nekog razloga neće da mi dodeli IP adresu na laptopu preko LAN-a, već samo preko Wi-fi. Do pre nekoliko dana mi je preko LAN-a radilo bez problema, a imam i problema sa pingom taakođe u proteklih nekoliko dana. Prosečan ping na speedtest-u je 12-15, a pre je uvek bio između 6 i 7. Brzina isto trokira (download u proseku 18Mbps), mada nisam probao još preko torrent-a da li trokira, ali inače mi net radi solidno i dalje.
 
Poslednja izmena:
Koja su "ručna" podešavanja za IP konfiguraciju? Iz nekog razloga neće da mi dodeli IP adresu na laptopu preko LAN-a, već samo preko Wi-fi. Do pre nekoliko dana mi je preko LAN-a radilo bez problema, a imam i problema sa pingom taakođe u proteklih nekoliko dana. Prosečan ping na speedtest-u je 12-15, a pre je uvek bio između 6 i 7. Brzina isto trokira (download u proseku 18Mbps), mada nisam probao još preko torrent-a da li trokira, ali inače mi net radi solidno i dalje.

IP: 192.168.1.x (x= 2 - 254)
Subnet mask: 255.255.255.0
Default gateway: 192.168.1.1

Primary DNS: 130.180.224.164
Secondary DNS: 8.8.8.8

Mada za DNS mozes da stavis bilo koju kombinaciju.

Pozdrav.

P.S
Ako nekad primetis da ruter nece da dodeli IP adresu, probaj da ga nateras sa komandama iz command prompt-a.

ipconfig /release
ipconfig /renew
 
Poslednja izmena:
IP:

P.S
Ako nekad primetis da ruter nece da dodeli IP adresu, probaj da ga nateras sa komandama iz command prompt-a.

ipconfig /release
ipconfig /renew

To je za windows. Kad se podize neki live linux ili uopste linux ili win ruter nece da dodeli lokalnu IP. Ako se uradi fizicki reset rutera onda dodeli IP ali to sve pije vodu do sledeceg gasenja ili restarta masine.
 
E ,moji Targovci ,pukli ste u Mirijevu.Sta ste trazili to ste i dobili.

TELEKOM je poceo uvodjene optike u Mirijevu,kompletan kraj oko Vojina Djurasinovica je raskopan i koliko mi rece izvodjac radova kabl ide u jedan od ulaza gde ce biti centrala ,verovatno je to za DSLAM, e sada kako ce ostalo biti pojma nemam ali ovi bas rade udarnicki za razliku od ovih koji su udarnicki skupljali samo potpise i udarnicki obecavali brzine i modeme.
 
I SBB je radio optiku, pitaj korisnike kako ide, kako se sire i kako radi. Ili uzivaj u iscekivanju da komsiji crkne krava. Tuzno za celokupno društvo.
 
Vrh Dno