Šta je novo?

File Sharing - Mac os >>> Windows 7

Vlada>>>

Slavan
Učlanjen(a)
29.06.2007
Poruke
2,438
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD RYZEN™ 9 7900
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI
RAM
64GB KINGSTON FURY BEAST DDR5 5600 MHZ
GPU
AMD RADEON RX 7700 XT SAPPHIRE PULSE
Kućište
FRACTAL DESIGN DEFINE R5
Monitor
LG 27GN850-B ULTRAGEAR™ QHD NANO IPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Već neko izvesno vreme mučio me je nerešivi problem povezivanja Mac os-a i Windowsa, u svojstvu file sharing opcije koju nikako nisam uspevao da podesim propisno uz svu svoju dobru volju i entuzijazam jer znanja u ovom delu ne mogu baš da se pohvalim da imam previše. O čemu se zapravo radi… Ovde u stanu imam dva kompjutera koja sam hteo da povežem, pa iako su oba vezna za ADLS modem ono što sam imao kao situaciju na terenu je da se OS X i Windows 7 jednostavno ne vide.

Situacija je sledeća. Kao što rekoh, oba računara su povezana na Telekomov ADSL, s tim što je računar na kome je Windows povezan mrežnim kablom, a drugi koji gura Mac os, WiFi D-Link-om. Oba računara sam postavio da koriste isti Workgroup, što je uopšte kontam uslov da bi se videli i sarađivali, dodelio sam propisno ip adresu za PC računar koji gura Windows 7, no bez obzira na ovo i jedan i drugi uporno su ostajali naizgled nemi, tj nevidiljivi jedan za drugoga. Predpostavljam da se glavni razlog ovakvog ponašanja oba računara ogleda pre svega u načinu na koji su oba povezana na ADSL, tek eto čitava stvar u ovoj fazi izgledala mi je jedno izvesno vreme potpuno beznadežno, tim pre što ni na interentu nisam uspevao da pronađem identičnu situaciju ili kakav primer koji bi makar malo više bacio nekog svetla na čitav problem.

Razrešenje problema, je izletelo sasvim slučano i intuitivno.

Iako se oba računara naizgled nisu videla, jer ponavljam u finder prozoru sa strane nisam imao apsolutno ništa u delu za network, ispostavilo se da je putem opcije "Connect to Server" ipak moguće pristupiti drugom računaru, ali tek pošto se u Windowsu izgasi firewall!

Dakle ispalo je na kraju da sam već neko vreme sasvim moguće imao celu stvar pravilno setapiranu, ali nije mi padalo na pamet da pokušam dva ili tri puta uzastopno da pokrenem proces povezivanja niti da isključim glupi firewall...

Ovo je upravo i glavni razlog zbog čega sam se odlučio da postavim ovu temu jer kontam, možda će na istu ili sličnu stvar neko odavde naleteti i zaglaviti se bespotrebno!

Sledeća stavka koju sam morao da eliminišem je korišćenje šife za file sharing koju Windows po defaultu dodeljuje. Ma šta ja pokušao, unos šifre mi nije pomagao da se konektujem uspešno. Konstantno sam dobijao password error iako sam sasvim siguran da je šifra bila pravilno unešena. Da bi ovu proceduru zaobišao bilo je potrebno da se pod Windowsom u delu za file sharing izgasi opcja za dodelu šifre. Tek nakon ovoga sam mogao da se povežem kao Guest na drugi računar.

Dakle shodno ovoj situaciji i svemu gore navedenom ostaviću dole u nastavku podešavanja koja sam koristio u delu za network pod ML-om, kako bi svakome ko uleti u ove vode bilo jasno šta treba da uradi i kako, uz napomenu da je pod Windows-om potrebno obavezno izgasiti aktivni Firewall.
 

Prilozi

  • System Preferences.png
    System Preferences.png
    43 KB · Pregleda: 152
  • System Preferences 2.png
    System Preferences 2.png
    44.5 KB · Pregleda: 432
  • 192.168.1.3.png
    192.168.1.3.png
    106 KB · Pregleda: 181
Poslednja izmena:
Hvala za ovo i ja sam bezuspešno pokušavao da povežem svoj macbook pro na suprugin lap koji radi pod Win7, ali nije moglo, a sad vidim i zašto.
Gloopi Win:d
 
Hehe, što niste pitali :) Ja to podesio pre 2 godine, odmah čim sam nabavio MBP :) Da ne pametujem mnogo, nisam znao da je ovo neki problem? U stvari imam godinama Trendmicro AV na Win koji ima svoj FW i koji "ubije" Win FW i znam da sam u početku umao problem i sa Win-Win šeringom zbog AV pa sam valjda poučen iskustvom naučio da čačkam po Trendmicro FW čim nemam pristup sa nekog računara.

Što se tiče šifre za pristup na Win, ja tu postavim šering paramtere da prava ima EVERYONE i onda prolazi bez unosa bilo kojeg korisnika i šifre a drugi način je da kreiram specijalnog korisnika sa parametrima za pristup (da nije Guest, već neki remoteaccess ili sličan naziv korisnika i obavezno neka lozinka).

Ja ima drugi problem, ne mogu sa Win8 da pristupim MBP, ne znam koji Us i Ps da ukucam, ne prolazi, ali nema ni veze pošto mi i ne treba takav pristup, treba mi sa MBP na Win8.
 
Poslednja izmena:
^^
^^^
zar ne mozete jednostavno da stavite exception u windows firewall-u za file sharing umesto sto gasite ceo firewall??

i ja kao jopopo drzim posebnog usera na windowsu (sa sifrom!) za remote access (sharing) i njemu dodeljujem prava pristupa za odredjene foldere.

@jopopo

mozda te ovo zeza: ako se sa windowsa konektujes na Mac, uvek kucas username kao jednu rec.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko kako da povezem Hackintosh sa TV,u pitanju je panasonic plazma,kad botujem Windows 7 TV vidi i sve je ok, ali kad podignem OS X 10.8.2 TV ne vidi inace veza je lan kabal.
 
zar ne mozete jednostavno da stavite exception u windows firewall-u za file sharing umesto sto gasite ceo firewall??

i ja kao jopopo drzim posebnog usera na windowsu (sa sifrom!) za remote access (sharing) i njemu dodeljujem prava pristupa za odredjene foldere.

Pa može, to sad nije problem da se podesi kad je poznato šta je problem...
 
Ali uopšte nema potrebe za time. Windows Firewall je jedno najobičnije smetalo (da se ne izrazim drugačije) i bušan je kao sir, pa to sranjce od softvera možete da isključite i zaobiđete.

Guest nalog bi trebao da se izbjegava zbog sigurnosnih propusta, a treba da se aktivira sharing putem korisničkih naloga i lozinki. Ako želite da vas mašina ne pita ništa, onda username i password na svim mašinama na kojima postoje dijeljeni folderi trebaju da imaju isti username i password. U tom slučaju Windows firewall neće praviti pitanja i probleme.

Primjer:
- na 5 mašina postoji 5 različitih korisnika;
- Mac OS X daje mogućnost da se kreiraju čisti sharing korisnici koji imaju samo mogućnost pristupanja dijeljenim resursima, ali nemaju pravo da se loguju lokalno na mašinu;
- iskoristiti ovu mogućnost i na svim mašinama kreirati korisnike koji "fale", kao sharing only korisnike - dakle na mašini 1 fale korisnici 2-5, na mašini 2 fale korisnici, 1,3-5, i tako dalje;
- svima korisnicima na svim mašinama postaviti iste password-e - dakle na svima mašinama korisnik 1 ima password 111, korisnik 2 ima password 222, i tako dalje;
- nakon završenog podešavanja naloga i password-a na svim mašinama, podesiti sharing na Mac OS X - System Preferences, Sharing, uključiti sharing preko AFP-a i SMB-a i unijeti password-e za sve korisnike. Obratiti pažnju da se trebaju unijeti isti oni password-i koji su unešeni prilikom otvaranja naloga.

Napomena:
Iz ne znam kog razloga, ponekad će Windows da traži unos password-a prilikom pristupanja nekom dijeljenom resursu. U tom slučaju, potrebno je samo isključiti sharing (prvo SMB, onda AFP, i onda Sharing uopšte) i samo ga ponovo startovati. Ukoliko je potrebno, ponovo unijeti odgovarajuće password-e za odgovarajuće naloge i to je to.


PS: Meni tako rade: MBP sa 10.7.5, 2x PC sa Win 7 Pro, 1x PC sa Win 8 Pro.


Pozdrav.

Djole
 
^

hhehe... ja sam ovo prostudirao pre nekih 7-8 godina... i od tada svi lepo i srecno zive i rade :)

neko me skoro pitao za ovu windows papazjaniju od sherovanja, guest nalog, logovanja...
- imao sam jedan sajan link ka tekstu gde je opisano u detalje kako windows radi sa sherovima i userima ali sam nazalost izgubio link :( (moguce da sam ga ostavio i ovde na benchu, moracu da ga potrazim!)



jedino sto jos ne znam je zasto Windows XP nece da snimi password za SMB Share na OS X serveru (10.7)... jednostavno ne daje opciju za snimanje passworda?!?
mada su se vec svi navikli da moraju da ukucaju pass. (btw ne pomaze ni kreiranje istog usera sa istim passom na XPu kao na OS Xu!)


---
EDIT: NASAO SAM LINK! :)

http://web.archive.org/web/20081201...msession.com/articles/get-article.asp?aid=294

nazalost, nisam sacuvao linkove ka ostalim delovim, mislim da ih je bilo 3-4... :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno