Šta je novo?

Нови процесор или цела конфигурација

Enrico Adams

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2005
Poruke
227
Poena
319
Ових дана купујем ново напајање па сам хтео то да испратим у скорије време и нови процесором. Имам недоумицу шта је паметнији потез од ова 2

  • Ставити полован QuadCore (Q6600 или Q9550 нпр) уместо тренутног е4300
  • Узети AMD FX-8120 уз одговарајућу плочу и меморију

Иначе компјутер користим за основне ствари (сурф, интернет и сл), понекад за игре (али све слабије) и често обрађујем слике у CaptureNX и Photoshopu (због чега ми највише и треба нови процесор).
 
Има за 80е Q6600 на огласима, не знам колико је то добра цена и да ли је исплати. Мада ја више нагињен ка томе јер не бих мењао плочу и меморију ако баш немам потреба, а и капирам да ће том процесору више и не пада цена тако да ћу моћи када пређем на новију платформу да га продам мање више колико сам га и платио, ако не цркне до тада :)
 
Ja bih jurio polovni Q6600, naravno ako imaš neku bolju ploču za nju.... Q6600 je u sintentičkim testovima tu negde gde i i3-2100.... ali taj stari quad zaostaje u memorijskom bandwidth-u. Fora je da će te odprilike sve izaći isto ako uzimaš novi komp ili ako prodaš sve što imaš u delovima i dodaš novca. Ako uzmeš Q6600 on će ti raditi još dugo vremena i to sasvim lepo. Eno moj buraz je pre nekoliko meseci uzeo i3-2100, pre toga je imao Q6600, uzeo je nov komp samo zato što mu je vrisnula ploča. Razlike u realnom radu ni nema. Ako imaš para uzimaj novi, ako nemaš za velika ulaganja i već imaš dosta DDR2 memorije ostani na staroj platformi. Ako treba i ram da dokupuješ, bolje idi na DDR3 jer je znatno jeftinija.
 
Nisi pomenuo budzet i koje napajanje uzimas pa kada sve to ne znamo u obzir moze da dodje i polovan q6600 ali i i7 2600k :d

Najbolje performanse za najmanje para (po mom misljenju, s'tim sto moras da kazes koje napajanje uzimas)

Asus M5A99x Evo. 100e
Polovan AMD Thuban X6 1090t/1100t, cena npr oko 110e, + kuler od 30-35e za oc procesora na 4Ghz.
2x4Gb DDR3 rama, 40e.

X6 na 4Ghz i 3Ghz NB je veoma brza kombinacija koja se kolje sa bulldozerom 8150, na istim klokovima je cak i brzi. Ako ti ne treba X6 mozes da pazaris i nov Phenom II 965 i odvrnes lagano na 4Ghz. I u svakom slucaju na ovu plocu ces moci da stavis neki bolji noviji AMD procesor.

Ove kombinacije su dobre zbog povoljne cene i garancija, sta ti znaci matori q6600 i ta stara platforma kada mozes da prodas to dok jos drzi dobre cene i kupis mnogo brzu kombinaciju za relativno smesan kes a dobijas i nove garancije ;) A mator i izmucen q6600 kosta 80e a nov Phenom II 965 100e a taj procesor lagano ide na 4Ghz uz kuler od 25-30e + imas 3 godine garancije a vecina q6600 su bez garancija.

Druge opcije su sa i5 2500k i nekom plocom od 120e, ili bar i3 2100 za pocetak pa kasnije da predjes na neko jaci SB/IB.

Ja bih isao na m5a99x evo i X6 1090t, oc na 4Ghz/3Ghz NB i to je masina za naredne 3 godine bar a uopste ne kosta mnogo.
 
Poslednja izmena:
A koliko kosta dobra ploca za SB/IB, i5 2500k pa cak i sa i3 2100 i kulerom i 2x4Gb ddr3?

Stvarno mislim da je ova kombinacija sa X6 best buy jer kosta kao Intel SB varijanta sa i3 2100. E sad koje napajanje kupuje nemam pojma..

Ali ako kes nije problem, svakako treba da ide na i5 2500k itd.
 
Није претерано одређен буџет, само гледам да то буде паметна и добра куповина. У суштини и да мењам комплетну конфигурацију ове компоненте не би продавао него би ишле у други комп, тако да ми претерано и не значи то што сада држе цене. Мада у сваком случају ова X6 комбинација занимљиво изгледа. Иначе купујем Seasonic 520GB, тако да проблема са те стране неће бити.

Иначе нисам нисам сигуран да ли би овај X6 био бољи избор за обраду слика (што ће бити најзахтевније што ћу ја радити а са овим новим DSLR израда RAW фајла уме да буде баш интензивна на процесор) од 8120 нпр, тј верујем да се тај додатна језгра осете.
 
Poslednja izmena:
8120 nije losa kupovina ali ako se dobro secam testova (a ispravce me neko ako gresim) 8120 je brzi od X6 @ 4Ghz/3Ghz NB, tek kada predje 4,3Ghz a za to treba bolji kuler od Brockena npr (koji kosta 35e i moze da hladi X6).
Ovaj BD pravi vecu razliku u odnosu na X6 tek kada predje 4,5Ghz a mislim da za to treba i kuler od 50e i jace napajanje od tog SS, ipak shvati ovo sa rezervom, nisam siguran.

8120 nije losa kupovina za ljude koji se bave foto, audio i video obradom ali je problem sto stvarno mnogo trosi preko 4,2Ghz (na toliko otprilike ide sa default naponom) a i greje se pa stvarno treba skuplji kuler.. da nije ova 2 problema 8120 za 140e bi bio odlicna kupovina.

Ako bas ne zalis kes idi na Asus plocu od 150e :D i i5 2500k, kuler od 35-40e i 2x4Gb ddr3 i imaces komp za jos 5 godina.

Ako hoces malo da ustedis m5a99x evo. 1090/1100T @4Ghz i kuler od 35e, 2x4Gb ddr3. X6 je sasvim solidan u svim tim obradama, posebno ako nisi neki pro lik i ne zaradjujes cenu ove konf mesecno ;) Kasnije mozes da bocnes neki Piledriver ili koji vec noviji AMD cpu.
 
^ i to je jedan od retkih koji je spustio cenu na 120e :d Pre par meseci sam video da lik q9550 prodaje za 200e :)
 
Jel se Asus M5A99x Evo bese greje ko djavo?
Ima jedna tema na forumu gde se dosta njih zali da ne moze ni prst da zadrzi na hladnjaku za maticnu, i znam da je nesto-99 ali ne mogu da se setim tacno koja. Mislim da je bas ova pa bi dobro bilo proveriti, ili uzeti drugu :)
 
quad Q9550 da nadje za 80-90 eura?.....to je totalno ne moguce....pa pogledajte cene tih procesora i na ebay(com,de,uk) videcete da i na zapadu imaju dosta jaku cenu....otprilike kao i ovde...

ja sam pre nekoliko meseci kupio q9400 sa kulerom star oko dve godine za 100 eura...

ako ti se ne daje previse para(ili nemas) kupi q6600 najeftinije sto mozes i pici....ako pare nisu problem(tj ako mozes da potrosis 300-400 eura za konfu),onda ti je najbolje da kupis sve novo...
 
Испоставило се ових дана да ми је умрла матична плоча, тако да ће да се мења комплетна конфигурација. Тј појурићу прво неку 775 плочу да се скрпим док то не завршим а онда ћу отворити другу тему за дискусију шта би била најбоља куповина за моје потребе.
 
Nazad
Vrh Dno