Šta je novo?

[Notebook] MSI X460 Slim

MSI_Guy

Zvanični predstavnik
Vendor
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruke
198
Poena
169
Pozdrav svima,

Imao sam prilike da već neko vreme koristim MSI X460 laptop, pa da podelim svoja iskustva sa vama kao i do sada što sam radio :)

17-MSI-X460.jpg

MSI X460 je laptop sa ekranom dijagonale od 14 inča, sa naravno odnosom stranica 16:9. Po mom mišljenju laptopovi od 13,3 i 14 inča su pravo savršenstvo za one koji se ne razdvajaju od notebook-a. U ovu kategoriju spadam i ja koji bez laptopa ne idem ni do WC-a :D

Uvek sam imao pored desktopa i jedan manji prenosnik. Trenutno koristim Dell XPS M1330, koji imam još od davne 2008. godine i koji smatram jednim od najboljih kupovina koje sam napravio. Istina morao sam da ga malo budzim, kako bi ga doveo u željeno stanje, ali je i dalje izuzetno dobar. Pre toga sam imao 12inčni MSI S260x koji je takođe bio jako simpatičan prvenstveno zbog svoje autonomije od oko 5 sati. Zašto ovo pominjem? Zato što pokušavam da naglasim koliko volim ovu klasu notebook-ova i sa kojim entuzijazmom pristupam ovom opisu. :)

Zašto volim ovu kategoriju lapova?

Zato što koriste regularan hardver, a ne ultra low voltage i netbuk procesore, koje smatram dosta ograničenim, mada bih uvek radije izabrao ULV proc umesto Brazosa ili Atoma. Pored toga, često se unutra može naći jako dobra konfiguracija koja se može upotrebljavati za video obradu, photoshop, a naravno i sve ostalo je daleko komotnije raditi. Takođe, na 13 i 14 inča, 1366x768 izgleda optimalno, dok je na većim ekranima dot pitch veliki za moj ukus. Čak je neretko i autonomija fantastična. Doduše ovo jako zavisi od tipa i kapaciteta baterije. Sve u svemu ovo su jako dugotrajne mašine koje zbog dobrog hardvera imaju dugu upotrebnu vrednost i mogu praktično sve, osim nekog zahtevnijeg gejminga. Pored toga, prenosivost je osetno veća, zbog manje mase. Imao sam prilike da "šetam" laptop od 16" zbog posla i moram priznati da je to bila čista agonija iako sam prilično jake konstitucije zbog šestogodišnje veslačke karijere :)

image0_575px.jpg

Šta mi je bitno za ovu klasu?

1. Autonomija i kapacitet baterije - Džabe je imati jak hardver, za ovaj tip računara, ako ne možete da odete do susedne sobe, a već vam komp prijavljuje da treba da se napuni.

2. Kvalitet izrade i masa - S obzirom da se najčešće koriste "na terenu" ovi kompovi su izloženi klasičnom "akanju". Po meni glossy plastika ovde nema šta da traži, jer će u tom slučaju laptop posle pola godine izgledati kao da se raspada, jer samo vađenje i vraćanje u torbu će ostaviti ogrebotine po njemu. Tastatura i touchpad su takođe bitni faktori koje smeštam u ovu kategoriju, jer smatram da spadaju u kvalitet izrade.

3. Konfiguracija - Ovo je takođe jako bitno, jer želim da mogu da radim još nešto osim office-a i surfovanja. Moj Dell ima C2D T8300, 4GB RAM-a i 500GB HDD na 7200RPM, pa se i dan danas nosi lepo sa svim zadacima :)

U skladu sa gore navedenim, ja sam se tim stavkama vodio kada sam tražio prednosti i mane MSI X460ice koja mi se izuzetno dopala i u par momenata potpuno prevazišla svako moje očekivanje.

Idemo redom...

Počećemo sa unboxing videom gde možete steći generalni utisak o izgledu i dimenzijama laptopa, ne traje dugo, pa savetujem da bacite pogled na njega, makar ispreskakali pola :)

[YOUTUBE="MSI X460"]PVS0XfDVIck[/YOUTUBE]​

Sad da pređemo na sam lap. Deo sa pakovanjem bih preskočio pošto nije u pitanju retail već sample paket koji podrazumeva samo X460 i punjač. Naravno, paket za prodaju će biti sigurno bogatiji, makar za uputstvo i diskove sa drajverima :)

 
Površina poklopca je izrađena od brušenog aluminijuma koji ostavlja utisak čvrstine i to mi se jako dopada. Zahvaljujući njemu, nema nikakvog ugibanja, a generalno su svi spojevi čvrsti i nema nikakvog škripanja, krckanja i slično.


Po otvaranju poklopca, nastavlja se prijatno iskustvo. Pre svega tu je aluminijumsko odmorište za dlanove identično po izradi spoljnoj strani poklopca. Njegova dubina je dovoljna da možete normalno da oslonite dlanove prilikom kucanja. Na sredini te površine se nalazi tačped čija je površina izuzetno glatka i prst prosto klizi preko njega i rad sa njim je pravo uživanje. Verujem da ste već pomislili da su tasteri izrađeni od plastike koja imitira metal, zar ne? To sam i ja mislio dok nisam kucnuo i shvatio da je konačno neki proizvođač odlučio da ovaj detalj odradi do kraja. Kod mnogih, pa i kod ranijih modela MSI-a, sam naletao na imitaciju od plastike, ali je ovog puta upotrebljen aluminijum, što je detalj koji mi se mnogo dopada.


Tastatura je chicklet tipa i drago mi je da ugibanja praktično i nema, što omogućava jako prijatno kucanje i mali broj grešaka. Tasteri su dovoljno veliki, a jedino što bih voleo da vidim i znam da zakeram, ali to je veliki "Enter" taster :)


MSI X460 karakteriše veoma tanak profil i fleksibilnost imajući u vidu veoma ozbiljan hardver koji se nalazi unutra o kome ćemo pričati kasnije. Kao što vidite i ekran i ostatak kućišta su izuzetno tanki, a otvara se gotovo do ugla od 180 stepeni. Kada je zatvoren u najdebljem delu ima samo 22,3mm. Uz to masa od 2 kilograma je takođe odlična za nošenje okolo bez ikakvog opterećenja.

 
Kontra uobičajenom pristupu MSI da laptop nakrca detaljima, ovaj model je veoma elegantan i nema nikakvih nepotrebnih sitnica bilo svetlećih ili ne. Ovo je model rađen kao po mojoj meri. Dodatnih tastera praktično i nema, osim ukoliko ne računate osvetljeni taster za paljenje i još dva tastera za Eco modove i S meni. Power taster svetli plavom bojom kada X460 radi, a u sleepu signalizira narandžastom bojom. Na prednjoj strani ispod tačpeda se nalaze ostali LED indikatori (BT, WiFi, baterija, caps i num lock).


Kada su priključci u pitanju, sve je smešteno na levu i desnu bočnu stranicu, dok se na zadnjoj strani nalazi baterija, a na prednjoj led indikatori. Sa leve strane se nalazi priključak za punjač, kao i HDMI, VGA, LAN kao i dva USB 3.0 konektora.




Sa desne strane je smešten optički uređaj, a u pitanju je DVD-RW. Pored njega se nalazi jedan USB 2.0 port, čitač kartica i dva audio izlaza od kojih je jedan i optički S/PDIF. Na ovoj strani se nalazi i Kensington lock, mada sumnjam da je to nešto što iko od nas koristi :)


http://farm7.static.flickr.com/6160/6157063942_b64e8b5742_b.jpg


Na zadnjoj strani, kao što sam već pominjao, nalazi se baterija. Drago mi je da ista ne štrči, jer iako volim blagi nagib kod notebook-a više preferiram da to ne bude uz pomoć baterije koja viri kao "tumor" :) Ovako sve izgleda kompaktno, linije i ivice se prate i čine jednu lepu zaokruženu celinu.


 
Baterija je šestoćelijska, a i pored toga ima prilično zavidan kapacitet od 5900mAh i 65Wh. Poređenja radi moj Dell ima 9cell bateriju koja ima samo 700mAh više. S tim u vidu jasno je da su mi očekivanja po pitanju bila velika, jer u skladu sa napretkom u hardveru i njegovoj energetskoj efikasnosti sam očekivao bar 4 sata konstantnog rada, pa čak i malo više. Autonomiju još uvek nisam proverio temeljno, ali su prvobitne impresije odlične, jer sam radio oko 6 sati iz tri sesije od po ~ 2 sata i baterija nije bila potpuno mrtva. Ovo je čak i iznad očekivanog.


Dakle, dobra izrada i kako se za sada pokazuje autonomija. Još jedna jako korisna stvar kod laptopova je jednostavnost za pristup osnovnim komponentama, radi održavanja i eventualne zamene hardvera (prvenstveno RAM-a i HDD-a). Kod X460ice to je vrlo jednostavno izvedeno zahvaljujući donjem poklopcu koji je izveden iz jednog dela i poseduje svega sedam šrafova koji vas dele od pristupa unutrašnjosti.


http://farm7.static.flickr.com/6190/6159027873_0870f9b42b_b.jpg

Crveni tačke su šrafovi od samog poklopca, a dva žuta drže hard disk. Nakon uklanjanja ovih šrafova jednostavno se skine plastična oplata koju drže žabice i to je sve.



Kao što se vidi na slici gore svemu se lako pristupa, pa održavanje ne predstavlja problem. Hlađenje deluje adekvatno, što je veliki uspeh, zbog vrlo tankog profila, pa je Core i7 koji se nalazi unutra pravi izazov za ohladiti. Tu se nalazi i memorija, dok je hard disk ovde izvađen sa leve strane. Inače, označena pozicija za GPU i četiri memorijska čipa u desnom uglu slike su tu za model X460 koji će posedovati i GeForce GT540M diskretnu grafiku :)
 
Ostaje još da vidimo kakva je konfiguracija ovog modela u potpunosti, iako sam neke detalje pominjao već :)

Dakle, u laptopu od 14 inča, debljine svega 22 milimetra stalo je sledeće :

CPU: Core i7 2630QM @ 2GHz (2,9GHz Turbo Boost) - ovaj procesor ima četiri fizička jezgra i uz HT praktično osam logičkih :) Naravno, 6MB keša, 32nm i 45W TDP ili full SandyBridge

6159630218_25a1baaafe.jpg

GPU: Moj model (lepo zvuči voleo bih da je moj :)) ima integrisani Intel HD3000, a biće i modela sa GT540M za one koji bi želeli da se igraju na lapu. Naravno, uz to će ići i kompleksniji rashladni sistem itd. Meni bi ovakva verzija savršeno igrala, jer X460 shvatam kao pravi poslovni računar.

6159091497_95b36742eb.jpg

RAM: 2x2 GB DDR3 1600MHz što je sasvim dovoljno, mada kapiram da će za koju godinu svako moći da za sitne pare uradi upgrade na 8GB.

6159630536_af2f0ac7e5.jpg

HDD: Ovo mi se jako dopada, a to je izbor WesternDigital harda od 500GB na 7200RPM iliti pripadnika Black serije. WD na njih daje 5 godina garancije i zaista su pouzdani i brzi hardovi. Uvek bih radije išao na ovu varijantu umesto 640GB na 5400RPM. Naravno sa one kojima novac nije problem, verujem da bi se našao neki SSD :)

6159574826_86eb7d27f5_z.jpg

 
Naravno, WiFi, BlueTooth, WebCam 1.3mpix su neke stvari koje su danas standard kada je moderan notebook u pitanju, pa verujem da se to podrazumeva i to je svakako prisutno.



Još treba pomenuti i ekran i zvučnike, a to sam ostavio za kraj, jer je subjektivno i šta god da kažem je generalno neupotrebljivo nekom ko ima drugačije standarde od mene. Ekran sa rezolucijom od 1366x768 ima prilično dobre uglove i jednako osvetljenu površinu. Koristi se LED osvetljenje i to prilično dobro izgleda. Horizontalni ugao gledanja je iznad proseka za ovaj tip panela, dok je vertikalni uobičajen i ne daje preterano lufta ko god je ikad koristio notebook zna o čemu pričam :) Zvučnici su prosečni i ne izdvajaju se u odnosu na ostale 12/13/14 inča laptopove. Odgledaćete seriju i odslušati malo muzike u kancelariji ili sobi bez problema.

Da rezimiramo utiske, ovo je ultra brz mali notebook sa odličnom autonomijom i kvalitetom izrade koji je svakako iznad proseka. Iskreno, za mene je idealan i zaista bih ga rado posedovao, jer i pored svega napisanog izgleda istinski atraktivno :) Sa SandyBridge Core i7 svako će biti obezbeđen na duže staze, kao što rekoh i jači mobilni Core2Duo su prilično upotrebljivi posle tri godine. RAM i HDD odlično prate procesor, s tim da će za nekih godinu dana zamena za 2x4GB DDR3 biti jako pametan potez. Autonomija u slučaju rada kancelarijskih poslova od oko šest sati je takođe impresivna.
 
Evo i malo rezultata :)

Temperature:
6159631880_83af1c5b6b.jpg


PCMark Vantage:
6159631694_82d8dc0a5a_b.jpg

PCMark 7:
6159092215_a02f924ffa_b.jpg


HDTune 4.61:
6159091733_21fd433e68.jpg

CineBench 11.5

AIDA64 Extreme:
6159627726_65408f8e38.jpg

7zip bench:
6159088165_2c2f987c5e.jpg
 
Posto sam ponudio kupcu ThinkPad EDGE E420 (Black) Core i3-2310M 2.1GHz/3MB, 4GB DDR3, HDD 500GB 7200rpm, 14.0" HD LED (1366x768) non glossy, AMD Radeon HD6630M/1GB switchable, DVDRW, Wlan 1000 BGN, WWAN option, Bluetooth, GLan, UltraNav, FPR, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Pro 64 ... i on se pomalo necka....da li mozhe da se zna neka preporucena cena na nasem trzhistu i kada mozhemo ocekivati ovo chedo u VP?
 
Veoma lep i detaljan opis.
Nadam se da će se uskoro pojaviti i kod nas.

Ako nije problem, interesuju me dve stvari:
1. Koliko je težak? Koje su dimenzije i težina punjača (ispravljača)?
2. Kako je rešen priključak za punjenje, da li je deo koji ulazi u notebook "savijen na ugao od 90 stepeni" ili je prav?

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Po zvanicnoj specifikaciji, tezak je 1.98Kg, a moja vaga je rekla da je tacno 2Kg :)

Dimenzije punjaca ne znam, moracu da izmerim, a prikljucak je pod 90 stepeni.
 
Posto sam ponudio kupcu ThinkPad EDGE E420 (Black) Core i3-2310M 2.1GHz/3MB, 4GB DDR3, HDD 500GB 7200rpm, 14.0" HD LED (1366x768) non glossy, AMD Radeon HD6630M/1GB switchable, DVDRW, Wlan 1000 BGN, WWAN option, Bluetooth, GLan, UltraNav, FPR, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Pro 64 ... i on se pomalo necka....da li mozhe da se zna neka preporucena cena na nasem trzhistu i kada mozhemo ocekivati ovo chedo u VP?

Iskreno, ne znam kako ce to biti kod nas, ali kapiram da ce ovakav model biti oko 700-750e u retail-u, a da ce skuplji biti samo modeli sa diskretnom grafikom. Naravno, bice valjda i modela sa slabijim procesorom koji ce imati nizu cenu :)
 
Ovakav model na nashem trzhistu ne bi smeo da bude iznad 550-600e ako hoce da prodaju ijedan....niti ima operativni a nije ni IBM....tako da....hu hu ...pucaju visoko a josh dosta spanaca moraju da pojedu da bi bili veliki....700-750e za MSi....hm....
 
Ima operativni sistem, cena jeste visoka, ali je uredjaj kompletno veoma kvalitetan :)

Inace, najjeftiniji notebook sa dijagonalom do 14 inca i core i7 2630qm kosta 1320e i u pitanju je alienware i nije nikako kompaktan... :D
 
Poslednja izmena:
http://www.laptopmag.com/review/laptops/msi-x460dx.aspx
http://hothardware.com/Reviews/MSI-X460DX-14-Core-i5-Notebook-Review/

Још 2 теста које сам нашао... У овом првом, сајт који углавном има веома објективне тестове, нису уопште били одушевљени тастатуром. Ех сад, то је веома субјективно мишљење... Ја сам става да су најбоље тастатуре на лаптоп рачунарима на Тинкпад Т серији и Мековима, а њихове тастатуре немају никакве сличности(доказ субјективност око тастатура).

Мени се допада лаптоп, морао бих да га видим уживо да бих дао неко детаљније мишљење и једина замерка ми је рефлективни екран(судећи по сликама, на сву срећу, не као на Мековима).
 
Kakav bre spanać kupus i ostale povrćke ? Svaka čast MSI-ju na još jednom uspehu da napravi nešto pristupačno a da je pri tome sve danas bitno prisutno u mašini .
 
wow ovo je prvi msi odrađen kvalitetno bar sa kojim sam se ja "sreo". imam neki EX610 matori, strava i užas koji ne kvalitet. posle 5 min korišćenja ne smeš ruke da staviš na njega da se ne opečeš, a takođe ga ne smeš ni u krilo stavljati jer se sa donje strane poprilično greje. ekran katastrofalan, nešto kao 3d ekrani na telefonima, ako se malo mrdneš u stranu slika postane grozna, uglovi vidljivosti 20 stepeni. nisam ga baš nešto ni koristio, stoji mi bezveze a siva boja na delu predviđenom za držanje ruku je počela da se skida pomalo iako tu ruke nisam nikad ni držao zbog gore navedenog problema sa grejanjem
 
wow ovo je prvi msi odrađen kvalitetno bar sa kojim sam se ja "sreo". imam neki EX610 matori, strava i užas koji ne kvalitet. posle 5 min korišćenja ne smeš ruke da staviš na njega da se ne opečeš, a takođe ga ne smeš ni u krilo stavljati jer se sa donje strane poprilično greje. ekran katastrofalan, nešto kao 3d ekrani na telefonima, ako se malo mrdneš u stranu slika postane grozna, uglovi vidljivosti 20 stepeni. nisam ga baš nešto ni koristio, stoji mi bezveze a siva boja na delu predviđenom za držanje ruku je počela da se skida pomalo iako tu ruke nisam nikad ni držao zbog gore navedenog problema sa grejanjem

Ja imam, i još uvek koristim MSI EX610.
Veoma sam zadovoljan sa njim. Koristim ga već 4 godine.
Mislim da smo zajedno prevalili minimalno 100.000km.

Nikada nisam imao tih problema sa grejanjem, a boja je skoro počela da bledi jer su mi ruke uvek na naslonu.
Ekran nije baš najbolji, ali sam našao i prednost u tom malom uglu gledanja, naime saputnici retko kada mogu da vide šta tačno radim na njemu :p

Jedino što me je kod njega mučilo je bio ventilator za hladjenje, koji je posle nekog vremena počeo da se čuje kada se računar pomeri ili posle dužeg ne korišćenja.
Problem sam rešio sa grafitnom mašću i od tada, već jedno 2 godine, nikakvih sekiracija sa njim.

Zbog positivnog iskustva sa MSI-jem mi je ovaj model i zapao za oko. Možda ga zato i uzmem kao zamenu za starijeg brata.
 
Poslednja izmena:
Sjajan notebook, super test, deluje jako kvalitetno i dugotrajno.
Pravi trendseter za one koji znaju da postuju prave vrednosti, ulozeno-dobijeno.

Raspitivao sam se malo oko aktuelne MSI X serije.
Kod nas ce biti u prodaji oba modela sa W7 Professional, i X460 (sa testa) i model sa diskretnom VGA, oznake X460DX.

X460DX ima i5-2430m, 4/640GB i NVGT540M 1GB, http://www.notebookcheck.net/MSI-unveils-the-X-Slim-X460-and-X460DX-notebooks.57244.0.html

Ono sto je extra stvar kod X460DX je to da podrzava MSI GPU boost technology odn. kod oba modela Intel Widi tehnologija sto je po mom misljenu inovativno gotovo kao kad je HDMI out poceo da se pojavljuje na laptopovima.

A sto se tice cena cuo sam da ce X460 (i7), biti skuplji od X460DX (i5) oko 100e ;)

svakako modeli o kojima treba razmisljati...
 
U tom slucaju to dodatno potvrdjuje moju teoriju da ce Core i5 sa GTT540M biti optimalan izbor, jer ce biti vrlo prenosivi notebook sa kojim se moze bukvalno sve (odlicna autonomija, cpu i gpu performanse) :)
 
jos da ugrade krsten ekran i gde bi im bio kraj
 
Kod nas ce biti u prodaji oba modela sa W7 Professional, i X460 (sa testa) i model sa diskretnom VGA, oznake X460DX.
X460DX ima i5-2430m, 4/640GB i NVGT540M 1GB...

Našao sam danas ovaj model u ponudi na jednom našem sajtu po ceni od oko 95.000 din.
Evo i pune konfiguracije: X460DX-006US - Intel Core i5 2410M 2.3 GHz, RAM: 6 GB, 500 GB - 7200 RPM, DVD Super Multi, NVIDIA GeForce GT 540M, 14 Inch, Gigabit Ethernet IEEE 802.11 b/g/n, Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit, 6-Cell.
U ponudi su i: X460DX-008US (Core i3) za 84.000 din, i X460-004US (Core i7) za 123.000 din.

Očekivao sam da će biti nešto povoljniji, ali očigledno sve što je dobro mora imati i "dobru" cenu.

Najviše me nervira što mi se sada meša u MacBook Air cenovni razred.
Ah taj Mac, ah ta MSI-jeva 4 jezgra :)
 
^sa tim cenama mogu odmah da se spakuju i da idu kuci... Stvarno ne znam da li ce neko razmatrati MSI u segmentu gde vladaju Lenovo, App....
 
Za te pare ako moram da izdvojim pre bih razmatrao neci mac...
 
to je neki NB za US trziste, napisao sam vam cene koje ce biti odprilike :)
 
Vrh Dno