@Doktor
Što nije nimalo čudno, jer je ovaj ASUS wide gamut monitor, dok je taj drugi mališan, monitor sa standardnom gamom koja pokriva sRGB. Generalno, tu 23jku ne treba ni porediti sa 24" wide gamut monitorima, jer em što je monitor manji 16:9 vs 19:10, em je 6bit+A-FRC dither panel u njemu.
Inače, što se ovog ASUS-a tiče, nekoliko sitnica na osnovu informacija sa par stranih foruma:
Za nedelju-dve na nemačkom PRAD-u će biti postavljen najiscrpniji prikaz (kao što je to i običaj za PRAD) ovog monitora, pa kome ovaj monitor treba za profesionalnu upotrebu, tamo će moći da vidi sve njegove mogućnosti. Takođe, čovek sa PRAD-a je već napisao da ovaj monitor ispoljava istu nelinearnost kao i DELL U2410 kada se koristi custom color režim rada za podešavanje RGB vrednosti kod kalibracije ( ovaj problem je već opisan na PRAD-ovom prikazu DELL U2410 monitora na ovoj strani:
http://www.prad.de/en/monitore/review/2010/review-dell-u2410-part8.html ), pa sa velikom sigurnošću može da se pretpostavi da je unutra isti panel kao kod DELL U2410 monitora. Toliko o silnim XZYitd-IPS nazivima panela, kad je sve na kraju isto. Ne bi me čudilo ni da ovaj monitor izlazi sa istih pogona kao DELL U2410, još ako vidim da su Evropski primerci iz Češke, onda je sve jasno. Pored ove sličnosti sa DELLom, druga bitna stvar je garancija na zaglavljene/mrtve piksele. Na newegg-u se javio kupac koji je dobio ovaj monitor sa jednim zaglavljenim zelenim pikselom i kada je hteo da se raspita o garanciji dobio je odgovor od ASUS-a da na ovaj monitor ne daju Zero Bright Dot garanciju, već samo standardnu koja je u skladu sa klasom II ISO standarda o LCD defektima. Asusova garancija može da se vidi ovde:
http://support.asus.com.tw/repair/repair.aspx?no=481&SLanguage=en-us Ali nigde nema navedeno koji monitori potpadaju pod ZBD garanciju (koliko sam video uglavnom su to samo laptopovi sa 30dnevnom ZBD garancijom na displej). Ovo je inače malo čudno pošto je ovaj monitor iz višeg cenovnog ranga i reklamira se za "profesionalnu" upotrebu, pa eto pitanja za Spacemaster-a, kakva je na kraju garancija za ASUS PA246Q.
Suma sumarum svega ovoga je da su monitori HP LP2475w, DELL U2410 i ASUS PA246Q u suštini praktično isti, jer su bazirani na LG IPS panelima iz LM240WU4 serije, a takođe su svi istog cenovnog ranga koji se kod nas kreće oko 60K. I najviše problema koje su krajnji kupci do sada mogli da iskuse proizilaze prvenstveno iz očajne kontrole kvaliteta samog LG-a, dok HP, DELL i ASUS mogu da budu odgovorni za fizičke probleme proizašle iz samog sklapanja i nešto malo što se tiče softverske podrške. A kad imamo takvu proizvoljnost kod različitih primeraka, najbitnija je garancija koju daje proizvođač i plus da li se ona primenjuje kod nas. Na prvom mestu je HP koji na LP2475w monitor daje garanciju od nula komplet mrtvih piksela, nula svetlih piksela i do četiri tamna piksela (ova garancija bi valjda trebalo da važi i na našim prostorima). Na drugom mestu je DELL koji na U2410 daje standardnu ISO garanciju dopunjenu sa garancijom na nula svetlih piksela, s tim što koliko sam video kod nas se ovo ne primenjuje već sve zavisi od uvoznika. I na kraju dolazi ASUS sa standardnom garancijom (pod uslovom da na ovaj monitor ne daju ZBD garanciju, a ako je ipak daju onda je sve isto kao kod DELL-a).