Šta je novo?

Kako se pravilno sklapa kompjuter?

Placebo

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2005
Poruke
950
Poena
320
Prvo, izvinjavm se zbog ovog rogobatnog naziva.

Ovako, planiram da po prvi put sam sastavim (do sada sam samo rastavljao :) ) kompletnu konfiguraciju pa me zanima kojim redosledom i kako pravilno povezati komponente. Pretpostavljam ploca, napajanje, memorija, procesor, graficka.
Na sta treba obratiti paznju? Da li je nesto tesko izvesti (ili lako pogresiti)? Da li je box cooler fizicki spojen sa procesorom (konkretno C2D ako ima neke razlike) ili se odvojeno montira? Sta sve proveriti pre nego se konacno ubode u struju?
 
Prvo, izvinjavm se zbog ovog rogobatnog naziva.

Ovako, planiram da po prvi put sam sastavim (do sada sam samo rastavljao :) ) kompletnu konfiguraciju pa me zanima kojim redosledom i kako pravilno povezati komponente. Pretpostavljam ploca, napajanje, memorija, procesor, graficka.
Na sta treba obratiti paznju? Da li je nesto tesko izvesti (ili lako pogresiti)? Da li je box cooler fizicki spojen sa procesorom (konkretno C2D ako ima neke razlike) ili se odvojeno montira? Sta sve proveriti pre nego se konacno ubode u struju?

Prvo ako nisi sam to nikada radio samo polako i bez nervoze.

Prvo postavi plocu na njeno mesto u kucistu ako montiras Box cooler, a ako montiras neki od ovih gabaritnih gde se ispod ploce mora staviti nosac onda to prvo namontiraj. Kada pricvrstis plocu pocni sa montiranjem ostalih komponenti proizvoljnim redosledom, jedino obrati paznju da li ce ti neka komponenta smetati prilikom montaze druge (npr. ako imas neku vecu graficku moze eventualno da ti smeta za postavljanje rama u prvi slot, situacija kod mene). Evo recimo uzmi ovaj redosled Prvo povezi front panel na plocu dok jos ima dovoljno mesta (prati uputstva iz knjige za plocu i svaku zicu stavi na njeno mesto).Dalji redosled Cpu koji je inace odvojen od Box coolera, samo prati uputstva proizvodjaca pri montazi svih delova da ne bi nesto okrenuo naopako, zakljucaj ga u slotu onom polugicom i to je to, zatim ubodi ram/ove na njihova mesta, zatim postavi graficku, povezi HDD i opticki, ako imas neki pci uredjaj naravno ubodi i njega(npr. modem, zvucna kartica...). Na kraju jos jednom proveri jesi li sve dobro povezao i prikopcaj napajanje na njegova mesta na ploci.

Ako si sve pazljivo odradio pritisni power button i uzivaj u novom kompu.

Samo jedna preporuka ako nisi siguran da si ovo u stanju da uradis sam ipak pozovi nekog iskusnijeg da ti pomogne a ti sve dobro prati.

P.S. Ne zaboravi staviti termalnu pastu na cpu pre box-a

Pozdrav i srecno.
 
Poslednja izmena:
Mnogo hvala na brzom i ovako detaljnom odgovoru. Da li na cooleru postoji vec neka zvaka ili moram da kupim pastu odvojeno?
 
Mnogo hvala na brzom i ovako detaljnom odgovoru. Da li na cooleru postoji vec neka zvaka ili moram da kupim pastu odvojeno?

Na delu box coolera koji ide na cpu vec ima pasta ali moja preporuka je da kupis neku malo kvalitetniju a ovu skines krpicom i medicinskim alkoholom. U principu mozes i ovu da ostavis ako neces da kupujes drugu.

Nema na cemu.
 
Thanks mate. Najverovatnije cu da ostavim bar dok ne vidim kakav je procesor. A i svaki evro ustede ce dobro da dodje za graficku.
 
Jel zna neko da li negde kod nas ima da se kupi kvalitetna termalna pasta?
 
Hvala
@Twi$teR Nisam bas siguran koja je pasta kvalitetna, ali mozes da vidis na pcberzi. u pretrazi kucaj "pasta"
 
Poslednja izmena:
Ako CPU radi na default podesavanjima i "zvaka" moze biti sasvim dovoljna,ali treba paziti na kolicinu,jer u BOX pakovanja na telo kulera fabricki stavljaju previse,pa vremenom zapekne i
gubi funkciju ( pretvara se u izolator ).
 
Ako CPU radi na default podesavanjima i "zvaka" moze biti sasvim dovoljna,ali treba paziti na kolicinu,jer u BOX pakovanja na telo kulera fabricki stavljaju previse,pa vremenom zapekne i
gubi funkciju ( pretvara se u izolator ).

Ne samo da ima puno nego je toliko gusta i lepljiva da ju je tesko skinuti. Ipak investicija od nekih 400-500 din za neku cooler master pastu ili cak 800 din za AS5 i nije tako velika.
Sto se tice ovih kvalitetnijih pasta ni one ne skidaju temp. mnogo vise od obicne zvake (nekih 4-5 stepeni) nego je komfor u pitanju. Pri eventualnoj promeni coolera ova zvaka se tesko skida jer se razmazuje dok se druge paste vrlo lako skidaju.
 
hm,... moze i onako da se sklopi komp,... ali ako se ima vremena bolje je staviti osnovne komponente, instalirati system i zatim dodavati jednu po jednu komponentu uz naravno svaki put gasenje i paljenje kompa nakon ubacivanja neke komponente,...
 
hm,... moze i onako da se sklopi komp,... ali ako se ima vremena bolje je staviti osnovne komponente, instalirati system i zatim dodavati jednu po jednu komponentu uz naravno svaki put gasenje i paljenje kompa nakon ubacivanja neke komponente,...

Nisam siguran zasto je ovo bolje resenje. A kad postavis komponente koje su potrenbne za rad(CPU, GPU, PSU, HDD, RAM, optical device) ne ostane jos puno toga, eventualno neki PCI uredjaji kao modem, zvucna karta,TV i FM tuner i sl. Sta se postize tim postepenim dodavanjem Hardware-a i paljenjem i gasenjem posle svakog?
 
Ja bih dodao samo jednu ispravku na gore pomenuti način sastavljanja kompa oko instalacije procesora i hladnjaka:
Dok ti je ploča van kućišta utakni CPU, i tako montiraj cooler. Tako ćeš biti 100% siguran da si sam cooler dobro montirao. Imao sam slučaj kada je jedan lik sam montirao svoj cooler na CPU i kad ga je montirao i uspravio ploču posle par dana cooler je otpao pošto nije bio dobro pričvršćen.
Takođe da bi izbegao lomatanje unutar kućišta moj ti je predlog da sve što možeš (CPU, mem, pa čak i front panel ako ima dovoljno dugačke kablove) utakneš dok ti je ploča van kućišta.
 
Nisam siguran zasto je ovo bolje resenje. A kad postavis komponente koje su potrenbne za rad(CPU, GPU, PSU, HDD, RAM, optical device) ne ostane jos puno toga, eventualno neki PCI uredjaji kao modem, zvucna karta,TV i FM tuner i sl. Sta se postize tim postepenim dodavanjem Hardware-a i paljenjem i gasenjem posle svakog?

To samo on zna.
Ima logike, nekad raditi ovo, ako nisi siguran u ispravnost i kompatabilnost neke ploče sa određenim hardware-om, recimo primer SB Audigy i modem odbijaju da rade, isprobavao sam sve živo i neživo, par modema, i na kraju došao do Sweex-a i sa njim besprekorno radi i dan danas ta mašina.
Ili još jedna primer kod mene:
SkyStar2 kartica i WiFi kartica. Imam 2 PCI slota slobodna (jedan prekrivao grafika) i kad SS2 stavim skroz dole, a WiFi u srednji slot, nijedna ni drug aneće lepo da rade, kad obrnem raspored sve radi ko podmazano :) Glupo ali istinito.
 
Ono sto Neo kaze mi se cini da je najbolja solucija. CPU i kuler namontiraj na plocu dok je ona van kucista. Ostalo mozes kada stavis kucistu unutra, a benchaman je valjda mislio da sklopis onako kako bi bio siguran u kompatibilnost sistema i da ti sve radi kako treba :).
 
Nisam siguran zasto je ovo bolje resenje. A kad postavis komponente koje su potrenbne za rad(CPU, GPU, PSU, HDD, RAM, optical device) ne ostane jos puno toga, eventualno neki PCI uredjaji kao modem, zvucna karta,TV i FM tuner i sl. Sta se postize tim postepenim dodavanjem Hardware-a i paljenjem i gasenjem posle svakog?

sto su rekle kolege iznad, znaci pravilna rasporeda IRQ bla bla bla u principu ne bitan toliko postupak, ali ako bih sklapao sebi tako bih uradio... U onom 0.1% problema u ovome nastaje greska, eto ne cesto, ali desava se.
 
Ja bih dodao samo jednu ispravku na gore pomenuti način sastavljanja kompa oko instalacije procesora i hladnjaka:
Dok ti je ploča van kućišta utakni CPU, i tako montiraj cooler. Tako ćeš biti 100% siguran da si sam cooler dobro montirao. Imao sam slučaj kada je jedan lik sam montirao svoj cooler na CPU i kad ga je montirao i uspravio ploču posle par dana cooler je otpao pošto nije bio dobro pričvršćen.
Takođe da bi izbegao lomatanje unutar kućišta moj ti je predlog da sve što možeš (CPU, mem, pa čak i front panel ako ima dovoljno dugačke kablove) utakneš dok ti je ploča van kućišta.

Apsolutno tacno! SVE sto mozes namontiraj na plocu pre ubacivanja u kucite. Mada, tako dugacke kablove ces teze naci ali procesor i kuler - obavezno jer em ti je takao lakse em smanjujes mogucnost da nesto slomis :)
 
Ima logike, nekad raditi ovo, ako nisi siguran u ispravnost i kompatabilnost neke ploče sa određenim hardware-om, recimo primer SB Audigy i modem odbijaju da rade, isprobavao sam sve živo i neživo, par modema, i na kraju došao do Sweex-a i sa njim besprekorno radi i dan danas ta mašina.
Ili još jedna primer kod mene:
SkyStar2 kartica i WiFi kartica. Imam 2 PCI slota slobodna (jedan prekrivao grafika) i kad SS2 stavim skroz dole, a WiFi u srednji slot, nijedna ni drug aneće lepo da rade, kad obrnem raspored sve radi ko podmazano Glupo ali istinito.

Kod mene je uvek zauzet samo jedan PCI slot modemom, tako da nisam imao tih nekompatibilnosti. Eto ako u buducnosti budem nekada stavljao jos nesto znacu da moze biti problema.

sto su rekle kolege iznad, znaci pravilna rasporeda IRQ bla bla bla u principu ne bitan toliko postupak, ali ako bih sklapao sebi tako bih uradio... U onom 0.1% problema u ovome nastaje greska, eto ne cesto, ali desava se.

OK! Vazno je da komp boot-uje kad ga sastavis, a ako bude nekih eventualnih (retkih) nekompatibilnosti to se da resiti kasnije. Ja to sve postavim upalim postavim sistem pa redom.

Sto se tice postavljanja komponenti dok je ploca van kucista, moze se reci da je lakse i pristupacnije ali ko to nikada nije radio i nije bas nesto spretan nece mu ni to pomoci. Kad se postave sve komponente na plocu i onda se ubaci u kuciste onda je teze prici sa srafovima mestu gde se ploca pricvrscuje. E pa svako radi kako je njemu najlakse.

Najbitnije je da covek ovo sklopi i da radi, a on nek izabere nacin na koji ce sklapati.
 
sto su rekle kolege iznad, znaci pravilna rasporeda IRQ bla bla bla u principu ne bitan toliko postupak, ali ako bih sklapao sebi tako bih uradio... U onom 0.1% problema u ovome nastaje greska, eto ne cesto, ali desava se.

Ovo je imalo ranije smisla na VIA, SIS, Uli i ostalim krsh chipsetovima, kod novih nvidia, AMD i Intel ploca nema problema sa IRQ raspodelom. Osim ako ne ubadas bas bas neku staru pci kartu pored novih.
 
pa vidi, zavisi sta covek hoce da sklopi, otkud znam,... :) ma rekoh da ovaj postupak nije obavezan i da nije potreban, da ustvari realno za tim postoji potreba tek u 0.1% slucajeva... ;)
 
Ono sto Neo kaze mi se cini da je najbolja solucija. CPU i kuler namontiraj na plocu dok je ona van kucista. Ostalo mozes kada stavis kucistu unutra, a benchaman je valjda mislio da sklopis onako kako bi bio siguran u kompatibilnost sistema i da ti sve radi kako treba :).

ne znam, ali u uputstvu za vecinu ploca koja sam citao boldovano pise da se uvek prvo montira ploca u kuciste, pa tek onda hladnjak na vec montiranu plocu. pretpostavljam zato sto box cooleri kod 775 socketa dosta 'natezu' i krive plocu. a i kad se uvezba, ovo uopste nije tesko. uostalom mnogo je teze natrefiti vec montiranu plocu sa svim skalamerijama na sebi da legne i na i/o panel i na one distancere...
 
Poslednja izmena:
Hmm, meni je čak tako lakše. držiš a na ploču rukama, i tako je (barem meni) kakše za manevrisanje (samo je jedna ruka u kućištu), a onaj ko se pati sa IO panelom, nek se zapita malo :).
To što piše stoji, ali uvek je teže montirati cooler u kućištu (pogotovo nekom skučenom kinezu), tako da je moj predlog da se cooler montira na ploču dok je van kućišta (doduše amd box je jako jednostavan za instaciju pa može i u mraku da se namesti, ali 775 boxevi su malo zajebani)
 
Hm ... ja sam totalno pristalica montiranja kulera van kucista .... iskreno prvi put vidim da neko pominje montiranje kulera kad je ploca u kucistu ..... iskreno da si montirao vise od 2 kompjutera znao bi da je to mnogo mnogo tesko i glupo u vecini slucajeva .... mozda sad sa novim box kulerima i nije jer imaju lep sistem za kacenje ... ali pre ... c c c

A tu postoji jos jedan problem ... kad montiras plocu u kuciste ona stoji na oko 9 nosaca (zavisi od modela) a generalno 2 su blizu socketa ... pa onda treba stisnuti plocu da bi se montirao kuler.

Kao sto rwekoh to je sad moguce sa novim box kulerima, ali nekad....
 
naj bolje onako kako je ko navikao da radi,u svakom slucaju slazem se da je montaza kulera kod socket 775 ploca naj gora stvar jer...pa znate oni male plasticne nozice sto ulaze u ploce su srnje.ja licno montiram kuler kada je ploca u kompu.
obrati paznju da svaka nozica kulera mora biti pravilno okrenuta tj. zarezi na 4 nogice ( - ) MORAju biti okrenuti prema procesoru.
zatim uguras svaku nozicu od kulera u plocu pritiskajuci je dijagonalnimrasporedom (pocni od one kod napajanja) dok necujes KLIK,a za to ce trebati DOOObar pritisak.
bez KLIKA nisi dobro stavio kuler (obrati paznju da pre nego ga stavis , okrenes isti da kabel od ventilatora bude okrenut prema CPU FAN-u tako da nigde ne zapinje)
a redosled....
nosaci ploce u kuciste
isprobaj da li se rupe poklapaju sa plocom
stavi zadnju maskicu na kuciste (od konektora)
ubaci sve drajvove u kuciste (hard , dvd, itd) i ako povezujes recimo dva uredjaja na isti kablgledaj da su blizu jedan drugom
ubaci proc u plocu
ubaci plocu u komp pod oko 30 stepeni prema zadnjoj strani, tako daizlazi sa ploce lepo legnu u maskicu od kucista
montiraj kuler , povezi njegov kabl na plocu
povezi usb,reset power i ostale kablove na plocu
ubaci ostale komponente(mem graf itd)
povezi napajanje sa svime sto treba
povezi kablove od uredjaja(ata sata itd)
i to je to
naj opasnije - stavljanje proca na 775 nozica,
kao i montiranje intelovog-sterajsvomdrugaru- kulera
:)
 
p.s.
javi jel si sklopio nesto ?
 
a redosled....
nosaci ploce u kuciste
isprobaj da li se rupe poklapaju sa plocom
stavi zadnju maskicu na kuciste (od konektora)
ubaci sve drajvove u kuciste (hard , dvd, itd) i ako povezujes recimo dva uredjaja na isti kablgledaj da su blizu jedan drugom
ubaci proc u plocu
ubaci plocu u komp pod oko 30 stepeni prema zadnjoj strani, tako daizlazi sa ploce lepo legnu u maskicu od kucista
montiraj kuler , povezi njegov kabl na plocu
povezi usb,reset power i ostale kablove na plocu
ubaci ostale komponente(mem graf itd)
povezi napajanje sa svime sto treba
povezi kablove od uredjaja(ata sata itd)
i to je to

Nebih se složio sa tobom.
Ovako bih ja to uradio:
ubaci proc u plocu
montiraj kuler , povezi njegov kabl na plocu
ubaci memoriju
nosaci ploce u kuciste
isprobaj da li se rupe poklapaju sa plocom
stavi zadnju maskicu na kuciste (od konektora)
pogledaj kako idu usb, reset power kablovi na ploču, kao i gde će ti stojati HDD, otpika...pa provuci odma kablove za iste, zbog lakšeg kabliranja kasnije. Recimo stavićeš usb power, reset kablove iza zadnjeg lima, pa ispod ploče i onda izlaze i samo se kače na ploču, isto to za hdd kabl...napajanje....pošto je lakše provući kablove pa onda staviti ploču nego staviti ploču pa provlačiti kablove.
ubaci plocu u komp
povezi usb,reset power i ostale kablove na plocu
ubaci sve drajvove u kuciste (hard , dvd, itd) i ako povezujes recimo dva uredjaja na isti kablgledaj da su blizu jedan drugom
ubaci ostale komponente(graf itd)
povezi napajanje sa svime sto treba
povezi kablove od uredjaja(ata sata itd)
 
kao sto rekoh, najbolje je kako je ko navikao.
posle stotinak sklopljenih kompova, meni je nekako ovako naj.
(sa po kojom varijacijom)
:)
 
Da javim da sam sklopio sve i da radi da kucnem u drvo. Mozda je bezobrazno od mene ali priznajem da sam zaboravio na ovu temu, posto sam odlagao kupovinu neko vreme, ali sam se pridrzavao vasih saveta. Sklopio sam van kucista plocu, proc, kuler i memoriju, pa je onda instalirao. Onda sam stavio napajanje, tako se pokazalo prakticnije jer bi kablovi smetali da se lepo nanisani ploca. Onda malo smaranja da se sve konektuje i to je to.
Ovde mogu da napomenem za nekoga ko bude u istoj situaciji kao ja, da obrati paznju na to da se kuler dobro pricvrsti za plocu, tj. da se crni vrhovi skroz uguraju kroz bele na nacin koji je opisao q4u. Slucajno sam primetio kada sam okrenuo plocu da sam odradio kako treba na samo jednom od cetiri plasticna konektora, i onda ugurao lepo i preostala tri. Znaci podignite plocu i proverite jer je sve delovalo stabilno i pritiskao sam prilicno jako. Ostavio sam box kuler i zvaku da proverim kakav je procesor, i postigao bas super overklok, uz korektne temperature, E2180 m0. Zamenicu nekim boljim kulerom ovih dana mada sam i ovako zadovoljan tisinom i temperaturom. Stvarno je lep osecaj kad sve sam sklopis (naravno uz vasu pomoc), pa sad imam potrebu da jos nesto picnem. :) Hvala svima na savetima.
 
Poslednja izmena:
da li je moguce da su se ljudi, i to iskusni ovde svadjali o redosledu ... totalno nebitno, ako se lepo sastavi ...
 
Nazad
Vrh Dno