Šta je novo?

Zuji, pisti, krci... Kako resiti probleme sa strujom?

stane37

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2007
Poruke
39
Poena
304
U stanu imam ocigledno ozbiljnih problema sa elektroinstalacijama (jer su ih ocigledno radili neki pijani majstori kad se zgrada zidala). Nekoliko stvari me uzasno nervira.
Prvo, kad ukljucim pojacalo, u pozadini cujem neku radio stanicu. Tiho, ali se cuje. Kad god dodirnem zice od gitare cuje se mali prasak. Sve gitare isto reaguju. Ako ne diram
zice intenzitet zujanja se postepeno pojacava.

Drugi problem, a u vezi sa ovim forumom - snimanje bilo cega je gotovo nemoguce. Koristim usb audio interfejs za snimanje, i opet to zujanje, samo sto se prilikom snimanja
u nasumicnim intervalima cuju ti prasci, nezavisno od dodirivanja zice (posto se desava i kada snimam sa mikrofona). Kada koristim prednji panel za slusalice, to zujanje je
neverovatno izrazeno, a posebno kad na kompu nesto radim. Pomeram misa - tiho zujanje; selektujem tekst, glasnije; pustim video, strahote.

Da li postoji neki nacin da barem komp izolujem od ovakvih utticaja? Nijedna uticnica mi nije uzemljena, ne postoji ni zica osim faze i nule. Jedino da vezem zicu za radijator
ali to nije najpametnije resenje. Da li postoji neki uredjaj koji ce nekom magijom isterati duhove iz struje koja dolazi do kompa?
 
Ne znam koju gitaru i koje pojacalo imas, ali probaj da se malo odmaknes od racunara dok sviras. Ja imam isti problem sa Stratocasterom, ali samo dok sam blizu racunara. Cim se odmaknem, zujanje prestaje. Single coil magneti su poznati po tome da im smeta sve i svasta od drugih elektricnih uredjaja, pa tako i racunar.
 
Za prasak i djitru, stekni pojacalo u neki produzni, nabaci noiseless magete i rukom dodiruj uvek kobilicu/tremolo.[emoji1]
 
Da li su tvoji problemi radi nedostatka uzemljenja ili je "prljava" struja ili nešto treće, ne znam ali da iznesem ono što znam, možda nešto pomogne.
U nekim zgradama se po stanovima uzemljenje vezivalo za vodovodne cevi. Kako se krenulo sa menjanjem instalacija u pojedinim stanovima (radi renoviranja kupatila) i postavljanjem plastičnih cevi, ljudi koji stanuju iznad su ostajali bez uzemljenja. Možda i ti možeš da vežeš uzemljenje za vodovodne cevi, pod uslovom da su i dalje, sve do zemlje, metalne. Povezati ih na radijator mislim da će ti raditi posao bar kada je potreba za uzemljenjem u pitanju.

Što se tiče filtriranja struje, najskuplje ali i najbolje je da imaš on-line UPS (mislim da je to taj tip UPS-a, proveri). Dakle, ne običan i jeftin. Stvar je u tome da ti je tada napajanje uređaja konstantno preko baterije UPS-a a ne kao kod jeftinih, samo onda kada nestane struje. Takvi UPS-evi bi trebalo da imaju i regulator napona, tako da je on uvek konstantan, 220 ili 230 V, plus minus neka tolerancija. Cene su bile od nekoliko stotina evra pa na više, moguće i da ispod 500-600 ne postoje ali ipak proveri. Proizvođač APC je klasika a bilo je i nekih gruzijskih ili turskih jeftinijih. Koliko znam, proizvodilo ih je i par domaćih proizvođača.

Da li si probao sa još nekim pojačalom, još nekim računarom?
Možda je napajanje u njima loše.

Probaj i ono, da okreneš utikač u utičnici za 180 stepeni.

Hoće problemi da se jave i kada imaš više međusobno kablovima povezanih uređaja a neki su uključeni u različite utičnice u prostoriji ili u različitim prostorijama, na više faza.

Takođe i neki uređaji priključeni na električnu mrežu mogu da unose smetnje - frižideri, usisivači, lampe sa dimerom za prigušenje svetla...
 
Poslednja izmena:
treba ti strujni rso filter,ja sma pravio od fabrickih rso filtera sa dodatkom jednog papir u ulju kondenzatora u prigodnoj kutiji,ima raznih snaga od 5-20 ampera,sto ce reci moze da zadovolji skoro sve potrosace
 
Nazad
Vrh Dno