Šta je novo?

Zimske gume

Тешко да ће неко на техничком проверавати индекс брзине и масе на истом моделу гума.
 
Raspitaj se na nekom tehničkom pregledu da li ćeš moći da prođeš sa takvim gumama, gde ti nisu iste gume na istoj osovini. Pa da ne budeš morao da kupuješ dve pred sam tehnički.
Isti je model i ista šara, ne verujem da to gledaju a i tehnički svakako radim u zimskom periodu sa zimskim gumama koje su iste.
 
Da li moze neko da mi preporuci teretnu zimsku gumu za kombi Renault Trafic? Dimenzije su 195/65/16R
Posto prvi put kupujem nove gume, zaista ne znam koji brend da gledam, a narocito gde da kupim. Tako da je svaki savet i preporuka dobrodosla :D

Hvala svima unapred na odgovorima 🙏
 
Mozda recimo:
Nexen Winguard WT1
Pirelli Carrier winter
A mozes i varijantu ako gulis po gradu i medjugradske voznje Barum Vanis AllSeason

 
Laufen
Novi brend i sigurno nećeš dobiti stari DOT
Uglavnom je 2022
Screenshot_20230725_223946_Chrome.jpg
 
Kada kupujem zimske gume uvek idem u +, do 2.5% bez problema.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230726_085119_Chrome.jpg
    Screenshot_20230726_085119_Chrome.jpg
    90.9 KB · Pregleda: 86
@Chernobyl
Napiši budžet, bar okvirno. I razmisli (na osnovu pređenih km, uslova vožnje, krajeva i klime) da li bi ti ipak više odgovarale all-season/all weather.
 
Hvala svima na odgovorima. Nasao sam na KP nove gume sa garancijom, jer od ovih uvoznika Kemoimpex, Baki i ostalih su dosta skuplji
 
Koje tačno imaš?
 
Supruga vozila prošlu zimu, nije se žalila. Mada ni zima nije nesto bila ali vozila je i po onom snegu od par dana.
 
Šta kupiti? 225/60/17, poželjno XL/SUV i nikako neke izmišljene brendove.
Moje sledece ce biti Bridgestone Blizzak LM 005. Dosadasnje BFGoodrich gForce Winter su pri kraju i za sneg su najbolje posle lanaca, ali snega skoro da vise i nema zimi.
Znas i sam, na gumama se ne stedi, apsolutno nikada, glava u par metara moze da bude u igri.
 
Na 3 različita sajta sam za tu gumu dobio 3 različite ikonice za efikasnost potrošnje goriva i ponašanje na mokrom.

Nije da bilo šta verujem tim specifikacijama, nego na 3 stranice sve različito.

Sad gledam, jedna od te tri je RFT varijanta te gume tj run flat i ima veću potrošnju goriva.
A ova druga dva bi mogla da budu samo permutovano A i C.i svakom slučaju, pogledaću stranicu proizvođača...

,
 
ja uvek za zimske idem uze od letnjih i do 2% veci precnik.

1691495435586.png

 
Uhhh, što sam danas na jednom audiju video dobre gume, zagledam, Dunlop M+S. Mnogo lepa šara i trbuh. Te ja kupujem sano ako nisu mnogo skupe.
 
Moje sledece ce biti Bridgestone Blizzak LM 005. Dosadasnje BFGoodrich gForce Winter su pri kraju i za sneg su najbolje posle lanaca, ali snega skoro da vise i nema zimi.
Znas i sam, na gumama se ne stedi, apsolutno nikada, glava u par metara moze da bude u igri.

Istu gumu imam i ja (gforce) u veličini 14 i nisam zadovoljan.
 
Na 3 različita sajta sam za tu gumu dobio 3 različite ikonice za efikasnost potrošnje goriva i ponašanje na mokrom.

Nije da bilo šta verujem tim specifikacijama, nego na 3 stranice sve različito.

Sad gledam, jedna od te tri je RFT varijanta te gume tj run flat i ima veću potrošnju goriva.
A ova druga dva bi mogla da budu samo permutovano A i C.i svakom slučaju, pogledaću stranicu proizvođača...

,
Ja Run Flat gume ni za živu glavu više, pretvrde su zbog tvrdih zidova, jer tako mora kod RFT.

Elem, zbog prošlih zima u BG , koje su uglavnom bez snega, lično uzimam samo AllSeason. Trenutno vozim Dunlop AS sport 17", imaju tzv "letnju" šaru, dakle ne one kao zimske i krampomke. Lepo izgledaju, ne deluju da su AS ili zimske, i za ove naše uslove su i više nego što treba
 

Prilozi

  • IMG_20230806_120632.jpg
    IMG_20230806_120632.jpg
    238.4 KB · Pregleda: 54
  • IMG_20230806_120531.jpg
    IMG_20230806_120531.jpg
    258.6 KB · Pregleda: 35
  • IMG_20230806_120546.jpg
    IMG_20230806_120546.jpg
    399.4 KB · Pregleda: 37
Gledati sveže testove u najpribližnijoj dimenziji.
 
Uvek. Prodavci često oflje postave specifikacije.
Samo što im je sajt vezan za tržišta i na UK sajtu (slab sam sa ostalim jezicima :)) o gumi nema ama baš ništa. Ali sam na https://www.tyrereviews.com/Tyre/Bridgestone/Blizzak-LM005.htm našaoo da su im ona slova A za vodu i C za gorivo, tako da se uklapa da je Kemoimpex tačan, onaj drugi je permutovao, a onaj treži prodaje RFT gumu, pa je valjda OK da te kalse budu drugačije.

Gledati sveže testove u najpribližnijoj dimenziji.
Zapravo, idealno u traženoj dimenziji, jer mi je prosto bezveze da se neki modeli proizvode pod istim imenom u dimenziji 14 (za auto od 1000kg) i u dimenziji 19 (auto od 2000kg).
 
Obično je profil podatak koji svrstava u neki segment.

Testovi su ok i poprilično se može generalizovati koliko para toliko muzike, kad su gume u pitanju. Često neki srednji segment iznedri nešto baš Best buy, jeftine nikad nisu dobra opcija, sem kad se nema para, a skupe su toliko jer vrede.
 
Elem, zbog prošlih zima u BG , koje su uglavnom bez snega, lično uzimam samo AllSeason. Trenutno vozim Dunlop AS sport 17", imaju tzv "letnju" šaru, dakle ne one kao zimske i krampomke. Lepo izgledaju, ne deluju da su AS ili zimske, i za ove naše uslove su i više nego što treba
E baš to, video sam ih. Gde si uzeo, jel su bile među skupljima tada?
 
Ja zbog prilično egzotične dimenzije od 235/50R17 koji povlači sa sobom manji izbor a veću cenu sam uzeo pre dve ipo godine Hankook winter i-cept rs3 i sa njima sam za ovo vreme bio sasvim zadovoljan.

Opet, imajući u vidu baš mali broj snežnih dana tokom prethodnih par godina složiću se sa @enkarta i mislim da ću nakon ove zime da uzmem neke od All season guma.
 
Moje sledece ce biti Bridgestone Blizzak LM 005. Dosadasnje BFGoodrich gForce Winter su pri kraju i za sneg su najbolje posle lanaca, ali snega skoro da vise i nema zimi.
Znas i sam, na gumama se ne stedi, apsolutno nikada, glava u par metara moze da bude u igri.
Bridgestone i Continental su jedine gume koje vozim. Blizzak sam imao na automobilu sa zadnjom vučom i ne mrda na snegu. I da, slažem se, na gumama i kočnicama se nikada ne štedi.
Istu gumu imam i ja (gforce) u veličini 14 i nisam zadovoljan.
Zašto?

Kad se kaže najbolje gume, za mene su od brendova top 3:
1. Continental
2. Bridgestone

3. Michelin

 
Očajna trakcija na snegu. Na suvom je dobra. Ako pogledaš šaru gume, sličnija je all season pneumaticima nego zimskim.
No, ono što sam hteo reći je to da se pneumatici istog modela različito ponašaju u zavisnosti od dimenzija i samog automobila.
Svojevremeno sam imao Continental TS810 i nisam bio preterano zadovoljan. Verujem da su ovi noviji modeli odlični. Ali recimo sa GY ultra grip 7, a zatim i 9+ veoma zadovoljan. I uz masnu banderu idu.
 
E baš to, video sam ih. Gde si uzeo, jel su bile među skupljima tada?
Sada su u mojoj dimenziji oko 100€. Da se razumemo, ima i boljih AS guma, Michelin CC sam vozio na autu sa 4x4 pogonom i stvarno odlična guma, ona je skuplja oko 2000 din od ovog Dunlopa što sad imam a sa druge strane, na manjem autu sa 15" sam imao Fulda multicontrol AS I bio prezadovoljan sa njima u toj standardnoj dimenziji, što se kaže Best Buy , one su mi po snegu bile bez zamerki, ali opet , manji i lakši auto.
Što se tiče baš zimskih guma, opet u dimenziji od 15" Hankook icept RS su mi bile BestBuy, cena, kvalitet, ponašanje na samom snegu.
Ono što treba imati u vidu da se segment AS guma u poslednjih par godina poprilično razvija ali sama izrada AllSeason guma i cela tehnologija izrade i komponenti je znatno komplikovanija od čisto letnjih ili zimskih pneumatika. Iz tog razloga, kod izbora AS guma, treba praviti što me je kompromisa, ipak je to guma koja treba da se vozi u svim vremenskim uslovima i da nam pre svega sačuva glavu.
 
Očajna trakcija na snegu. Na suvom je dobra. Ako pogledaš šaru gume, sličnija je all season pneumaticima nego zimskim.
No, ono što sam hteo reći je to da se pneumatici istog modela različito ponašaju u zavisnosti od dimenzija i samog automobila.
Vidis na mojim 215/55 r17 na snegu na korak do lanaca! :)
Stariji brat vec par godina na Hankooku, zimske i letnje i on se kune u njih a nije "nezan" vozac uopste i prelazi solidnu kilometrazu.
 
Vrh Dno