Šta je novo?

Zimske gume

Meni se ista stvar dogodilo pre par meseci.

Vulkanizeri to neće da krpe i savetuju novi par, medjutim ja sam naleteo slučajno na jednu identičnu u oglasima inače bih uzeo novi par.
 
Bolje drži iste gume na istoj osovini. Ako imaš još jednu zimsku, stavi nju (iako deluje besmisleno). Na kraju krajeva, i kažnjivo je imati "rasparne" gume na istoj osovini.
 
pa imam 4 zimske Nokian stare 3-4 god i preostale 3 letnje conti , mogu dve zimske da stavim na zadnju osovinu do proleća.
zainteresovale su me i ove ranijepreporučene allseason Kleber Quadraxer, prihvatljiva cena mada prvi put čujem za tu marku.
 
pa imam 4 zimske Nokian stare 3-4 god i preostale 3 letnje conti , mogu dve zimske da stavim na zadnju osovinu do proleća.
zainteresovale su me i ove ranijepreporučene allseason Kleber Quadraxer, prihvatljiva cena mada prvi put čujem za tu marku.
Kleber i BF Gooddich su Michelinove podruznice. Odlicni all season pneumatici u visoj srednjoj klasi.


BF Goodrich je za nijansu kvalitetniji iako imaju istu saru.
 
Ovde je sve lepo objašnjeno: Subsidiary Brands of the Largest Tire Companies
Konkretno, Kleber je Michelin-ov podbrend, tako da se zapravo radi o Michelin gumama niže i srednje klase, u zavisnosti od modela i cene, a Quadraxer 3 pripada srednjoj klasi.
michelin_2.png

Odlične su i Hankook Kinergy 4S2 H750, malo skuplje od Kleber Quadraxer 3.

E sad, i za zimski i za letnji komplet guma kažeš da su 3-4 godine stari, sa pređenih 30-40 hiljada km, što znači da polako dolazi vreme za zamenu kompleta (više zbog godina i naših puteva nego zbog kilometraže, mada mogu da se koriste još par sezona).

Ako nisi agresivan ''letnji'' vozač, i ako zimi ne ideš često na zavejane planine, dobre AS gume su ok izbor i ušteda u odnosu na 2 kompleta, skladištenje, usluge vulkanizera.

Mada sam siguran da kod velikih preprodavaca polovnih guma gotovo sigurno mogu da se nađu očuvane letnje Continental, odnosno ta jedna guma koja ti fali. Samo što bi morao lično da obiđeš ta mesta, mnogi od tih preprodavaca i ne koriste KP oglase.
 
Poslednja izmena:
ma zimi ako jednom odem na Kop na skijanje i to je to , ali ako je baš sneg uvek imam lance napred.
gume su oko 30ak hiljada , stim da su letnje novije, računam letnje oko 10 a zimske oko 15k da su prešle..
iako su letnje novije godna proizvodnje im je starija od zimskih koju godinu.


dimenzije guma su 205 60 r16, zanimljivo je da su 55 dosta jeftinije od 60.
 
Poslednja izmena:
Mogu te gume da posluže još nekoliko sezona sigurno, posebno letnje, mada i na njihovu smesu utiče protok vremena ali manje nego na zimske.
Bilo bi dobro da nađeš tu jednu letnju Conti, potraži kod tih većih placeva i preprodavaca, mora se negde pojaviti.
 
Našao na KP ogasima 30e ContiPremiumContact 5 205 60 r16 samo V XL a kod mene je samo H na kraju, dobre dimenzije i ista je šara
da li je to V presudno ili mogu da uzimam?
 
A XL je oznaka za veću masu vozila.
Za moj auto je preporuka obavezno XL ili SUV, bez obzira što u stock dimenziji ima lep izbor ne XL guma
Kažu, 1700kg, teško vozilo 😕

Kad krenu baterije, mojih 1700kg ima da bude mršavica.

Sad kad sam skinuo zimske, dve definitivno nisu više za upotrebu, na gazećem sloju otpali komadi.
6 sezona, 602 dana, 36.291km
Hankook Winter i*Cept EVO2 225/60/17
Mislim da ove nemaju oznaku XL, ali imaju deklarisanu nosivost preko 600kg.

Anyway, moram na vreme da kupim 4 nove, da ne udjem u zimu, pa da onda lupam glavu i čekam nabavku.
Šta kupiti? 225/60/17, poželjno XL/SUV i nikako neke izmišljene brendove.
 
Našao na KP ogasima 30e ContiPremiumContact 5 205 60 r16 samo V XL a kod mene je samo H na kraju, dobre dimenzije i ista je šara
da li je to V presudno ili mogu da uzimam?
https://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/saveti/6371/sve-sto-sam-zeleo-da-znam-o-gumama
https://www.4gume.com/o-gumama/ojacane-extra-load-xl-gume-za-dodatna-opterecenja/

@PJ
Ako ti se ne daje baš toliko love za top Continental, Pirelli, GY, Michelin zimske, onda razmisli Evo 3 verziji Hankook koje si već imao. Npr. u 225/65 R17 dimenziji košta oko 17k din, a Michelin Alpin 5, Pirelli Scorpion oko 25-26k din.
Test verzije gume za putnička vozila: https://alltyretests.com/hankook-winter-icept-evo3-w330-test-review/
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PJ
XL gume imaju ojacane bokove gume. Odlicno za bankine, rupe i sl. Ne moze da skodi.
Ja na Puntu EVO imam BF Goodrich XL zimske gume.
 
Ja moje pumpam onako kako je fabrika predvidela. 3 godine tako, Nisam imao nikakav problem. Ja nesto nisam primetio da su mi gume mekse nego inace...mislim da je to za veci pritisak glupost cista.
U svakom slucaju ja ne bih mesao gume na istoj osovini. Ok ako je privremeno resenje ali ja tako ne bih vozio.
 
Poslednja izmena:
XL gume imaju ojacane bokove gume. Odlicno za bankine, rupe i sl. Ne moze da skodi.
Ja na Puntu EVO imam BF Goodrich XL zimske gume.
Može da škodi (najviše putnicima, ali i slabim, osetljivim trapovima) ako automobil fabrički ima previše tvrdo i neudobno ''ogibljenje''. Nije isto staviti sve 4 XL gume na neki Citroen Picasso (sa relativno mekanim oslanjanjem) ili na znatno tvrđi VW Touran.
 
Ja mogu da napisem licno svoje iskustvo, mozda sam subjektivan a mozda sam i realan :)
U zimske XL sam uskocio iz Uniroyal Rain Expert letnjih guma. Apsolutno udobnija guma je zimska XL.
Trenutno su mi letnje Mishelin primacy 4 i u odnosu na zimske su tise a sto se udobnosti tice nije neka znacajna razlika. Samo je primetno da je zimska guma svake godine je sve tvrdja. Sa zimskim prelazim oko 10k a sa letnjim 15k.
 
https://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/saveti/6371/sve-sto-sam-zeleo-da-znam-o-gumama
https://www.4gume.com/o-gumama/ojacane-extra-load-xl-gume-za-dodatna-opterecenja/

@PJ
Ako ti se ne daje baš toliko love za top Continental, Pirelli, GY, Michelin zimske, onda razmisli Evo 3 verziji Hankook koje si već imao. Npr. u 225/65 R17 dimenziji košta oko 17k din, a Michelin Alpin 5, Pirelli Scorpion oko 25-26k din.
Test verzije gume za putnička vozila: https://alltyretests.com/hankook-winter-icept-evo3-w330-test-review/

Kad sam ove kupovao zimske, hteo sam. Dunlop Wintersport, ne sećam se zašto njih i kada sam otišao da ih uzmem, bio je neki problem, imaju 3,pa da jednu donesu sa druge strane, odavno je bilo, ne sećam se detalje, pa sam uzeo ove Hankook. Ajde, kao i fabričke, letnje su Hankook.

Verovatno ću uzeti neki od tih "premium" modela, bez obzira što ne znam sta tačno dobijam, u odnosu na ove označene kao "srednja klasa".

Nemam nameru da menjam auto bar još 3 godine, pa mi ne znaci mnogo da li je guma 17 ili 25k po komadu.
 
Šta kupiti? 225/60/17, poželjno XL/SUV i nikako neke izmišljene brendove.
Goodyear Ultragrip би требало да су добре гуме. Имају исту шару као скандинавска Ice варијанта. Ја сам толико задовољан са GY да сам пре неколико дана купио трећи сет.
 
  • Like
Reagovanja: PJ

Мислим да се већина ових гума (и без ексера) не може купити у Србији.
 
Koliko para toliko muzike. Jeftina guma se isplati samo vozilima koja prelaze malo, inače ispadne skroz tačna izreka da "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari".
 
Jedno brzo pitanjce - BF GOODRICH G-Grip All Season 2 GO 96H XL (DOT 20) ili KLEBER Quadraxer 3 92H (noviji DOT), cena za obe varijante je oko 10.000 kom.?

Pocepao sam dve skoro nove letnje gume (kupljene prošle godine) na jednu prelepu rupu :mad:, pa bi sad da uzmem sve četiri all season gume, zimski set dam ćaletu, a dve letnje prodam i ostanem sa jednim setom, jer godišnje ne prelazim mnogo km.
 
Rekao bih da su prilično slične. Mislim da je BFG pozicioniran malo iznad Klebera, ali bih lično uzeo radije noviji DOT.
 
Pretpostavljam da je Kleber i malko lakši, pa taman da potpomogne starom mučeniku. :D
 
Jedno brzo pitanjce - BF GOODRICH G-Grip All Season 2 GO 96H XL (DOT 20) ili KLEBER Quadraxer 3 92H (noviji DOT), cena za obe varijante je oko 10.000 kom.?

Pocepao sam dve skoro nove letnje gume (kupljene prošle godine) na jednu prelepu rupu :mad:, pa bi sad da uzmem sve četiri all season gume, zimski set dam ćaletu, a dve letnje prodam i ostanem sa jednim setom, jer godišnje ne prelazim mnogo km.
BFGoodrich g Grip All Season 2 i Kleber Quadraxer 2 su stari model AS guma i veoma su slične, ako ne i iste, mada ima testova da su BFG navodno za nijansu bolje ali to može da bude i novinarski hajp poznatijeg brenda.
Quadraxer 3 su noviji i bolji model: https://alltyretests.com/kleber-quadraxer-3-test-review/

I ove Hankook su odlične: https://alltyretests.com/hankook-kinergy-4s2-h750-test-review/
Po ovom testu najbolje posle CC2: https://www.tyrereviews.com/Tyre-Tests/Results-Grid/2022-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm
 
^
Ocekuj i zivotni vek Hankook-a na nekih 40ak hiljada pre nego sto je potrebna zamena...
Drugar ih vozi 2g i vec razmislja da ih promeni, pritom ih je jednom vec rotirao. Svakako su sa najboljim odnosom cena/kvalitet, jer mogu da pariraju i "premium" segmentu.

Ja i stric planiramo da predjemo na all-season opciju i trenutno se dvoumimo izmedju GoodYear Vector 4seasons gen3 i Conti AllSeason Contact.
GY i Conti, barem po iskustvu nekih njegovih prijatelja koji taksiraju, daleko vecu kilometrazu prebacuju od Hankooka - i do 70k.

Miselin CC2 takodje imaju i saru od "samo" 6.8mm, sto moze da predstavlja problem (kao u AT) gde se trazi barem 4mm zimi, pritom su i najskuplji model na trzistu.

Conti je takodje izbacio i AllSeason Contact2, model za koji nazalost verovatno necemo skoro videti recenzije.
Cini mi se i da je Pirelli izbacio nove modele.

Btw. u srednjem segmentu "preporuka" od taksista je za Falken EuroAllSeason as210, nesto veca potrosnja od Hankooka ali dobar odnos cene/kvalitet i za koje kazu da su vrlo slicne nemackom Vredestein Quatrac Pro.
 
^
Ocekuj i zivotni vek Hankook-a na nekih 40ak hiljada pre nego sto je potrebna zamena...

Znači da je mojih 36.000 zapravo "u standardu". Michelin sam menjao na 50k, ali je i auto bio nešto lakši.
 
Za dimenziju koja mi treba (205/60 R16), definitivno ću da uzmem Quadraxer 3, jer su ostali modeli dosta skuplji ili ih uopšte nema na stanju.
 
Kupio sam na kraju polovnjak sa KP ContiPremiumContact samo sa V XL za 35e ona za 30e se prodala :confused: , jedva sam i ovu našao.
Dot je 2019 kao i moje ostale 3, šaru ima.
Šta je tu je , neka izguraju još jedno 2 god pa definitivno prelazim na nove AllSeason.
 
Raspitaj se na nekom tehničkom pregledu da li ćeš moći da prođeš sa takvim gumama, gde ti nisu iste gume na istoj osovini. Pa da ne budeš morao da kupuješ dve pred sam tehnički.
 
Nazad
Vrh Dno