Šta je novo?

Zimske gume

Pa one su još skuplje od Klebera
Onda recimo nek gleda Triangle RELIAX TOURING TE307 91H, bar imaju garanciju 5 god, kod nas je jeftinija nego u inostranstvu
Sama fabrika posliuje preko 45god, imaju pogone i u USA, proizvode i pneumatike Y indeksa. Čitao sam neke revjue, solidna guma za taj novac.
 
Poslednja izmena:
Od ovoga Laufenn uliva najviše poverenja.
Ja imam Laufen AS, napred DOT 44/21 nazad DOT 37/21, ne znam koliko su prešle jer sam auto kupio pred novu godinu a one su za zamenu.
Auto je 4x4, vožen od strane predhodnog vladnika dvakodnevno relacija Zaječar Knjaževac 2x dnevno, okolina Knjaževca, do Niša i okoline.
Sam auto od uvoza 2019. do sada je presao oko 100k km. Ove gume verujem oko 50ak k km.
Dal vrede iskreno ne znam i sam, one koštaju oko 8000 čini mi se
Kupiti 2 seta iole pristojnije gume u dimenziji 205/55/R16 ne može bez 7000 pa na gore
 
A čovek traži 195/65 r15 za čini mi se Mazdu 3 2007-o
 
Isti andrak to je 5500 pa na gore.
Nekako formiram mišljenje ko vozi 90%po gradu AS mogu da završe posao.
Ko ima kombinaciju grad, auto put, magistrala, mislim neće da kupuje na 2 do 3 godine sve 4 onda 2 posebna seta.
Sad postoji još jedna kombinacija, dvojica kolega tako rade, jedan vozi Pasata 6 adrugi nekog Opela, na pogonskim točkovima ide sezonska na oba auta je to prednja osovina, nazad AS.
 
Da napisem ja i moje iskustvo. Odustao sam od Hankook-a na kraju se odlucio za continental all season contact 2. Ovo 2 je bitno zato sto gledajuci po netu gume skoro nigde ne pise DOT na jednom sajtu prodaju novu gumu iz 2017(ja skinuo 2018 sa auta) na telefon se u ovo savremeno vreme niko ne javlja a na mail vecina ne odgovori. Ova guma se pojavila u 10.mesecu 2023 tako da ne moze da bude stara
 
Sad postoji još jedna kombinacija, dvojica kolega tako rade, jedan vozi Pasata 6 adrugi nekog Opela, na pogonskim točkovima ide sezonska na oba auta je to prednja osovina, nazad AS.
Чему то? Кад се вози зими треба имати зимске или ас и напред и назад, па ово опет испадне да се мора имати два сета.
 
Pa oni imaju po dve gume zimske dobr ei dve letnje, onda nazad drze te AS a onda kada se one potrose, zimi nazad idu one koje su bile napred, kupe se dve nove zimske, za leto moze da se kada se istrose letnje uzmu i polovne, pa Vranjanska logika :)
 
Mislim da im je logika da imaju sest guma umesto osam: dve AS, dve zimske i dve letnje. To je tacno zamena za nekadasnji cuveni srpski kombo dve letnje+dve zimske koje se rotiraju sezonski, a sto vise zakonski nije moguce, ali ovo sa sest komada valjda moze: AS cele godine pozadi, a napred pola godine da voze letnje, a pola godine zimske.
 
Imao sam na jednom autu dve godine tu varijantu sa menjanjem samo prednjih guma u sezonama, pozadi AS. Nije bilo problema dok su AS sa dobrom šarom
 
Usao na temu da pitam za gume i ubacim se na 23-oj stranici, kad ono rasprava o gramatici, reko ajde onda preskacem i pitam na kraju. Uzeo bih dve nove gume 195 65 15 , da li je bolje All season ili M+S ? Nisam nikada vozio na AS pa kakva su iskustva otprilike? Imam dve tri u ponudi pa cu staviti link za neko misljenje ako moze.
 
Uzecu Dunlop Sport AS 91T
Vidim da ljudi voze napred zimske/letnje a nazad AS. Niste pominjali kazne i nije bilo rasprave koliko vidim ranije.
 
Ljudi se igraju sa svojim zivotom na vrlo kreativne nacine.
Nazalost, vrlo su glasni u tome...
Sve 4 iste gume i bez glupiranja...
 
Ne mogu da shvatim da ima mnogo ljudi koje ne interesuje sopstvena bezbednost i samim tim je suvisno od njih ocekivati da razumeju da svojim neodgovornim postupcima ugrozavaju i druge ucesnike u saobracaju.
 
Imam Nexen letnje koje su pri kraju, pa sam resio da predjem na AS gume jer ne prlazim neku vecu kilometrazu, a ne kupuju mi se opet letnje. Auto je Meriva B 1.4 turbo 140 KS.
Dajte savet sta odabrati od ove dve varijante:

Laufenn G FIT 4S LH71 205/55 R16 94V XL
KLEBER 205/55 R16 Quadraxer 3 91H

Koliko sam video po testovima je Kleber malo bolja, noviji model (2023) i malo je tisa (sto mi se dopada).
Skuplja je oko 700 din po komadu od Laufen-a koji ima veci index brzine (sto ne igra neku ulogu) i ima vecu nosivost.
Koje su se bolje pokazale i koje su trajnije?
 
Guma većeg indeksa nosivosti namenjena je težim vozilima (SUV, kombi ...). Na standardnom autu zbog toga ostavlja tvrđi utisak - vožnja je neudobnija. Oseća se u vožnji itekako.
O tome treba prvo razmišljati - ako po fabričkoj specifikaciji NE nosi takve gume, nemoj ni da ih stavljaš. Osim ako redovno ne voziš džakove cementa ... ;)
Tvoja uto je lagan

Tako da - Kleber, u svakom pogledu.
 
Laganiji od SUV ali bih ja voleo da je jos laksi od ovih 1400kg..😁
I meni se vise dopada Kleber.
 
Imam Nexen letnje koje su pri kraju, pa sam resio da predjem na AS gume jer ne prlazim neku vecu kilometrazu, a ne kupuju mi se opet letnje. Auto je Meriva B 1.4 turbo 140 KS.
Dajte savet sta odabrati od ove dve varijante:

Laufenn G FIT 4S LH71 205/55 R16 94V XL
KLEBER 205/55 R16 Quadraxer 3 91H

Koliko sam video po testovima je Kleber malo bolja, noviji model (2023) i malo je tisa (sto mi se dopada).
Skuplja je oko 700 din po komadu od Laufen-a koji ima veci index brzine (sto ne igra neku ulogu) i ima vecu nosivost.
Koje su se bolje pokazale i koje su trajnije?
Te Laufen sam imao i zamenio ih pre 2 nedelje za te Kleberke, dobio za 30k sve 4 DOT 17/23, Prvo sam hteo Kleberke ali XL pa posto su nestale dok sam se ja pizmanio kad da ih uzmem uzeo 91H.
Koliko primecujem tise su od Laufenn ali Laufenn je bio vec pri kraju, ne znam kakve su bile kada su kupljene posto sam auto kupio zimus sa njima
 
Indeks nosivosti 91 je 615kg, znači 1230kg po osovini. O nekoj povećanoj nosivosti treba da razmišlja samo neko ko svakodnevno vozi opterećen auto, tovari sve i svašta.
 
Dobro, hvala vam na odgovorima, uzecu ove Kleber. (y) Nisu skupe, a sasvim solidne testove ima.
Bilo mi je bitno da nema nekih krupnijih zamerki na ove gume jer sam skoro negde procitao da je i Mishelin posustao u kvalitetu.
Mada je to danas, na zalost, trend svugde..
 
Na onaljn testovima se pokazala jako solidno, bolje od Laufena
Inače, ako te brine brzinski index tj. voziš tu i tamo brže od 210, ima (može se lupiti) i V varijante, skuplja je nekih 90-ak din u odnosu na H
 
Ma kavi brze, ja sam penzos gde smem..:LOL: Ne vozim brze od 130-140, laganica..
A i gde voziti te brzine 200+, na ovim niskim putevima..tesko.
 
Ja sam prople nedelje zamenio prednje AS Dunlop Sport XL sa
Laufenn G FIT 4S LH71225/45 R17 94W

Dunlop su imale oznaku XL, dakle tvrđi bokovi, bolja upravljivost u krivinama itd. Laufen nisu XL i oseća se da je guma mekša, tj, vožnja je malo udobnija, pošto mi je auto generalno malo tvrđe trimovan.
Za sad su Laufen skroz ok, videću dalje kroz eksploataciju. Danas sam ih vozio 190km/h bez problema.
 
Uzeo KLEBER 205/55 R16 Quadraxer 3 91H..
Za ovo kratko vreme koriscenja mogu da kazem da su gume mekane, udobne i da se ne cuju skoro uopste.
Nije bilo prilike da ih testiram po kisi i blatu, ali deluju bas dobro.
 
Uzeo KLEBER 205/55 R16 Quadraxer 3 91H..
Za ovo kratko vreme koriscenja mogu da kazem da su gume mekane, udobne i da se ne cuju skoro uopste.
Nije bilo prilike da ih testiram po kisi i blatu, ali deluju bas dobro.
Da ih testiramo pa za jedno 6 meseci da iznesemo utiske, pa dogodine u ovo vreme takodje
 
Nazad
Vrh Dno