Šta je novo?

Zasto Windows OS ima visoku cenu

@Silk
U Nisu dobijaju moj Elektronski i PMF (preko onog Dreamspark/MSDNAA sistema, za download) Windows Professional, Windows Debug verzije, Visual Studio Ultimate, i sav ostali development/SQL/project management softver za dzabe. U Beogradu znam sigurno da RAF ucestvuje u tome, dok za ETF nisam siguran, ali cudilo bi me da ne ucestvuju.

Naravno, softver je doniran od strane Microsofta za kabinete, imamo i "zvanicne" @elfak.rs naloge koji su zapravo Outlook nalozi. U svakom slucaju, imaju jedan lep plus u mojim ocima. Mozda sam jeftin, ali su se bar malo potrudili :) .
 
Poslednja izmena:
Mislim da svi fakulteti sa Univerziteta u Beogradu imaju mogucnost da daju za dzabe vecinu softvera od Microsofta, izuzimajuci, cini mi se, samo Office paket.
 
Mislim da svi fakulteti sa Univerziteta u Beogradu imaju mogucnost da daju za dzabe vecinu softvera od Microsofta, izuzimajuci, cini mi se, samo Office paket.

Ne. Pristup DreamSpark-u/MSDNAA-u imaju samo oni koji plaćaju pretplatu. Pored toga, fakultet mora da bude u mogućnosti da izdaje pojedinačne naloge svim studentima (i zaposlenima) za pristup DreamSpark-u/MSDNAA-u. S obzirom na broj studenata i nedostatak potrebne infrastrukture a i ljudstva, nije lako obezbediti pristup DreamSpark-u/MSDNAA-u.
 
Koliko li vece domace kompanije placaju godisnje licence Microsoftu ?
 
A zasto bi ti to platio po 150e? Opet razmisljas kao neko ko bi samo retail kupovao... uz te racunare je lepo mogao odmah da dodje OEM. Sto i dodje kod 90% kucnih korisnika pogotovu, jer nece oni da se bakcu. U toj celoj prici - licenca je mizerna.

Zato što korisnik ne kupi računare u isto vreme, zato što su u pitanju različite mahine za različite namene i zato što na istim nije ista verzija npr. Nisam siguran da je procenat toliki ali na tim računarima "koje dolaze sa win os" je obično najogoljenija verzija.
 
Lose mislis. Ne menja svako racunar na godinu dana kao benchmarkvoci, a sada ni mi. Kada se racunar menja na 5 godina, Windows uz racunar je poprilicno jeftin (jeste da se Pro/Ultimate prodaju po nesto vecim cenama od 10e, tj. pre oko 100e, ali da su neophodne/potrebne obicnom korisniku? nope)
Takodje - koliko ljudi kupuje vise racunara ZA SEBE, kada im treba retail licenca? (treba = jeftinija jedna retail, naspram vise OEM?)


Sto se tice koliko firme ovde placaju - previse :( Prvo zbog naseg tupog zakona koji softver stavlja pod autorska prava, a ne proizvod i samim tim se placa dodatnih 25% na softver (20% od bruto je porez, ali to znaci 25% od neto cene). Drugo - zato sto tu mora svako da se ugradi ;)
Ali i ovo prvo je dovoljno da se p***i.
 
Poslednja izmena:
Kakva je podrska nula? Podrska je itekako dobra. Razlika je mozda sto mala firma moze samo da trazi razlog nekog problema dok bi neka ogromna firma mogla i da trazi da se izmeni nesto mnogo bitnije u samom OS-u (tipa, jedna veca firma je trazila hotfix za XP koji inace ne bi dobili u to doba jer je prilazio EOL).


zvao si nekad?
 
Evo ja zovem M$ podrsku barem jednom nedeljno. I?
 
Da vratim temu na pravi put:

The Verge may have the answer though. A “source familiar with Microsoft’s plans” revealed to Tom Warren that Windows 8 Pro will launch with a $69.99 promotional price tag, before the cost leaps to $199 once the offer period expires at the end of January. Windows 8 users will also be able to upgrade to Windows 8 Pro – although it seems that this option will, confusingly, only be available through retail stores – at a discounted price of $69.99 until January, after which the price will jump to $99.99.

Malo mi deluje blesavo, ali ajde. Do januara 70$ a posle 199$? Ludost.
 
Huh?
https://www.dreamspark.com/Account/CreateAccount.aspx
Prilicno sam siguran da osnovne skole kod nas ne placaju nista i da cak i nemaju nikakav ugovor?

https://www.dreamspark.com/Institution/Subscription.aspx

Ne znam za osnovne škole ali fakulteti definitivno plaćaju. Moguće da je ministarstvo u ime osnovnih škola sklopilo neki dogovor sa M$-om ali ne bi rekao da je to prošlo besplatno.

U zadnjih par godina je M$ menjao uslugu. DreamSpark i MSDNAA su bili odvojeni servisi. Sada bi trebalo da su spojeni.

Prema ovome:

https://www.dreamspark.com/Institution/CompareSubscription.aspx

Samo sa DreamSpark Premium pretplatom se dobija pristup klijentskim (desktop) verzijama Windows-a. Ovo je ujedno i obavezna vrsta pretplate za tehničke fakultete (Science, Technology, Engineering and Math).

Bilo kako bilo. Kod M$-a ništa nije besplatno (mada možda tako izgleda).
 
Poslednja izmena:
https://www.dreamspark.com/Institution/Subscription.aspx

Ne znam za osnovne škole ali fakulteti definitivno plaćaju. Moguće da je ministarstvo u ime osnovnih škola sklopilo neki dogovor sa M$-om ali ne bi rekao da je to prošlo besplatno.

U zadnjih par godina je M$ menjao uslugu. DreamSpark i MSDNAA su bili odvojeni servisi. Sada bi trebalo da su spojeni.

To se razlikuje od ovoga sto sam ja dao link. Moj link je da akademac dobije pristup softver preko proverene edukacione ustanove, imala ona DreamSpark/MSDNAA ili ne koliko sam razumeo.
Mislim nema razloga da neke od tih skola uzimaju DreamSpark, nemaju nikakve potrebe za njime, nisu nikako vezane za IT.

Mozda gresim, ali "moj" link koriste studenti, preko neke sifre ili ISIC broja.
 
... Moj link je da akademac dobije pristup softver preko proverene edukacione ustanove ...

Dobije pristup ali samo malom skupu razvojnog softvera i serverskim edicijama Windows-a. Pošto je ovde bilo reči uglavnom o klijentskim (desktop) verzijama Windows-a, ja sam pod softverom podrazumevao upravo to. Nažalost, to se dobija samo sa DreamSpark Premium pretplatom. Office sa druge strane ne može da se dobije uopšte :).
 
Ja koliko vidim i WIndows 7 se dobija:
http://en.wikipedia.org/wiki/DreamSpark
Commercial products available for free through DreamSpark
Visual Studio 2008 and 2010 Professional Editions
Visual Studio LightSwitch 2011
Expression Studio 4 Ultimate (includes Web+SuperPreview, Blend+SketchFlow, Design and Encoder Pro) (without H.264 codec)
Microsoft SQL Server 2012 Microsoft SQL Server 2008
Windows Server 2008 Standard Edition (x86 and x64)
Windows Server 2008 R2 Standard Edition x64
Windows Embedded CE 6.0 although not R3.
Windows Embedded Standard 7
Windows 7
 

Dobije ga student besplatno ali fakultet mora da plati pretplatu :). Na naslovnoj strani DreamSpark-a je spisak softvera koje studenti/učenici dobijaju samostalno odnosno kada njihova edukativna ustanova nije pretplatnik. Nema Window 7.

U tome je cela stvar. Sve je besplatno za studente samo neko drugi mora da plati.
 
Poslednja izmena:
Dobije pristup ali samo malom skupu razvojnog softvera i serverskim edicijama Windows-a. Pošto je ovde bilo reči uglavnom o klijentskim (desktop) verzijama Windows-a, ja sam pod softverom podrazumevao upravo to. Nažalost, to se dobija samo sa DreamSpark Premium pretplatom. Office sa druge strane ne može da se dobije uopšte :).

Evo ja mogu da potvrdim da imamo sve osim Office a u pitanju je Dreamspark premium. Da li placamo nesto, stvarno ne znam i ne mogu da znam. Iako su Dreamspark i MSDNAA zvanicno spojeni, kada odem na link na koji sam ranije isao gde je bio MSDNAA, on me sada redirektuje jedno 30 puta i zavrsim na nekom OnTheHub mestu koje me opet redirektuje na neku DreamSpark stranicu.

http://www.onthehub.com/

A na Dreamspark.com sa svojim podacima ne mogu da se ulogujem. Nije mi jasno sta i kako, ali eto tako radi :D .
 
Da se ubacim,
Windows trenutno ima korektnu cenu, 45e za Win 7 x32, smesna para za OS.
Izgleda je problem kod ljudi da cenu proizvoda racunaju po ceni sirovine (tipa, ovaj mobilni da se napravi kosta 10e, oni nas kradu,... :/).
Pored toga sto treba platiti ljude da naprave softwer (unapred), treba ga i izreklamirati, uzeti takodje i cenu rizika da prodaja ne bude kao sto je predvidjena (Vista?), i naravno zaraditi (sto je vise moguce, to i jeste krajnji cilj, to i vi radite). A uostalom MS zna u kakvoj je poziciji i kakva mu je konkurencija na polju OS-a i da, moze mu se.

Drugi problem jeste opet u samim ljudima koji kukaju na standard, ali zato imaju preku potrebu da im se na racunaru pali Windows Ultimate/Enterprise umesto Basica. Ako vam (mi) je standard mali, i ne mozete(mogu) da si priustite(priustim) nesto, onda to znaci da to nije u skladu sa vasim(mojim) mogucnostima.
 
Pa.... mislim da softverske firme barem trebaju imati razumevanja za manje platezne mogucnosti raznih regiona i da ipak mogu da smanje cenu za te regione. Zarada je jedno - ali proizvod cija je cena samog resursa NULA (naspram telefona ili racunara koji fizicki kosta ako ti neko da) moze da priusti da se prodaje po mnogo manjoj ceni.
Sto je MS i uradio u nekim delovima sveta. Tipa, mislim da je u Koreji prodavan (lokalna verzija samo bez mogucnosti engleskog) za 10$. U Kini se sigurno tako nesto prodavalo. Mislim da bese i u Rusiji nesto slicno?

Mogli su i u Srbiji da priuste tako nesto.... ali ne.... kod nas moraju da se ugrade svi i cene su vece nego u Nemackoj :D

Gde je to 45e za W7????

@vix, u pravu si, izgleda, nigde ne vidim konkretno, ali po netu kazu da je tako.
 
Pa.... mislim da softverske firme barem trebaju imati razumevanja za manje platezne mogucnosti raznih regiona i da ipak mogu da smanje cenu za te regione. Zarada je jedno - ali proizvod cija je cena samog resursa NULA (naspram telefona ili racunara koji fizicki kosta ako ti neko da) moze da priusti da se prodaje po mnogo manjoj ceni.
Sto je MS i uradio u nekim delovima sveta. Tipa, mislim da je u Koreji prodavan (lokalna verzija samo bez mogucnosti engleskog) za 10$. U Kini se sigurno tako nesto prodavalo. Mislim da bese i u Rusiji nesto slicno?

Mogli su i u Srbiji da priuste tako nesto.... ali ne.... kod nas moraju da se ugrade svi i cene su vece nego u Nemackoj :D

Gde je to 45e za W7????

@vix, u pravu si, izgleda, nigde ne vidim konkretno, ali po netu kazu da je tako.

Hm, ali prodavac uvek gleda da ima maksimalnu zaradu. MS-ovi ekonomisti verovatno mogu da odrede balans izmedju cene i kvantiteta, nisu oni blesavi.

Inace, u WW je w7 45e
 
Izgleda je problem kod ljudi da cenu proizvoda racunaju po ceni sirovine (tipa, ovaj mobilni da se napravi kosta 10e, oni nas kradu,... :/)
Malo skretanje sa teme, ali moram da napišem da je ovo samo polutačno. Da nam "kradu" - "kradu" nam.

Razlika izmedju telefona iste "porodice" može da bude i €250-300 (npr. GS3 i Ace 2), ali kada se pogledaju razlike, to nisu ne znam kolike. Sirovine, na gomili, možda prave do 100 evra razlike (+/- 512 MB RAM, interna memorija, veći/manji ekran, drugi CPU ili GPU,...), i to je velikodušna cifra. Koliko se samo često isti proizvod prodaje sa jedinom razlikom u internoj memoriji (16 GB više ili manje pravi 100 evra/dolara razlike u ceni - Ipad 3). Softver je bukvalno identičan, razlika bude u rezoluciji i nekim mogućnostima (druga kamera, NFC, FM,...), što se rešava drajverima (koji se koriste u nekoliko modela), a ne nekim golemim preprogramiranjem. Sigurno je da se ne piše celokupan OS od nule za svaki model.

Tako da - da: umeju da nas potkradaju.
 
Starter je OEM only, nemas pravo da ga kupis ovako kao legalnu licencu. (ako nesto nisu promenili)
U sustini tu verziju mogu iskljucivo da ti prodaju uz racunar ili da ga kupi firma koja ce dalje uz racunar da ga proda.

Sto opet povlaci - preskupo posto je OEM.
 
Starter je OEM only, nemas pravo da ga kupis ovako kao legalnu licencu. (ako nesto nisu promenili)
U sustini tu verziju mogu iskljucivo da ti prodaju uz racunar ili da ga kupi firma koja ce dalje uz racunar da ga proda.

Sto opet povlaci - preskupo posto je OEM.

Jasno, nisam video da je OEM.
No, nebitno, ne zelim da branim MS, ali cenim da umeju vrlo dobro da sagledaju koliku cenu mogu/trebaju da stave za svoj proizvod, zasigurno bolje znaju u kakvoj su poziciji i koliko im se moze od nas ovde na forumu - to bi ujedno bio i moj konacan odgovor na pitanje iz naslova. Windows kosta toliko zato sto se MS-u moze, da je neko drugi u toj situaciji, i on bi to isto uradio.
Jedna stvar treba da je jasna, MS nije humanitarna organizacija, i jedino sto (kao i sve ostale korporacije imaju za krajnji cilj) jeste maksimalni profit.
 
Ne mislim ja da je cena Startera velika za OS, po pitanju isplativosti R&D-a - vec da su OEM licence Windowsa dosta jeftinije od toga. Barem uz laptopove velikih proizvodjaca, ne uz neku Benchmark konfiguraciju, kojih se vrlo malo proda pa bench i ne moze da dobije dobru cenu.
 
Nazad
Vrh Dno