Šta je novo?

Zamena CPU-A

Da pređeš sa i9 na i7? Zašto?!
 
A ti bi da OC CPU? Za šta koristiš inače mašinu?
 
Ne trebam ga ni OC , jer nemam za to maticnu, maticna mi je B660 , masina je iskljucivo za gaming, trenutno imam 14900t 3090 i 64rama na 5600 ddr5
 
A šta fali tom T procesoru? Ne vidim u čemu kf ima prednost da bi menjao i9 za i7.
 
S obzirom da ne želiš OC, to ti je u stvari pozitivna stvar. KF može da povuče preko 200W a T je ograničen na oko 100, tako da si samo u dobitku.
 
S obzirom da ne želiš OC, to ti je u stvari pozitivna stvar. KF može da povuče preko 200W a T je ograničen na oko 100, tako da si samo u dobitku.

pa da ali i radi baš koliko W povuče, tj nikako
on se zove 14900 samo zbog broja jezgara i single core brzine
a ovako je čist promašaj navukli su ljude sa imenom i cenom
al je to skoro kao 14600k
a testova po netu skoro i da nema, ništa...
 
pa da ali i radi baš koliko W povuče, tj nikako
on se zove 14900 samo zbog broja jezgara i single core brzine
a ovako je čist promašaj navukli su ljude sa imenom i cenom
al je to skoro kao 14600k
a testova po netu skoro i da nema, ništa...
najverovatnije cu menjati 14900t za 14600k i ako ga necu OC
 
I za T varijantu CPUa možeš povećati max potrošnju i možda ga dovesti na nivo non-T varijante.

 
ne vidim poentu ove teme. @garousrb je 99% već doneo odluku da menja, samo traži da mu neko potvrdi
 
Imas li neki video/proff ?
Imaš internet, zar ne? Izađi lepo na net, potraži gejming testove procesora, ima ih gomila, pa vidi sam.

Šta hoćeš uopšte? Da ti neko da validaciju za tvoje tripove/odluku da promeniš procesor? Više ljudi ti je reklo da ne gubiš ništa u igrama, čak je T procesor bolja varijanta. Evo, da se trampimo, daću ti 13600KF za njega, ima K u oznaci što znači da je bolji, je li.

"Je l' imaš neki dokaz ti za to, a?"
"Citation needed"
Ovo nije Reddit, jbt...

Idi lepo kupi 14900K i skrati svima muke.
 
ne vidim poentu ove teme. @garousrb je 99% već doneo odluku da menja, samo traži da mu neko potvrdi

pa možda ga neko predomisli?

Imaš internet, zar ne? Izađi lepo na net, potraži gejming testove procesora, ima ih gomila, pa vidi sam.

Šta hoćeš uopšte? Da ti neko da validaciju za tvoje tripove/odluku da promeniš procesor? Više ljudi ti je reklo da ne gubiš ništa u igrama, čak je T procesor bolja varijanta. Evo, da se trampimo, daću ti 13600KF za njega, ima K u oznaci što znači da je bolji, je li.

"Je l' imaš neki dokaz ti za to, a?"
"Citation needed"
Ovo nije Reddit, jbt...

Idi lepo kupi 14900K i skrati svima muke.

uopšte nema testova za 14900T, pogotovo ne za igrice

Vredi koliko i razlika u ceni.

u čiju korist? 14900T ili 14700KF?

I za T varijantu CPUa možeš povećati max potrošnju i možda ga dovesti na nivo non-T varijante.


da li mu se time skraćuje vek? da li su T čipovi pravljeni od onih lošijih koji nisu mogli na 253/320W da idu?
to ne zna niko...
 
Poslednja izmena:
pa možda ga neko predomisli?



uopšte nema testova za 14900T, pogotovo ne za igrice



u čiju korist? 14900T ili 14700KF?
14900T je 14900K sa manjim power limitom, dakle sve što je trebalo je da potraži testove 13900K/14900K na nižim power limitima. Ima takvih testova, Derbauerov je pogotovo zanimljiv jer je on terao 13900K na 90W i pokazao koliko malo se gubi u igrama na tako niskim PL u poređenju sa stock, nekoliko procenata/fps...i pokazao je da su Inteli uopšte ne zaostaju u efikasnosti za AMD-om u igrama ako umeš da im obuzdaš PL. Ustvari, ne moraš ni da obuzdavaš jer ionako ne vuku mnogo u igrama niti ih je teško ohladiti, problem su programi i full load na gomili jezgara...



TPU ima sličan test gde su upravo 14900K spuštali skroz do 35W i tu može direktno da uporedi sa 14700K:
https://www.techpowerup.com/review/...tor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/
14900K na 95W je bukvalno isti u igrama kao 14700K na koliko god je njegov stock, a isti su jer Inteli u igrama u proseku i vuku toliko, 100-tinak vati. Šta bi dobio tom zamenom? Slabiji procesor koji vuče više struje? Jedini razlog da uradi to bi bio da možda ućari neki evro od prodaje ili ako radi nešto šta seriozno opterećuje sva ta jezgra jer Intel tu osetnije gubi na nižim PL...

A sve ovo je mogao sam da sazna sa 10 minuta Googlanja.
Odreagovao sam malo grubo ali me je triggerovao traženjem dokaza za tvrdnje od forumaša koji su upućeniji od njega a do kojih je lako mogao sam da dođe...
 
Poslednja izmena:
Da,ali sta cemo sa gaming performansama 14900t vs 14700kf
Sve zavisi sta ti treba. MT performanse su ogranicene potrosnjom, ali vecina igara ne trosi toliko da bi CPU cesto udarao u power limit.

1714136394350.png

Recimo da u aktuelnom slucaju trenutnih desavanja/problema sa izbacivanjem novih BIOS-a za 14900k problem PL1 i PL2 potrosnje i pad performansi u slucaju 14900K uz striktno Intel power limit (koji nije daleko od 14900T, a pitanje je sta tvoja ploca realno "gura" sa tim CPU, verovatno dosta vise) imas sledecu situaciju:


Pad u igrama (to tebe najvise zanima) je ispod 10%, dakle 14900T je 10% sporiji od 14900K u igrama i 25% sporiji u MT performansama.

Ti testovi u igrama su u 1080p sa 4090, razlika opada sa rezoluciom, a posebno se smanjuje razlika u min. fps tj. tesko da ces osim gledajuci 10 benchmark testova u igrama primetiti bilo kakvu razliku.

U prevodu prodaces 14900T dodati 200-300 eur za 14900K ili 200eur za 14700K. Kada bi tih 200-300eur prebacio u grafiku dobio bi vise. Predpostavljam da se igras u bar 1440p. Ako se igras u 1080p prvo zameni monitor i grafiku, promeni rezoluciju za visu, bice to bolje ulozen novac. U sustini bez vise detalja o trenutnoj konfiguraciji/monitoru i tipu igara koje igras (AAA ili e-sports shooteri) tesko da ti mozemo dati ispravan savet.
 
 
Mogli bi svi malo spustiti loptu i ako se nema šta konkretno reći na temu niko nije u obavezi da odgovori.
 
pravo resenje je 14600k i brzi ram, barem sto se mene tice. ili najlakse resenje da uzme brzi ram.
 
Nazad
Vrh Dno