Šta je novo?

Zalman NB47J na AMD690G plocama?

Ostoja

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2004
Poruke
3,112
Poena
475
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7 5775c + Scythe Mugen 5 B
Matična ploča
MSI H97 Gaming 3
RAM
4x4GB Hynix DDR3 1333 @1866 1.5V CL9
GPU
Sapphire Pulse RX 6650 XT
Storage
Hynix PC711 512GB NVMe + WD Purple 4TB
Zvuk
Denon PMA-260 + Canton Fonum 601
PSU
EVGA Supernova P6 650W
Kućište
Black Widow + 3x Arctic P12 Silent
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Mobilni telefon
Motorola G6 Play
Pristup internetu
  1. Optički internet
Da li je neko probao da zameni one nesrecne male pasivce koje stizu fabricki ovim Zalmanom? Ako jeste, da li moze da uporedi temperature pre i posle. Trenutno imam montiran neki 4cm vent, ali me izludjuje bukom, pa se razmisljam o pasivnom hladjenju...

Koliko vidim, ako je proizvodjac zamislio da mu ono ***** hladi cipset od Zalmancica moze samo da mu bude hladnije (brat bratu ima bar 2.5x vecu povrsinu)...

Zalman na sajtu kaze da se izbegava montaza na NB sa GPU, sem ukoliko nije montiran neki od velikih CPU Zalmana, koji (sto jes, jes) hlade i okolinu CPU-a, ali brate mnogo kostaju...

Jel moguce da niko nije probao da zameni fabricki kuler na NB-u???
 
Poslednja izmena od urednika:
Na BIOSTAR-u nema potrebe za tim.
HS NB-a je i u igrama (OC ovana i mašina - 8x333Mhz i IGM - na 500mhz) hladniji od moje temperature...
 
Poslednja izmena:
Ti se ne racunas, ti imas Zalmana na CPU :D.

Salu na stranu, Biostar ima malo izmesten NB ulevo tako da i kod BOX kulera deo vazduha koji krene ka MOSFET-ovima zavrsi na NB-u pa se dodatno hladi. Kod mene na GA je NB tacno ispod CPU socketa, a BOX kuler nema proreze sa te strane pa se NB hladnjak greje previse za moj ukus (a meni je sve preko 50C katastrofa).

Kod tebe Zalman duva na sve oko soketa (a to si i napomenuo u jednom od tvojih postova) pa ti to dodatno smanjuje temperaturu. Ja bih da prodjem malo jeftinje, pa me interesuje da li moze da se to odradi montazom Zalmana NB47J (ili Xilence ekvivalenta) na NB.
 
Tebi bi bilo najboje rešenje recimo da kupiš neku najjeftiniju 12-icu (XSilence npr.) i namontiraš je na srenicu od kućišta da duva preko NB-a i BOX cooler-a, smanjiće temp procesora za 1-5°C i NB-a za 10°C sa tim default hladnjakom.
Kupovinom ZALMAN-a za NB nećeš postići puno jer i dalje ti fali airflow preko NB-a...
U tvom slučaju strujanje vazduha je 80% bitno a bolji NB cooler tek 20% uz to da i nema nekog smisla bez bolje cirkulacije...
 
Poslednja izmena:
Na stranicu tesko, posto je Chenbro sa providnom stranom a ne zelim da ga upropastim.

Nesto sam gledao GlacialTech 7300 kulere, kod njih je airflow takav da izduvavaju dole i gore umesto levo i desno kao kod vecine ostalih kulera, pa mislim da bi montazom necega ovakvog dobio hladjenje NB-a...

Trazio sam TT BlueOrb, ali u uputstvu pise da nije kompatibilan sa GA i ASRock plocama zbog nestandardne plastike oko soketa (push pin tip umesto zasrafljenog)...

Na kraju se mozda manem svega, posto ploca radi i sa pasivnim hladjenjem bez problema sa stabilnoscu itd., jedino sto me nervira sto je NB bas topao, ali to je iskljucivo problem moje stabilnosti :D.


edit: baj d vej, razlike u temperaturi izmedju otvorenog i zatvorenog kucista su minimalne, reda samo par stepeni C. Napred je 92mm Coolink @1500rpm, 53 m3/h; u napajanju CoolerMaster 120mm @1100rpm, 57 m3/h.
 
Poslednja izmena:
Ja bih stavio plavog Zalmana jer je primjetno veća površina i ne smeta ničemu, ako imaš neki protok zraka (12cm od iza, 8/9cm naprijed te bar malo oko socketa) onda će sigurno biti bolje.
 
Hehe, evo bas editovah post u isto vreme dok si pisao...

edit: Evo naleteh na malu kopiju Zalman-a, napravljenu od strane LC-Power (isti oni kao za napajanja). Najjeftiniji kosta 1100 dinara.
 
Poslednja izmena:
Uzmi ga nećeš pogrešiti za 1100 Dindži ! ;)

Trazio sam TT BlueOrb, ali u uputstvu pise da nije kompatibilan sa GA i ASRock plocama zbog nestandardne plastike oko soketa (push pin tip umesto zasrafljenog)...

A šta misliš kako ZALMAN stoji kod mene kada uopšte nije kompatibilan sa AM2 pločama?!?
Snađi se malo (pogledaj attach, ovo sam na brzinu uradio pa ne zameri ako je ružno :D). ;)
 

Prilozi

  • IMG_2539.jpg
    IMG_2539.jpg
    251 KB · Pregleda: 193
Poslednja izmena od urednika:
Vidis, interesantna ti je zamisao... :).

A ima Zalmana koji pasuju na AM2, stvar je u onom plasticnom "oklopu" oko soketa, ali to pali kod onih gde se to srafi, a na GA i ASRock plocama je ta plastika na push pin-ovima, pa valjda ne moze... Mada, sad kad vidim ovo sa vezicama, mozda to i uradim...
 
Može bre :D, imao sam i ASRock-a (do duše S754), znam o čemu pričaš, samo gurneš te "push Pinove", oni izadju do pola, onda ih povadiš.
Sledeće što treba da uradiš je da stegneš odozdo sa nekim klještima (Špicangle npr.) i povučeš tu plastiku oko Socket-a - tako je skineš i ostaje ti gola ploča.
Jedini problem tu može da predstavlja što neće biti ovog pojačanja za socket, na ovoj mojoj slico možeš da se vidi da sam ga ja ostavio a iz razloga da kada stegnep vezice (ja ih stegnem baš malo jače) može bez tog "donjeg dela" da se nakrivi ploča a to ne valja.
 
Evo ubacio sam "Zalman", usao i BIOS i slogirao se :hair:... temperatura CPU se polako pela do 70C, a onda sam ugasio komp da ne ostanem bez procesora. Nakon krace inspekcije, ispostavi se da kuler ne lezi lepo (nedostatak iskustva sa orb kulerima, krastavac. :lupko:) i nakon remontaze kresnem komp... i milina. Skoro se uopste necuje, a vrti se na lepih 2200rpm.

Malopre sam upalio 3DMrak05 i pustio jedan loop reda radi... NB se uopste ne greje puno! Znaci jedino sto mi je pravilo problem je nedostatak ikakvog vetrica u okolini NB-a (glupava konstrukcija AMD BOX-a; Intel ovo ima lepse reseno), tako da definitivno ostajem samo na ovom hladnjaku i shatro Zalmanu na CPU-u.

Sad cu malo da proprzim CPU pa da vidim razlike u odnosu na BOX kuler... Javljam se za 20-ak minuta sa full load temperaturama...



edit: Nakon 15ak minuta paljenja procesora (S&M, FPU test, 100% load) utisci su sledeci:


Temperatura je niza u proseku 3-4C u full loadu u odnosu na box kuler. Da sam imao neki jaci i klokovaniji razlika bi bila i veca, ovako kuler nema na cemu da se iskaze... Iznenadjuje sto ovaj kuler tezi samo ~250grama i kao takav osetno je laksi od BOX-a.

Inace, stize u siromasnoj plasticnoj kutiji u kojoj se jos samo nalazi uputstvo za montazu (za koje vam inace treba naocare da bi procitali) i LGA775 bracket sa 4 pina za montazu i to je ceo paket. Znaci, nema nikakvih potenciometara, dodataka, pa cak nema ni "zvake" na kuleru.

Sto se tice montaze na AM2 - krajnja laganica (well, bar iz 2. puta :D). Kuler se montira samo pomocu one klasicne klackalice koja ga prilicno dobro pritegne (da sam imao Duron/Athlon/Bartn, ostao bih bez pola jezgra prilikom prve montaze), ali pritisak nije prejak. Eto veselja za one koje poseduju ploce "nekompatibilne" sa Zalman/TT mehanizimima kacenja.

Kabl kojim se prikljucuje na plocu je dugacak dobrih 25-30cm, tako da nema problema sa te strane.

Poseduje 4-pin konektor za maticnu, tako da vlasnici novih ploca ne ostaju bez PWM regulacije broja obrtaja...

I to bi bilo to, uz jednu sliku:
 

Prilozi

  • Picture 011-1.jpg
    Picture 011-1.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 147
Poslednja izmena:
Welcome to the "Orb cooler club"! ;)
:wave:
 
Nazad
Vrh Dno