Šta je novo?

Zaštita od groma

Ako mogu da pitam, gde se tacno ugradjuje tip 1+2 odvodnik prenapona sto je pomenut gore? Nigde ne mogu da nadjem to. Koliko ja kapiram, a ispravite me, tip 1 ide na banderu, tip 2 u glavni orman u kuci/stanu i tip 3 je u obliku produznih po kuci (gledano iz perspektive kuce, ne znam tacno gde je stanovima koji ormar).
 
Racunam da su male sanse da udari u objekat jer je negde ispod polovine brda, iznad ima mnogih objekata, drveca, na vrhu brda ima elektro mreze, mislim i obkekata da ima.
To je i ovaj mali mislio....

 
Тип 1 или 1+2 може да се угради у главни или мерни орман.
 
Да је уземљење било адекватно не би било таквих последица.
Високи објекти итекако трпе директне ударе, без озбиљнијих последица.
 
Оно што је писао @nightshadow нема везе са громобранским и електро инсталацијама, већ са телекомуникационим водовима и њиховом заштитом, тј. недостатком исте.

Високе зграде у Београду, које су пројектоване по прописима трпе директне ударе, који пролазе без озбиљнијих последица. Питање је само у каквом стању су громобранске инсталације и да ли се и колико редовно проверавају.
Hahahah bukvalno pogidio moju zgradu , malo se streso soliter ali nista se dramaticno nije desllo jos uvek > btw blokovi su u pitanju
 
Високе зграде у Београду, које су пројектоване по прописима трпе директне ударе, који пролазе без озбиљнијих последица. Питање је само у каквом стању су громобранске инсталације и да ли се и колико редовно проверавају.
Ma jasno, nisam bas siguran da su u najboljem stanju jer sam cuo da jedno vreme nisu imali struje ali ne mora da bude povezano sa tim ( nisam bio kod kuce u tom trentnku )
 
Da iznesem moje iskustvo sa ovom tematikom... Imam prilično "naprednu" kućnu mrežu u selu - blizu grada ali ipak selo.

Potencijalni problemi:
  • Električni vodovi su nadzemni
  • Telekomunikacioni vodovi su nadzemni
  • Nedostatak gromobrana na samom objektu
Moji problemi:
  • Imam mrežnu instalaciju i u zidovima i napolju. Veliko dvorište, 3 wireless AP-a napolju, par kamera, mreža u garaži van objekta, mreža u "letnjoj kuhinji" van glavnog objekta.
  • Za tv koristim i DTH (Total TV), i DVB-T2, i Iris TV
Doskorašnji moji problemi:
  • VDSL internet preko nadzemne TK instalacije
  • Backup wireless link (na krovu)

Rešenja koja nisu preskupa a dala su rezultate (spasila u više navrata dobar deo opreme).

  • Sve što je važno na APC sugre protectorima, neki manje važni televizori na CyberPower surge protectorima.
  • Antena za DVB-T2 spuštena ispod krova na tavan
  • Total TV antena na niskoj poziciji na zidu kuće.
A sad ono glavno, računarska mreža, trenutno stanje:
  • Svi ethernet kablovi u zidovima su CAT6 FTP, masa spojena na patch polje, patch polje uzemljeno posebno, kao i ceo ormarić
  • UTP kablovi - samo patch od zidne utičnice do kompova, televizora, sitcheva...
  • GPON ONT je kratkim kablom povezan na glavni ruter.
  • Na glavni switch (24 port smart 1Gbps), direktno povezani samo uređaji u kući
  • Na 2.5Gbps mrežu povezani samo neki vodovi po kući (njih ukupno 3)
  • Na dodatni switch (5 port smart 1Gbps), povezan 1 "trunk" kabl do glavnog switcha, i svi izlazi van kuće (čitajte dalje)
  • Svi mrežni izlazi iz kuće (sve FTP/SFTP kablovi) bez izuzetka na taj dodatni switch povezani - svaki posebno kroz svoj Ubiquity ETH-SP-G2 (svaki od njih uzemljen).
  • Ranije je i VDSL modem sa ostatkom mreže bio povezan isključivo kroz ETH-SP-G2 (2 komada, 1 za internet, 1 za IPTV), sada sa optikom sam to izbacio.
  • U dvorištu (i objektima u istom) imam neke AP-ove (ujedno i switcheve), to mi je ono - spreman sam da možda pregore.
Ovakav setup mi pruža kolko tolko smanjenje rizika od pregaranja svega na mreži.
1. FTP kablovi sa uzemljenjem lepo sprečavaju eventualnu indukciju u samim žicama.
2. Ethernet surge protectori rade zadivljujuće dobro - spašavaju dobro.
3. Dodatni mali switch za sve što izlazi van objekta mi je dodatna sigurnost, ako baš nekim čudom mora da crkne, da crkne on, a ne onaj glavni switch. (ipak imam mali bottleneck jer ukupan link ka spoljnim lokacijama sa ostatkom mreže je 1Gbps, ali ne smeta previše).

Ovakav setup je preživeo - udar groma u telefonsku banderu (dok sam još bio na VDSL-u), iako je sam VDSL modem otišao zauvek, nije mu bilo spasa, ostatak mreže (iza ETH.SP-G2) je ostao čitav. Takođe, setup je preživeo i udar groma u električni stub (mešoviti vod), u gornji deo 10kW. Tu su svoj doprinos dali APC surge protectori.

Dodatni plan za budućnost:
- Spoljne veze prebaciti na multi mode / single mode fiber (nije to više toliko skupo).
Inače u poslednjih 10ak godina, bar 5 VDSL rutera je "otišlo".
 
Пластика, тј. оптика је идеална за спољне мрежне везе, ако је ценовно постало прихватљиво.

Пошто је вод за напајање ваздушни размилси о одводнику пренапона класе 1 или 1+2 на доводу. Громобран на самом објекту такође треба размотрити ако нема неки виши објекат у непосредној близини који би вероватно прихватио директан удар.
 
Nazad
Vrh Dno