Šta je novo?

Yunet optika - mts

hm, variraju merenja dosta, gledam ove i tvoje testove u speedtest temi (oni su mi i bili benchmark kada sam ranije danas radio merenja).
Nego, iz nekog razloga ne mogu da predjem preko 80MB/s download speed? Probao win11 iso sa MS sajta, par torrenata, mislim da sam jednom video 85MB/s na jedan sek, ostalo je sve negde oko 65MB/s.

Kakva je situacija kod tebe?
 
Montirali danas oko 12h, nakon 11 dana od prijave za usluge, ali postoji neki problem pa nemam pristup internetu. Na ONT-u PON treperi, LOS ne sija. Ovi što su montirali rekli da su uradili sve što je do njih i otišli.

Pošto tada nisam bio kod kuće, zovem kad sam došao oko 17h telefon za tehničku podršku, ali se niko ne javlja, iako na sajtu piše da rade do 20h. Na kraju im pošaljem mail i dobijam odgovor malopre da "trenutno ne raspolazemo informacijama o vremenu u kojem mozemo ocekivati resenje".

Valjda neće potrajati..
 
Nisi trebao da im potpises nista dok ti ne prorade usluge.
 
Proradilo je, navodno je do Telekoma bilo. A što je najjače, nisam ništa osim reversa još ni potpisao
 
Da, to telekoma je, isti sam problem i ja imao, nekih 15min dok nisu monteri dobili mts da ponovo pusti signal.

Btw, koji paket?
Interesuje me par stvari, pa ako imas par min da istestiramo nesto
 
Ne, svi Yunet korisnici dobijaju statičke javne IPv4 adrese na PPPoE interfejsu.
 
Da li Yunet korisnici dobijaju IPv6? Verujem da ne, ali ajde da pitam...
 
Pozdrav svima, trenutno koristim Yettel optički internet i ne planiram da produžim ugovor. Nakon SBB kablovskog, lošije iskustvo... Pošto zgrada ima tehničke mogućnosti za Orion punokrvni internet ( ne hybrid varijantu), kao i za Yunet, koja mi je bolja opcija? Zanima me samo internet paket bez tv, tel i drugih opcija.
 
@Manda88

Korisnik dobija mali ONT sa jednim RJ45 portom. Taj ONT je u bridge modu. Konkretan model zavisi od područja (da li je Huawei ili Nokia OLT).

Korisniku daju i pomenuti Xiaomi Wifi 6 ruter, a admin podatke daju kad zatražiš.

Svakako, trebalo bi da daju i PPPoE podatke na zahtev, a isti se mogu i izvući tako što ćeš recimo postaviti svoj PPPoE server na nekom kompu, na njemu dozvoliti samo PAP autentifikaciju, povezati WAN port xiaomi-ja i uhvatiti wireshark-om PPPoE kredencijale.
 
Pozdrav svima, trenutno koristim Yettel optički internet i ne planiram da produžim ugovor. Nakon SBB kablovskog, lošije iskustvo... Pošto zgrada ima tehničke mogućnosti za Orion punokrvni internet ( ne hybrid varijantu), kao i za Yunet, koja mi je bolja opcija? Zanima me samo internet paket bez tv, tel i drugih opcija.

@Lošmi1983
Ako ti je bitna statička IP adresa onda JuNet

Oba izbora ( JuNet i Orion ) imaju varijante optike bez ugovorne obaveze, samo što je JuNet jeftiniji ( uvođenje € 30 )
 
Pozdrav svima, trenutno koristim Yettel optički internet i ne planiram da produžim ugovor. Nakon SBB kablovskog, lošije iskustvo... Pošto zgrada ima tehničke mogućnosti za Orion punokrvni internet ( ne hybrid varijantu), kao i za Yunet, koja mi je bolja opcija? Zanima me samo internet paket bez tv, tel i drugih opcija.
Lično koristim između ostalog i Orion optiku. Yunet ne koristim, ali na osnovu ovih iskustava mogu nešto da napišem.

Orion na papiru nudi veće brzine ali postoje stvari koje moraš da znaš...

Prepaid paketi bez UO su sa odnosom 1:10, odnosno 200/20, 500/50, 1000/100, i za njih se plaća uvođenje od 3500 do 6500 u zavisnosti od paketa.
Paketi sa UO 24 kod Oriona imaju popust 20 meseci 50% i 4 meseca puna cena.
Standardni paketi kod Oriona sa UO 24 kreću od 1500/500 do 4500/1000Mbps
* Orion ONT uređaji imaju 4x1Gbe pa na jednom uređaju povezanom kablom nikad nećeš videti više od 940Mbps DL i 940Mbps UL, brzine koje reklamiraju su moguće samo ako koristiš više računara povezanih na ONT.
Orion korisnici dobijaju dinamičke javne IPv4 adrese. Kod Oriona nema IPv6 interneta još uvek.

Yunet ima bolje uslove za sporije pakete (do 500/250) uz manje trajanje UO. A i cena za 1000/500Mbps uz UO 24 nije prevelika.
Korisnici Yunet-a dobijaju javne statičke IP adrese. Takođe, nema IPv6 interneta.
 
U temi za orion dosta hvale orion optiku, ko ima uvedenu orion optiku u zgradi mislim da ima finu mogucnost da ima velike brzine za male pare, kazu da je stabilan net, jos preko akvizitera se dobije jos povoljniji ugovor nego na sajtu sto nude.
 
@Manda88

Korisnik dobija mali ONT sa jednim RJ45 portom. Taj ONT je u bridge modu. Konkretan model zavisi od područja (da li je Huawei ili Nokia OLT).

Korisniku daju i pomenuti Xiaomi Wifi 6 ruter, a admin podatke daju kad zatražiš.

Svakako, trebalo bi da daju i PPPoE podatke na zahtev, a isti se mogu i izvući tako što ćeš recimo postaviti svoj PPPoE server na nekom kompu, na njemu dozvoliti samo PAP autentifikaciju, povezati WAN port xiaomi-ja i uhvatiti wireshark-om PPPoE kredencijale.
Znači na Yunet može da radi bilo koji optički ruter stim što samo treba tražiti (ili sam izvući) PPPoE podatke i VLAN ID?
 
@Lošmi1983
Ako ti je bitna statička IP adresa onda JuNet

Oba izbora ( JuNet i Orion ) imaju varijante optike bez ugovorne obaveze, samo što je JuNet jeftiniji ( uvođenje € 30 )
Imam PS5 i značajno mi je lošije gaming iskustvo nego prethodno sa SBB-om i ne znam koliko to ima veze sa statičkom IP, ne razumem se.Sam surfing preko telefona koči iako mi speednet pokazuje 300/150 sa relativno malim pingom ( 6ms). Hvala ti puno na informacijama
Lično koristim između ostalog i Orion optiku. Yunet ne koristim, ali na osnovu ovih iskustava mogu nešto da napišem.

Orion na papiru nudi veće brzine ali postoje stvari koje moraš da znaš...

Prepaid paketi bez UO su sa odnosom 1:10, odnosno 200/20, 500/50, 1000/100, i za njih se plaća uvođenje od 3500 do 6500 u zavisnosti od paketa.
Paketi sa UO 24 kod Oriona imaju popust 20 meseci 50% i 4 meseca puna cena.
Standardni paketi kod Oriona sa UO 24 kreću od 1500/500 do 4500/1000Mbps
* Orion ONT uređaji imaju 4x1Gbe pa na jednom uređaju povezanom kablom nikad nećeš videti više od 940Mbps DL i 940Mbps UL, brzine koje reklamiraju su moguće samo ako koristiš više računara povezanih na ONT.
Orion korisnici dobijaju dinamičke javne IPv4 adrese. Kod Oriona nema IPv6 interneta još uvek.

Yunet ima bolje uslove za sporije pakete (do 500/250) uz manje trajanje UO. A i cena za 1000/500Mbps uz UO 24 nije prevelika.
Korisnici Yunet-a dobijaju javne statičke IP adrese. Takođe, nema IPv6 interneta.
Hvala puno na detaljnom odgovoru.
Iskreno, sama brzina mi nije presudna, već stabilnost protoka.
Nisam siguran, ali mislim da kod prethodnog provajdera (SBB) nisam imao CGNAT i internet je bio značajno stabilniji.
Protok od 300 mbps mi je više nego dovoljan,ali bi mi značilo bolje gaming online iskustvo.
Na Yettel sam prešao zbog cene hipernet paketa, ali sad vidim zašto su im cene takve kakve su, nema kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
@Lošmi1983 onda zbog pinga ti je možda sigurnije JuNet sa javnom statičkom pa čak i ovaj najmanji 200/100, ako ti je više do stabilnosti nego do brzine.
 
@Lošmi1983 onda zbog pinga ti je možda sigurnije JuNet sa javnom statičkom pa čak i ovaj najmanji 200/100, ako ti je više do stabilnosti nego do brzine.
Uklapam se u 200/100, sada imam 300/150 ali šta vredni kad non-stop baguje, npr danas nemam internet od 8 ujutro, imaju tehničke poteškoće na teritoriji Novog Sada. Ovo nije čest slučaj, preživeću dan bez neta, ali u praksi ovaj Yettel ostavlja utisak značajno sporijeg neta... Da li zbog tog CGNAT-a ili čega već, ne razumem se do te mere.
Mislim da je njihov paket - koliko para, toliko muzike i to je to.
Hvala puno druže na savetima
 
Kod mene se pokazao odlican mts-ova optika, dobija se dinamicka ip adresa i relativno povoljno izlazi box 2 paket net 200/100.
Ne znam sta nude novim korisnicama na 24m
 
Kakav crni ZLOrion, sam kazes da trazis stabilan protok/internet, uzmi YuNet jer stabilnije i bolje od MTSove optike u Srb neces naci.
Cak i bolje jer ovde dobijas staticku, mozes samo net da uzmes, bez ugovorne obaveze, ....
Udji malo u Orion temu pa vidi, malo malo pa neki problem, moze protok da im padne toliko da ne mozes da gledas jedan obican EONon strim bez prekida (znaci ~7mbpsa). Jednostavno nisu pouzdani i to je to. Jeftini su i to je sve, koliko para toliko muzike.
 
Kakav crni ZLOrion, sam kazes da trazis stabilan protok/internet, uzmi YuNet jer stabilnije i bolje od MTSove optike u Srb neces naci.
Cak i bolje jer ovde dobijas staticku, mozes samo net da uzmes, bez ugovorne obaveze, ....
Udji malo u Orion temu pa vidi, malo malo pa neki problem, moze protok da im padne toliko da ne mozes da gledas jedan obican EONon strim bez prekida (znaci ~7mbpsa). Jednostavno nisu pouzdani i to je to. Jeftini su i to je sve, koliko para toliko muzike.
Evo danas od jutros uopšte nema interneta u NS ( Yettel), ne može da se uopšte stupi u kontakt s njima, samo izbacuju glasovnu poruku da njihov tim radi na unapređenju mreže 😁, jezivo....
 
Kakvi su subjektivni utisci rada interneta pustite brzine ima li prekida i kakva je tehnicka podrska da li neko koristi par meseci internet ?
Kod mene je prosla optika cekam da MTS pusti signal pa bi uzeo Yunet ?
Sta se od uredjaja da kazem "ubacuje" u stan posto mi je na ulazu hodnik od 5 metara do sobe ne bih voleo tu da stoji bilo sta modem ruter, postoji li mogucnost da onaj mali kabal ide tj da se doplati da ide do sobe pa da tamo stoji modem i sta jos ide neka kutica ont ?
 
Instalira se Huawei ONT i na njega povezan 1Gbps LAN kablom Xiaomi ruter AX3200. Tako rekoše pre neki dan...
 
Upravo tako, a ako korisnik ima svoju opremu i to je moguće
 
Interesuje me kad udju u stan ulaze li onim optickim kablom providnim ?
Meni je u stanu 5 metara hodnik kako se udje ne bih voleo da kroz hodnik vodim kabal mrezni do sobe jel sam ugradio sve kablove u zid i da stavljam modem u hodnik. Da li je moguce da se do sobe vodi opticki providni kabal ?
Ako treba dopllatio bih za to kabal i kanalicu kad vidim jezim se postoji li mogucnost za to ?
 
Mogu da uđu do gde god im kažeš (makar tako mts radi).
 
Nije problem de ce da udju nego moze li modem da bude 7-8 metara od ulaznih vrata u stan ?
 
A što ne bi moglo? Optičkom kablu nije to nikakva dužina. Kod mene je ZOK na 4-5 metara od ulaznih vrata, znam za slučajeve i po 10-ak metara, plus još i po 20-ak metara kroz haustor-stepenište do njihove kutije.
Inače sve i da postoji ograničenje u dužini kabla, ne bi gledali od ulaznih vrata već od kutije u ulazu
 
  • Like
Reagovanja: uji
Sad je instalacija bez ugovorne obaveze jednokratno 13000 din

stephen kings it clown GIF
 
Nazad
Vrh Dno