Šta je novo?

Yettel Hipernet

Torrenti rade bolje ako imaš javnu IP adresu, i ako forwarduješ port na PC.
Torrent klijenti uglavnom znaju sami da podese forwarding porta preko UPnP protokola.
Ako su ti bitni torrenti, moraćeš da dokupiš javnu statičku IP adresu.
 
Radi down torenta dobro i na cgNat. Upload nikako ne radi
 
Pa slozicemo se da se ne slazemo, iz prilozenog ceo dan imam sta da vidim. Da skidanje ide full brzinom u to sam se uverio samo za sada na Steam a na torrentima mrka kapa.

Nebitno koji torrent stavio da skidam, bilo da on ima par hiljada seedera ili par stotina, jednostavno krene da skida brzinom od 1-2 Mbps pa onda malo kasnije skoci na 6-7 pa ako je bas u elementu zaleti se na 14-17 ali da se zakuca brzina to jos nisam video danas od kako mi je prikljucen ovaj internet.
 
uzeo li je neko staticku ip adresu ? da li se to pojavi na ruteru kao wan IP ili i dalje rade NAT samo forwarduju portove sa te adrese na ruter ? Da li staticki ip stave na mac adresu rutera tako da ako koristite svoj morate da klonirate MAC ili sta ?
 
kad bi mi rekao kako to da vidim, rekao bih ti

ovako je kod mene
2022-08-04_22-38-50.jpg
 
to je na onom ruteru koji su ti oni dali, koji je povezan na ONT preko wan porta ?
posto koriste PPPoE, da li su ti dali nov user pass kada si kupio static ip, kao sto mts radi ? ili samo promenili koji IP dobija onaj default user/pass
 
da, da to je sa njihovog rutera. Kada sam podneo zahtev, u poslovnici su to prvi put radili, i tada su citali tamo uputstvo kako se to radi... Spomenuli su i pass da cu dobiti na mail ali nista od toga nisam dobio, vec su sve sami podesili...
 
pa el si gledao da li ti se promenio pppoe user pass u wan settings kada su podesili ? takodje na mtsovim ruterima se vidi u Log-u koji su user/pass stavili ako su ga promenili, mozda je to slucaj i kod njihovog.
u svakom slucaju izgleda da rade isto kao sto mts radi, tako da cu znati kako da podesim sve sam
 
nisam gledao...

Cak ne vidim da imam pristup tom podesavanju na ruteru...

A nema ni logova... Skoro sve je zakljucano na ruteru...

Ovo ti je manje-vise sve od podesavanja (samo neka basic podesavanja):
 

Prilozi

  • 2022-08-04_23-12-20.jpg
    2022-08-04_23-12-20.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 42
  • 2022-08-04_23-12-34.jpg
    2022-08-04_23-12-34.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 33
  • 2022-08-04_23-13-00.jpg
    2022-08-04_23-13-00.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
pa izgleda da nije
 
pa el si gledao da li ti se promenio pppoe user pass u wan settings kada su podesili ? takodje na mtsovim ruterima se vidi u Log-u koji su user/pass stavili ako su ga promenili, mozda je to slucaj i kod njihovog.
u svakom slucaju izgleda da rade isto kao sto mts radi, tako da cu znati kako da podesim sve sam
Nema mogucnost promene podesavanja pppoe konekcije uopste (kao i mnogih drugih naprednih). Na ruteru postoji “management” vlan koji oni koriste za konfigurisanje. Tako da korisnik prakticno ne radi nista sam.
 
pa kako onda da tu pppoe konekciju prebacis na svoj ruter ? naravno sva podesavanja su sakrivena i na mts-ovim ruterima i oni sve to namestaju preko TR069 ali imamo admin sifre ako treba...
 
Kod yettela ne mozes da eliminises taj zte router. Mozes da trazis da ti oni konfigurisu bridge na ZTE na koji onda spojis svoj ruter. Znaci mora biti prisutna njihova oprema ukljucujuci ONT i ZTE ruter.
 
to je malo glupo jer je ONT vec poseban uredjaj koji daje bridge na svom jedinom izlaznom portu...
videcu za mesec dva kada uvedem hipernet da to izcackam pa cu napisati ovde sta sam uspeo
 
to je malo glupo jer je ONT vec poseban uredjaj koji daje bridge na svom jedinom izlaznom portu...
videcu za mesec dva kada uvedem hipernet da to izcackam pa cu napisati ovde sta sam uspeo
Moja pretpostavka je da koriste neki VLAN na mts mreži za yettel, pa da bi dobio pristup PPPoE AC-u moraš da na wan strani svog rutera postaviš taj VLAN. U bridge modu ZTE samo taguje pakete sa tim VLAN-om.

Mozda moze da se nadje koji je VLAN tako što konekciju između ZTE rutera ONT-a propustiš kroz wireshark ili tako nešto...

Samo predlažem pravac razmišljanja...
 
verovatno zbog toga + zele da i dalje imaju TR069 pristup hoce da i dalje koristis ZTE ruter
trosi 20W struje bezveze kada vecina rutera koji imaju WAN settings za PPPoE i to takodje imaju "use VLAN" checkbox i onda mozes upisati koji je VLAN za WAN konekciju na svom ruteru
znam kako cu pronaci VLAN brojeve a i user/pass za pristup, nije tako lako kao sto si napisao (wireshark na vecini mreznih adaptera nece pokazivati vlan tagove)
 
Znate sta meni nije jasno, kako to da na privatnim trakerima ne mogu da uplodujem a dok na javnim radi mi upload i to bolje nego dovnload.

Evo sada sam zvao korisnicki i oni rade na promenama ali za javnu ip adresu bukvalno bi trebali da ih bombardujemo na email i ovde na forumu i svuda gde imaju svoje ljude da se iznosi nezadovljstvo zbog cg-nat. Jednostavno tako mi zena sada na korisnickom rece, da slusaju korisnike ali jednostavno da je za sada tako ali rade na promenema. E sada na kakvim promenam rade i koliko slusaju to je vec pitanje za @Yettel Srbija da se ovde izjanse po tom pitanju.

Jednostavno sam predlozio da ljudi koji se jave i kazu da im treba javna ip adresa da se tim ljudima da a svi ostali koji ne traze jednostavno neka ostanu iza cg-nat i to je to, i pitao sam ih kako su to odredili cenu javne ip adrese da bude bas 480 dinara, nije da je puno ali opet i jeste kada se pogleda da se to kod mts-a nije naplacivalo i realno kada se pogleda sada dzaba meni 300/150 mb paket ako radi losije od 100/20 sto sam imao kod mts-a... jer full brzinu cu jako retko gde da vidim zbog cg-nat osim ako ne platim onda mi je bolje da sam ostao na mts-u produzio ugovor uzeo novi paket 250/80 i na kraju bih jeftinije prosao.
 

Prilozi

  • Screenshot (2).png
    Screenshot (2).png
    46.4 KB · Pregleda: 46
Pa punu brzinu ćeš videti na bilo kom dl-u, steam, ms store, ps store, etc
 
Ali mene ne zanima puna brzina na Steam jer ja ne skidam svaki dan sa njega nesto ali sa torrentata itekako skidam svaki dan nesto. I na kraju ne zanima me hocu punu brzinu neta, kako imam jos 12 dana za zakonski raskid ugovora sada sam imam posalo email sa zalbom pa ako ne rese nista samo cu podneti raskid ugovora i to je to. Cak ne mogu ni instalaciju da mi naplate jer nisu je ni uvodili, monter je dosao na 10 min postavio ruter, ont zahtevao potpis ugovora i otisao cak ni brzinu nije istestirao.
 
pa za tebe onda nije yettel bez staticke... prosto :)

ja imam yettel i staticku, i juce mi nije torrent prelazio 5-6mb... bas cu proveriti malo kasnije da li je do torrenta koji sam skidao ili ipak do yettlea

Edit:
Proverio sam drugi torrent, brzina isla preko 20MB/s tako da sa statickom je DL ok...
 
Poslednja izmena:
Svestan sam ja da ne moze svaki torrent da ide u svaki put full brzinom ali da svi zezaju e to mi vec nema logike. Mada opet pravim poredjenje dok sam imao mts optiku svaki torrent kada pustim treba mu par min da se stabilizuje i da pokupi seed peers i da krene da skida full brzinom a ovo kod yettela cekas po 20 i kusur minuta i na kraju skine torrent na to mrcvarenje brzine i mesto da nesto skinem za 10 min ja skidam sat vremena.

Nije da ja sada nesto zurim da skinem ali opet gledam da ako mogu da skinem medju prvima da seedujem da napravim ratio ali dzaba mu krastavaca kada ovo em ne skida full brzinom em ne radi upload tako da mu dzaba. ALi videcu pa cu aktivirati javnu adresu pa cu da vidim kako se onda net ponasa.
 
probaj staticku IP jedan mesec pa ako ne valja, iskljucuj... Ja za sada zadovoljan, mada torrente skidam vrlo retko...
 
Ja sam od kako znam za internet mlataram sa takvim stvarima, prvo emule, pa slicne stvari pa onda sbb i njegov hub pa onda malo privatni torrenti kada su krenuli a pre svega toga je bio satelitski internet, pustim ga preko noci da skida pa sta sve uvati jer nisi mogo da biras sta ces tamo da skidas spocetka.
 
kada imas CG-NAT mozes da se konektujes samo sa peerovima koji imaju javni ip + otvorene portove (bilo preko upnp ili rucno port forwardovane)
kada imas javnu ip adresu i UPNP ili rucno port forwarding onda mozes da se konektujes sa SVIM PEEROVIMA, nema veze da li je za upload ili download
pod peerom mislim ili peera ili seeda, isto se ponasa. i samo ta cinjenica ti doprinosi manjoj brzini downloada ili uploada, jer se mozes kaciti sa mnogo manjim brojem ljudi
mozda utice i to da kada sa CG-NATom delis IP adresu sa drugima, ruter koji radi CG-NAT odredjuje koliko konekcija mozes da otvoris ka drugima, tj koliko je ostalo na tom IP-u (jer ne moze beskonacan broj konekcija da se pokrene sa jednog IP-a, limitovano je sa TCP/UDP prostorom portova), dok kada imas IP sam za sebe, otvaraj koliko god hoces konekcija prema drugima, samo je ograniceno tvojim ruterom
btw takodje igrica Warframe ne radi iza CG-NAT, barem kada sam ja probao, odmah se zali kada radi network test
verovatno i jos neke koje su p2p izmedju igraca isto nece raditi u fulu
 
na PS5 dok nisam uzeo static ip, dobijao sam poruku da zbog neta neke stvari mozda nece raditi kako treba... Ali nisam probao online play...
 
Ja na xbox nemam nikakvih problema
 
Vrh Dno